SW: Knights of the Old Republic recenze
10/10
zdroj: tisková zpráva

SW: Knights of the Old Republic recenze

Datum vydání:
4. prosince 2003
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

8. 12. 2003 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Asi nejlepší RPG všech dob. Tak by se dala stručně chararakterizovat hra z prostředí Hvězdných válek, která se odehrává 4000 let před událostmi z filmu.

Takový projekt od velezkušených tvůrců z BioWare si samozřejmě zaslouží rozsáhlou recenzi,

Autor: Levis
Publikováno: 8.prosince 2003
Verze hry: finální/prodávaná
Doba recenzování: 2 týdny


Obrázek zdroj: tisková zpráva Hned úvodem musím konstatovat, že her, jako je Knights of the Old Republic vychází opravdu málo. Abych se přiznal, nemohu si vzpomenout na poutavější a propracovanější hru z prostředí Hvězdných válek, a to počítám i tituly jako byla pradávná Rebel Alliance nebo série Jedi Knight. Ačkoliv tedy nejsem nadšený fanoušek RPG, hluboce se před Bioware ukláním za výbornou práci, kterou odvedli na této hře, která si odbyla před půl rokem premiéru na Xboxu a nyní se dostává i na PC. Knights of the Old Republic je totiž dokonalá kombinace role-playing game a akční adventury – a takto vyvedených mixů žánrů je dnes žalostně málo.

 Úvod aneb 4000 let před Epizodou 1
Prvním krokem na cestě za úspěšným titulem je jistě děj. Knights of the Old Republic (dále už jen KOTOR) je další z her, které pro nás LucasArts nachystalo na motivy veleslavné filmové ságy Hvězdných válek, jež se stala kultovní a díky moderním pokračováním stále žije a udržuje si pozornost tisíců diváků na celém světě. KOTOR nás ale zavádí 4000 let před události, které nastiňují filmy. Ačkoliv čtyři tisíce let jsou pro vesmír dobou zanedbatelnou, změnilo se toho hodně. A především: hrdinové Hvězdných válek nežijí a ještě dlouho žít nebudou. Zdá se to prosté, ale ve skutečnosti jde o velice důležitou skutečnost, protože Bioware mohli popustit uzdu své fantazie a vytvořit příběh nezávislý prakticky na čemkoliv, co George Lucas dříve použil ve svých filmech. A rovnou vám řeknu, že tvůrčí tým KOTOR zde exceluje.

Galaktická Republika zažívá roky neklidu. Oslabená válkou, kterou způsobil pád Jedie Exara Kuna na Temnou stranu Síly, musí aliance mírumilovných planet a systémů čelit novému nebezpečí. Nejen, že je stále ohrožena Mandaloriany, nebezpečnými lovci lidí, kteří s Republikou úspěšně svádí válku už po několik let a ohrožují nevinné obyvatelstvo, ale zároveň povstává hrozba, které bude Republika čelit ještě čtyři následující tisíciletí. Mladí Jediové Revan a Malak proti vůli svých Mistrů opouští ostatní učedníky a zapojují se do bitvy s Mandaloriany. V ní sehrávají důležité role a díky nim se Republika na nějaký čas stává bezpečnou. Jenže Revan a Malak poté, pod záminkou hledání zbytky nepřátelské flotily, mizí a nějaký čas jsou považování za mrtvé. Tak tomu ale není...

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Z obou nadějných studentů se najednou stávají Sithové a místo triumfálního návratu se do Republiky vrací útokem na její vnitřní systémy. S sebou mají tisícovky vojáků a Temných Jediů, o kterých dosud nikdo neměl potuchy. V Republice tedy nastávají znovu zlé časy. Mírumilovné světy se ocitají pod krutou nadvládou Sithů, kteří hledají všechny Jedie a snaží se je vyvraždit. Slabší povahy navíc opouštějí stranu dobra a připojují se k novému Temnému pánovi Revanovi.

Přestože se může zdát složitější, než by bylo nutno, dějový podklad je u KOTOR velice důležitý. Hráč se ocitá na jedné z bojových lodí Republiky, která je po cestě do jiného hvězdného systému přepadena Sithy. A zde začíná sáhodlouhé dobrodružství hrdiny, který vlastně o hrdinství nikdy nesnil a netušil, že je schopen zastavit bouřící válku a Sithy samotné. Děj je dále kromě hry vyprávěn i pomocí povedených animovaných sekvencí, které se v některých případech i střídají s in-game animacemi a v mnohém napodobují trendy staré trilogie (například výstupy Darth Malaka na můstku mateřské lodi Sithů).

 Každý podle svého gusta
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Tvorba postavy je součástí každého správného RPG a nikdy by se neměla podceňovat. Nejde ani tak o vzhled – pohlaví a postavy – jako především o vlastnosti a schopnosti. Dobře si vyberte, zda-li chcete hrou procházet jako diplomaticky zaměřený charakter anebo jako nepřekonatelný bojovník, protože touto volbou je významně ovlivněn děj hry a jednotlivé části světů KOTOR pak bude každá postava procházet trochu jinak. Já jsem si vytvořil charakter vlastní – ženu, která se domluví zbraněmi i řečí, a která se nepozastaví ani nad počítačovým terminálem nebo konstrukcí droida – zkrátka takové "od každého něco‘.

V této fázi asi skončí téměř každý, kdo se rozhodne si vytvořit charakter vlastní, protože možností a vlastností je opravdu hodně a všechny jsou lákavé. Každý bude jistě chtít umět aspoň kousek toho či tamtoho. Užší specializace na jednotlivá zaměření probíhá až mnohem později ve hře, kdy si vaši postavu vytvoříte přesně tak, jak jste ji chtěli – odpovídáním na otázky, řešením problémů a postupem ve hře. Každopádně i v KOTOR platí, že při opakovaném hraní nemusíte mít na konci stejný charakter, a to je vlastnost zlatá.

Po výběru postavy následuje krátké seznámení s ovládáním a první úroveň, ve které se hráč musí za pomoci jednoho z ostatních strážců naučit ovládat svoji postavu. Hra probíhá v reálném čase, ale kdykoliv si ji můžete zastavit a zadat vašem postavičkám, co mají dělat. Množného čísla jsem použil úmyslně, protože KOTOR s jedním hrdinou nedohrajete a už od první úrovně budete ovládat postav hned několik (resp. obvykle se pohybujete s jednou a ostatní vás poslušně následují).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Je také vhodné dodat, že kamkoliv jdete, vaši přátelé si vždycky najdou cestu a nikdy se nezadrhnou o roh nebo nějaký předmět, jak tomu bývá v béčkových hrách. Ve vaší partě mohou být naráz maximálně tři postavy, ale většinu hry bude zbytek na palubě vaší lodi anebo v nějaké lokaci, kam se můžete kdykoliv vrátit a partu obměnit. Dohromady se v celé hře setkáte s více než deseti spolubojovníky a bude mezi ně patřit všelijaká cháska - Jedi, droid, wookie anebo jiní. Tedy samozřejmě pokud se nerozhodnete jinak, ale k tomu až později.

 Blaster, šavle nebo meč?
Interakce s prostředím je přiměřená. Protože v KOTOR navštívíte míst opravdu spoustu, je logické, že nemůžete sáhnout úplně na všechno. Předměty a důležitá místa se vám vždycky nějak ukážou samy, někdy přes ně přejedete kurzorem myši při směrování vašeho hrdiny, někdy získají pozornost díky speciálnímu vzhledu, ale asi vždycky je najdete. Kromě všemožného harampádí, věcí na sebe a vybavení, o kterém se budu zmiňovat níže, budete nejčastěji otevírat dveře a všelijaké krabice, mluvit s někým anebo používat jisté předměty.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Důležitou částí tréninkové mise je i seznámení s bojovým systémem hry. Ten je, stejně jako hra samotná, real-time, avšak i zde si můžete kdykoliv pauznout a nařídit vašim hrdinům další tahy. Jakmile spatříte nepřítele, hra se automaticky sama zastaví a červeně vám ho vyznačí. Zpočátku po sobě budete jen střílet z nejrůznějších zbraní, házet granáty anebo šermovat nedokonalými meči, ale časem ovládnete Sílu a budete moct vaše protivníky odstrkovat, uzdravovat, házet po nich světelným mečem a provádět další podobné vylomeniny. Jelikož ale zpočátku Jediem nejste, musíte se ze začátku spokojit se střelnými zbraněmi (mezi které patří několik druhů blasterů) a hliněnými a dřevěnými šavlemi.

Ano, opravdu – světelného meče se dotknete po zhruba osmi hodinách čistého herního času, což se v mém případě rovnalo několika dnům prakticky nonstop hraní. Samozřejmě, že nesvítící šavle nejsou vytvořeny z obyčejného dřeva nebo uplácány z nějaké obyčejné hlíny; jsou to vysoce kvalitní smrtící nástroje, kterým není lehké uhýbat. Velice brzy se vám dostane i možnosti držet šavle dvě anebo vlastnit jednu oboustrannou. Zatímco přestřelky tedy probíhají normálně a jediným překvapením může být hození granátu, šerm je mnohem zajímavější – především vypadá mnohem lépe a je také dynamičtější. Ať už si vyberete to nebo ono, souboje budou probíhat po kolech, ve kterých nejdříve táhnete (tzn. střílíte nebo šermujete) vy a následně protivník. Kola naštěstí nejsou nijak označená a nikde nemusíte klikat na nějaká potvrzení o konci tahu, takže souboje probíhají plynule a rychle.

 Šermování a přestřelky na denním pořádku
Zvětšit zdroj: tisková zpráva V pokročilejší fázi hry se hrdina stává Jediem a se schopnostmi přichází i světelný meč – šavle zkonstruovaná ze speciálních krystalů, díky kterým svítí pronikavou barvou a je schopna odrážet jakékoliv elektrické výboje. Meče se dělí podle barvy na několik druhů, takže zatímco majitel modrého meče bude situace řešit bojem, zelený meč je stavěn spíše na obranu a i jeho držitel je větším diplomatem než bojovníkem. Po výběru barvy můžete ve hře na různých místech dále najít i další krystaly, po jejichž vložení do meče můžete měnit jeho barvu a ovlivňovat vlastnosti (třeba útočné číslo nebo útočné bonusy). Skvělou vlastností šermování se světelnými meči je ale skutečnost, že nejde o pouhé náhodné mlácení postav, které nemůžete ovládat.

V boji je nad vaším protivníkem ikonek hned několik a každá představuje speciální útok. Například Flurry (slabší rána seknutá z obou stran proti protivníkovi), Power Attack (silné, ale mnohdy nepřesné, švihnutí ze salta), Critical Strike a další. Hra vás sama naučí, který útok použít v jaké situaci – volba je důležitá především v případě, že jste v přečíslení anebo naopak čelíte protivníkům několika. Kromě toho samozřejmě nechybí možnost hodit po protivníkovi mečem (i oboustranným). Podobně jako šermování, i přestřelky se nesestávají jen z jednoho druhu palby. Je tu Sniper Shot, Rapid Shot, Power Blast a jiné. A i v tomto případě platí, že si musíte dávat dobrý pozor na protivníka, protože některý je třeba schopen jednomu druhu střel úspěšně odolávat.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Tím jsem nakousl hlubší podstatu všech soubojů. Každá postava má jako obvykle určitý počet bodů, které představují její momentální stav – po každém úspěšném napadení se bodíky odečítají, a až se dostanou na nulu, pochopitelně umíráte. Nejprve hra ale musí rozhodnout, zda-li útok vůbec projde. Pokud má nepřítel mandalorianský bojový štít, nemůžete čekat, že váš cíl zraníte tenkou střelou odstřelovače, ale musíte sázet na větší a silnější (ale nepřesnější) Power Blast. Jak hra sama vysvětluje, hodí se kostkou o dvaceti stranách a útok se po porovnání s obranným číslem napadeného a útočným číslem útočníka vydaří anebo také ne. V rozhodování hraje důležitou roli spousta faktorů: obranné číslo brnění (rozuměj oblečení), schopnost uhýbat střelám, vzdálenost mezi jednotlivými cíly a dostřel zbraní, jejich přesnost. V prospěch útočníka může hrát skutečnost také třeba to, že se před bitvou nadopoval apod.

 Hluboké kapsy
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Inventář je ohromný. Nejen, že zde oblékáte a vybavujete všechny vaše postavy, vidíte mapku dané lokace a všechny předměty, které vaše parta má, ale ještě se tu automaticky zapisují všechny rozhovory, které jste absolvovali. Začněme vybavováním, které se skládá z devíti částí. Pokud jste na to vycvičení, můžete vašemu hrdiny dát do hlavy kus hardwaru – implantáty většinou zlepšují reflexy a únavu těla. Na hlavu lze umístit třeba čelenku, která zlepšuje váš nervový systém a zajišťuje lepší vnímání prostředí. I druhů rukavic naleznete několik. Obléci hrdinu můžete do spousty nejrůznějších šatů, od sexy oblečků pro Jedi slečny po vyleštěné armádní brnění Republiky, které neprostřelí jen tak nějaký blaster.

Na obou rukách navíc můžete mít navlečené štíty. Zatímco ty základní zvládnou stěží odrazit jednu z pěti ran, postupem času se s dobrým štítem můžete stát třeba úplně imunní vůči některým druhům útoků. U opasku nemáte jen granáty a zbraně, ale pokud si vyberete správně, můžete kolem sebe tvořit třeba neviditelné pole a tím pádem pak (opravdu) být neviditelní! V kombinaci s tlumičem zvuku se tato možnost stává vítaným řešením infiltrace nepřátelských základen. A konečně do levé a pravé ruky vložíte buďto jednu nebo dvě zbraně (dva blastery, dvě šavle, dva meče) anebo zbraň obouruční (těžší blastery anebo oboustranné meče a šavle).

V druhé kolonce inventáře vidíte všechny předměty, které jste za celou vaši pouť nasbírali, stejně jako aktuální stav vaší peněženky. Dále přehledné rozčlenění vašich schopností, aktuální questy a mapku. Mapa vždy znázorňuje jen vámi prošlé lokace, takže se podle ní nemůžete orientovat v prostoru, v němž jste nikdy nebyli, ale i tak je velice důležitá. Kromě toho obsahuje možnost ,Return‘, která celou vaši partu okamžitě přenese (z jakékoliv venkovní lokace) zpět na vaše stanoviště nebo loď, kde se také všichni automaticky uzdraví.

 Taris, Dantooine, Manaan, Tatooine a další
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Hned první dlouhá část hry, kterou strávíte ukrýváním před hlídkami Sithů na planetě Taris, je fantasticky rozlehlá a fanoušky Hvězdných válek jistě potěší, že také kopíruje některé události prvních dílů filmové ságy (Epizody I a IV). Taris byl ještě nedávno volným světem, nepříliš výrazným anebo hospodářsky důležitým pro ekonomiku, ale stále relativně vyrovnaným. Avšak není tomu dlouho, co planetu obsadili Sithové a uvalili na ní karanténu, kvůli níž nikdo nesmí planetu opustit bez povolení. Taris se skládá z mnoha částí – ohromných venkovních prostor, kantýn, obchůdků, nemocnice a také dvou nižších pater pro obyvatele, kteří si nemohou dovolit přepychové apartmány pro ,lepší lidi‘.

Přiznám se, že Taris mě naprosto ohromil, protože Bioware si dali práci s modelováním každého človíčka a vytvářením spousty malých příběhů a událostí. Předně tu na každém rohu vidíte nešťastný obraz Sithů, jejichž hlídky pochodují po městě, posedávají po kantýnách a hlídají důležité vládní objekty. Příklad? V kantýně vyhrává skupina, která se zrovna chystala na intergalaktické turné, když tu přišli Sithové a zamezili všem odlety pryč, takže talentovaní hudebníci a tanečnice si musí vydělávat stále v místní hospodě.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Po ulicích chodí desítky občanů, někteří z nich ve skleslé náladě, jiní ,jen‘ smutní. Dějí se tu každodenní problémy, do kterých se můžete a nemusíte zapojit - rasová diskriminace, žoldáci vymáhající z dávných dlužníků peníze, opilci ohrožující chodce a podobně. Pokud se postavíte na stranu dobra či zla, obdržíte po vyřešení problému zkušenostní body, stejně jako body, podle nichž se vaše postava přiklání ke Světlé či Temné straně Síly.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Ale zpět k Tarisu – obecně tu platí několik skutečností. V nižších patrech města (které je celé složeno z vysokých mrakodrapů a plošin mezi nimi), tedy v Lower City, řádí války gangů, takže obyčejní obyvatelé se tam pochopitelně bojí vypravovat. Naléhají tedy na Sithy, aby s tím něco dělali – ale jak zjistíte v případě, že ukradnete uniformu a budete se vydávat za jednoho z vojáků, i samotní Sithové se bojí zaplétat do problémů, které by mohly znamenat ztrátu spousty mužů.V celém městě panuje diskriminace vůči mimozemšťanům, kteří se skleslí schází v chodbách domů a kantýnách a vroucně si přejí, aby karanténa skončila a oni se mohli vrátit tam, odkud na Taris přijeli. Pokud se jim rozhodnete pomáhat, prospějete dobré věci a odměna v podobě bodů Světlé strany Síly vás nemine. A co je na tom všem nejlepší? To, že světů jako Taris ve hře navštívíte spoustu a každý z nich vás ohromí svojí ohromnou rozlohou a komplexností.

 Nespočet cest a způsobů života
Důležitou vlastností KOTOR je také skutečnost, že vás nikdo nikam nehoní. Můžete a nemusíte pospíchat za cílem. Proč se nezastavit v kantýně a nevyzkoušet gladiátorské zápasy, které se těší oblibě diváků a kouká z nich pořádný balík peněz? Jindy si můžete zkusit partičku pazaaku, oblíbené galaktické karetní hry. Na každém rohu vás čeká quest aneb příležitost někomu pomoci – pokud se rozhodnete úkol splnit, pochopitelně následuje odměna. Můžete ho samozřejmě i nechat být, ale pamatujte, že vaše rozhodnutí může mít i pozdější vliv na děj ve hře.

Zpětně si uvědomuji, že kdybych se býval víc lísal k ilegálním činnostem a především pašerákům, možná bych neměl věčně sháňku po penězích a i z Tarisu jsem se vlastně možná mohl dostat dřív. Vaše rozhodnutí ale neovlivňují questy samotné, ale i jejich řešení. Opět je jen na vás, zda-li si cestu dál prostřílet, přemluvit, podplatit, využít Síly k přesvědčování a ovlivňování jiných myslí anebo vyražení či hacknutí zámku na zadních dveřích místnosti. Ačkoliv je vám jeden způsob hrou sám vždy nenápadně nabídnut, nemusí být rozhodně nejlepší, a proto se vyplatí se na chvíli zastavit a přemýšlet o možnostech, které máte.

 Slovní fotbal
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Dialogů by na můj vkus mohlo být více, ale ani tak o nich rozhodně nemůžu říct, že by chyběly. Protože hra v Čechách nebude oficiálně lokalizována, vyžadují rozhovory alespoň základní znalosti angličtiny. Nemám nic proti amatérským překladům, ale pokud si někdo v budoucnu dá s KOTOR tu práci a půjde o kvalitní počeštění, bude to doslova zázrak. Každý dialog lze odříkat několika způsoby – v počítačových hrách jsme se ještě bohužel nedostali tak daleko, že bychom si odpovědi mohli psát sami dle svého uvážení (všichni jistě vzpomenou na stařičké Space Questy, které fungovaly na podobně vzdáleném principu).

Jedna nebo dvě odpovědi jsou většinou neutrální a můžete se pomocí nich vyhnout i třeba slovního útoku ze strany druhého – jedna reakce naopak takový útok sama podnikne a jiná se bude snažit slušně omluvit a najít kompromis, popřípadě i ustoupit. Zpětně se mi zdá, že i způsob, kterým jsem během hraní odpovídal na otázky, přispěl k vytvoření mojí osobnosti – kdybych byl křupan, těžko bych moje vlastní postavy nechal mezi sebou flirtovat.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Ve vaší vlastní partě probíhají četné rozhovory a mohu rovnou říci, že jsem zpočátku nemiloval nic jiného, než slovní ping pongy mezi mojí hrdinkou a pohledným, ale výbušným a nevěřícím pilotem Republiky Carthem. Možná i zde zanechali Bioware odkaz na filmovou trilogii a pokusili se matně odrazit dialogy, které mezi sebou vedl Han s Leiou. A opět je jen na vás, zda-li přistoupíte na žert, budete se vyptávat, snažit vyhovět druhé straně anebo každý pokus o rozhovor odbudete mávnutím ruky. Vliv má každé slovo – každá odpověď, kterou zvolíte, rozhoduje o vaší osobnosti a postavě a tak trochu ovlivňuje další průběh hry. Dokonalé. Kromě toho si BioWare neodpustili spoustu žertíků a slovních hříček, ať už vzdáleně odkazující na doby starých Monkey Islandů a Indiana Jonesů anebo jen zpestřující děj některým povedeným komentářem. Mnohé z nich jsou i označení, kterých bylo použito ve staré filmové trilogii, takže se skalní fanoušci filmu nebudou divit, až jedna z postaviček označí wookieho za ,walking carpet‘ (chodící koberec) a podobně.

 Úkoly a odměny
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Někdy se zase autoři rozhodnou otestovat vaše jazykové schopnosti a předloží vám questy, jako třeba vyslýchání dvou sedláků, kteří na sebe vzájemně shazují vraždu blízkého přítele – v kombinaci s v hádankám mluvícím mistrem Jedi je správný rozsudek skutečně zajímavým oříškem. Pro dokončení zkoušek v akademii Jediů na Dantooine zase musíte správně vybrat odpověď na rádoby filozofická konstatování o koloběhu života a Síly, aby si Rada ověřila, že chápete a vnímáte jako skutečný Jedi.

Pokud byste rozhovorů neměli dost, není nic lepšího, než vaše postavy zavést na nějaké hezké či emotivně silné místo (např. Carth při procházkách po vysokých plošinách Tarisu rád vzpomíná na doby před invazí Sithů do galaxie). Každá z postav má také svoje vlastní problémy, které jim můžete a nemusíte pomoci vyřešit – a tím nemyslím nejenom postavy z vaší skupiny, ale i charaktery, které potkáte po cestě. Pokud budete vstřícní, třeba se k vám i připojí. A každá pomoc je dobrá, to mi věřte.

Ačkoliv díky různým řešením potíží a odlišných způsobů vedení dialogů se ve hře zcela jasně odlišíte na Světlou nebo Temnou stranu Síly, potíže s výběrem jsem neměl. V každé Star Wars hře si nejprve musím vyzkoušet hru za ty dobré. A protože jsem už od začátku nepřepadával chudé, nepodlézal žoldákům a Sithům a neurážel každého kolemjdoucího, velice snadno se ze mě stal Jedi bojující za ideu záchrany galaxie. A byl to vlastně až kolega Ace, který mi doporučil, abych se dal na Temnou stranu a pak abychom porovnali, jak moc se hra liší. Výhledově bych z příklonu k Sithům viděl lehčí hru, méně questů a obecně jednodušší řešení a postup. Stejně jako v opravdovém životě je přeci správná a čestná cesta vždy delší než podvody a jiné nepravosti.

 Užší specializace postav
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Další z role-playing game vlastností KOTOR jsou schopnosti jednotlivých postav. Pokud nasbíráte určitý počet zkušenostních bodů (dostáváte je za každý rozhovor, bitvu, splněný úkol atd), vaše postava se posune na vyšší level a s tím samozřejmě přichází zlepšování jednotlivých vlastností. Nejde tu pouze o fyzické dovednosti (obratnost, síla, práce s počítači, schopnost uzdravovat se apod.), ale zároveň i mnohem užitečnější věci, jako je přesné míření a práce se zbraněmi - díky jejichž zlepšování dosáhnete přesnější střelby a všemožných vylepšení jako zmiňované Rapid a Sniper střely. Je jen na vás, zdali zlepšíte práci s oboustranným mečem, schopnost hackování se do systému anebo umění přemlouvat a lhát jiným osobám.

Až se stanete Jediem, přibude při každém postupu na vyšší úroveň postavy také jeden bodík, který rozdělíte mezi jediovské triky. Push (odstrčení protivníka), Throw Lightsaber (házení mečem), Cure (uzdravování), Stun (znehybňování nepřítele) anebo i takové unikátní vlastnosti jako vysílání blesků, které dokáží vyřadit droida z provozu. Každá ze zmiňovaných akcí je navíc dvakrát vylepšitelná, takže se nebojte, že nebudete mít kam investovat nové bodíky.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jak probíháte lokacemi ve hře, navštívíte nespočet venkovních míst, stejně jako interiérů. Obecně ale platí, že z jedné lokace (tím rozumějte prostory o velikosti až několika kilometrů čtverečních) nemůžete přejít do jiné pouze s jednou postavou - buďto se musíte vrátit na loď a tam některé charaktery zanechat, anebo před postupem dále posbírat celou vaši skupinu. Ta jde sice obyčejně hned za vámi, ale ve hře můžete kdykoliv zapnout tzv. Single mód, ve kterém ovládáte jen jednu postavu a ostatní vás nenásledují.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Výše zmiňované řešení najde užití především v misích, kdy není vhodné na sebe příliš upoutávat pozornost – třeba infiltrace základny jednoho z gangů na Tarisu, kdy jsem s půvabnou mimozemšťankou Mission neviditelně prostupoval složitým systémem ochrany. Možná jediným neduhem neviditelnosti je skutečnost, že můžete otevřít dveře a nikomu to nepřijde divné. Samotná neviditelnost pak pochopitelně končí v případě, že vás někdo zpozoruje - když má vycvičený zrak a uvědomuje si lépe, než si vaše ,číslo neviditelnosti‘ vede po neviditelném hodu kostky, zda-li vás spatří nebo ne. Stejně to funguje, pokud sami někoho napadnete či otevřete nějakou skříň nebo přihrádku.

 Pastva pro oči i uši
Celé to fantastické divadlo by nemělo svůj půvab, nebýt kvalitního audiovizuálního zpracování. Grafika je samozřejmě plně v 3D, velice detailní a pohledná. Postavy jsou propracované do detailů, stejně jako jednotlivé lokace a předměty. Každá bitva (především pak šermování se světelnými meči) je také díky realistické záři a práci se světly pastvou pro oči. Samozřejmostí jsou pak i stíny a osvětlení temných koutků střelbou z blasterů a podobně.

Co mě ale na grafice nejvíc chytlo, byl způsob, jakým jsou zpracované tváře. Díky opravdu velice hluboce a opravdově vypadajícím očím a emocím lze krásně poznat, jaké myšlenkové pochody se asi dějí v hlavě toho či onoho charakteru. Na celkové ,lidskosti‘ všech rozhovorů pak přispívá také velice kvalitní namluvení, kterému nelze nic vytknout. A tím nemyslím jen dabing lidských postav, ale i výkřiky wookieho, nejrůznější mimozemské jazyky anebo pípání droidů.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Hudební stránka hry je další z bezchybných částí KOTOR. Nebývá totiž zvykem, aby se hra na motivy Hvězdných válek dobrovolně vzdala možnosti použití nestárnoucích Williamsových motivů. KOTOR obsahuje vlastní soundtrack, ve kterém sice také poznáte některé z legendárních částí filmového soundtracku, ale zároveň si poslechnete i spoustu krásných vlastních melodií, které se ke hře a různým situacím báječně hodí. Snad nemusím ani zmiňovat, že hudba se dynamicky mění podle herní situace, takže v bitvě rozhodně nebude hrát mírumilovné brnkání, které doprovází hluboké a dlouhé rozhovory.

 Různorodé mezihry
Jestliže jsem již zmiňoval možnosti, jak vydělat peníze, možná bych mohl rozvést i některé další zajímavosti. Každý si určitě rád zkusí bojovat s Rancorem anebo zahrát partičku pazaaku, ale napadlo by vás, že v KOTOR budete mít i možnost si vyzkoušet závody starších typů kluzáků? I samotné gladiátorské duely nejsou špatné – proti sobě jsou postaveni dva bojovníci a je jen na nich, jaké zbraně se rozhodnou použít. Dovoleno je vše: šerm, granáty, střelba. Jindy zase budete muset na palubě vaší lodi sednout k turbolaserům a po vzoru výletu Millenium Falcona z Hvězdy smrti v prvním dílu filmu sestřelit stíhačky (v tomto případě Sithů). A dalších podobných ,meziher‘ je v KOTOR mnohem více a za jedno dohrání se k nim možná vůbec ani nedostanete přes nespočet voleb a větvených možností, jak se hra odvíjí.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry naleznete v sekci screenshotů

Z výše řečeného jste jistě nedostali pocit, že by KOTOR byla nějak extra krátká hra – to rozhodně ně. Jen pro vaši představu, navštívíte více než pět planet a na každé z nich strávíte hodiny čistého herního času. Nejsem nijak vášnivý hráč, který by byl schopen kvůli hře nespát a neplnit všednodenní povinnosti, ale musím říci, že Knights of the Old Republic tento syndrom způsobují díky své komplexnosti. Toto tvrzení jistě podpoří i již zmiňovaný kolega Ace, který celou hru pokořil za nějakých pětatřicet hodin čistého herního času. Pro jistotu připomínám, že jedna hodina čistého herního času se v reálu může protáhnout na dvě až tři.

 Závěr aneb samá chvála?
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Protože udělením čisté stovky bych to možná trochu přehnal (ačkoliv pro mě je KOTOR jednou z nejlepších her, které jsem kdy hrál), musím uvést i pár chyb. Zatímco hra se plynule hýbe i v rozlišení 1024x768 s čtyřnásobným anti-aliasingem a nejvyššími detaily na Athlonu XP 1600+ s 512 MB RAM a GeForce4 Ti4200, tedy sestavě dnes průměrné, není v současné době úplně kompatibilní s ovladači. Alespoň v případě mé GeForce karty jsem se úspěšně trefil až napotřetí s novými WHQL Detonatory, zatímco s novou betou anebo starší v29.42 jsem měl problémy a hra velice často padala. Chyb ve hře samotné opravdu moc není. Možná leda přepínání mezi animovanými sekvencemi a in-game animacemi trvá příliš dlouho a kvůli změně odstínů černé nevypadá úplně přirozeně a plynule, ale to je pouze rýpnutí, bez něhož by hra byla vskutku dokonalá.

Trochu závažnějším nedostatkem je někdy nedostatečné řešení problémů militantním způsobem. Od hry s možnostmi, jako je KOTOR, bych očekával, že Sithí hlídku u dveří budu moci střelit – zatímco zde pouze nalezneme diplomatickou možnost vyjednávání a domlouvání. A poslední výtka možná směruje k inventáři, ve kterém zůstávají všechny předměty, které jste za celou hru sesbírali. A to i včetně těch, které ztěží použijete, protože byly součástí questu na planetě, na kterou už se nedostanete. Ke konci KOTOR už je pak inventář mírně nepřehledný a to i přes to, že si můžete předměty nechat rozdělit.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Přiznám se, že jsem měl problémy s odůvodňováním, proč Knights of the Old nedostane rovnou stovku. I tak je ale hodnocení 97 jedno z nejvyšších, které jsme u nás kdy udělili. Zkrátka řečeno, KOTOR si ho zaslouží! Jenom škoda, že u titulů jako tento nebo Max Payne 2, kde se kvůli hernímu principu někdy zastavuje čas, se nejspíš nikdy nedočkáme multiplayeru, ale s tím už se asi nedá nic dělat.

Stáhněte si: Patch, Trailer, Video, E3 video, Cheaty a návod

Související články: První dojmy (11/2003), Novinky, Jedi Knight: Jedi Academy recenze

Levis
autorovi je 16 let, studuje v Praze a specializuje se na strategie/akce/adventury a cokoliv s tématikou Star Wars (všechny clánky autora) 
 
Levis

Verdikt:

Jedno z nejlepších RPG, co kdy na PC vzniklo. Propracované, fantasticky rozlehlé, vtipné, poutavé, plné dějových zvratů a především zábavné. Nelze než doporučit nejen fanouškům tohoto žánru, ale rovněž samozřejmě všem příznivcům Hvězdných válek, kteří role-playing hry třeba nikdy předtím ani nezkusili anebo je neměli dosud příliš v lásce.

Nejnovější články