Istanbul naživo - po stopách Assassin’s Creed: Revelations
zdroj: Archiv

Istanbul naživo - po stopách Assassin’s Creed: Revelations

13. 11. 2011 15:00 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Snažit se popsat Istanbul slovy je souboj s větrnými mlýny. Můžete na něj dávat cedulky s různými přízvisky, ale městská atmosféra vám bude neustále unikat, protože neexistuje slovní spojení, které by ho vystihlo. Nemá cenu o městě přemýšlet dřív, než ho začnete procházet, protože pak zjistíte, že všechno je jiné, a že město říká vám, co si o něm máte myslet. Je jako protržená přehrada osudů, příběhů a historie, která pomrkává na každém rohu zpod moderních domů a obchodů.

Město je pevně ukotveno v čase i prostoru a za těch dva tisíce let, co stojí, se nehnulo ani o píď. Rozrostlo se do šíře – žije v něm přibližně patnáct miliónů lidí, ale staré centrum u bosporské úžiny, které bylo vždy středobodem obchodního života mezi Evropou a Asií, zůstává na jednom a tom samém místě.

Kvůli bohaté historii je každá návštěva města jiná, protože člověk zakopne o věci, kterých si předtím nevšiml a zdá se, že jich je nevyčerpatelná zásoba. Není řeč o palácích nebo obřích mešitách, ale o zákoutích, zahradách, uličkách a hřbitovech, které čekají mimo hlavní turistické trasy a jejich objevení skládá další dílek do strašidelně složité mozaiky jménem Istanbul. Anebo to zkusme ještě jinak: není to mozaika, ale jsou to vrstvy, pod které neustále vnikáte a myslíte si, že jste narazili na poslední, ale bumho! Je tam ještě další. A další. A další.

Zvětšit zdroj: Archiv Foto: Pavel Dobrovský; Rozklikněte obrázek pro plnou verzi

Brána do Asie, brána do orientu! Jak romantické. Není divu, že láká spisovatele, hudebníky, filmaře, obchodníky a tvůrce videoher. Ubisoft není první ani poslední firmou, která se rozhodla Istanbul zvěčnit virtuálně – jenže je první firmou, které jde ve hře o historickou přesnost hraničící s odhodláním šíleného antropologa. Ani v možnostech vývojářů není kompletně rekonstruovat město, a tak si zvolili období na začátku šestnáctého století, kdy Istanbul – tehdy Konstantinopol – začíná díky osmanským Turkům prožívat ekonomické a kulturní obrození, první od nenažraných hord čtvrté křižácké výpravy.

Zvětšit zdroj: Archiv Foto: Pavel Dobrovský; Rozklikněte obrázek pro plnou verzi

V našem videu na začátku článku (nepřeskočili jste jej, že ne!) se snažíme být eziovštějští než Ezio – to znamená, zmapovat dopředu, kudy bude procházet. Podíváte se na Galatskou věž, do přístavu, do paláce Topkapi nebo do podzemní cisterny a na bohatý bazar. Některé stavby, které jsou pro Istanbul tím samým, co pro Ezia jeho gadgety, ale neuvidíte. Třeba Modrou mešitu anebo Harém. Důvod je jednoduchý: v době, ve které se hra odehrává, ještě nebyly postaveny a klobouk dolů před vývojáři, že nepodlehli lákadlům autorské licence a do hry je skutečně nezařadili.

zdroj: Archiv

Nejnovější články