Tortuga: Piráti nového světa - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Tortuga: Piráti nového světa - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

16. 6. 2004 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Ascaron nás hojně zásobuje námořně-obchodními strategiemi Patrician nebo Port Royale, které se ale části hráčů zdají složité, a proto vznikla jejich zjednodušená verze s názvem Tortuga a lokalizací od Cenegy.

Autor: Bergy
Publikováno: 16.června 2004
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: prodávaná/česká
Doba recenzování: 1,5 týdne


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Vývojářskou firmu Ascaron asi netřeba nijak zvlášť představovat. Příznivci obchodně námořních strategií jí bezpochyby budou dobře znát, protože v posledních letech nás zásobí více než hojně svými novými hrami. Jen pro úplnost připomínám, že od roku 2001 má na svém kontě tituly Patrician 2, Patrician 2 datadisk (vyšel jen v němčině), Patrician 3, Port Royale a nyní i Tortuga: Piráti nového světa (Pirates of the New World). Aby toho nebylo málo, tak se ještě koncem léta má objevit Port Royale 2, které prozatím celkový výčet uzavře.

 Zjednodušená verze hry Port Royale
Otázkou tedy zůstává, jakou roli má hra Tortuga vlastně plnit. Už jen letmý pohled totiž prokazuje, že herní prostředí se včetně hlavní mapy de facto shoduje s rok starou hrou Port Royale. Pokračováním prvního dílu má ale být dokončované Port Royale 2, takže proč lidé z Ascaronu vytvořili něco, co se zdá být na první pohled úplnou zbytečností?

Tato záhada má ale naštěstí vcelku prosté vysvětlení. Ačkoli mi série Patrician a Port Royale nepřijdou nijak zvlášť komplexní, ozývaly se delší dobu různé hlasy, že jsou tyto hry až příliš složité. Aby tedy autoři uspokojili i tyto remcaly, vytvořili jakousi „ořezanou“ verzi, která disponuje jednodušším herním systémem. Je to tedy šance pro ty z vás, kteří původní obchodně-výrobní model z nějakého důvodu nikdy neakceptovali. V Tortuze jsou proto výrobní procesy zcela vypuštěny a obchodování velmi zjednodušeno. Naopak větší důraz je nyní kladen na akci a dobrodružství na moři.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

 Herní náplň
K dispozici máte 4 národy (Angličané, Holanďané, Francouzi a Španělé) a dohromady 16 různých scénářů. Hlavním cílem každého z nich je podrobení určitého počtu měst ve vymezeném časovém úseku. To jsou ale dlouhodobé úkoly, které vám zaberou celá léta herního času a jejich úspěšným dokončením vyhráváte celý scénář. Na cestě ke slávě je ale potřeba plnit i spoustu dalších misí, které vám přidělují guvernéři měst. Jedná se například o objevování nových měst, záchranu cenných dokumentů, ochranu měst před piráty apod. Plněním těchto úkolů se bude zlepšovat vaše pověst u národa, kterému sloužíte a finančně také nepřijdete nijak zkrátka.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Ve hře je jinak přítomno celých 60 měst, která můžete při svých plavbách navštívit. Města v různých obdobích mění svého majitele a procházejí i vývojem. Když se například poblíž nějaké kolonie objeví naleziště zlata, obyvatelé zbohatnou a začnou toužit po luxusnějším zboží. I vy se jistě s rostoucími zkušenostmi a dovednostmi budete více zajímat o to, jak získat nějakou lepší loď. Na výběr je z více jak desítky různých plavidel a to od Šalupy či Brigy přes Fregatu, Karavelu až třeba po Galeonu.

 Jak přijít k penězům?
Nyní se pojďme podívat na onen zjednodušený obchodní model. Zatímco v předešlých hrách od Ascaronu se vše odvíjelo od vašich obchodních kanceláří, skladů a podobně, v Tortuze nic takového k dispozici není. Stejně tak není možné cokoli stavět, vyrábět a následně takto získané výrobky výhodně prodávat. Zboží lze jen přímo nakupovat v městských tržnicích a poté ho jinde prodat. Jednodušší to už asi být nemůže a jestli i nyní někdo řekne, že je to stále moc složité, tak už opravdu nevím :)

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Na obchodování ale není Tortuga přímo závislá. Moře se jenom hemží různými piráty a každou chvíli se rozpoutá i nějaký válečný konflikt mezi mocnostmi. Tím pádem není o boj na volném moři žádná nouze, ale musíte sami chtít. U pirátů je situace jednodušší - za jejich likvidaci vám budou vděční všichni a když pirátské lodě místo potopení zajmete, ještě na tom utržíte i pěkný peníz. Na zvláště nebezpečné piráty, kteří se už nějak nechvalně proslavili, jsou navíc vypisovány odměny. Jejich nalezení je poněkud obtížnější a vzájemný souboj vám určitě dá pěkně zabrat. Odměna ale většinou bývá velmi lákavá.

 Dělení kořisti
Útoky na válečné a obchodní lodě nepřátel, se kterými vaše země válčí, se také docela vyplatí, ale nedají se provést, kdykoli si vzpomenete. I přes válečný stav by vám totiž podobné akce značně pošramotily reputaci. Proto je nutné si za příslušnou částku obstarat kořistní glejt, který vás opravňuje k lovu nepřátel vaší země. Vaše reputace se posléze sníží jen u toho národa, jehož loďstvo ničíte a zajímáte. Všem ostatním bude vaše počínání ukradené.

Ukořistěné lodě nemusíte ihned prodávat, klidně si můžete vytvořit menší flotilu a řádně jí vybavit. Akčnější pojetí hry ale bohužel znemožňuje dlouhodobě vlastnit více lodí (zřejmě další prostředek, jak hru ještě více přiblížit masám). Hlavní příčinou je neustále klesající morálka vaší posádky. Pokud tento problém podceníte, dojde nakonec ke vzpouře. Jediné protiopatření je tzv. „rozdělení kořisti“. Při dělení kořisti si musíte vybrat loď, kterou si ponecháte pro další dobrodružství a ostatní plavidla se spolu se zbožím promění v peníze. Určitá částka jde do kapsy vám a zbytek na ruku každého námořníka vaší posádky. Tím je mužstvo na nějaký čas uspokojeno, ale vám zůstane pouze jedna loď.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Zvláštní boje na moři
Boje na volném moři se nesou v podobném duchu jako v Port Royale. Vybíráte pouze druh střeliva (kartáčové střely proti posádce, řetězové na plachtoví a obyčejné na ničení trupu lodi), čímž určujete, na kterou část lodi bude vaše posádka mířit. Ovládání plachet není k dispozici, takže jen měníte směr plavby a vydáváte povely k palbě. V pravý okamžik je dobré se přiblížit k nepříteli, zahákovat a jít na zteč. Když vše dobře dopadne, dostanete na výběr, jestli nepřátelskou loď zajmete nebo jen vypleníte.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Dost mě ale zarazilo, že boje se v jednu chvíli může účastnit pouze jedna vaše loď. I když narazíte s vlastní flotilou 3 lodí na stejně početného protivníka, musíte si vybrat vlajkovou loď a s ní bojovat proti třem soupeřům zároveň. Vaše zbývající 2 lodě se přitom ani nenacházíí na bitevní mapě, ale naprosto nelogicky zůstávají na té strategické.

To samé se odehrává při útocích na města. Také si musíte zvolit jen jednu loď a s tou útočit proti dělostřeleckým bateriím. Až když je vaše plavidlo zničeno, objeví se okno s nabídkou, jestli chcete v útoku pokračovat svou další lodí. Boje lze jinak provozovat v tzv. pauzovaném režimu, což znamená, že si hru můžete libovolně pozastavovat, rozdat povely nebo zvolit jiný typ munice a až poté pokračovat. Zcela hravě byste tak zvládli ovládání hned několika lodí najednou. O to víc je pro mě nepochopitelné, proč je nutné bojovat pouze s jednou lodí.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Grafika a HW nároky
Vizuální podoba strategické a bojové mapy je téměř identická s grafikou Port Royale, tedy až na změněná menu. Určitého vylepšení se tak dočkáme asi až u Port Royale 2. Co je ale kompletně překopáno je zobrazení měst. Místo isometrického pohledu na jednotlivá stavení a pohybující se obyvatele jsou v Tortuze pouze renderované klikací obrázky z pohledu vlastních očí. Pohled se podle mě asi nejvíce podobá tomu, že koukáte z vlastní lodě k pobřeží. Města se od sebe ani moc neliší, ale zase se v nich určitě lépe orientujete a snadněji v nich vyřídíte to, co potřebujete.

Díky zjednodušení herního systému ubyla i řada různých tabulek, takže se nemusíte zabývat například skladovými zásobami, přehledem výroby apod. Něco ale muselo být ponecháno, ovšem i tak je vše poskládáno do jednoduché a srozumitelné formy. Jedním nebo dvěma kliky se dostanete ke kronice, kde se zobrazují zajímavé události nebo na přehled úkolů, které máte ještě splnit.

Hardwarová náročnost je u podobných her na velmi nízké úrovni. Moje postarší sestava Athlon XP 2200+, 512 DDR a GF Ti4400 neměla s touto hrou sebemenší problémy. Tomu se ani není co divit, když je jako úplné minimum udáváno pouze PII 450 Mhz, 64 MB RAM a 16 MB 3D karta.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

 Česká lokalizace
Díky českému distributorovi, kterým je společnost Cenega, se u nás Tortuga prodává plně lokalizována do českého jazyka. Kromě manuálu jsou tedy přeloženy veškeré texty, které se ve hře nacházejí. Nutno dodat, že lokalizace se Cenega zhostila o poznání lépe než tomu bylo v případě Port Royale od společností Top Distributor (nyní US Action). Na žádné vyložené nesmysly a paskvily jsem tudíž nenarazil a až na pár malých drobností se jedná o dobře odvedenou práci (viz okolní screenshoty).

 Shrnutí
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Celkově jsem z Tortugy trochu v rozpacích. Chápu záměr autorů, že chtěli udělat zjednodušenou verzi jinak komplexní strategie, která by dokázala oslovit širší masy hráčů. To všechno je sice v pořádku a možná i chvályhodné, ale právě důmyslný systém obchodování, vlastní výroby a budování společnosti je to hlavní, co se mi na Patricianech a Port Royale nejvíce líbí. Tortuga to celé převrací naruby a za hlavní námět pojala bojové dobrodružství, přičemž notně osekaný obchod stojí na vedlejší koleji. Zůstalo pouze torzo hry, které sice dokáže slušně pobavit, ale také rychle omrzí. Hodně k tomu podle mého názoru přispívají i divné souboje na moři a chamtivost vašeho mužstva.

Stáhněte si: Demo, Cheaty

Související články: Novinky, Port Royale recenze (5/2003), Patrician III recenze (2/2004)

 
Bergy
autorovi je 24 let, pracuje v IK+EM jako správce ekonomického systému a specializuje se na strategie všeho druhu (všechny články autora) 
 
Bergy

Verdikt:

Tortuga: Piráti nového světa je titul, který umožňuje zahrát si obchodně námořní strategii trochu jednodušeji než jak jsme zvyklí. V jednoduchosti však tentokrát není síla, ale naopak spíš zakopaný pes. Vzhledem k tomu, že Tortuga u nás stojí sedm stovek a faktu, že Port Royale CZ se aktuálně nachází u časopisu SCORE a i jinak se prodává za třetinovou cenu, asi každému dojde, co je lepší volbou.

Nejnovější články