Tetris Party Deluxe - recenze
5/10
zdroj: tisková zpráva

Tetris Party Deluxe - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

24. 9. 2010 9:07 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Už je to více než 25 let, kdy Alexey Pajitnov naprogramoval první variantu světoznámého hitu Tetris. Žádný počítač nebo herní konzole od té doby nepřišli o tuhle herní značku. Ani Wii a DS není výjimkou.

Tetris Party Deluxe je klasickou tetris hrou posledních let. Nabízí obligátní maratón pro jednoho hráče, kdy skládáte kostičky padající shora tak dlouho, jak jen dokážete odolávat jejich kvantitě a zvyšující se rychlosti. Kromě toho ale obsahuje další více než dvacítku variant a jak už je z názvu patrné, zejména pro více hráčů.

Nebudu vyjmenovávat všechny módy, bylo by to zbytečné a nudné. Vyzdvihnu jen pár nejlepších a začnu těmi pro jednoho hráče. Kromě maratónu mě zaujal Field Climber, kdy pomocí kostiček stavíte schody pro panáčka pohybujícího se v herním prostoru. Lézt může jen na schod velký jeden čtverec, musíte si dát pozor, abyste ho nezamáčkli a cílem je vylézt co nejvýše. Master Mode vám nedovolí otáček s tvary, takže mozkové závity pracují na nejvyšší obrátky. Zábavný je Bombliss, kdy každý tvar obsahuje nejméně jednu bombu. Cílem je zničit všechny kostičky na hrací ploše. Nejlépe toho dosáhnete, když se vám povede umístit čtyři bomby vedle sebe, čímž vytvoříte jednu velkou, která s sebou vezme široké okolí.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Jak už jsem zmínil, hlavní pozornost byla věnována multiplayeru. Nejzábavnější je hrát se třemi kamarády u jednoho Wii. Můžete spustit klasickou verzi bez bonusových předmětů, ale doporučuji spíše tu vylepšenou. O co jde? Každý hráč za úspěšná odmazání dostává speciální předměty. Maximálně může mít tři a je jen na něm, kdy je použije. Ty méně zákeřné zahrnují pokrytí protihráčovi obrazovky ledem, kterého se dá zbavit prostým zatřepáním WiiMote. Nebo shodíte panáčka který poté pobíhá po soupeřově poli a nesmí být zasažen, jinak mu přibude několik řádek. Stejně tak za odmazání více řádek najednou tyto s velkou radostí předáte soupeři.

Větší problémy ostatní způsobíte třeba znemožněním otáčení nebo posíláním stále stejných tvarů, případně extrémním zrychlením jejich letu. Nicméně nad použitím speciálních předmětů máte kontrolu jenom co se načasování týče. Komu z ostatních uškodí ovlivnit nemůžete. Přiznám se, že jsem Tetris Party Deluxe vzal jednou v pátek do místního baru a čtyři lidé se na něm zasekli na celý večer. A ačkoliv jsme zkoušeli i jiné varianty, právě ta výše zmíněná nás bavila nejvíce.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Další možnosti vezmu hopem. Tetris se dá hrát i v týmech nebo kompletně v kooperaci, kdy se herní plocha zvětší a z nebe padá tolik kostek, kolik je přítomno hráčů. Zejména pro menší děti je určen Beginners Tetris, který používá jednoduší tvary a menší prostor. Využití nachází snad všechny periferie a vlastnosti Wii, na které si dokážete vzpomenout.

Samozřejmostí je hra přes internet, u které je ovšem problém s hledáním vhodného soupeře, které někdy trvá dlouhé minuty. Sice při tom můžete trénovat, ale bezduché skládání vás dlouho nebaví. Za vyhrané zápasy s živými protivníky se přičítají a za prohrané odečítají body do světového žebříčku. Nicméně omezení maximálního skóre na 9999 bodů dělá z tabulky nejlepších zbytečnost, když několik prvních desítek hráčů má vedle svého jména maximální hodnotu.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Zapojit můžete WiiSpeak, tedy hlasovou komunikaci, ale za celou dobu testování jsem nenarazil na jediného hráče, který by tuhle možnost využíval. Hodně exotický je Wii Balance Board Tetris, tedy varianta, kdy k šoupání kostiček využíváte pohyby svého těla, hlavně rovnováhu. Jak se dá hrát Tetris s volantem jsem ani nezkoušel.

Pavel Oreški

Verdikt:

Tetris Party Deluxe je dobrá varianta Tetris pro Wii. Protože jsem ho už dlouho nehrál, recenzování jsem si vyloženě užil. Zejména souboje čtyř u jedné konzole jsou skvělé a i další varianty vás zabaví na dlouhou dobu. Navíc, jestliže sdílíte Wii s více hráči, můžete se překonávat v tabulkách a soupeřit na dálku. Jediným problémem je, že za doporučenou cenu 799,- Kč jde o drahý špás. Zvláště, když v podstatě totožná hra bez přídomku Deluxe je, bez několika málo drobností, dostupná za 1200 Wiipoints (přibližně 300,- Kč) na WiiWare.

Nejnovější články