„Cheatování je jako nemoc“, říká průzkum
zdroj: tisková zpráva

„Cheatování je jako nemoc“, říká průzkum

3. 1. 2012 12:35 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Velmi zajímavý projekt rozjel Jeremy Blackburn se svým týmem na University of South Florida....

Velmi zajímavý projekt rozjel Jeremy Blackburn se svým týmem na University of South Florida. Věnoval se fenoménu cheatování ve hrách a jeho vlivu na sociální interakci. Blackburn ve svém resumé píše: „Online hraní je multimiliardový průmysl, který baví velkou část světové populace. Jedním z nešťastných fenoménů, který všem zábavu kazí pak je cheatování“. To asi potvrdí každý, koho i s kamarády sundal mistr s aimbotem nebo wallhackem.


Blackburn si vzal jako základ pro svůj výzkum 12 milionů lidí připojených ke Steamu. 700 tisíc z nich má pak v profilech označení cheatera. Ke sledování vývoje těchto jedinců pak přidali tvůrci studie zkoumání interakce cca 10 tisíc hráčů z blíže nedefinovaného herního serveru. Některá zjištění jsou předpokládatelná, jiná zase lehce překvapivá.

Cheateři jsou sami o sobě v sociální síti kolem online her dobře usazeni. Obecně platí, že mají silný vliv na své okolí a vedou tak ke vzniku nových podvodníků. Platí prý, že čím více cheaterů kolem sebe poctivý hráč má, tím větší šance je, že se ke svým kamarádům a známým přidá. Na druhou stranu, ve chvíli, kdy jste veřejně označeni za takového podvodníka, přístup společnosti k vám se mění.

Většinou se jedinci stahují do ústraní tím, že si maximalizují ochranu svých dat na účtu (prakticky přejdou do, co nejméně viditelného módu) a velmi rychle ztrácí přátele. Tedy samozřejmě v rámci oné sociální a virtuální sítě. Na druhou stranu, ať před odhalením nebo po něm, cheateři nachází přátele nejčastěji mezi hráči, kteří k fair play přistupují obdobně.

A co vy? Sáhli jste někdy v multiplayerové hře k podvodu?

Nejnovější články