The Italian Job - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

The Italian Job - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

28. 4. 2002 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Marně vyhlížíte další pokračování populárního Carmageddonu? Ten se zapsal do povědomí všech hráčů přejížděním chodců a podobnou náplň nabízí i závodní hra The Italian Job od stejného výrobce.

Autor: Bergy
Publikováno: 28.dubna 2002


Obrázek zdroj: tisková zpráva Jestli něco proslavilo firmu SCI, tak to určitě byla hra Carmageddon. Tato brutální, ale také neuvěřitelně zábavná věc si našla cestičku snad ke každému hráči a na dlouhou dobu se stala akčním hitem číslo jedna. Ono honorované přejíždění chodců a vrážení do motorizovaných protivníků mohlo sice vypadat dost sadisticky, ale pokud jste to vyzkoušeli, zjistili jste, že se u této hry dá krásně odreagovat od starostí všedních dní. Navíc se konečně po dlouhé době někomu podařilo udělat skvělou hru, jejíž námět měl filmové kořeny, a to už bylo co říct, protože většina podobných pokusů dopadla dost tragicky.

 Nástupce Carmageddonu?
Možná si teď říkáte, proč vám tady vyprávím o minulosti slavného Carmageddonu, když má být řeč o hře The Italian Job. Odpověď je velmi jednoduchá. The Italian Job a Carmageddon toho totiž mají společného více, než se na první pohled zdá. Za prvé mají stejného vydavatele (tedy SCI), a pak i The Italian Job je stejně jako The Death Race 2000 na motivy filmu se stejným názvem, který byl natočen v roce 1969. Díky tomu tak zde byla naděje, že vznikne nástupce Carmageddonu, který by mohl zopakovat jeho úspěšnost.

Ovšem jak už to tak bývá, zůstalo jen u té naděje. Hned po instalaci na mě vykouklo dost podezřelé menu. Konzolové ovládání (tedy jen za pomocí šipek) napovídající, že se jedná o obyčejný port z Playstation, bych ještě překousl, ale že je hlavní nabídka tolik podobná té ze hry Driver, to už bylo trochu horší. Nejdříve jsem si myslel, že úvodní podobnost s Driverem je čistě náhodná, ale posléze se ukázalo, že provázanost (rozuměj okopírování) je daleko hlubšího rázu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Kšeftík pro italskou mafii
The Italian Job je tedy čistě automobilová honička, kde se snažíte dostat se z místa A do místa B v určitém časovém limitu. Stejně jako v Driverovi, kde člověk pracoval pro gangstery, pracujete i v této hře pro podsvětí a bojujete současně proti italské mafii a policii. Provádíte úkoly, které vám jsou zadány, a pokud uspějete, dostanete i další práci. Jednotlivé prácičky jsou sice různorodé, ale mají vždy společného jmenovatele a tím je časový limit. Je jedno, jestli máte někoho sledovat, vyzvednout, dovézt atd. Vždy jste tlačeni neúprosně ubíhajícím časem, a pokud se někde zaseknete nebo vás dohoní policie, máte prostě smůlu.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Hlavní kampaň jinak obsahuje 3 různé lokace. Tou první je Londýn, kde musíte projít celkem osmi misemi. Toto prostředí je zajímavé hlavně v tom, že se zde jezdí na opačné straně silnice než jsme zvyklí, a tak vám může někdy činit dost velké problémy se orientovat. Při divokých honičkách se člověk velmi snadno dostane do protisměrného pruhu, o kterém si předtím bezpečně myslel, že je ten správný.

Druhou větší lokací je město Turín, které vás zaměstná už jenom šesti misemi. Trochu sice naštve, že v Itálii je vám nově získané umění jízdy s volantem vpravo vcelku na nic, ale co naděláte (pro neanglické hráče je to stejně přirozenější). V závěru hry se pak podíváte ještě ve dvou misích do rodných Alp a tím tuto část The Italian Job zdárně ukončíte.

 Trocha závodění neškodí
Kampaň čítající 16 misí opravdu není moc, zvláště když podotknu, že všechny mise se dají zvládnout doslova za pár minut. Naštěstí tu jsou ale další módy, které vás mohou do jisté míry zabavit. Například volba Challenge vám umožní vyzkoušet si své schopnosti a reakce v určitých situacích. Jedná se třeba o nutnost náhlého zabrždění v určeném místě, zvládnutí rychlé jízdy na sněhu či skoky s autem přes různé překážky.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Další možností je klasický Checkpoint závod, při kterém musíte jet městem a v uličkách projíždět brankami podobně jako v Midtown Madness. Vše je ztíženo tím, že ulicemi se prohánějí normální účastníci silničního provozu a vám pochopitelně dost překážejí. Tento mód má celkem 10 úrovní a v každé dostanete k dispozici jiné auto. Poslední singleplayerovou částí (kromě volby Freeride, kde si jen tak bezcílně projíždíte městem) je Destructor. Zde je vaším hlavním úkolem srážet dopravní kužely rozmístěné různě po cestě. Opět jste tlačeni šibeničním časovým limitem, který vám dá dost zabrat. I v tomto módu je 10 úrovní s odlišnými vozy.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Nyní se dostáváme k multiplayeru. Pokud jste si ale představovali, že si sednete ke svému počítači, připojíte se k netu a budete závodit s kamarády uprostřed Londýna nebo Turína, tak si radši nechte zajít chuť. Hra více hráčů je totiž vyřešena pouze pro jeden lokální počítač. Nadefinujete si nějaké ty úrovně, úkoly, počet hráčů, a pak se musíte u počítače všichni vystřídat. Konečného vítěze posléze určí tabulka, která vám ukáže, kdo si v průběhu celého klání vedl nejlépe.

 Stará známá grafika z Playstation
Grafický engine The Italian Job mi byl od začátku nějaký povědomý. Když jsem si pak uvědomil, že vydavatelem je SCI, došlo mi, že se možná jedná o modifikovaný engine z Carmageddonu 2. The Italian Job má pochopitelně zcela odlišné prostředí, ale stejně se zde dá najít celkem hodně společných rysů.

Díky tomu je ovšem jasné, jakých kvalit (nic proti Carmě 2, ale přeci jen už je to stará hra) tento grafický engine dosahuje. Na dnešní dobu je to pěkná slabota, takže ho ocení maximálně ti, kteří vlastní slabší počítače. Když to srovnám například s Driverem, který je už nějaký ten pátek na světe, troufám si tvrdit, že strčí The Italian Job do kapsy.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Přejíždění chodců se nekoná
Podobné to je i s fyzikálním modelem a vizuálním poškozením vašeho auta. Fyzikální model ve své podstatě vůbec neexistuje, auta se chovají prakticky stejně jako v Carmageddonu 2. Horší ale je, že krom občasného upadnutí kola se karosérie aut vůbec nedoformuje a to ani, když je ukazatel poškození prakticky na 100 %.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Bohužel ani chodci vás příliš nenadchnou. Pokud je čirou náhodou srazíte, přelítnou sice přes kapotu, ale jinak se jim vůbec nic nestane. Nedomáhám se za každou cenu nějaké brutality, ale přeci jen, ze zkušenosti všichni víme, že podobný prvek dokáže i z průměrné hry udělat zábavnou záležitost.

Stáhněte si: Trailer (4 MB), Screenshoty, Cheaty
Související články: Novinka, Carmageddon: The Death Race 2000 recenze (září 2000)

 
Bergy
připravil: jd




 
 
Smarty.cz

Verdikt:

Celkově je tedy The Italian Job dost průměrnou konverzí z Playstation, která je vhodná leda tak pro případ, že už vážně nebude mít do čeho píchnout. Neříkám, že se jedná o nudnou hru, je to spíše pohodová oddychovka. Mrzí mě hlavně to, že to je laciná a nepříliš povedená kopie her Driver a Midtown Madness.

Nejnovější články