The Sims: Hot Date - recenze
9/10
zdroj: Archiv

The Sims: Hot Date - recenze

Datum vydání:
22. listopadu 2001
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

28. 11. 2001 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

V pořadí již třetí datadisk Hot Date podstatně rozšiřuje možnosti The Sims díky městskému centru, kam můžete vyrazit a zkusit tam najít nějakou novou známost. A nejen sexem je člověk živ...

Autor: Bergy
Publikováno: 28.listopadu 2001


Zvětšit zdroj: Archiv Kdyby mi někdo v době vydaní datadisku House Party řekl, že vznikne po Livin' Large i třetí přídavek pro The Sims, asi bych tomu nevěřil. Podle mého by to už bylo jen ždímání nebohých hráčů, kteří by si v celkovém pořadí museli pořídit již čtvrté CD. Tehdy jsem ovšem ještě nemohl vědět, že dojde ke zrušení tolik očekávané hry SimsVille, která měla simulovat život malého městečka a jeho obyvatel. Nejdříve jsem tento krok ze strany Maxisu vůbec nechápal, ale později mi došlo, že jejich vývojáři se pravděpodobně chtějí na plno věnovat dalším projektům (The Sims Online a The Sims 2), které navážou na původní The Sims.

Příznivci Maxisu se tak nerozdělí na 2 tábory, ale budou pořád udržováni okolo jednoho fenoménu, kterým The Sims určitě jsou. A v momentě, kdy vznikl nápad, že se jádro myšlenky SimsVille přenese do dalšího datadisku pro The Sims s podnázvem Hot Date, se zrušení SimsVille stalo skutečností. Obrazně se tím vlk (hráči) nažral a koza (Maxis) zůstala celá :) Podobný vývoj událostí jsme mohli sledovat i u Ultimy Online 2, která byla také zrušena a místo ní jsou stále připravovány další datadisky pro první díl.

O co v Hot Date vlastně jde, jsem vám již naznačil v preview, ale pro jistotu to připomenu. Tento datadisk se od těch předešlých totiž velmi podstatně odlišuje. Pochopitelně zde opět najdete nové věci k vybavení domácnosti, oblečení, stavební prvky, tapety, koberce atd. Tím hlavní ale je přítomnost nové herní lokace „Downtown“ tedy centra, která zcela radikálně změní celý styl vaší hry. Už se tedy nebudete při hře omezovat jen na prostory vašeho domu, ale nyní si můžete vyrazit do města a tam to pořádně roztočit.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Rande v restauraci
Do města se Simíci vydávají hlavně za účelem zábavy, dobře se najíst, koupit si nové oblečení apod. Ve městě je totiž celá řada obchodů, restaurací a klubů, kam můžete zavítat a případně nějaký čas pobýt. Je zcela na vás, jestli do centra pojedete se svým partnerem či partnerkou, nebo si tam zajdete zaflirtovat s někým neznámým. Jak už sám název tohoto datadisku napovídá, vaší hlavní činností by mělo být randění. Ovšem nemyslete si, že je to nějaká brnkačka. NPC postav je v centru velká spousta (je tedy z čeho vybírat), ale docela dá práci je doopravdy sbalit.

Ono totiž (aspoň při balení ženských NPC) není problém nějakou oslovit a pozvat třeba do restaurace nebo do klubu. Každá nadšeně souhlasí, protože veškerou útratu platíte vy jako hostitel. A že vám taková celonoční jízda vyluxuje řádně peněženku, o tom ani na Obrázek zdroj: Archiv chvilku nepohybujte :) O to víc pak naštve, když chcete třeba jen pusu na rozloučenou a ona udělá záporné gesto. Tomu já říkám vrchol nevděku. Opravdu rychlé balení je spíše dílem náhody nebo enormní finanční částky, kterou utratíte. Levnější řešení je zdlouhavější. Musíte si domluvit s jednou postavou i několik schůzek a postupně zvyšovat svou náklonost. Když tak nad tím ale přemýšlím, ono to vlastně o moc levnější nebude, protože sice utratíte během jednoho rande méně peněz, ale zase musíte rande několikrát opakovat. No nic, taktiku a vhodný způsob, jak si někoho namluvit, asi nechám na vás :)

Potkat a flirtovat s někým novým je určitě fajn záležitost, ale vy, kteří už máte vytvořené celé rodiny Simáků, si také nemusíte zoufat. Takový rodinný výlet na pláž nebo do restaurace jen ještě více utuží již existující vztah. Pokud to ještě spojíte s nákupem dárků, rozhodně nic nezkazíte. V tomto bodě bych si ještě dovolil malou poznámku. Svého partnera můžete mile překvapit, když si sami odskočíte do města, koupíte tam nějaký dárek, ten si uložíte do svého osobního inventáře a po návratu domů ho můžete svému protějšku věnovat. Odměna bývá většinou velmi sladká, stejně jako tomu je v reálném životě.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Budování vlastního města
Nechme pro tuto chvíli vztahy Simíků stranou a pojďme se věnovat výstavbě a modifikacím městského centra. Z press materiálů, ze kterých bylo děláno i preview, sice vyplývalo, že vaši Simíci budou moci vlastnit různé obchody či restaurace, ale skutečnost je nakonec trochu odlišná. Pokud totiž Hot Date nainstalujete, máte již Downtown postavený a funkční. Můžete sice buldozerem již existující obchody a restaurace zbourat a vystavět nové dle vlastní fantazie (popřípadě stáhnout z oficiálních stránek celá nová města), ale nikdy nebudou tyto komerční budovy patřit vašim Simíkům. Každé podobné zařízení totiž automaticky dostane obsluhu a majitele z řad NPC postav, což znamená, že vámi ovládané postavy si mohou těchto vymožeností užívat jen jako zákazníci. Neříkám, že je to chyba, ale představa Simáka soukromého podnikatele také nebyla k zahození.

Zvětšit zdroj: Archiv Hlavní ale je, že si sami můžete navrhnout celou strukturu vašeho města. Určitě to stejně dříve nebo později uděláte, protože celé město navrhnuté Maxisem se skládá v drtivé většině z pohostinství různého druhu, jednoho plážového klubu a obchůdků s oblečením. Možnosti rozhodně nejsou neomezené, ale když zapojíte určitou dávku fantazie, dají se vymyslet různé nové věci. Já si třeba postavil hernu, klenotnictví a rozmístil na strategických místech pojízdné stánky s rychlým občerstvením :) Důležitá je také skutečnost, že každé sídliště Simíků má vlastní Downtown, takže když provedete určité modifikace jednoho městského centra, tak v těch ostatních se to neprojeví. Nemusíte se tedy bát různě experimentovat, možností máte spoustu.

Abych ale jen nechválil, musím vás upozornit i na pár nedomyšleností. Jednou z nich je třeba jízda taxíkem. Do centra se totiž nemůžete dostat jinak, než že si zavoláte taxi, které vás za 50$ dopraví, kam si budete přát. Problém ale je, že město má spoustu lokací a vy můžete zvolit pouze jedno cílové místo. Pokud z tohoto sektoru potom chcete jít jinam, například do vedlejší ulice, zjistíte, že to prostě nejde. Pěšky by stačilo přejít silnici a bylo by to, ale každá lokace má své hranice, za které vás hra prostě nepustí. Jediné řešení tedy je, zavolat si z veřejného automatu znovu taxi a za dalších 50$ se nechat převézt o ulici dál, což je přinejmenším směšné.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Nic pro chudé
Rovněž nechápu, proč cesta z domova do města trvá rovných 6 hodin. Představte si, že vaši Simáci přijdou odpoledne z práce a budou si chtít vyjít do města. Budou cestovat 6 hodin tam a 6 hodin zpátky a ráno zase musí do práce. Navíc v The Sims nejsou žádné dny pracovního klidu, takže si nejde říct, že 5 dní budete chodit do práce a zábavu v centru si necháte na dny pracovního klidu. Mám za to, že centrum je stejně určeno pro ty z vás, kteří máte buď nahrabáno dost peněz nebo používáte cheaty na peníze. No jen si to představte, za večeři ve dvou v luxusní restauraci dáte i 600$, cesta taxíkem stojí 50$ a víc (podle toho, jak hodně cestujete po městě), jedna růže vyjde na 50$, dárek v klenotnictví zase 500 - 1000$ atd. Tohle si asi těžko může dovolit nějaký začínající Simák, proto je celý tento datadisk určen spíš pro zkušené hráče The Sims.

Obrázek zdroj: Archiv Hot Date jinak obsahuje spoustu drobných vylepšení. Dokonce došlo i na zpřehlednění katalogů předmětů, kterými vybavujete své domácnosti. Nyní je příslušenství rozděleno do ještě více skupin a aspoň mě se vše vyhledávalo podstatně jednodušeji. Konečně jsou také ve výběru svítidel i doopravdické lustry, které se zavěšují na strop. Jsou tam sice jen tři druhy, ale jak se říká - lepší než drátem do oka. Jen nechápu, proč to nemohlo být hned, jako kdyby v Americe neměli lustry a svítili všude lampičkami či co :) Vybrat si můžete i z několika nových druhů tapet, omítek a podlahových krytin, ale z mého pohledu je to pořád tragédie, vzory jsou prostě hrůza a děs.

 Překvapení na konec
Určitě vás také zajímá odpověď na jednu trochu lechtivou otázku - jestli se naplnily původní sliby, že v tomto datadisku budou moci Vaši Simíci provozovat sex. Zatím to vypadá, že odpověď bude asi záporná. Ať jsme se já nebo má přítelkyně snažili v tomto ohledu sebevíc, zatím se nám to ještě nikdy nepodařilo (ve hře samozřejmě ;) I zahraniční recenze na toto téma mlčí, takže se uvidí až časem po delším hraní (pokud se to Vašim Simíkům už někdy podařilo, dejte nám prosím vědět v diskusi pod tímto článkem).

Poslední veledůležitou informací o datadisku Hot Date, je skutečnost, že k jeho instalaci nepotřebujete vlastnit jen originálku The Sims ale také datadisk House Party. Ten je potřeba mít nainstalovaný (stejně jako původní hru) a poté jeho CD ještě budete potřebovat i při samotné instalaci Hot Date, kdy se do počítače zkopírují další soubory. Opravdu skvělý způsob, jak donutit příznivce The Sims koupit opravdu všechny přídavky, které Maxis vydává :)

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Abych řekl pravdu, když jsem psal preview, udělal jsem si na tento datadisk trochu nadnesený pohled a zklamalo mě, že ne vše se pak doopravdy vyplnilo. Na druhou stranu, pokud to vezmu čistě objektivně, Hot Date je bezesporu nejlepší datadisk, který kdy k The Sims vyšel a to je asi hlavní.

Zvětšit zdroj: Archiv Navíc s Hot Date dostanou Simíci úplně nový náboj a změní se tím celý styl vašeho hraní, což je například ve srovnání s prvním datadiskem Livin’ Large (obsahoval pouze nové předměty, skiny a příslušenství) zcela neporovnatelné.

Stáhněte si: Video (2 MB)

 
Bergy
připravil: jd
 
 

Verdikt:

Nejlepší datadisk k The Sims co kdy vyšel, bez něj máte jen poloviční hru!

Nejnovější články