EA se odmítá vzdát loot boxů ve Fifě, v Belgii se chce soudit
zdroj: tisková zpráva

EA se odmítá vzdát loot boxů ve Fifě, v Belgii se chce soudit

11. 9. 2018 15:13 | Téma | autor: Šárka Tmějová |

Sága gamblingu, loot boxů, zákazů a vzácných kartiček pokračuje. Belgická komise v dubnu rozhodla, že kouzelné bedýnky v Overwatch, FIFA 18 a Counter-Strike: Global Offensive jsou protiprávní a musí ze zmíněných titulů pryč. Hry většinou stáhly uši a systém odměn překopaly, kromě jedné. Té, kde se ještě pořád kope jenom do míče a do protihráčů.

EA sice prokázala schopnost sebereflexe v případě Star Wars Battlefront II, kde byla reakce hráčů neúnosná (= pár měsíců po vydání ho nikdo nehrál), ovšem FIFA 18 a 19 pro ni představují takový zdroj příjmů, že si nějaké zákazy nechce nechat líbit. Minimálně si z nich nic moc nedělá.

Sběratelské kartičky ve FIFA Ultimate Team jsou mor pro hráčské peněženky a zlatý důl pro Electronic Arts. Na rozdíl od spousty jiných her s bedýnkami a mikrotransakcemi má nenásilný fotbal navíc PEGI rating 3+, což znamená, že se k nákupům zmíněných karet dostanou všechny věkové kategorie, včetně té nejmladší. Stejně jako by Belgičané nenechali školáky házet peníze do výherních automatů, neměli by podle nich mít přístup ani k Ultimate Teamu.

zdroj: Archiv

Nemusí to být však ani školáci s ukradenou kreditkou. Americký Eurogamer nedávno informoval o případu Brita, který si od EA uplatněním GDPR vyžádal uložené informace. Krom toho, že dostal dva více než stostránkové dokumenty monitorující jeho herní aktivitu, zjistil, že za Ultimate Team utratil minimálně 220 000 korun během dvou let. Asi tři stovky denně. Slušné.

Belgická herní komise tu samozřejmě není od toho, aby svéprávným lidem přikazovala, co mají dělat se svými penězi, nicméně s výjimkou EA všechny herní firmy uposlechly její výzvu, aby diskutabilní peněžní mechaniky ze svých titulů stáhly nebo přepracovaly. Včetně 2K, jejíž NBA 2K18 obsahuje podobně kontroverzní kartičky hráčů a aukce.

Jak herní komise, tak Electronic Arts jsou připravené se v Belgii soudit. Průběh sporu budeme kvůli vznikajícímu precedentu rozhodně sledovat.

Nejnovější články