XIII Century - recenze české verze
6/10
zdroj: tisková zpráva

XIII Century - recenze české verze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

6. 3. 2008 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Vítejte ve 13. století, kdy války zuřily napříč celou Evropou a vepsaly se do historie.

Autor: Bergy
Publikováno: 6.března 2008
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/česká/PC
Doba recenzování: 2 týdny


Série Total War přichází o monopol na středověké bitvy ve 3D. Se stejným námětem, ale výrazně odlišným provedením totiž přichází se svou troškou do mlýna i novinka od ukrajinských vývojářů.Vítejte ve 13. století, kdy války zuřily napříč celou Evropou a vepsaly se do historie.
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Středověké bitvy známe z filmů především jako obrovské a krvavé řeže tisíců bojovníků, kteří zdánlivě chaoticky mlátí kolem sebe hlava nehlava vše, co vypadá jako protivník. Každé takové střetnutí bylo provázeno taktickou přípravou a velkou roli sehrával rovněž schopný vojevůdce. Stačí si třeba jen vzpomenout například na bitvu u Sudoměře z roku 1420, kdy husité stanuli proti nepříteli, který je drtivě převyšoval svým počtem i zbrojí. Přesto dokázali slabě vyzbrojení husité jednoznačně vyhrát, jelikož díky vhodné taktice vlákali nepřátelské těžkooděnce do bahna vypuštěného rybníka, kde je už bez větších problémů pobili.

Bitvy 13. století
Vzpomínka na tuto slavnou bitvu je rozhodně na místě. Je totiž krásnou ukázkou toho, jak se dá vyhrát i zdánlivě beznadějný boj nebo naopak dostat výprask v situaci, kdy si myslíte, že prohrát je naprosto nemožné. Podobně to funguje i v nové hře s názvem XIII Century – Smrt nebo vítězství. Tato real-time strategie se věnuje slavným středověkým bitvám, jež se odehrály v průběhu třináctého století. Dějištěm jsou taková místa jako třeba Moravské pole, Gelheim, Falkirk, Taillebourg, Jaroslav, Massenberg a spousta dalších.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Hned v úvodu je asi nutné podotknout, že XIII Century je hrou čistě taktickou. Nenajdete zde žádnou strategickou mapu světa jako například v Medievalu II: Total War či Knights of Honor. Jedná se tedy o soubor bitev, které lze hrát jen za předem určenou armádu. K dispozici je dohromady více jak třicet misí, jež jsou rozděleny do pěti klasických kampaní (Anglie, Francie, Německo, Rusko, Mongolsko) a jedné bonusové, která se zpřístupní v pozdější fázi hry.

Mise plné taktiky
Snahou autorů byl důraz na historickou přesnost, proto v misích nemůžete ovlivnit počet svých jednotek a ani jejich výzbroj. Vše totiž musí přesně odpovídat danému scénáři. Velký vliv na design map má různě členitá struktura terénu, které se musíte buď přizpůsobit, nebo jí maximálně využít ve svůj prospěch. Jde například o různé kopce, soutěsky, vodní toky, jež se dají překročit jen za pomocí mostů či brodů a také všelijaké boční stezky, které mohou vaše záložní oddíly využít k nečekanému vpádu nepříteli do zad.

Dalšími faktory, které nelze ovlivnit, jsou určité handicapy vaší armády. Jednou máte početní nevýhodu, jindy vám chybí třeba lukostřelecké jednotky, případně se nalézáte na tom nejnemožnějším místě na mapě v dokonalém obklíčení. Vše je tak směřováno k tomu, že hrubou silou a čelním útokem vašich jednotek nemůžete vyhrát. Tyto situace ale mají svá řešení právě ve správné taktice, kterou musíte aplikovat a tím vyrovnat svou nepříznivou startovní pozici.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Celkově vzato mají jednotlivé bitvy v kampaních dobrý herní náboj, vždy vás totiž čeká jiné nemilé překvapení, se kterým se musíte vypořádat. Klíč k úspěchu je rovněž pokaždé trochu jiný. Navíc díky lineárním scénářům může AI soupeře dobře využívat skripty. Projevuje se to hlavě tím, že se nepřátelské vojsko na vás nevrhá jako stádo tupých ovcí. Počítač posílá své jednotky pěkně po částech, nechává si zálohy, které následně vhodně používá a i lukostřelci vám dokáží pěkně zatopit, aniž by se nesmyslně vystavovali nebezpečí. Vše má ale rub i líc.

Negativem skriptovaných misí, oproti těm generovaným (například v kampaních Medieval II: Total War), je skutečnost, že AI soupeře se vždy chová stejně. Při opakování té samé mise tedy už víte, co a jak počítač podnikne, tím pádem můžete reagovat v předstihu a nejste už ničím překvapeni.

Všudypřítomná panika
V XIII Century hraje velkou roli také morálka, únava a poslušnost vojska. Se všemi vyjmenovanými vlastnostmi si poměrně dost užijete, ale to už patří k věci. Je logické, že pokud nutíte své vojáky sprintovat přes půl mapy a okamžitě je nasadíte do útoku, nepodají vynikající bojový výkon. Morálka jednotek je pak doslova klíčová, protože má velký vliv na to, jak rozehraná bitva dopadne. Nejednou se mi stalo, že bitvu, kde to se mnou vypadalo velmi bledě, jsem nakonec skoro zázračně vyhrál jen díky tomu, že početnější soupeř najednou podlehl panice a jeho jednotky prchly pryč.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Častý a rychlý úbytek morálky trápil ale i mé vlastní jednotky. Psychiku totiž dokážou možná až moc účinně srazit na minimum například lukostřelecké oddíly pálící spršky šípů. Některým oddílům pak stačí i takhle málo a už prchají pryč z bitvy. To naštve hlavně v kampaňových scénářích, kde vám každý ztracený oddíl citelně chybí. I z tohoto důvodu jsou v XIII Century lukostřelci mnohem důležitější než je tomu v jiných hrách.

Člověku pak nezbývá, než se v každé misi snažit tyto jednotky svému protivníkovi rozebrat rychlým výpadem a to pokud možno hned při první příležitosti. V opačném případě totiž vaše šance na vítězství rapidně klesají. Vliv morálky jinak považuji za potřebný, ale zde je na posouzení každého z vás, jestli vám takto nastavený model bude vyhovovat či nikoli.

Formování armád
Uživatelské rozhraní naštěstí trochu vychází vstříc problémům s morálkou vlastní armády. Jde si totiž nastavit funkci automatického pauzování hry, které se aktivuje vždy, když se nějaká z vašich jednotek ocitne na hraně s poslušností. V této chvíli ještě většinou jde daný oddíl stáhnout do ústraní, kde se může vzpamatovat. Pokud toto upozornění budete ignorovat nebo se nepodaří jednotku včas odpoutat od boje, už ji většinou od zbabělého útěku nic neodradí.

Trochu mě ale zklamalo, že oddíly nemůžete zamaskovat v lese, jako třeba v Medievalu II: Total War, což znamená, že těžko nalákáte nepřítele do nějaké pasti. Dále jsem nabyl dojmu, že v kampaních nefunguje tzv. přátelská střelba. Alespoň vždy, když jsem střílel svými lukostřelci do chumlu bojujících vojáků, padali k zemi jen nepřátelé. Občas mě ještě dokázal udivit pohyb jízdy. Pokud jsem jí například vydal příkaz k rychlému útoku, jezdci na koních se rozeběhli, ale před cílem se jakoby zadrhli, čímž ztratili potřebnou rychlost a útok ztratil na účinku.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Skupinové formace vašich jednotek na první pohled poskytují velmi mnoho variant. Jedná se možná o nejširší nabídku, jakou jsem v nějaké RTS viděl. Ovšem s jejich využíváním jsem trochu zápasil. Prvotní nastavení uskupení jsem obvykle zvládl dobře, ale když jsem chtěl například oddíly ještě dodatečně roztáhnout nebo nějak natočit jiným směrem, skončil jsem obvykle s úplně rozhozenou formací. V tomhle případě nevylučuji, že to také může být rukama, ale obvykle s podobnými věcmi problém nemám.

Jde to i za Čechy
Zatímco v kampani lze hrát jen za vybrané národy, ve vlastních bitvách můžete bojovat za libovolné armády. Jednou z nich je i České království, což je rozhodně dobře. Vlastní bitvy lze přirovnat ke klasickému skirmishi, jinými slovy tréninku pro multiplayer. Stačí si vybrat mapu, za vybraný peněžitý obnos sestavit armádu dle libosti a už můžete vyrazit na nepřítele řízeného počítačem. V každém případě se jedná o vhodný doplněk, který oceníte po dokončení kampaní, které vás k opětovnému hraní nemají vlastně čím přilákat. Síťová hra je pak možná po internetu pro dva až čtyři hráče, případě ještě pro několik diváků, kteří se klání budou účastnit pouze pasivně.

Vizuálně se blíží Medievalu II
Při podrobnějším zkoumání detailů a pohybu jednotek však můžete spatřit určité nedostatky. Modely vojáků nejsou až tolik detailní, navíc jejich oddíly působí mnohdy velmi jednolitě. Ano je zde patrná snaha odlišit jednotlivé postavičky například jiným motivem na šítu, různobarevnými pokrývkami hlav, ale stejně to není úplně ono. Nejvíce je to ovšem patrné, když je formace v pohybu. V sérii Total War výborně funguje tzv. desynchronizace jednotek, která budí mnohem reálnější dojem. V XIII Century nic takového není, takže to musíte jaksi překousnout. Velikost armád se jinak pohybuje okolo 1500 až 2500 vojáků pro každou bojující stranu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

Zpracování terénu a okolí je rovněž o nějaký ten chloupek horší, než, na které jsme zvyklí u konkurence. Každopádně ale grafika jako celek určitě neurazí a myslím, že se jedná o velmi uspokojivou podívanou. Pokud bych hodnotil například pouze nápaditost a členitost map, vítězem by určitě bylo XIII Century. O to více proto zarmoutí ne úplně dotažená optimalizace grafického engine. Na stroji Intel C2D 6700, 2GB RAM a GF 8800 GTS s 640MB RAM a v rozlišení 1680x1050 mi běhá Medieval II: Total War s plnými detaily bez problémů, takže je s podivem, že XIII Century s detaily na maximum tohle nedokáže. Zvláště při velkých bitvách bylo znát, že toho má počítač celkem dost.

Závěr
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Z toho, co jsem výše o XIII Century napsal, je asi jasné, že se nejedná o žádnou komplexní strategii ala Medieval II: Total War. Tato hra totiž cílí čistě na příznivce historicky přesných bitev. Ty jsou sice v Medievalu II rovněž přítomny, ale zdaleka jich není tolik, protože tvoří vlastně jen dodatečný bonus. V XIII Century jsou však tyto scénáře hlavní náplní a zpracování mají poměrně precizní. Přesto se ale celkově jedná jen o nadprůměrnou záležitost, čemuž nakonec odpovídá i výsledné hodnocení. Hra u nás vychází v těchto dnech v české lokalizaci formou titulků - ve standardní edici za cenu 899,- Kč nebo sběratelské za cenu 1199,- Kč.

zdroj: Archiv


trailer

Stáhněte si: Trailery, Videa, Hudbu...

Související články: Novinky, Medieval II Total War recenze a Medieval II Kingdoms recenze

Bergy
autorovi je 27 let a pracuje jako vedoucí HW zákaznického servisu; psaním se zabývá více jak 7 let a kromě strategií si oblíbil i simulátory; pokud to čas a starost o rozrůstající se rodinu dovolí, věnuje se plastikovému modelářství a vojenskohistorické literatuře


 
 
Bergy

Verdikt:

Vhodná hra pro toho, kdo touží po historicky věrných středověkých bitvách. Nechybí v ní velmi zajímavě zpracované scénáře, jenž někdy hraničí až s logickými rébusy, co dají zabrat i hodně zkušeným hráčům. Bohužel výsledný dojem kazí možná až příliš ostrý režim morálky, ne úplně vychytané ovládání a také horší optimalizace grafického engine. V neposlední řadě musím zmínit, že jednou odehrané lineární kampaně vám na podruhé už nemají co nabídnout.

Nejnovější články