zavřít

E-sport klání RoG FINALS XI. ovládlo město gamingu Svitavy

Windows PlayStation 3 Xbox 360 MAC

- Téma autor: Dominik Jícha Komentáře: 0

Cože, Svitavy a město gamingu? Proč ne třeba Praha, Brno či Ostrava? Možná takové jsou teď vaše myšlenky, v nichž zároveň přemítáte o přesné lokaci sedmnáctitisícového města z Pardubického kraje, jehož kulturní dům Fabrika pravidelně dvakrát do roka přivítá československou herní elitu a zhruba tisíc tři sta obdivovatelů elektronického sportu, z nichž někteří propadli místní atmosféře natolik, že neváhají v zimních mrazech rozložit stan na přilehlém parkovišti i pod hrozbou finanční pokuty. Bláznovství? Možná. Ale to organizátory z HITPOINT, stojící za již jedenáctým RoG FINALS, trápit nemusí… 

Právě pořadatelé z HITPOINT společně s publikem a zapálenými komentátory dokázali ve Svitavách 18. – 19. prosince 2016 vytvořit energizující atmosféru, která doprovázela výkony hráčů ve hrách Counter-Strike: Global Offensive a League of Legends.

Bavíme-li se o hráčích a o jejich herním umu, věřte, že bylo na co se dívat. Celé velkolepé herní show totiž předchází kvalifikační systém v podobě ligy, v níž čtyři nejlepší týmy bojují o zdejší účast na pódiu, čemuž přihlíží vroucí kotel fanoušků. Hlavní program akce tedy skutečně připomíná plnohodnotné play-off, kde jde mezi hráči cítit napětí již před vypuknutím bojů o cenné trofeje a odměny.

Všechny zápasy i doprovodné vstupy ze studia, za které by se nemusela stydět kdejaká televize, sledovalo na streamu sto tisíc unikátních diváků. Průběh jednotlivých klání komentovat nebudu. Od toho tu byla čtveřice zkušených komentátorů Dev1, Deethane, XnapyMozilla a Herdyn, o jejichž kmitočtu si takový Robert Záruba a Jaromír Bosák může nechat zdát. Přesvědčit se můžete sami v některém ze záznamů. Pro sportovní pořádek však neopomenu alespoň konečné pořadí týmů. Sláva jim! 

Counter-Strike: Global Offensive

1. místo: Slovensko - eSuba - 25 000 Kč
2. místo: Česká republika - Inside Games - 20 000 Kč
3. místo: Česká republika - Fraternitas - 15 000 Kč
4. místo: Česká republika - eEriness - 10 000 Kč 

League of Legends

1. místo: Česká republika - Fraternitas - 25 000 Kč
2. místo: Česká republika - eSuba - 20 000 Kč
3. místo: Česká republika - Inside Games - 15 000 Kč
4. místo: Česká republika  - Majestic Lions - 10 000 Kč 

K dispozici byla i doprovodná část v podobě tematického cosplaye, desítek herních stanic, virtuální reality, merchdesignových stánků nebo mnou preferovaný stolní fotbálek. Jediné co na RoG FINALS ve výsledku zamrzí, je poněkud omezenější výběr soutěžních her, kdy v předchozích letech byl součástí hlavního programu Quake Live či Starcraft II. Taková je ale nejspíš daň za aktuální sledovanost a přitažlivost her vůči sponzorům, kterou samotní organizátoři jen stěží ovlivní.

Stojí tedy za to přijet v budoucnu do Svitav? Jste-li fanda e-sportu pak rozhodně ano. Nemáte Svitavy daleko, hry vás baví, ale e-sport vám nic moc neříká? Tak zdejší atmosféru okuste alespoň jednou taky. Věřte, bude to dobrá zkušenost a zároveň vstupní brána do světa elektronického sportu. Matně totiž vzpomínám na léta, kdy ještě v Karlových Varech běželo tehdejší megalomanské AMD PG Challenge a vodám československého progamingu vládlo dnes už prakticky nedohledatelné uskupení Progamers.

O to více pak potěší, že e-sport u nás ožívá v podobě, kterou od roku 2009 předvádí právě HITPOINT, čítající celkem sedmnáct členů. Je zde cítit srdnatý zápal, pramenící ze skutečnosti, že celý koloběh věcí odstartoval už jako magisterská práce na Masarykově univerzitě. Může za ní hlava celého projektu Ondřej „smOke“ Báča, jehož na aktuálním RoG FINALS těší zlepšení vizuální techniky, pokořený rekord deseti tisíc fanoušků, sledujících online finále CS: GO, a nulové časové skluzy v hlavním programu. Já Svitavy navštívil již potřetí během posledních pěti let a toto zlepšení můžu jen potvrdit. A co vy, pořád máte v hlavě Prahu, Brno či Ostravu?  

Tagy: FPS

Zdroje: vlastní

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.