Tetris Party Deluxe je klasickou tetris hrou posledních let. Nabízí obligátní maratón pro jednoho hráče, kdy skládáte kostičky padající shora tak dlouho, jak jen dokážete odolávat jejich kvantitě a zvyšující se rychlosti. Kromě toho ale obsahuje další více než dvacítku variant a jak už je z názvu patrné, zejména pro více hráčů.
Nebudu vyjmenovávat všechny módy, bylo by to zbytečné a nudné. Vyzdvihnu jen pár nejlepších a začnu těmi pro jednoho hráče. Kromě maratónu mě zaujal Field Climber, kdy pomocí kostiček stavíte schody pro panáčka pohybujícího se v herním prostoru. Lézt může jen na schod velký jeden čtverec, musíte si dát pozor, abyste ho nezamáčkli a cílem je vylézt co nejvýše. Master Mode vám nedovolí otáček s tvary, takže mozkové závity pracují na nejvyšší obrátky. Zábavný je Bombliss, kdy každý tvar obsahuje nejméně jednu bombu. Cílem je zničit všechny kostičky na hrací ploše. Nejlépe toho dosáhnete, když se vám povede umístit čtyři bomby vedle sebe, čímž vytvoříte jednu velkou, která s sebou vezme široké okolí.
Jak už jsem zmínil, hlavní pozornost byla věnována multiplayeru. Nejzábavnější je hrát se třemi kamarády u jednoho Wii. Můžete spustit klasickou verzi bez bonusových předmětů, ale doporučuji spíše tu vylepšenou. O co jde? Každý hráč za úspěšná odmazání dostává speciální předměty. Maximálně může mít tři a je jen na něm, kdy je použije. Ty méně zákeřné zahrnují pokrytí protihráčovi obrazovky ledem, kterého se dá zbavit prostým zatřepáním WiiMote. Nebo shodíte panáčka který poté pobíhá po soupeřově poli a nesmí být zasažen, jinak mu přibude několik řádek. Stejně tak za odmazání více řádek najednou tyto s velkou radostí předáte soupeři.
Větší problémy ostatní způsobíte třeba znemožněním otáčení nebo posíláním stále stejných tvarů, případně extrémním zrychlením jejich letu. Nicméně nad použitím speciálních předmětů máte kontrolu jenom co se načasování týče. Komu z ostatních uškodí ovlivnit nemůžete. Přiznám se, že jsem Tetris Party Deluxe vzal jednou v pátek do místního baru a čtyři lidé se na něm zasekli na celý večer. A ačkoliv jsme zkoušeli i jiné varianty, právě ta výše zmíněná nás bavila nejvíce.
Další možnosti vezmu hopem. Tetris se dá hrát i v týmech nebo kompletně v kooperaci, kdy se herní plocha zvětší a z nebe padá tolik kostek, kolik je přítomno hráčů. Zejména pro menší děti je určen Beginners Tetris, který používá jednoduší tvary a menší prostor. Využití nachází snad všechny periferie a vlastnosti Wii, na které si dokážete vzpomenout.
Samozřejmostí je hra přes internet, u které je ovšem problém s hledáním vhodného soupeře, které někdy trvá dlouhé minuty. Sice při tom můžete trénovat, ale bezduché skládání vás dlouho nebaví. Za vyhrané zápasy s živými protivníky se přičítají a za prohrané odečítají body do světového žebříčku. Nicméně omezení maximálního skóre na 9999 bodů dělá z tabulky nejlepších zbytečnost, když několik prvních desítek hráčů má vedle svého jména maximální hodnotu.
Zapojit můžete WiiSpeak, tedy hlasovou komunikaci, ale za celou dobu testování jsem nenarazil na jediného hráče, který by tuhle možnost využíval. Hodně exotický je Wii Balance Board Tetris, tedy varianta, kdy k šoupání kostiček využíváte pohyby svého těla, hlavně rovnováhu. Jak se dá hrát Tetris s volantem jsem ani nezkoušel.