Video názorně předvádí, že řešení řady situací nespočívá v přesné mušce, ale spíše v rychlých nohách a taktickém uvažování. Nábojů do střelných zbraní má být v The Evil Within velmi málo, což platí pro pušky i univerzální kuši. Protože náboje do revolveru nebo brokovnice se nedají koupit nebo vyrobit, ale pouze najít, je třeba s nimi opravdu šetřit, což jsem si během hodinového hraní preview verze ověřil na vlastní kůži.
Zbraně lze upgradovat stejně jako ostatní vybavení a schopnosti. Jakkoli však může být lákavé investovat do opravdu silných zbraní, má to háček. Velké zbraně spotřebují hodně nábojů. V blog postu, který video informačně doplňuje, tedy tvůrci nabízí jinou variantu – držet se revolveru, který ani po několika upgradech nebude zjevně přehnaně silný, ale nespotřebovává náboje po desítkách a může být rozhodujícím faktorem v nejedné prekérní situaci.
zdroj: Archiv
Volba je samozřejmě na hráči a jeho přístupu, ale obecně by mělo platit, že chytrý hráč preferuje na první pohled méně efektní řešení. Samozřejmě v kombinaci s dalšími prostředky k likvidaci nepřátel jako je využívání pastí, jejichž základním účelem je sejmout detektiva Castellanose. Platí to i s různými druhy šípů do kuše, které lze vyrábět z nasbíraných součástek. V lokacích by se jich moc válet nemělo, proto chytrý hráč sleduje okolí a snaží se třeba pasti neaktivovat, nýbrž prostřednictvím stealth přístupu a trochy šikovnosti dekatovat a rozmontovat. Kutilové a hračičky budou mít zjevně při hraní The Evil Within výhodu. Šetři ale musíte i se zápalkami, loučemi a jinými zdroji světla a ohně, které slouží k podpálení nepřátel a tím pádem i jejich konečné likvidaci. V tomto případě je ale řešení nasnadě – zapálit nepřátele na jednu sirku, když jsou u sebe.
The Evil Within je tedy obecně o nedostatku obranných i útočných prostředků, který by hráče měly nutit k hledání alternativních řešení, průzkumu lokací a snaze se nepřátelům spíše vyhýbat, než je konfrontovat i v případě, kdy to není vyloženě nutné. Dopředu samozřejmě nelze předjímat, jak dobře je hra v této rovině odladěná. Pokud je herní systém podobně složitý a vychází z řady proměnných, stačí podcenit jakoukoli maličkost (nevhodně velké množství nábojů v některé lokaci, mírně přesílená zbraň či schopnost) a může to dost výrazně narušit celkový zážitek. Mikami a spol. jsou však natolik zkušení vývojáři, aby balanc jednotlivých rovin herního systému nepodcenili. Uvidíme sedmnáctého října, kdy hra vyjde pro PC a nové i staré konzole.