Zoo Tycoon 2 Endangered Species recenze
5/10
zdroj: tisková zpráva

Zoo Tycoon 2 Endangered Species recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

6. 11. 2005 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Bizona, šedého vlka, obří želvu či antilopu, orangutána, brýlatého medvěda, koalu a další ohrožená zvířata budete mít na starost v datadisku, který do této budovatelské strategie přináší i džípy nebo lanovky.

Autor: Laku
Publikováno: 6.listopadu 2005
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/anglická
Doba recenzování: 1 týden

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Hlavní náplní a tahákem prvního datadisku pro rok starou budovatelsko-ekonomickou strategii Zoo Tycoon 2 (recenze), s příznačným názvem Endangered Species, jsou jak jinak než nové druhy ohrožených zvířat pro vaši zoologickou zahradu. Na první pohled zdánlivě atraktivní nápad, ale dokáže toto rozšíření dostatečně zaujmout a nabídnout nějaký nový herní zážitek v již obehraném herním systému?

 Ohrožené druhy zvířat
Konkrétně se jedná o rovných dvacet nových populačně ohrožených či jinak vzácných zvířat (viz jejich popis v tabulkách níže), která přibyla k těm již dříve přítomným ve hře. Počet to není nikterak malý, ovšem hned vzápětí je případné nadšení udupáno nepříjemnou skutečností, že tato zvířata nemají žádné speciální požadavky a rovněž nevyžadují ani žádné šetrnější zacházení. Možná, že mají větší nároky, ale rozhodně ne radikálně odlišné od těch „normálních“.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Ohrožené druhy jsou tedy z hratelnostního hlediska položeny na stejnou úroveň jako normální zvířata. Dokonce si, pokud na to máte zrovna peníze, můžete pořídit celou plejádu ohrožených druhů. Ty jsou zde pouhými novými zvířaty do počtu s jedinou odlišností a to vysokou pořizovací cenou, což je trochu škoda. Určitě to bylo možné řešit efektivnějšími cestami tak, aby si hráč ohrožené druhy zvěře musel něčím (jiným než penězmi) získat.

Abych ale jenom nekritizoval, tak nových zvířat je poměrně dost a o každém se dozvíte podrobné informace v encyklopedii zabudované přímo ve hře. Tvůrci se je snažili co nejlépe vymodelovat se všemi detaily a to se jim v rámci možností (poněkud zastaralé grafiky Zoo Tycoon 2) povedlo. V souvislosti s novými druhy se hodí zmínit také fakt, že přibyly různé věci pro výbavy jejich výběhů (hračky, jídlo, stromy, přístřešky...).

OHROŽENÉ DRUHY ZVÍŘAT #1
Pes hyenovitý - Toto malé, 23 kg vážící, divoké psí plemeno pochází z oblasti jižní Afriky a také východní Sahary. Je také známo jako plemeno afrického loveckého psa. Poměrně vzácné plemeno každý ihned pozná zejména díky černým flekům na jeho řídké srsti. Pes hyenovitý loví ve smečkách čítajících od 2 až po 50 členů. Větší smečka dokáže ulovit dokonce i lva.

Bizon americký - Bizon je největším suchozemským zvířetem Severní Ameriky, kde je běžně nazýván „buffalo“. Biologové ovšem preferují název bizon, protože je založen na latinském názvu tohoto zvířete. Název „buffalo“ je rovněž zavádějící z důvodu možné záměny s Africkým a Asijským buvolem (v angličtině buffalo). Bizon je charakteristický svou velkou skloněnou hlavou, hrbem na hřbetu a poměrně úzkou zadní částí těla a také malým ostrým rohem. Samec bizona je 2 metry vysoký a přibližně 3 metry dlouhý.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Středoamerický tapír
- Tapír je jméno pro kopytnatého savce s rozměrným tělem, krátkýma nohama a ocasem. Jeho hlava je charakteristická svým přizpůsobivým (ohýbacím) sosákem, malýma očima a vztyčenýma ušima. Tapíři žijí v hustě zarostlých lesích a také v travnatých oblastech střední a jižní Afriky a Asie. Když se tapír cítí ohrožen, tak hledá útočiště ve vodě či hustých porostech.

Jelen Karibu – Druh jelena žijící v oblastech tundry, tedy zejména na území Kanady a Aljašky. Jak samec, tak samice mají parohy. V zimním období loví ve stádech a urazí tak až 5000 km.

Gibbon bělolící - Gibbon, malá opice, žije v rovníkových lesích Indie, Indočíny a Malajského souostroví. Gibboní postava je menšího vzrůstu s menší kulatou hlavou, celý je poryt jemnou huňatou srstí. Zejména za pomoci dobře vyvinutých a uzpůsobených ramen dokáže hbitě šplhat a skákat po stromech. Stojící gibbon je vysoký od 75 do 90 cm. Populace gibbonů prudce klesla vlivem odlesňování v oblastech jeho přirozeného výskytu a také lovem.

Fenek - Ohrožený druh šelmy psovité s obrovskými ušisky žije v pouštích severní Afriky. Její tělo je dlouhé 36 až 41 cm. Pochlubit se může dlouhým huňatým ocasem (18 až 31 cm). Srst má zbarvenou do světle hnědé až bílé. Fenek umí velmi rychle běhat a dokáže se zahrabávat do písku. Ve dne obvykle spí.

Panter floridský - Je znám také jako horský lev či puma. Má velmi silnou a zbarvenou srst do rudé barvy. Tělo dokáže natáhnout až do délky 2 metrů. Na poměrně malé hlavě má, nad oběma očima, černé fleky.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Antilopa vraná – Antilopa s dutými zahnutými rohy. V Africe a Asii žije okolo 100 druhů antilop – Vraná patří k těm neohroženějším z nich. Její rohy jsou dlouhé 1,5 m.

Vlk šedý – Vlk šedý je největší člen řadící se do skupiny divokých psů. Žije na holých pláních v polárních oblastech. Dospělý vlk šedý váží okolo 80 kg.

Obří galapážská želva – Převážně suchozemská želva dožívající se až 150 let žije v tropických regionech. Je chráněna mohutným krunýřem a váží až okolo 250 kg.

 Projížďka v džípu
Poměrně nelogicky do rozšíření zaměřeného na ohrožené druhy zvířat přibyly ještě džípy a lanovky. Místo klidného pobytu vzácné zvěře v útulných výbězích na ně budete každou chvíli troubit z vozidel projíždějících v jejich těsné blízkosti. Ano, bude vám totiž umožněno prošpikovat výběhy cestami pro vyhlídkovou okružní jízdu zvídavých návštěvníků.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

V praxi to probíhá tak, že postavíte stanici (klidně i více) a způsobem shodným s budováním chodníků postavíte prašné cesty. Po dokončení výletní trasy, která musí nutně být okruhového tvaru, nakoupíte vhodné automobily (na výběr je z několika druhů lišících se nejen barvou, ale i parametry). Na jednu stranu je budování těchto tras určitým oživením původního konceptu, ovšem velmi rychle začnou být stereotypní a nezábavné.

Jízda vyhlídkovými džípy je každopádně zpestřením pro vaše návštěvníky a další prostředek, jak z nich vysát nějaký ten dolar navíc. Pro vás coby hráče je připravena možnost nasednout do vozu a v pohledu z vlastních očí sledovat spolu s návštěvníky svou zoo. Nepřináší to ovšem nějaký extra zážitek (zábavnější je procházení pěkně po svých, dostupné již v původní hře). Doprovodné zvuky smějících se návštěvníků ve výletním džípu se neustále opakují, což by samo o sobě až tak nevadilo, pokud by nebylo nahráno pouze pár variant neustále dokola (to doslova) se opakujících vzorků. Delší pobyt mezi skupinkou spolujezdců obdivujících vaše výběhy je tak velmi iritující.

OHROŽENÉ DRUHY ZVÍŘAT #2
Nosorožec jávský – Žije v hustých tropických lesích, zejména na ostrově Jáva v jižní Indonésii a některých částech Vietnamu. Je loven kvůli svému mohutnému rohu. Populace tohoto druhu nosorožce je velmi silně ohrožena.

Koala – Známá Koala se řadí mezi třídu vačnatců. Živí se výhradně listy blahovičníku (eukalyptu). Přirozeně se Koala vyskytuje na území Austrálie, kde je nazývána medvědem Koalou, i když nemá s medvědy nic společného.

Varan komodský – Nejstarší druh ještěrky žijící v tropickém a pouštním prostředí. Tento ještěr je charakteristický zejména svým „vidlicovitě“ rozdvojeným jazykem. Poměrně rychle se pohybuje.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Koza šrouborohá – Největší žijící druh divoké kozy, žije v hornatých oblastech Pákistánu, Afganistánu a severní Indie. Zajímavý je zejména dvěmi masivními, do spirály zkroucenými rohy, jejichž délka dosahuje až 160 cm.

Orangutan – Velká opice žijící v jižní Asii. V malajštině je nazýván „mužem jungle“. Orangutani již žijí pouze na ostrově Borneo a v severní části ostrova Sumatra. Hodně času tráví v korunách stromů, kde mu přijdou vhod jeho dlouhé ruce.

Kůň Przewalského – Poměrně malý a podsaditý domestikovaný kůň s velkou hlavou a dlouhým ohonem. Kůň Przewalského žije ve stepích Mongolska, Kazachstánu a Číny.

Přímorožec Oryx – Oryx je jméno pro gazelu žijící v Africe a oblasti Středního východu. Bílý, nebo také Arabský, Oryx může dosahovat váhy až 200 kg.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Rys červený – Jeho přirozeným útočištěm je subarktické podnebí – výhradně na jižní polokouli. Je vzácný zejména svou srstí, kvůli které je terčem nelegálních lovů zvěře.

Medvěd brýlatý – Své jméno si získal výraznými býlími skvrnami kolem očí velmi nápadně připomínající tvar brýlí. Žije v jižní Americe.

Rosomák – Tento drobný masožravý savec žije zejména v severních regionech Ameriky, Evropy a Asie. Zajímavé je, že na každém z kontinentů je jinak nazýván (v Evropě - glutton). Má tlustší tělo s malýma tenkýma nohama.

 Pohled z výšin
Návštěvníci zoologické zahrady se vedle prohánění v džípech, nápadně připomínajících elektrická vozítka z filmu Jurský park, mohou nechat svézt i novou lanovou dráhou. Její princip je absolutně shodný s budováním vyhlídkových tras – tzn. není příliš komplikované a postavení kompletní dráhy je otázkou chvilky. Trochu zamrzí, že vyhlídková lanovka musí být také okružní (tzn. musí se vrátit do počáteční stanice). To je velmi nevýhodné v případech, kdy potřebujete lanovkou pouze překlenout nějaké pohoří či řeku. Z nových budov je možné stavět např. rozhlednu a vyvýšené cesty, což lze použít jako most či vyhlídkovou terasu nad výběhem.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

 Žádný zázrak
I přes zmíněné nelogičnosti a nedostatečný počet inovací nejde o vyloženě špatný datadisk. Příznivci druhého Zoo Tycoona si těch pár novinek dozajista plně užijí. Navíc je třeba zmínit, že je zde i několik nových map. V kampani si budete moci zahrát 9 nových misí s různými úkoly, z nichž některé souvisí s ohroženými druhy (např. mít ve své zoo určitý počet či druh těchto zvířat).

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Pokud by cena datadisku dosahovala tradičních 20 dolarů, ještě by se to dalo jakžtakž snést, ale v USA se prodává za přemrštěných 30 dolarů, tedy skoro stejně jako nějaké nové plnohodnotné hry. Pro nováčky je tedy lepší sáhnout raději po prvním dílu Zoo Tycoon, případně po nejnovějším přídavku Wild pro RollerCoaster Tycoon 3, který rovněž obsahuje zvířata. Shodou okolností se na trh dostávají obě hry téměř souběžně.

Stáhněte si: Demo, Cheaty, Video...

Související články: Zoo Tycoon 2 recenze, Novinky

 
Laku
autor je správcem fanouškovské stránky TheSims2.cz a působí ještě na HotGames.cz 
 
Laku

Verdikt:

Endangered Species nedokázal plně využít potenciál tématu, se kterým přišel. Datadisk nabízí novinky, které klidně mohly být obsaženy již v základní verzi. Nelze jej tedy doporučit nikomu jinému, než zarytým příznivcům série Zoo Tycoon nebo příležitostným nenáročným hráčům.

Nejnovější články