zavřít

Hry zdarma: klon System Shocku, nemocnice pro duchy a zábavné stavění města

Windows

- Téma autor: Ladislav Loukota Komentáře: 0

V dalším přehledu her, které jsou všem zájemcům k dispozici zdarma, zaujme “drážní” simulace, která jednou možná překoná Transport Tycoon, nový druh interaktivní fikce, dojemná story ve špitálu pro duchy nebo děsivá hra s prvky System Shock a Alien: Isolation.

Tracks (download)

Mám velkou náklonnost k Transport Tycoon. Dopřeju si i jiné budovatelské hry, čím více však u nich jde o seriózní management dopravy/města/obchodu/čehokoliv, tím hruběji můj zájem opadá. Nic proti simulacím a managerům - věřím však teorii, že právě možnost si pohrávat s budovatelskými hrami spíše s jako s nenáročnými hračkami je pro majoritu hráčů populárnější. Navíc podobných titulů dnes tolik nevychází. Tedy, s výjimkou hry Tracks, o jejíž vylepšené verzi, která bude k dispozici za peníze, jsme psali nedávno.

Oproti Transport Tycoon v Track chybí obchodování, ale i posílání vlaků nebo čehokoliv jiného - Tracks je vlastně jenom virtuální hračkou, v níž budujete "dřevěnou" trať dle svého vkusu, kterou pak můžete dětským vláčkem projet. Zcela pohodová hratelnost vydrží jen na krátkou dobu - Tracks však do budoucna plánují přidat (v rámci komerční verze!) typy vlaků, dodat úkoly a celý rámec hry zasadit do obýváků různého typu. Rýsuje se nám zjevně cosi jako kříženec hračičkové části Transport Tycoon a staré akce Army Men, což je představa, která je jednoduše příliš půvabná, než aby zůstala ležet ladem!

Causeway (download)

V průběhu poslední roku se začíná objevovat zvláštní odrůda interaktivní fikce, která je sice svými principy v zásadě normální větvenou textovkou, ale namísto textového okna se veškerá interakce odehrává ve 3D světě - a hráč koná volby tím, že jde doleva či doprava. Idea v sobě kombinuje to nejlepší z walking simulací, přidává však větší porci interaktivity, a navíc dovoluje vyřádit se herním scenáristům. Causeway není první hrou tohoto druhu, jedná se však o doposud nejlepší implementaci tohoto nápadu.

V Causeway máme tu čest s jednoduchým simulátorem života. Po opuštění domova si vybíráte cestu vstříc dalším zítřkům, ať už jde o výběr nového bydliště na venkově či ve městě, volbu práce či řešení svých zdravotních potíží. Nejde o typickou interaktivní zkušenost. Pokud jste však v životě prošli několika volbami a neměli to vždy snadné - což platí asi jenom pro 99 % populace - působí Causeway tak trochu jako zrcadlo. Neustálé vylepšování konceptu interaktivního walking simulátoru přitom poskytuje naději, že ve zručných rukou by tu postupně mohly vzniknout pozoruhodná dílka. 

Little Lands (download)

V minulosti jsem zmiňoval projekt City Clickers, a přestože nakonec dopadl spíš jalově, skýtal jistý příslib. Little Lands nabízí mnohem zajímavější výsledek! Izometrické budování městečka je stále přítomné, novinkou je však titěrná mapa složena na počátku sotva z desítek čtverečků, k níž postupem času přibývají další čtverečky - nacházíte se totiž na ostrově a máte za úkol se z něj konečným vybudováním lodi dostat.

Nejenže tak budování města slouží jako určitý motivátor k budování (a dalo by se i uvažovat nad systémem, kdy by mapa byla skrze budování odkrývána), ale zároveň je zde k vidění i určitý survivalový element. Vedle stavění baráků je totiž třeba dávat pozor i na dřevo a jídlo, bez nichž se váš ostrov neobejde. K tomu připočtěte i riziko pirátů. Výsledkem díky umu vývojáře Robina Fielda působí dokonalým dojmem hry ideální třeba pro telefony, přičemž do budoucna se počítá i s větším podílem náhodných událostí včetně pozemního boje či přítomnosti ročních období. 

Dead Ringer: Fear Yourself (download)

Hrám primárně pro mobily se obvykle nevěnujeme, ale v případě Dead Ringer se sluší udělat výjimku - překvapivě profesionálně vytvořená hra totiž může být samozřejmě s emulátory hratelná i na PC, navíc jde o další dílko vytvořené Pauline Pabis, autorkou slendermanoidního hororu Eyes: The Horror Game. Také Dead Ringer nezapře nápadnou podobnost s jinou slavnou hrou, tentokrát však se System Shockem! Ačkoliv momentálně podobná srovnávání zaznívají i u Prey, Dead Ringer může díky přímější inspiraci potěšit rovněž. A to i díky tomu, že si hra rovněž půjčuje nápady z Penumbry či Alien: Isolation. Jak takový mišmaš vypadá?

Když pomineme generickou story o šíleně geniálním vědci, probudíte se na palubě kosmické lodi, ze které musíte najít únikovou cestu. Hratelností je titul v zásadě adventurou, chodby vylidněného plavidla (v němž sbíráte deníky předešlé výpravy) však brázdí i démonické monstrum. Vaší primární obranou proti němu je neviditelnost a chytrost. A také detektor, který začne pípat tím rychleji, čím blíž vám bestie je. Zhruba půlhodinová hratelnost je tak poskládaná z příjemných odkazů na delší či svižnější tituly - v takhle příjemné cenové relaci však jednodušší klon System Shocku pro telefony jen tak nenajdete!

Ghost Hospital (download)

Už mnohokrát se potvrdilo, že v rámci JRPG žánru lze vytvářet překvapivě zajímavé zážitky. Pokud bych měl za bratru 9 let, co se freewarovkám věnuji, vypíchnout hru, která ve mě zůstala nejsilněji, pak by to byl Beautiful Escape: Dungeoneer - překvapivě intimní simulátor sériového vraha, vytvořený právě na JRPG enginu. U komunity uspěl i předloňský Undertale. Ghost Hospital je bližší první zmíněné hře, ale sází spíše na humor - i tentokrát však JRPG podoba slouží spíše k vyprávění než ke klasické JRPG hratelnosti.

Premisa hry, či tentokrát spíše její námět a zápletka, však působí jako příběh od Pixaru. Jako dvanáctiletá Robin se probudíte v nemocnici pro duchy - ve stylu Beetlejuice je tím odhaleno, že lidé po smrti putují do špitálu, kde jsou vyšetřování nehmotnými doktory pro celou řadu nemocí, jež duchům ve skutečnosti hrozí. Bizarní, skoro až burtonovskou, komiku situace podtrhuje skutečnost, že Robin je stále naživu, a do nemocnice se zjevně dostala omylem. Ačkoliv tvůrci popisují Ghost Hospital jako hru o depresi, celkový tón a vytříbenost dialogů je na špičkové úrovni. Celý koncept by rozhodně zasloužil rozvést.

Může se hodit aneb co také zaujalo (avšak ne dost):

Goblin Uzi - pro případ, že byste měli touhu postřílet pár goblinů, a nevadilo vám, že jste také goblin, tato záležitost má pro vás řešení!

Murdercide 2017 - klikací adventura ze staré školy s výjimečně ošklivě nakreslenými postavami.

The Shifting Catacombs - svižný dungeon pro hráče, kteří si rádi vystačí s celým levelem vyseknutým do jediné obrazovky.

Minotaur - adventura s překrásnou grafikou a stylem vizuálních novel, jejíž vývoj však nejprve musíte zafinancovat na Kickstarteru.

Risky Phone - walking simulator spojený s rizikovým koukáním do smartphonu. Kdo jej přežije, potká se tu brzy s dalším přehledem! 

Tagy: vlaky simulace hracky budovatelska freeware freeware-tipy

Zdroje: vlastní

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.