Ivor Novello Awards u nás nejsou moc známé ceny, už jen proto, že se jmenují po slavném welšském skladateli Ivoru Novellovi, kterého ale tady nikdo nezná a proto, že se specializují na skladatelské umění ve Velké Británii a Irsku, takže o nominovaných něco ví jen fajnšmekři.
zdroj:
tisková zpráva
Nicméně akademie dávající dohromady nominace není nijak krátkozraká a letos se mezi oceněnými objevili i skladatelé (samozřejmě s britskou/ irskou/ welšskou/ skotskou krví), kteří byli
nominováni za hudební soundtracky. Novello je navíc tak vizionářská cena, že rovnou pro hry zavedla kategorii.
Letos se tedy mezi nominovanými objevuje Nitin Sawhney za
Enslaved: Odyssey to the West, Richard Jacques za
James Bond 007: Blood Stone a trojice Richard Beddow, Richard Birdsall, Ian Livingstone za
Napoleon: Total War. Takže zatímco jedna část světa stále s hrami válčí jako zlem ovlivňujícím psychiku nebohých dítek, další je přijímá mezi plně soběstačné médium zasluhující stejnou pozornost jako tvůrci „standardní“ hudby. A myslím, že zmíněné nominace můžeme brát zároveň jako doporučení na poslech.