Torino 2006 - recenze
3/10
zdroj: tisková zpráva

Torino 2006 - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

20. 2. 2006 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Dvacátá zimní olympiáda je v plném proudu, pojďme se tedy "živě" vypravit do italského Turína. Naší pomyslnou vstupenkou byly dvě blyštivé placky s oficiální hrou, která však není hodna nést jméno tohoto sportovního svátku.

Autor: Marek Beniač
Publikováno: 20.února 2006
Verze hry: prodávaná/anglická PC
Doba recenzování: 1 týden

Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Soutěže dvacátých zimních olympijských her jsou v plném proudu, je tedy nejvyšší čas podívat se „živě“ do italského Turína. A jelikož jsme na herním webu, naší pomyslnou vstupenkou byly dvě blyštivé placky, jenž byly připraveny a oficiálně vylisovány speciálně ku příležitosti tohoto sportovního svátku. Jinými slovy, vítejte u recenze titulu Torino 2006, snažícího se o simulaci právě probíhajících zimních her pod pěti kruhy.

Exkluzivní licence Mezinárodního olympijského výboru byla tentokrát udělena společnosti 2K Sports, která si pro výrobu zvolila studio 49Games. Takovému výběru nelze než zatleskat, neboť obě jména zaručují (alespoň teoreticky) profesionální přístup a kvalitní zpracování. Vždyť 2K Sports dokáží úspěšně soupeřit se samotnými EA Sports (není pochyb, že nejlepší hokej je NHL 2k6) a ani relativně neznámí 49Games nepatří zrovna k ořezávátkům. Tahle firma má na svém kontě série Alpine Skiing a RTL Ski Jumping - pro daný úkol je proto téměř ideální. Programátoři mají za ta léta alpské lyžování a skoky na lyžích jistě v malíku. A na ostatních sportech pod dohledem producentů z 2K Sports dozajista také nic nepokazí. No když myslíte… ;)

Vyberte si herní mód
Nabídka hlavního menu nepůsobí zrovna bohatým dojmem, na druhou stranu u podobného typu hry se toho nedá mnoho vymyslet. V podstatě lze zkoušet jednotlivé disciplíny (Single Event) a tím vlastně trénovat nebo naskočit rovnou do olympijského klání, zde vedeného jako Competition. V druhém případě si můžete dokonce i zvolit, jakou bude mít vaše „domácí olympiáda“ podobu. První varianta, říkejme jí pracovně velké hry, vás provede kompletní nabídkou všech patnácti sportů. Varianta číslo dvě pak nabídne „pouze“ devět disciplín (což se může hodit, je-li málo času) a pokud by snad byly i malé hry nad vaše síly, není problém poskládat si olympiádu vlastní a zvolit pořadí i druh sportů dle libosti.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Když pominu strohost hlavního menu, jakožto i jeho kolegů v celé hře, nepotěší ani konzolové zpracování. Obří ikony, ovládání za pomoci kurzorových šipek… Co je mi platné, že tu funguje kurzor myši a že si můžu navolit vlastní „čudlíky“, když pro pohyb v menu stejně musím pořád přehmatávat? Ve finále je tak lepší zůstat u původního nastavení a nic neměnit. Podobně šalamounské řešení však nelze použít na hru více hráčů, kterážto se smrskla na režim hot-seat. Ano je to šílené, ale i v roce 2006 se multiplayer u olympijských her omezil na jedinou možnost – na maximálně čtyři hráče, tlačící a střídající se u jednoho PC. Zapomeňte na klání po síti a nemluvte nahlas ani o jakémsi internetu. OK, něco takového se u hry vycházející zároveň na PC, PS2 a Xboxu dalo asi čekat. Ale proč tu nemůže být alespoň split-screen?

Zvětšit zdroj: tisková zpráva  Vyberte si sportovce
Před vlastním soutěžením je samozřejmě nutné vybrat si reprezentanta. Jak už to tak bývá, tahle pasáž je omezena jen na výběr vlajky – předpokládám, že jste neměli v plánu měnit barevné provedení kombinézy či snad volit sportovcovu tvář a barvu pleti. Tohle není žádné RPGčko a vůbec, buďte rádi, že jde závodit za Českou republiku. Tím narážím na čtyři roky staré Salt Lake City 2002, ve kterém se na zemi v srdci Evropy zapomnělo úplně. Torino 2006 jinak svého předchůdce příliš netrumflo a paleta států, jenž lze reprezentovat není kdovíjak pestrá. Můj záměr doplnit recenzi obrázkem jamajského čtyřbobu ;) tak bohužel vzal za své, v národních barvách se neponesou ani články bratrů Slováků.

Počítač má mimochodem zcela v rukou (respektive v obvodech) také volbu pohlaví. Doufám že si nikdo nemyslel, že bude před každou disciplínou vybírat z položek man/woman. Tohle rozhodli v 49Games už dávno za vás a hezky plynule to střídají. Mužský čtyřbob, ženský dvojbob, holky rychlobruslařky, kluci sjezdaři… rovnoprávnost musí být. Občas to na monitoru vypadá trochu divně, když na stupních vítězů poskakuje biatlonistka Marek, ale je to vlastně moje chyba, stačilo se jmenovat Vlasta ;) A když už jsem u těch jmen, musím vypíchnout i vypečené pojmenování soupeřů. Oficiální licence kupodivu neumožňuje soupeřit proti Hermanům Maierům a Jakubům Jandům. Jak jen z toho ven? No mohli bychom jména zkomolit nebo do hry naházet jen jména křestní. Anebo víte co? Označíme protivníky jen jako Computer1 až Computer7, to snad nikomu vadit nebude. Nebo snad ano?

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Vyberte si disciplínu
V předchozích odstavcích jsme již částečně nakousli některé ze sportů, buďme tedy úplní a přesní. Torino 2006 nabízí slušných patnáct disciplín, stereotyp by proto zdánlivě hrozit neměl. Vzhledem k praxi a zkušenostem tvůrců stoprocentně nemohou chybět skoky na lyžích a alpské lyžování. O neohrožených mužích a ženách v ledovém korytě už byla řeč, stejně tak o rychlobruslení, na své si přijdou i běžkaři. A dál, ptáte se? No dál už nic, tohle musí stačit. Předchozí věty skutečně plně pokryly všechny sporty, nic dalšího si nevyzkoušíte.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Ve skutečnosti je to tedy horší, jelikož mnohé z disciplín jsou si hodně podobné. Takové skoky na lyžích, na můstcích K90 a K120, bych snad ani nepovažoval ze dvě disciplíny. Totéž dvojbob, čtyřbob a vlastně i jízda na saních. Nepochybuji, že expert ve studiu ČT by bravurně vysvětlil, jak různé tyhle sporty jsou. Souhlasím, ale na počítači se rozdíly stírají a zůstane jen jízda ledovým korytem – na saních či v bobech. Divím se, že autoři nepřidali ještě skeleton a sáně dvojic, hned by bylo o dva „nové“ sporty víc. O třech rychlobruslařských kláních, na tratích 500, 1000 a 1500 metrů snad ani nemá cenu mluvit, nakonec ani alpské lyžování zahrnující sjezd, super-G, slalom a obří slalom není v tomhle ohledu kdovíjaké terno.

Velkou výhrou byl z pohledu tvůrců i cross country závod na běžkách. Vždyť jen stačí přidat střeleckou mezihru a voila, přibyla další disciplína – biatlon. Naprostá bomba je však závod v severské kombinaci. Máme přece zpracovány skoky na lyžích. A máme i trať pro běžkaře. Tak to spojíme, chci říct sdružíme a máme rázem sdruženáře! A jak řekli, tak i udělali. Uznávám, že zimní olympiáda je podstatně chudší než její letní kamarádka a kromě dovádění na prkýnkách různého tvaru a velikosti, či obdobných radovánek na ledu toho už moc nezbývá... Hokej je komplikovaný, krasobruslení zase neovladatelné. Ale co snowboard? Tam už by se dalo něco vymyslet a totéž platí i pro akrobatické lyžování. Svého času jsme v práci docela podlehli hře Nagano 98, pro první PlayStation. Na přesný název už si nevzpomenu, tím spíš na výrobce, nicméně na perfektní a zábavná klání v curlingu a short tracku si pamatuji doposud.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Vyberte si vhodné ovládání
Torino 2006 disponuje poměrně neobvykle pojatým ovládáním. U všech disciplín si vystačíte jen s obligátními kurzorovými šipkami a dvojicí akčních tlačítek, zvláštní je však jejich použití. Tvůrci se patrně v duchu hesla „šetříme vaše klávesnice“ odpoutali od tradičního zuřivého mačkání dvou čudlíků a nabídli poklidnou variantu „vše pod kontrolou“. Ovládání se soustředí spíš na rytmus a koordinaci, dokonce i v silových sportech – jako třeba rychlobruslení – jen kontrolujete správný pohyb levé a pravé nohy.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Očekával jsem, že alespoň starty saní a bobů v ledovém korytě budou vyžadovat nějakou tu energii na úvod. Omyl, stačí když přesně odchytíte „měřák síly“, respektive načasujete stisk tlačítka… a už to frčí. Během hraní tak sledujete spíš ukazatele ve spodní části obrazovky a na vlastní sportovce, neřku-li okolí, není moc čas. To je tedy zábava. Patrně nevětší nuda panuje při závodech na běžkách, což je nasnadě - trasa měří vždy několik kilometrů. Ty zdoláte maximálně do pěti minut, po celou dobu však upřeně zíráte na kruhové cosi, zobrazující rychlost, výdrž a zásobu energie. Díkybohu za biatlon a krátké rozptýlení na střelnici.

Počítačová verze Turína 2006 je díky ovládání jednou z nejpohodovějších olympiád, které jsem kdy hrál. Neříkám, že je to špatně, ale nějak se vytrácí atmosféra a pocit ze sportovního výkonu. Pamětníci se mnou budou asi souhlasit, ale zběsilé mačkání tlačítek mělo (přes svou jednoduchost) něco do sebe. Po absolvování desetiboje na stařičkých osmibitech toho člověk měl někdy opravdu dost ;), kdežto tady se jen diví, že už je konec. Zážitek ze hry mimochodem docela kazí i „gumovost“ ovládání, evidentně ušitého na míru analogovým kloboučkům u PS2 a Xboxu. Při jízdě na saních a bobech, stejně jako v disciplínách alpského lyžování se proto doporučuje zvýšená citlivost prstů.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva


 Vyberte si oficiální olympijský titul
Zrovna povedená není ani prezentace, s jakou Torino 2006 na hráče vyrukuje. Naprosto chybí slavnostní zahájení a zakončení her, což pravda není nic fatálního, ovšem dojem z účasti na sváteční a výjimečné sportovní události je ten tam. Výrazy strohé a komorní vystihují celou hru velmi dobře. Každá disciplína je například zakončena jen přehledem výsledků a pohledem na stupně vítězů. Předávání medailí a státní hymny jsou zdá se zbytečný luxus, záběr na poskakující trojici sportovců musí stačit. Počítač servíruje v podstatě stejnou scénu pořád dokola, kupodivu i po závodu dvou a čtyř bobů – já nevěděl, že na bednu chodí jen jeden člen posádky.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Oficiální licence se na hře podepsala vlastně jen všudypřítomným logem her a nápisy Torino 2006. Skoro by se chtělo říct, že podobnost se skutečností je čistě náhodná a možná i nechtěná ;) Ale abych jen nekritizoval, sportoviště, která nejsou příliš rozlehlá, se vizuálně vcelku shodují s reálem. Ledové koryto v Cesana Pariol a rychlobruslařský ovál Lingotto pravděpodobně modeláři vytvářeli podle fotografií, stejně jako skokanské můstky v Pragelatu. Ostatní disciplíny se musí spokojit už jen s autentickými jmény lokací, lyžuje se tedy v Sestriere a běžkaři jezdí jakoby v Pragelatu a San Sicariu.

 Vyberte si to nejlepší zpracování
Technické zpracování olympiády je někde na hranici průměru. Sportovci jsou poměrně detailní, to je však svým způsobem nutnost. Mají přece těsné kombinézy a na hranaté panďuláky dnes není nikdo zvědavý. Naproti tomu okolí často dostalo na frak a dvourozměrnými objekty se jen hemží. Celek proto působí mnohdy značně nevyváženě - rychlobruslení s halou plnou trojrozměrných diváků vypadá hezky, pak ale nastoupí třeba biatlon, s „papírovými“ 2D fanoušky, stromy a panely podél trati.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Podobně dopadly i animace, údajně pořízené díky motion capture. Občas jsou k vidění ladné pohyby (znovu třeba rychlobruslení), jindy se sportovci všelijak zmítají, kroutí a trapně padají. To platí zvlášť pro alpské lyžování, které je patrně animováno „ručně“ – zkuste tahat soupravičku na zachycení pohybu po kopcích ;) Za nemastnou a neslanou vizuální stránkou nijak nezaostává ani ozvučení. Zvukové efekty a hlahol diváků zrovna nenavozují tu správnou kulisu velkých her, skutečná olympiáda prý ale také neoplývá kdovíjakým zájmem fanoušků. No vida, alespoň tohle tedy můžeme označit za autentické.

VIDEO Z HRANÍ
Oficiální trailer z Torino 2006 je sice působivý a pěkně načinčaný, ale sporty zabírá z jiného úhlu kamery, takže není nad video zaznamenané při samotném hraní (60 MB, DivX, thx JeuxVideo). V jeho deseti minutách uvidíte pohyb v menu, loadovací obrazovky a samozřejmě i zápolení v různých disciplínách - nejprve sjezd (včetně nárazu lyžaře do ochranných sítí, odkud zničehonic vyletí postava už bez lyží a mizerně animovaná padá), poté skok na lyžích (zde si zase všimněte "střihu" v momentu doskoku na zem, jako by se hra přepnula do jiného módu a přitom se postavička posunula kousek stranou), rychlobruslení, bobování a nakonec biathlon. Coby doprovod jsme vybrali skladbu "Derek Howell - Yah Yah" ve stylu progresivní house/trance.

K udržení napětí při závodech by teoreticky mohli přispět komentátoři. Bohužel ani mluvené slovo nijak nevybočuje z průměru. Dvě-tři věty, kterými vás přivítají v Pragelatu či Sestriere nikoho neohromí, stejně jako podobně obsáhlé zhodnocení závodu. Překvapením nicméně je, že licence na hry pronikla i sem a oba pánové tu a tam vzpomenou před závodem na Salt Lake City nebo Nagano – dokonce znají i jména tamních vítězů!

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

 Vyberte si… radši jinou hru
Na aktuálních zimních hrách se jen těžko hledá něco pozitivního. Kdybych měl najít důvod, proč se do nich vůbec pustit, nevymyslím asi nic. A kdybych měl říct, která disciplína je nejzábavnější nebo která se nejlépe hraje, musel bych hodně dlouho přemýšlet. Takhle provedenou olympiádu si dovedu představit jako zábavnou hříčku ve flashi nebo java hru pro mobilní telefony. Ale jako "velkou" hru za tisícovku, notabene oficiální produkt vytvořený ku příležitosti sportovního svátku, konaného jednou za čtyři roky?

Obrázek zdroj: tisková zpráva Kdepak, na legendární olympijské hry od Accolade nikdo nemá. Je to k nevíře, ale patnáct (!) let staré Summer Challenge a Winter Challenge, jenž se vešly ani ne na dvě diskety, zůstávají stále neporaženy. Proto než se trápit u komerčního „hitu“ Torino 2006, zavítejte radši na Home of the Underdogs a stáhněte si „zapomenuté“ hvězdné duo nesmrtelných her. Pobavíte se mnohem víc a ušetříte nervy i peníze. P.S. je to k nevíře, ale konkurence z Cyanide Studios dokázala splodit v případě WinterSport Pro 2006 stejně "kvalitní" hru, byť bez oficiální licence - ostatně posuďte sami v jejím demu.

Stáhněte si: Video, Trailer...

Související články: Novinky, Athens 2004 recenze, Salt Lake City 2002 recenze, Sydney 2000 recenze

Marek Beniač
autorovi je 27 let, dříve psal pro GamePort, pracuje v IT, nejraději má hry sportovní a závodní, případně akce všeho druhu, ostatní žánry ale též vyloženě nezavrhuje






 
 
Marek Beniač
Smarty.cz

Verdikt:

Škoda času, nervů i peněz. Poslední odstavec recenze, nesoucí se v duchu „vyberte si radši jinou hru“ je snad dostatečně výmluvný.

Nejnovější články