zdroj:
tisková zpráva
Zajímavý problém řešil britský soud v případu Ashley Mitchella, který okradl Zyngu... o virtuální měnu. Tedy tak zněla obhajoba tohoto devětadvacetiletého gamblera, který svému „koníčku“ propadl. Tenhle chlapík potřeboval virtuální měnu a tak zcizil identitu dvou zaměstnanců společnosti, dostal se do systému a ukradl 400 miliard virtuálních žetonů. Člověk by si řekl, že virtuální je pořád virtuální (kšeftaři s equipem ve WoW odpustí), jenže Zynga je jiného názoru a stejně tak soud. Gamebler totiž promptně začal prodávat žetony dalším lidem, kteří toužili v Texas Hold´Emu poskočit a vydělal si tak přes padesát tisíc liber. Zpeněžit stihl třetinu nakradeného virtuálního bohatství.
Nicméně Zynga přišla k soudu s tím, že reálná škoda byla mnohem vyšší. Pokud by někdo ukradené žetony nakoupil skrze rozhraní hry, musel by dát sedm milionů liber. Tím se virtuální obsah zcela jasně propojuje s jeho prodejní hodnotou a pochopil to i soudce: „Připravil jste společnost Zynga o příjem. Zcela jasně jste prokázal nemalý stupeň odbornosti a trpělivosti, když jste se hackoval do systému.“
A právě porušení online bezpečnosti dalo jeho činu společensky nebezpečný status, což vyústilo ve dvouleté vězení. Proč je tato kauza zajímavá? Ukázalo se, že soudní systém, alespoň ve Velké Británii, je schopný rozlišovat reálnou finanční hodnotu a to i v případě něčeho zdánlivě dalekého serioznímu byznysu, jako je online poker pro sociální sítě. A co si onen hacker za ukradené peníze pořídil? Rolexky a velkou část prohrál v Zynga Pokeru...