zavřít

Hry zdarma: Minecraft na vodě, Silent Hill na druhou a tahová stealth hra

Windows

- Téma autor: Ladislav Loukota Komentáře: 0

Hned několik her z přelomu prosince a ledna má za motiv prolínání dvou různých světů. Vedle jednoho z nejoriginálnějších hororů posledních let a surrealisticky snové adventury se můžete těšit i na geniální námořnickou variaci Minecraftu, akční titul po vzoru Superhot nebo simulátor jízdy nadzemkou!

Raft (download)

Těžko můžeme rozporovat, že spolu s World of Warcraft a Call of Duty patří Minecraft mezi nejvýznamnější hry 21. století. Ačkoliv se Notchův hit v této dekádě rozhodly napodobit davy dalších vývojářů, je šokující, že doposud nikoho na světě nenapadlo vytvořit něco jako Raft. Tenhle freeware prototyp, základ budoucí hry, lze totiž jednoduše popsat jako Minecraft na vodě. V roli přeživšího na raftu se tu snažíte přežít nekonečnou cestu po mořských vlnách s tím málem, co plave okolo.

Mohlo by se zdát, že Raft je příliš pasivní záležitostí, ale chyba lávky! Neustálé rozhodování, kterou z okolních trosek si zkusíte přivlastnit, spolu s naplňováním základních potřeb (zejména desalinace mořské vody na zahnání žízně) a s útoky žraloků na vaše postupně rozšiřované plavidlo působí jako napínavý závod s časem. Již nyní se Raft stal miláčkem youtuberů a hře lze věštit velkou budoucnost.

Mirror Layers (download)

Mirror Layers nezapře rámcovou podobnost se sérií Silent Hill. Oproti její lehce akční hratelnosti je však Mirror Layers čistá adventura – díky komornímu zasazení má však freewarovka šanci oslovit každého, kdo si užíval P.T., tedy ochutnávku zrušeného Silent Hills. I v Mirror Layers totiž putujete skrze zrcadlo do zrůdné alternativní reality vašeho pokoje. Podobnost se Sillent Hill(s) je ovšem jenom jedním z důvodu, proč je Mirror Layers zajímavá – tím dalším je totiž revoluční pojetí kooperace skrze přítomnost reality třetí.

Předměty, které najdete, ať už v normální či zrcadlové realitě, můžete/musíte směňovat s jinými hráči - na Facebooku. Počítač ve hře dovoluje v Mirror Layers stahovat virtuální předměty uploadované v realitě jinými hráči na oficiální stránku hry, a stejně tak i vy zde budete muset vyhovět poptávce po předmětech. Tohle rozšíření řešení puzzlů na realitu a vytvoření jakési „kooperativní adventury" je jedním z nejsvěžejších nápadů, které se za poslední roky objevily nejen ve freeware scéně, ale obecně.

FIIL (download)

Leden byl také dějištěm gamejamové klasiky Ludum Dare, tentokrát s tématikou jednokomorové hry - tedy hry o jedné místnosti. A právě FILL ukazuje, že i s takto drsným nastavení soutěže se dají zázraky. FILL asi nebude trhat rekordy ve stahování, její design je ovšem pozoruhodný. Některým hráčům může dokonce přinést nečekanou výzvu. FILL je totiž survival, zasazený nikoliv do otevřené divočiny, nýbrž podzemního, Falloutem říznutého, bunkru.

Zde je vaším úkolem jednak neumřít hlady a žízní, ale také dokončit nespecifikovaný PROJEKT, po němž kratičká hra končí. Fígl je v tom, že pro generování potravin i projektu potřebujete elektrickou energii, a všechna vaše udělátka mají rozdílné cooldowny - není teoreticky (a bohužel ani prakticky) problém dostat se do situace, kdy si spotřebujete všechnu energii na výrobu vody, protože se snažíte neumřít, ale generátor tím definitivně vyčerpáte... A následných pár desítek sekund můžete jen civět na nebohou postavičku, která nemůže neodvratné, ale protahované umírání nikterak zastavit.

Noodles! (download)

Nebyl by to měsíc ve freewarovém světě, kdybychom se nedočkali alespoň jednoho obskurního artového projektu. Tuto roli si tentokrát vylosovala adventura Noodles!, v níž máte za úkol připravit... nudle. Když pominu triviální zápletku, základem hry není kulinářské umění, ale surrealistická stylizace. Noodle! disponuje nejzajímavější surreálnou videoherní atmosférou od dob Kentucky Route Zero.

Jako hlavní hrdina totiž musíte kromě vaření nudlí zároveň pravidelně chodit spát (hra má mírné náznaky simulace života à la The Sims), přičemž v každé lokaci se (opět) dostane do zrcadlové, surrealistické verze dané oblasti. Vzhledem k tomu, že už základní "běžná" realita není zrovna etalon normálnosti, výsledek je pozoruhodný - někdy vtipný, někdy poetický, ale vždy zajímavý.

free

Tiny Heist (download)

Pro milovníky akce a kapky strategie je tu nejvíce konvenční hra měsíce od Terryho Cavanagha, tvůrce indie titulů jako je VVVVVV či Super Hexagon. Ačkoliv Tiny Heist vypadá, jako kdyby vznikla zhruba v roce 1986, pod její kapotou se ukrývá další geniálně prostý nápad - Tiny Heist je totiž akční hrou o tichém (v ideálním případě) loupení. Zvláštnost tkví v tom, že se hraje na tahy.

Navzdory pohledu shora ovládáte jenom jedinou postavu, která každým svým pohybem uvede do pohybu paralelní tahy strážců každé mapy. Tiny Heist si tak vystačí s velmi prostým ovládáním, ale zároveň disponuje obtížnými levely a rozvádí dále myšlenku tahového ovládání. Zjevně jde o nápad, který ještě v jiných hrách určitě uvidíme.

free

Mohlo by se také hodit:

Mr. Puffin in The Dark Castle – graficky krásně stylizovaná pocta staré herní klasice, která je ale momentálně prakticky nehratelná, a ovládá se opravdu divně. Příklad za všechny: musíte použit gamepad, pokud nechcete na klávesnici chodit pomocí WSAD a otáčet úhlem pohledu pomocí šipek…

I Want To Be Astronaut - tradiční hororová hra, která o sobě tvrdí, že není hororovou hrou. Láká hlavně na působivý vizuál.

Non Euclidean Room - mít trochu propracovanější vizuální zpracování bez podivného šumu, mohl by tenhle simulátor pohybu po neeuklidovských místnostech rozhodně zaujmout. Takhle je to pro oči velmi náročná exkurze.

free

Overground - simulátor jízdy metrem, respektive sledování pasažérů okolo, a druhý ambientně asketický art tohoto měsíce. Pokud se mu poddáte, je Underground od Rosy Carbo-Mascarell příjemně emočním zážitkem - alespoň na hru o cestování MHD...

The One Room Experiment - další příspěvek Ludum Dare 37, v němž zápolíte s jedinou místností podzemního dungeonu. Její podlaha se po každé vaší výhře v dané místnosti otočí vzhůru nohama a vygeneruje zcela jiné překážky, a tak hra pokračuje pořád dokola.

Tagy: freeware freeware-tipy

Zdroje: Rock, Paper, Shotgun,PC Gamer,itch.io

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.