Sudden Strike
zdroj: tisková zpráva

Sudden Strike

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

14. 11. 2000 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Sudden Strike - recenzeAutor:BergyPublikováno: 14.listopadu 2000• Dlouhé čekání Už ...


Sudden Strike - recenze

Autor:Bergy
Publikováno: 14.listopadu 2000

 Dlouhé čekání
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Už od konce minulého roku, kdy se objevily první oficiální zprávy o nově připravované real-time strategii z prostředí druhé světové války, jsou pravověrní válečníci ve velikém a zcela pochopitelném očekávání. Sudden Strike je totiž vskutku výjimečnou hrou, která vlastně nemá obdoby (pokud tedy pomineme sérii Close Combatů, která je ale pojata trochu odlišným způsobem). Na první pohled se totiž jedná o úplně normální RTS viděnou ve starém dobrém izometrickém pohledu, ale s tím rozdílem, že počet jednotek obou stran je stanoven předem dopředu a tak musíte počítat s tím, že ztráty způsobené bojem nelze nijak nahradit.

Sudden Strike si dává za cíl přiblížit hráči válečné boje odehrávající se na evropském kontinentu. Tři základní kampaně tedy budete moci odehrát buď za Spojence (za těmi se skrývají hned tři různé národnosti a pochopitelně i odlišná výzbroj, jedná se o Američany, Brity a Francouze), dále za Němce a také Rusy. Rusové samozřejmě také patří mezi spojence, ale v této hře byla věnována východní frontě zvláštní kampaň a tak bylo nutné nějak odlišit boje na východě a západě Evropy. Ten, kdo z počátku nebude chtít začínat rozsáhlé a dlouhotrvající válčení, může okusit jednu z předem připravených samostatných misí, jejichž počet není nezanedbatelný.

 Pozor na munici
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Autorům Sudden Strike, podle jejich slov, nejvíce záleželo na hratelnosti a musím přiznat, že jsem byl hned v samých počátcích hry velice mile překvapen. Výbornou součástí hry je používání zbraní nepřátel. Pokud třeba obsadíte výsadkem město, kde se nacházejí nikým nestřežená děla, těžké kulomety nebo minomety, není nic snazšího, než k nim poslat své vojáky, kteří se jich velice rádi chopí. Ale pokud narazíte na nepřítele disponující nějakým vhodným arzenálem zbraní, i zde si můžete snadno poradit, pokud šikovně postřílíte obsluhu, opět se zbraně zmocníte. Například u těžkých kulometů a minometů je to vcelku snadná záležitost, protože jejich obsluhy nejsou ničím chráněni, ale u protitankových děl je to trochu složitější, protože jejich posádky chrání masivní pancéřový kryt. Pokud ale vytrváte, dočkáte se úspěchu.

Na jedno ale v žádném případě nesmíte zapomínat, každá jednotka od toho nejobyčejnějšího pěšáka až po zničující tanky je limitována počtem své munice, která samozřejmě hraje nemalou roli. I to nejlepší dělo nebo tank je vám k ničemu pokud dojdou náboje a proto je potřeba uvažovat dopředu i v tomto směru. Nemusíte však zoufat, munice se dá celkem snadno doplnit buď přímo z muničních beden nebo ji můžete rozvážet speciálními nákladními vozy, vezoucí i opravárenské nářadí, které se také občas hodí.

 Přesuny vojsk
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Další skvělou věcí je absolutní mobilita všech bojových prostředků, která je vlastně v opravdové válce naprostou nutností, ale ne vždy je tato nezbytnost ve hrách dodržena. Zde může hráč vydat rozkaz k přesunu klidně i stanovišti dalekonosných baterií, obsluha prostě obrátí dělo laufem vzad, popadne ho za zadní vzpěry a táhne na vámi určené místo. Jenom je trochu s podivem, že ty opravdu velká děla táhnou pořád jenom dva chlapíci, ale to už bych byl až moc velký detailista. Avšak tohle není jediný způsob jak svá děla přemístit.

Pohyb jenom s pomocí lidských sil je totiž velice pomalý a navíc vystavujete obsluhu až příliš velké zranitelnosti (během přesunu nejsou chráněni pancířem). Daleko lepší řešení se vám nabízí, pokud máte k dispozici standardní náklaďák umožňující transport vojáku. Za tento vůz totiž můžete dělo zavěsit jako přívěs a velice rychle dělo kamkoli přesunout i s personálem. Podobně můžete naložit i vojáky starající se o těžké kulomety a minomety, kteří si vlezou do útrob vozu. Jediné co mě zarazilo, bylo to, že pokud jste ukořistili nepřátelský těžký kulomet, naložit prostě nešel, logicky vzato v tom vlastně není rozdíl, komu ten kvér předtím patřil, ale chybička se asi vloudila, protože s takovouto zbraní prostě nepohnete.

 Masy vojáků v akci
Grafika samotná si myslím každého doslova uchvátí, skvěle vymodelované prostředí je doslova pastvou pro oči a pokud zaostříte na bojové jednotky asi nebude pomalu věřit svým očím. Všechny jednotky jsou samozřejmě trojrozměrné a světe div se, opravdu se podobají svým skutečným protějškům. Animace a pohyby vojáčků jsou úžasné, obsluha kulometů se při střelbě natřásá, dobíječi dobíjejí nábojové pásy, ládují se kanóny, minometné střely jsou vrchem vhazovány do minometů a tak dále, těch úkonů které všechny postavičky vykonávají je doopravdy nepočítaně.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Nyní se ale dostáváme k tomu hlavnímu, k něčemu na co jste doposud určitě nebyli zvyklí. Počet pohybujících se jednotek po jedné mapě se totiž může vyhoupnout až přes magickou číslovku 1000. Ano, čtete dobře, není to překlep. Skutečnost, že se utkáte v gigantické bitvě, kdy si půjde po krku klidně celá tisícovka vojáčků není nic nereálného, ba právě naopak, v Sudden Strike je to celkem normální jev.

 Vysoká náročnost
Bohužel tak trochu mínusem je fakt, že když už se taková bitva uskuteční, tak vždy budete stát proti nepříteli v naprosté nerovnováze sil (většinou se je to tak poměr 3:1 ve váš neprospěch co do počtu vojáků). Co z toho vyplývá? Sudden Strike je zatraceně těžkou hrou, která vás po pár misích doslova znechutí a to mluvím o někom kdo má válečné strategie aspoň trochu v krvi a není žádný nováček v této herní oblasti. Pustit se do přímého boje s tím, co máte v každé misi na začátku k dispozici, by bylo čiré šílenství, nepřítel by vás okamžitě u svého nejbližšího postavení buď zadupal do země nebo smáznul kamsi do ztracena. Chápu, že ti kdo tuto hru vytvářeli, chtěli, aby hráči neměli Sudden Strike za chvíli dohraný, ale laťka obtížnosti byla v tomto případě nasazena až příliš vysoko. Navíc obtížnost nemáte šanci vůbec zkorigovat.

 Commandos ve velkém
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Výsledek je takový, že dřív než se pustíte v nějaké misi do vážnějšího boje, je třeba tvrdě záškodničit, pronikat co nejblíže k nepříteli a ničit nebo krást jeho zařízení. Popřípadě snažit se vymyslet důmyslnou léčku, na kterou byste protivníka nalákali a způsobili mu vážné ztráty. To lze provést například položením minového pole na místa, kudy by posléze mohly projíždět cizí tanky nebo a to je lepší řešení, objevíte miny přichystané původně pro vás, normálně je vojáky vyzvednete a přemístíte na jiné místo.

Že vám všechny tyto výše aktivity něco připomínají? Máte pravdu, chvílemi jsem si skutečně připadal jako ve hře Commandos, je sice hezké, že slovo stereotyp tato hra prostě nezná, ale nevím do jaké míry je právě toto zpestření přínosné pro nás hráče. Nic proti obtížnosti, ale pokud už třeba hrajete po desáté jednu a tu samou misi, neznám nikoho kdo by z toho nebyl aspoň trochu vedle a hlavně mám pocit, že spoustu lidí to může velice snadno odradit.

Každopádně i přes velice nesporné kvality, kterými se tato hra může pyšnit, by rozhodně nebylo od věci, kdyby zde byla možnost nastavit si onu míru obtížnosti. Ti opravdoví válečníci stejně nehrají tyto a jim podobné hry na nic jiného než na hard a ti ostatní by u Sudden Strike jistě vydrželi mnohem déle a třeba by ho i dohráli.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Kdybychom o Sudden Strike shrnuli na hromádku všechna zde uvedená fakta, dostaneme ve výsledku vynikající strategickou hru v nezvyklém pojetí, která vás hlavně po grafické a taktické stránce určitě dostane. Výraznou pihou na kráse je ona nemožnost regulace přímo ďábelské obtížnosti, takže vy, kteří nejste odkojení válečnými strategiemi, si půl hvězdičky od celkového hodnocení odečtěte.

BergyObrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zprávaNejnovější články