Jak šel čas s Geraltem: Zaklínačova podoba od knížek až po seriál
zdroj: Archiv
Téma

Jak šel čas s Geraltem: Zaklínačova podoba od knížek až po seriál

2. 7. 2019 14:15 | autor: Šárka Tmějová |

Reakce na Henryho Cavilla coby našeho oblíbeného zaklínače jsou přinejmenším na internetu poměrně rozporuplné, zejména mezi fanoušky zvyklými na herní podobu. Netflix se drží spíše knižní předlohy, která není tak vousatá, svalnatá, a dokonce – jen považte – nechává svůj stříbrný meč v bezpečí sedla Klepny. Rozhodla jsem se proto trochu proklepnout Geraltovu historii a udělat pořádek v jeho stylizacích.

1999 – Zaklínač I. Poslední přání

Knižní sága je pro spousta středoevropských fanoušků místo, kde se s Bílým vlkem setkali poprvé. K povídkovým knihám i románům neoddiskutovatelně patří ilustrace Jany Komárkové, které za nejlepší označil dokonce i sám Sapkowski. Vznikaly postupně mezi lety 1995 až 2000. Geralt je na nich jaksepatří ohavný, zásadně hladce oholený a polodlouhé vlasy má často svázané čelenkou, aby mu nepřekážely v boji.

  Les Witcheros zdroj: Archiv

1993 – komiks Wiedźmin Geralt

Ano, začala jsem rokem 1999 a tohle je chronologicky ještě před ním, ale nechtěla jsem vás vyděsit hned na první dobrou. Dle mého názoru by někdo, kdo je schopný dát Geraltovi ofinu, a ještě k tomu ofinu, která vypadá jako knír, neměl ilustrovat už nikdy nic. Za kresbou komiksu na motivy povídek stojí Bogusław Polch a moje noční můry se rozšířily o další námět.

Les Witcheros zdroj: Archiv

2001 – film/seriál Zaklínač

Nechvalně proslulé zpracování od polské veřejnoprávní televize. Je to tak laciná produkce, v papundeklových kulisách a s povětšinou mizernými hereckými výkony, až mi Žebrowského ztvárnění Geralta vlastně připadá celkem v pořádku. Kostýmy jsou většinu času hodně prapodivné, ale nám, co jsme vyrůstali na pohádkách z barrandovských ateliérů střídajících troje brnění pořád dokola, se zdály docela šik.

 Les Witcheros zdroj: Archiv

2007 – první herní Zaklínač

První herní Geralt v roce 2007 zdaleka nenabízel luxus přizpůsobování jako pozdější tituly. Jeden účes, pár lehkých kožených zbrojí nad rámec základní košile, dva meče na zádech. Pořádná jizva přes oko a ostře řezané rysy, protože zaklínač nemá být žádný hezoun. Oproti necudným kamarádkám čarodějkám se svého popisu docela držel.

  Les Witcheros zdroj: Archiv

2011 – Zaklínač 2

Druhý Zaklínač přidal barvičky a vytáhl saturaci na maximum. Přitvrdil i Geralt, který začal oblékat těžší zbroje anebo kápě. S jedním z prvních DLC přibyla i možnost si svého zaklínače trochu upravit, respektive mu změnit účes. Kromě základního culíku tu existovala varianta veverčího ocásku, rozpuštěných vlasů podobně jako v první hře, koňského ohonu anebo výholu. O chlupy na hrudníku Geralt naopak přišel, zato mu od jedničky přibyla spousta jizev.

  Les Witcheros zdroj: Archiv

2014 – The Witcher Adventure Game

Desková hra a její herní adaptace. Jenom nechápu, proč má Geralt na sobě to nejrytířštější brnění, co se ilustrátorům povedlo vymyslet, ale vzhledem k tomu, že existují i fanoušci proslulé medvědí zbroje, asi má i tahle variace právo na existenci. Ne.

  Les Witcheros zdroj: Archiv

2015 – Zaklínač 3: Divoký hon

Dobře, uznávám, že moje oblíbené brnění školy kočky taky není zrovna věrné předloze, ale pořád lepší než ten zavšivený medvěd. K přizpůsobení účesů ve třetím díle přibyly taky úpravy vousů, Geralt totiž disponuje inteligentním, realistickým fousem, který průběžně dorůstá. V datadisku O víně a krvi do hry dorazila dokonce i barviva, s jejichž pomocí už můžete oblečení a zbroje doladit k dokonalosti. Uznejte sami, že před Geraltem z úvodního obrázku musí omdlévat nejen každá sukně, ale taky všichni Nilfgaarďani.

  Les Witcheros zdroj: Archiv

2015 – komiksy od Darkhorse

Ilustrace od Joea Queria se vesměs drží herních vizuálů, ať už jde o brnění nebo účesy. Nic víc, nic míň. Vlastně víc tlustých černých linek. Je to komiks, co byste chtěli?

  Les Witcheros zdroj: Archiv

2015 – La Torre della Rondine – italská jazyková mutace

Do spousty zemí se knížky poprvé dostaly až s herní popularitou a nejinak je tomu v Itálii. Nové trhy poskytují spoustu prostorů místním umělcům se pořádně vyřádit na obálce, byť je právě hry dost často výrazně ovlivňují. Italská varianta od Gabriely Sina je trochu harlekýnková a ze hry si půjčila poměrně těžké brnění, ale rozhodně je to jedna z těch lepších.

  Les Witcheros zdroj: Archiv

2018 – Gwent

Z jedné kartičky v původní hře se jich v samostatném Gwentu stalo hned několik – máme tu základního Geralta, Geralta profesionála, Geralta a Igni, Geralta a Yrden, Geralta a Quen… Na kartičkách se podílí větší množství ilustrátorů, i tak ale vypadají všichni jejich zaklínači dost podobně.

 Les Witcheros   zdroj: Archiv Les Witcheros zdroj: Archiv

2018 – Thronebreaker: The Witcher Tales

Navzdory své přítomnosti v názvu se Geralt v putování královny Meve objevuje přesně v jedné scéně a přísně tam podléhá stylizaci CD Projektu. Plus víc stínování, jako všechno v Thronebreakeru – věc vkusu, ostatně jako obvykle.

  Les Witcheros zdroj: Archiv

2018 – Soulcalibur VI

Geraltovo první herní hostování je věrné třetímu dílu série, i přes tuhle věrnost je na něm ale patrný asijský vliv. V bojovce Soulcalibur VI se zaklínač dočkal hebčí pleti i méně výrazné čelisti, i přes chlapecké rysy vás ale v boji seřeže, kdykoliv se mu zamane.

  Les Witcheros zdroj: Archiv

2019 – Monster Hunter World

V půjčování Geralta CD Projekt pokračuje, do letošního přídavku pro Monster Hunter World se dostala základní verze z Divokého honu. Možná s trochu většími kruhy pod očima, ale kdo by z toho neustálého lovení monster už nebyl unavený.

  Les Witcheros zdroj: Archiv

2019 – Geralt jako rónin

Tahle soška z nedávno spuštěného oficiálního obchodu CD Projektu nedávno zmrazila úsměv polovině internetu. „Kulturní apropriace!“ křičí jeden tábor, „Snaha zalíbit se Asii!“ durdí se druhý. Faktem je, že jde o uměleckou licenci pár grafiků z CD Projektu, kteří jsou zároveň velkými fanoušky japonské kultury. Nikdo nikoho nenutí si ji vystavovat doma, že.

  Les Witcheros zdroj: Archiv

2019 – seriál od Netflixu

Stejně jako spousta dalších věcí v dnešní době seriál Zaklínač od Netflixu polarizuje společnost. Fanoušky na internetu drásá samotné obsazení Henryho Cavilla do role Geralta, příliš těžké brnění i nový vzhled vlčího medailonu. Na druhé straně je ale Henry věrně knižní předloze holobrádkem a nosí s sebou pouze ocelový meč. Tak co – je tohle váš Geralt?

  Les Witcheros zdroj: Archiv

Čestné uznání, aneb odměna pro ty, kteří došli až na konec – Denise Gordeev

Nemám tušení, proč tyhle ruské barokní ilustrace existují, ale existuje jich hodně. Ne, nevím, proč Yennefer vypadá jako muž ani proč má Geralt ten maniakální úsměv. N E V Í M.

Les Witcheros zdroj: Archiv    Les Witcheros zdroj: Archiv   Les Witcheros zdroj: Archiv

Nejnovější články