Tortuga Two Treasures - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

Tortuga Two Treasures - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

16. 3. 2007 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Na popularitě tváře Jacka Sparrowa z Pirátů z Karibiku se snaží přiživit řada her. Tato kombinuje bitvy lodí na moři s tradiční third-person akcí na souši, zatímco obchodování nechává narozdíl od předchůdce stranou.

Autor: Lichtenberg
Publikováno: 16.března 2007
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/anglická/PC
Doba recenzování: 1 týden

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Tvář Jacka Sparrowa, svérázné filmové postavy z Pirátů z Karibiku, se na nás v poslední době valila ze všech stran. Právě díky jeho popularitě a slušnému úspěchu námořních her Port Royale a Sid Meiers Pirates! se na herní trh vynořilo mnoho jejich lepších či horších kopií. Zatím pposlední pirátskou vlaštovkou (zbývá snad ještě Captain Blood) je pokračování tři roky staré strategie Tortuga: Piráti nového světa, tentokrát s podtitulem Two Treasures a bez obchodování.

 Zrada, láska, piráti…
Hlavním hrdinou je mladý pirát Thomas „Hawk“ Blythe a jeho přítelkyně, čarodějnice Sangu, které jednoho dne pošle do žaláře jejich bezohledný nadřízený, kapitán Blackbeard. Jak tomu tak bývá, Hawk se po čase dostane z vězení a před očima si představuje především Blackbeardovu smrt. Dopředu jej táhne také oddanost k Sangu, kterou zlý kapitán údajně nechal popravit a, jak jinak, nalezení několika pirátských pokladů.

Vy, v kůži Hawka, samozřejmě zkontaktujete staré přátele, například hospodského v jednom pirátském městečku a zkusíte přes ně najít další střípky dlouhého příběhu. Ten je v tomto případě naprosto lineární a nečeká vás proto prakticky volné plavení na moři, jako tomu bylo v Pirates!, ale předem jasně rozdané úkoly.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Musím ocenit kloudnou dějovou kostru, ze které vyčnívá velký počet videosekvencí s inteligentními dialogy a vůbec úctyhodným obsahem. Příběh je sám o sobě otřepanou vestou, ale jeho dobrodružná forma dokáže zaujmout a celkově táhnout hráče po celou kampaň. Ta mi zabrala poměrně slušných 11 hodin, ačkoliv po skončení už neměla co nabídnout.

 Kocábkou náramnou
Na rozdíl od první Tortugy, která byla postavená hlavně na obchodování mezi městy, je druhý díl ryze akční adventurou s prvky RPG. Dost poctivě se tedy střídají mise na moři a na souši. První skupina z nich je prakticky celá o námořních bitvách, kdy musíte potopit nebo zabrat loď nepřítele. Vyvolávání bitvy zde nepotvrzujete, jako tomu bylo v Pirates!, ale stačí jen kolem lodi blízko projet a nepřítel po vás automaticky začne střílet. Mnohdy je tento fakt nepříjemný, zvlášť když bojujete proti několika lodím naráz a náhodně plující koráb se na vás naštve jen proto, že se kolem něj mihnete.

Nové posily na vaší loď nehledáte ve městech, ale přímo při bitvě. Po zasažení nepřátelské lodi totiž námořníci padají do oceánu a pokud po nich přejedete lodí, přidají se k vám – jak prosté.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Průběh námořních bitev
Ničivá boční děla se dají naplnit nejrůznějšími typy nábojů. Dále jsou velmi účinné sudy s výbušninami, jenž můžete vyhodit z lodi do moře a v rámci taktiky je velmi výhodné tlačit nepřítele na některou ze skal těsně pod hladinou, což spolehlivě zničí lodní podvozek. Námořní bitvy nejsou s trochou cviku nijak těžkým oříškem a bohužel po čase nudí.

Když dostatečně poničíte nepřátelskou loď, můžete jí přijet vyrabovat. Souboj na lodi probíhá formou akční rubačky se zabitím několika námořníků a hlavně kapitána lodi. Poté si samozřejmě smíte nechat loď a peníze v ní ukryté. Na konci mise pak za ně ve speciální tabulce koupíte různé opravy pro vaší loď, zdraví pro námořníky, speciální střely, nové plachty či lahvičku zdraví, pistoli a další věcičky, které vám zpříjemní život na moři i na souši. Nabídka je široká a plně dostačující.

Příjemným oživením od velkých bitev jsou noční mise v malé loďce, kde ovládáte pouze Hawka, jenž má sebou kromě kuráže i několik zápalných barelů. Většinou jde o mise s úkolem dostat se nepozorovaně na nějakou zakotvenou loď, ukrást mapu s kajuty kapitána a odplout zase zpátky k vašemu korábu. K mému potěšení se jedná o opravdu dobrá intermezza. Teď se však již přesuneme k druhé straně mince, bitvám na souši...

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Taste šavle
Na rozdíl od Pirates! nemůžete se svojí lodí zaparkovat, kde se vám zachce. Do měst se dostáváte ryze za účelem mise a prakticky vždy kvůli bitvě s nepřítelem. Bohužel právě tady je hlavní kámen úrazu. Do boje vstupujete v klasickém third-person pohledu sám proti nekonečné přesile nepřátel. Ti jsou samozřejmě tupí jako tágo a proto pokud si jich na sebe nezavoláte deset najednou, s přehledem je svojí dýkou pobijete.

Příkladem budiž útěk z vězení v Kingstonu (město anglické legie). Mise začíná nenápadně a na hradbách s přehledem zabijete několik vojáků v rudých kabátech. Na náměstí však začíná jít do tuhého a na vaši hruď nabíhá čím dál tím více nepřátel. V těchto situacích můžete využít třeba omamného prachu, který na pár vteřin znehybní všechny okolo nebo můžete do fóra poslat zápalnou láhev. Většinou se však situace zvrhne v zoufalou klikací pasáž.

Milovníky RPG potěší fakt, že se v průběhu kampaně naučí nejrůznější komba (např. kombinace šipky doleva, doprava a levého myšítka), při nichž Hawk předvede své dokonalé umění s šavlí. V boji s bossy však užijete i systému krytí, kdy se pravým tlačítkem na myši můžete ubránit ledajaké tvrdé ráně. I tito chlapíci však nejsou nijak záludní, pokud si tedy na nešikovně provedené bitky navyknete.

 Kormidlování
Ovládání lodě je narozdíl od díla Sida Meiera značně zjednodušené, o čemž svědčí arkádověji provedené boje v oceánu. Zrychlování lodí během námořní přestřelky je zde vyvedeno do extrémů, ale k celkově oddychovějšímu stylu celé hry se to skvěle hodí. Jinak se ale koráby kormidlují vesměs dobře a nemám k nim větších výhrad.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Připomínky mám však k ovládání Hawka samotného, čili jeho pohybu na souši. Ne, že by mi vadily neviditelné stěny na každém rohu, ale když se vaše postava každou chvílí někde zasekne, sálá z Tortugy velká nedotaženost. Totéž platí o kameře. Na moři se na ní nedalo moc co zkazit a funguje spolehlivě, ale na souši věčně nezabírá to, co by měla. Bohužel celá fáze hry s boji na pevnině je špatná a navíc i stereotypní.

Podivný je i systém ukládání pozic. Zatímco na moři si hru můžete uložit, kdykoli se vám zachce, při bojích na pevnině se musíte spoléhat na svoje reflexy a není tu možnost delší přestávky. Vzhledem k některým hektičtějším okamžikům na bojišti si dané lokace zahrajete mnohokrát od začátku a jak už asi tušíte, nepřátelé jsou vždy ve stejném šiku. To je bohužel docela škoda.

 Naslouchám chvění země
Ani grafika hru z lehké nadprůměrnosti nikam nevystřelí. Dění na moři je totožné s podobnými hrami a ačkoliv oceňuji opravdu pěkné efekty vody, nedetailní lodě mé nadšení opět zmrazily. Ani města a pirátské vesničky nijak neexcelují zpracováním, ale svému účelu postačují a příjemně hýří barvami. Horší to je s animacemi postav, jelikož střídání jen asi dvou různých pohybů nepřátel už dnes nikoho neuspokojí. Výborně jsou však zpracované již zmiňované videosekvence, běžící ve vysokém rozlišení.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry si prohlédněte v naší galerii

Zvukově hra nijak nestrádá a palba z kanónů při zvýšení hlasitosti doslova trhá uši. Tentokrát se nechystám kritizovat pevninskou část hry, protože i šum ve městech je docela slušný a v rámci celé hry rozhodne neurazí. Stejně tak anglický dabing postav, který je dokonce jedním z největších kladů celé hry. Z ozvučení zbývá probrat ještě hudba, nabízející klasické námořní chorály a písně. Poslouchají se opravdu velmi příjemně.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Tortuga má průměrně náročné požadavky na hardware, kdy ke spuštění hry potřebujete mít stroj silný alespoň s CPU 1.7 GHz, 512 MB RAM a 64 MB grafickou kartu. Na testovaném počítači, jenž má výkon víceméně třikrát vyšší (CPU 3 GHz, 2 GB RAM, Geforce 7600 GT) hra plynula, bez jakéhokoliv škubnutí. A tak to má být.

 Jen další z řady
Tortuga: Two Treasures je nevýrazná hra, která v podstatě jen kopíruje to, co jsme již zažili v Pirates! a dalších podobných hrách. Povedený, ač silně klišovitý příběh kazí četné chyby v bojích na pevnině. Ačkoliv ve hře najdete nedodělky, díky námořním bitvám nejde zase o tak nezábavný počin. Bohužel, cena 899 Kč mi na takovou průměrnou hru připadá přehnaně vysoká a spíše vám radím počkat na případnou slevu nebo přibalení k nějakému časopisu.


Stáhněte si: Demo, Trailery, Cheaty...

Související články: Novinky, Tortuga: Piráti nového světa recenze

 
Lichtenberg
editor: jd


 
 

Verdikt:

Kdo od Tortugy: Two Treasures očekává originální nápady a inovace, bude zklamaný. Přesto se ale jedná o slušný titul, v němž hrají prim hlavně příběh a vesměs dobře provedené bitvy na moři, včetně jeho grafického zpacování. Bohužel akční část odehrávající se na pevnině sráží hodnocení jen do vod průměru. Pro milovníky pirátů je to však jasná volba.

Nejnovější články