Jak si můžete přečíst na oficiálních stránkách GameSim, studio se specializuje na programy pro herní, virtuální a konstrukční simulaci, ale i terénní konverzi a generování. V základu nabízí své služby a programy k užití dalším subjektům, které je mohou využít při tvorbě programů a her. Co ale vyniká v rámci spektra jejich zákazníků, to jsou právě zmíněné zakázky pro NASA a ministerstvo obrany, potažmo americkou armádu.
V základu jde o použití technologií pro tréninkové programy US Army i NASA. Často jde o programy na tvorbu prostředí, ale spojuje je jedna věc, výsledné užívané aplikace slouží jako virtuální simulace pro nácvik chování za určitých podmínek. Důvod, proč se čím dál častěji sahá k virtuálním simulacím namísto „živého“ tréninku je prozaický. Peníze.
Vysvětluje to šéf vědecké sekce v GameSim Stephen Eckman: „Dostat astronauta na mezinárodní vesmírnou stanici s několika lidmi, kteří sehrají situaci, by byla skvělá cesta, jak trénovat jeho vůdcovské schopnosti, ale cena by byla nepřijatelná. Jak tedy dostanete astronauta do podobné situace za zlomek ceny? Vytvoříte tréninkovou simulaci s použitím herní technologie.“ Platí to jak pro astronauty, tak pro vojáky a právě práce GameSim umožňuje vznik těchto simulačních systémů.
Kouzelné na tom je, že GameSim skutečně není firmou specializovanou na vládní zakázky. V čele stojí Andrew Tosh, který dlouhá léta působil v Electronic Arts, a ke spolupráci s tímto herním gigantem se jeho společnost vrací. GameSim spolupracoval třeba na Mass Effect 3 nebo některých ročnících Madden. Mimo hry a vládní zakázky pak vytvořili třeba Tactical Training Rehearsal Environment (viz video) pro Lockheed, kde se uchazeči učili létat s F-22 a F-35.
GameSim je zářným příkladem, jak herní technologie plynule přechází do sfér, které jsou veřejností vnímané jako „serióznější.“ Stejně tak ukazují, že pro úspěch na tomto poli není třeba mít velké jméno, o němž ví každý, ale poskytovat správný produkt na tom poli, kde existuje poptávka.
Pokud vás zajímají detaily o projektech GameSim, odkáži vás na produktovou stránku společnosti případně na rozcestník, který se věnuje práci pro jednotlivé zadavatele.