zavřít

Čeští vývojáři zůstávají po zamítnutí kauce a odvolání v Řecku

Windows

- Téma autor: Adam Homola Komentáře: 0

Martin Pezlar a Ivan Buchta, zaměstnanci Bohemia Interactive a vývojáři Army, jsou v Řecku už přes dva měsíce zadržení ve vazbě za údajné natáčení vojenských objektů a špionáž. S dvojicí to kvůli stávce soudů nevypadalo dobře ani předtím, ale nyní celá situace nabrala ještě pochmurnější tón - podle aktuálních informací nebyli čeští vývojáři propuštěni na kauci, bylo jim zamítnuto první odvolání, a pokud nevyjde ani druhé a poslední (jak pro pořad Ozvěny dne uvedla ředitelka právní sekce ministerstva Jana Reinišová), tak soud za špionáž je zřejmě nevyhnutelný. Klukům hrozí pět až dvacet let vězení.

O současném stavu se dozvěděli novináři od Hany Buchtové, maminky Ivana Buchty, který jí zprávu zatelefonoval. Do vězení jim prý přišla obsílka v řečtině a po překladu od jednoho spoluvězně do angličtiny se vývojáři dozvěděli rozhodnutí řeckých orgánů. V dopise prý bylo uvedeno datum 25. října, ale v současné chvíli není jasné, jestli to je den, ve kterém řecké úřady rozhodly. O případu informovaly České Noviny skrze ČTK.

„Naši kluci nám už dnes do telefonu neříkají, že to nějak jde, že to zvládají. Po tomto soudním rozhodnutí už jsme od Martina s Ivanem slyšeli to, co nechce slyšet žádný rodič. Do telefonu nám říkali v podstatě jediné: Mami, tati, zachraňte nás,“ řekla jedna z matek, jak reportuje Český Rozhlas.

Případem se mělo zabývat i ministerstvo zahraničí - Karel Schwarzenberg sliboval, že se bude osobně angažovat, aby dostal kluky co nejrychleji domů, což se zatím nepodařilo. Rodiny tak chtějí podle Českého Rozhlasu zažádat o pomoc přímo prezidenta Václava Klause a premiéra Petra Nečase.

Celý případ si můžete připomenout v sérii našich článků zde, zde, zde, zde a zde, přičemž aktuální dění čtěte v angličtině na této speciální stránce. Kluky také můžete podpořit peticí, pokud jste to ještě neudělali.

Update: Na Facebooku vznikla Skupina na podporu vývojářů v Řecku, s plánovaným protestním pochodem. Přidejte se!

Tagy: akční

Zdroje: Český rozhlas,České Noviny

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.