Daily Chthonicle (download)
V prehistorických časech internetu jsem se svým kamarádem hrál obskurní tabulkový manager drogového dealera s názvem Seventh Heaven. Ačkoliv ani zdaleka nejde o projekt podobně bestiálního zrna, Daily Chthonicle mi tuhle pradávnou pecku připomněl více než je zdrávo. Jakožto manager novin plníte roli někoho mezi soukromým očkem a investigativním novinářem. Vysílat investigativce vstříc kauzám by byla zábava sama o sobě, ale ve světě s příběhy a zrůdami z pera H. P. Lovecrafta se zábava násobí! Namísto odhalování korupce či aférek celebrit totiž vaši lidé čelí zamoření davy inteligentních krys, tajemným duchům, přivezeným z výpravy do povodí Amazonie, nebo opuštěným divadlům, kde straší zombie někdejšího herce.
Už jen samotné případy jsou poměrně kuriózní, a to jsme se ani nedostali k ovládání. Ačkoliv se prakticky celá hra sestává z několika map plných ikonek novinářů a místností vaší redakce, ve skutečnosti tu kralují RPG prvky. Vybavení vašich hrdinů, fyzické i mentální, totiž hraje klíčovou roli. Namísto managerů tak Daily Chthonicle připomíná jakéhosi levobočka XCOM: Enemy Unknown - nejsou tu sice taktické bitvy, i jednání reportérů v poli však můžete občas ovlivnit.
Vedle chvály ale musím zařadit i kritiku. Srovnání s 15 let starou hrou Seventh Heaven není jen abstraktní, protože platí i v oblasti ovládání a pravidel. Ta jsou momentálně bohužel velmi nepřehledná a vágní, dostat se do hry tak trvá hodně dlouho. Není se ale čemu divit - slovinské duo tvůrců ze studia Sinister Systems funguje už od roku 2000 a na moderní trendy zjevně tolik nehledí. Navíc je Daily Chthonicle plná bugů. Přesto má ale hra solidní potenciál, což je důvod, proč o ní psal už v půlce dubna Aleš!
Science Kombat (download)
Bojovka Science Kombat je dílem veskrze tradičním a v zásadě hotovým. Jde o ideální využití herní formy k popularizaci vědy, která obletěla svět ještě před vydáním díky roztomilým gifům bojujících vědátorů. Vývojáři ostatně v podobné propagaci mají již tradici - Fred Di Giacomo, jeden z producentů hry, stojí i za společenskovědním projektem Filosofighters. Tentokrát ovšem skočil do věd přírodních. Darwin, Hawking, Einstein, Tesla, Newton, Curie, Pythagoras - všichni tihle krasavci a jedna krasavice si chtějí dát navzájem na budku stejně, jako ve starých Mortal Kombatech.
Prostý "reskin" pravidel bojovek se může zdát být poměrně triviální změnou. A věru jí i je. Nakonec, podobných freewarovek existují doslova desítky - díky před 17 lety vydanému free enginu Mugen je už roky možné se servat mezi Želvami ninja, mutanty z X-Men a SG týmy z Hvězdné brány. Přesto má Science Kombat několik trumfů v rukávu. Předně, nové hry na Mugenu buď dnes vycházejí zřídka, nebo o nich nikdo kvůli vzájemné zaměnitelnosti už neinformuje. A za druhé, díky originálním a vtipným kombům nabízí Science Kombat více než libovolný Mugen hra. Podobně jako u kultovní WWF Wrestlemania z roku 1995 činí unikátní a známé postavy, které si dávají srandovně do nosu, minimálně polovinu výsledného zážitku.
Sector Six (download)
I přes sympaticky minimalistickou stylizaci jsem původně střílečku Sector Six do přehledu nejzajímavějších freewarovek nechtěl zařadit. Shmupů - shoot ‘em up arkádových stříleček - totiž existují doslova tuny. Jenže detailnější průzkum Sector Six prokázal, že sovy nejsou tím, čím se zdají být. Sector Six klame tělem hned na několika frontách. Třeba RPG a upgradovacím systémem mezi misemi. Jasně, něčím podobným disponoval už prastarý Raptor: Shadow of Darkness. To však neznamená, že je vylepšování lodi ve shmupech pravidlem. V této souvislosti však potěší nejen možnost si loď zvětšit a vytvořit nové zbraně, ale i paleta dostupných schopností. Již v základu je například možné vypálit na nepřátelské lodě salvu střel obloukem, která je zasáhne z boku. A podobná vylepšení se časem kupí.
Snad nejvíce fascinujícím prvkem Sector Six je ovšem absence destrukčních orgií. Namísto vln nepřátel, které vám doslova nalétávají před kanóny, jak je v žánru zvykem, se v Sector Six skoro vždy bojuje jeden na jednoho. Oponenti jsou silní, a platí, že co boj, to boss. V praxi je stále nutné pořádně uhýbat, střílet a používat schopnosti - prostým povýšením nepřátel z nýmandů na drsňáky ale titul dosáhl něčeho unikátního. Sector Six se hraje naprosto odlišně od kteréhokoliv jiného shmupu. Hra od německého vývojáře Zuurixe a indie studia The Freekshow ve skutečnosti není hotová - jde o rozpracovanou verzi projektu, který by tvůrci rádi prodávali za peníze. Tak jim držte pěsti a zatím hrajte zdarma.
The Cardboard Company (download) a Political Shitstorm (download)
Hry a aktivismus jsou témata, kterým to dohromady klape asi jako rodině Roseových. V rámci Nordic Game Jam ovšem vyšly v poslední době hned dvě politikou nabité hry, které se snaží zábavnou a kreativní formou upozornit na závažné celospolečenské otázky. A jsou zajímavé minimálně kvůli tomu, jak diametrálně odlišné jsou z hlediska zábavy, humoru a hratelnosti.
Na první pohled se zdá, že v souboji zvítězí simulátor britského premiéra s názvem Political Shitstorm, ve kterém se hráč zhostí role milovníka prasátek a ministerského předsedy v jednom, jenž skrze sérii rozhodnutí musí zpomalit únik citlivých informací a zároveň si šetřit peníze na své panamské konto. Problém je, že oproti třeba Democracy jsou všechny možné reakce naprosto absurdní, ale především zde neprobíhá žádná skutečná simulace vládnutí a řízení státu. Political Shitstorm je vzdor skvělé grafice jeden dlouhý vtip, který byste ale neměli minout.
Mnohem lepší je ale daleko méně vydařený pokus s názvem The Cardboard Company, což je "simulace" krizového managementu společnosti po nepříjemném úniku informací. Tato hra má jednak mnohem méně zajímavější premisu (kdo chce zachraňovat zadek firmě, produkující krabice?), ale i ošklivější kabátek. Co do hratelnosti a edukace však vítězí na všech frontách. Musíte v ní reagovat na různé výhrůžky, mediální kampaně a další nechutnosti, nikoliv však volbou jedné ze dvou možností, nýbrž zadáním řešení problému jednomu z vašich čtyř podřízených.
Vtip je v tom, že každý má jinou specializaci - jeden je expert přes média, další přes účetnictví, jiný zase přes lidské zdroje. Během hry přitom odtikává krutý časový limit, který musíte předehnat, jinak se únik dostane definitivně na veřejnost. Je proto nutné pod tlakem skutečně přemýšlet, komu svěřit vznik falešného konta na sociálních sítích, a komu naopak konta bankovního. Mezi hrami s jistou agendou je The Cardboard Company pořád jednooký král mezi slepými, ale i to je však mnohem více, než co se daří většině konkurentů.
Shootout Inc (download)
Vliv SUPERHOT, nejvíce inovativní střílečky za poslední roky, na scénu nezávislých her je obrovský. Minule jsme tu měli její PONGový klon, tentokrát přišla řada na skutečnou střílečku - byť viděnou shora. Shootout Inc navazuje na myšlenku SUPER-Hotline Miami, krátkého mišmaše obou známých nezávislých her, a servíruje celou sérii misí podobného ražení. Na úvod je obvykle nutné záporáky eliminovat ručně, častěji však dojde na brutální potyčku plnou poletujících skel, končetin a projektilů. Zkrátka jde o shora viděnou verzi SUPERHOT.
Shootout Inc chybí stejné estetické klady i náročnost SUPERHOT, protože scenérie vidíte celé, a můžete tedy mnohem lépe plánovat nebo odhalit bandu nepřátel za rohem. Pro ty z vás, co ale stojíte o spíše tradičnější tituly, je Shootout Inc rozhodně jasnou volbou pro odreagování.
Může se hodit aneb pozoruhodné projekty pár slovy:
The Intercept - tvůrci z inkle nedávno vydali svůj engine, aby s ním mohla pracovat široká veřejnost. Kdo chce sesmolit vlastní interaktivní příběh, má ideální šanci.
Disorient on the Murder Express - původně jsem se chtěl o této variaci na detektivku Agathy Christie rozkecat více, ale nesmyslný konec ukázal, že tvůrci sází spíše na absurditu než logiku. Každému to ale nemusí vadit. Hra je zajímavá nejen provedením, ale i skutečností, že i když působí jako něco v enginu Half-Life 1, je mimořádně hardwarově náročná.
Infested - klasická adventura o vesmírné lodi, nakažené ufounskou nemocí. S ohledem na půlhodinový rozsah jde o solidní výlet do starých časů první půlky 90. let, který ovšem většině hráčů připomene, proč by se za moderní uživatelské rozhraní v adventurách mělo každý den děkovat bohu.
Something Something Apocalypse - skvělá zábava, která nenabízí žádné originální prvky, ani jiné výjimečné kvality, což je důvod, proč se k ní budete tak často vracet.
Where Bunnies Fly - relaxační hra o létajícím králíkovi, který sbírá vajíčka a mrkvičky v balónku. Fantastická grafika, extrémně ubíjející hratelnost - ideální tip na hru, když se vás zeptá někdo známý, kdo hry normálně nehraje.