The Simpsons Game - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

The Simpsons Game - recenze

16. 12. 2007 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Vypečená rodinka ze Springfieldu se tentokrát rozhodla parodovat rozličná herní klišé a slavné série, jako GTA, EverQuest nebo Medal of Honor. Stačilo to samo o sobě pro dobrou hru a k záchvatům smíchu?

Autor: Martin Zavřel
Publikováno: 16.prosince 2007
Verze hry: prodávaná/X360/anglická
Doba recenzování: 2 týdny

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Hra na motivy známého seriálu (filmu), vyrobená společností Electronic Arts relativně narychlo. Tento popisek vzbuzuje podezřívavé pocity a minimálně hardcore hráči se určitě shodnou na tom, že pro ně tahle šablona málokdy dopadla dobře. Z tohoto pohledu musím hned v úvodu uznat, že mě The Simpsons Game mile překvapila. Nejen tím, že jde o poctivou porci herní zábavy, ale především také celkovou obsažností. Poplácat po zádech by si zasloužil člověk, který rozhodl, že ústředním tématem bude parodování nejslavnějších herních sérií a jejich tradičních klišé.

Hry ve hře
Základní premisou příběhu je zjištění rodinky Simpsonových, že se nachází ve hře. Bart najde herní manuál (upuštěný z nebes někým, kdo se později objeví v dlouhém zástupu hostujících celebrit). Manuál vysvětluje pravidla hry a především: speciální schopnosti jednotlivých postav. Během chození po Springfieldu můžete střídat všechny čtyři postavy (Homer, Marge, Bart a Líza) a zkoušet jejich speciální schopnosti.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
oficiální obrázky

V různých částech města se vám pak podle příběhu otevírají vstupy do jednotlivých úrovní. Těch je necelá dvacítka (zhruba deset hodin hraní) a jsou velmi rozmanité: od pohádkové čokoládové země přes hi-tech továrnu EA na výrobu her až po válečnou zónu druhé světové. Do každé úrovně přitom musíte vstoupit s konkrétní dvojící postav, na jejichž speciální schopnosti je daná úroveň připravena. Jednotlivé úrovně si říkají „epizody“ a opravdu budete mít pocit, jako by šlo o nezávislé díly jedné seriálové série.

Známé reálie
Na výpravě se nešetřilo a EA si zajistila kompletní filmařský tým, který se jinak stará o televizní předlohu – od spisovatelů po herce (škoda, že našinec je zvyklý na česky dabovanou verzi). Hlavní tvůrce seriálu, Matt Groening, si ve hře dokonce napsal a zahrál vynikající mini-kameo. Hudba využívá melodie seriálu a vysoce kvalitní orchestr. Každou herní epizodu uvádí a zakončuje perfektní kreslený filmeček, který je prostě jedna ku jedné v kvalitě televizního seriálu. Nechybí žádná z oblíbených postav, včetně mých favoritů, řádně slizkých mimozemšťanů (dohadujících se během bitvy, proč jejich talíř po každých čtyřech výstřelech laseru na chvíli odhalí zranitelné místo).

Fanoušci seriálu mají tedy zábavu zaručenou, nicméně hru by neměli v žádném případě minout ani fanoušci her jako takových. Jednotlivé epizody totiž parodují epickou fantasy Everquest, městskou akci Grand Theft Auto, plošinovou epizodu na motivy Mario Bros, válečnou akci podle Medal of Honor nebo infiltrační pasáže v duchu Metal Gear Solid. Větracími šachtami se budete plazit v roli maličké Maggie, přičemž před očima nebudete mít žádnou střelnou zbraň, nýbrž její dudlík. Během hraní narazíte na nepřeberný zástup karikatur herních postav, od přestárlého Maria a Sonica až po Donkey Konga. Mezi zloduchy jsou dokonce manažeři EA!

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Ústřední šablona
Navzdory pestrým lokacím lze celou hru popsat jako víceméně klasickou plošinovku. Se svojí postavičkou budete běhat (levá analogová páčka) v pohledu třetí osoby, skákat (tlačítko A) přes různé předměty a stavby, mlátit nepřátele pěstmi (tlačítko X) a používat speciální schopnost své postavy (tlačítko B).

Homer jakožto zřejmý hlavní hrdina má tři hodně odlišné speciální schopnosti (brkání, kutálení a létání), nicméně ostatní mají méně (Bartman létá na svém plášti a střílí z praku, Marge svolává davy a řídí je, Líza omračuje nepřátele hrou na saxofon a může levitovat větší předměty).

Ve hře jednoho hráče budete vždy pochodovat se dvěmi postavičkami – jednu přímo ovládáte a druhá jde za vámi, přičemž se do té druhé můžete kdykoliv přepnout směrovým tlačítkem. Každá z epizod vyžaduje specifickou dvojici, jinak do ní nejde ani vstoupit. Je to trochu škoda, protože hra je díky tomu hodně lineární (ačkoliv pořadí epizod můžete do jisté míry ovlivňovat).

Obtížnost je místy překvapivě vysoká, tedy pokud to budeme brát, jako že měla být určena pro celou rodinu. Větší skupiny nepřátel jsou schopné vás docela rychle ubít a některé skákací pasáže vyžadují určitou dávku trpělivosti a cviku. Nechybí nicméně nekonečný počet životů, takže prostě můžete danou pasáž zkoušet dokola tak dlouho, dokud ji nepokoříte.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Slabší stránky
Hlavním nepřítelem hratelnosti je bohužel kamera, která má zvláštní zvyk zasekávat se o některé předměty nebo zdi v herním prostředí. Díky tomu se občas nenatočí nebo nenechá natočit do ideální polohy, ze které byste potřebovali vidět určitý skok nebo cestu k útěku z obklíčení nepřátel (navíc nechybí někteří protivníci, kteří vás dovedou zasáhnout na dálku). Není to úplně strašné, ale občas kvůli tomu zbytečně zazmatkujete a přijdete o život, což zamrzí.

Vytknout mohu také určitou nedotaženost kooperativního režimu pro dva hráče (více jich nelze). Ačkoliv je jeho přítomnost (a možnost druhého hráče „vskočit“ do hry kdykoliv) jako taková velké plus, trpí multiplayer designem kampaně pro jednoho: často musí jedna z postav splnit určitý úkol za pomoci své speciální schopnosti – a druhá postava nemůže během toho nijak pokračovat dál, takže se bude muset jen bránit na místě nepřátelům, dokud spoluhráč neotevře cestu dál. Velkým nedostatkem v rámci dnešních standardů je absence online multiplayeru (hraje se vždy na jedné televizi, s obrazem vertikálně rozpůleným).

 Slušná jízda
Ačkoliv mezi epizodami procházíte relativně otevřeným prostředím města, není zde toho zas tak moc k hraní. Můžete rozmlouvat s obyvateli města, časem se zde objeví určití nepřátelé a lze tady – stejně jako v samotných epizodách – hledat sběratelské předměty. Ty jsou jiné pro každou postavu a jejich nalezením odemknete zvětšení energie pro vaši speciální schopnost.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry v galerii

O něco zábavnější je hledání tzv. herních klišé. Jde o prvky, které vychází z nejprofláknutějších tradic herního průmyslu (neviditelné bariéry, dřevěné bedny a další) a zde se dokonce s příslušným komentářem zapisují do vaší „knihy herních klišé“ pokaždé, když na ně narazíte. Posledním druhem předmětu, který lze sbírat (životy se doplňují samy), je speciální power-up pro každou postavu, který ji na chvíli učiní nesmrtelnou a velmi silnou (např. Líza boxuje, zatímco Bart se promění v lasery střílejícího robota).

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Celá hra je vyvedena v cell-shadové 3D grafice, která tak docela nevyužívá HD potenciál moderních konzolí, ale vypadá věrně předloze (kromě pohledu z některých netradičních úhlů) a rozhodně netrpí nedostatkem barev nebo pestrosti. Ačkoliv The Simpsons Game neaspiruje na nějaký titul „hry roku“, jde o solidní zábavu s mimořádným smyslem pro humor, kvůli kterému lze alespoň jedno projití doporučit prakticky komukoli.

zdroj: Archiv


zdroj: Archiv


Stáhněte si: Videa, Trailery...

Související články: GC preview, Novinky, The Simpsons: Hit and Run recenze (2004)

 
Martin Zavřel
autorovi je 27 let, pracuje v Illusion Softworks, po uplynulých sedm let vedl konzolovou sekci Doupěte; nejraději má akční, RPG a hororové hry (plus cokoliv s dobrým příběhem); neobejde se bez kvalitní filmové a herní hudby, relaxuje při tenisu, cestování, plavání a na srazech brněnských Otaku

 
 
Martin Zavřel

Verdikt:

Nejlepší na hře je bez diskuze její humor, který si stejnou mírou dělá legraci z předlohy, jako z jiných her a jejich klišé. Kromě toho jde o solidní plošinovku, kterou můžete hrát ve dvou a minimálně během prvního projití se zaručeně budete bavit. Nicméně drobné nedostatky a relativní krátkost zabraňují jednoznačnému doporučení coby dárečku pod stromeček.

Nejnovější články