Solar 2 - recenze skvělého vesmírného sandboxu
8/10
zdroj: tisková zpráva

Solar 2 - recenze skvělého vesmírného sandboxu

Datum vydání:
17. června 2011
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

1. 7. 2011 21:19 | Recenze | autor: Tomáš Jung |

Právě jste skončili hodinu či dvě intenzivního válčení v multiplayeru Call of Duty, hlavu máte jako střep a tělo se nechce zvednout ze židle. Je čas pro Solar 2, hezky rostlou masérku vaší hlavy, jejíž prsty příjemně kloužou po hemisférách mozku, uvolňují ho a zároveň ho nenechají usnout. Z obrázků a videí vypadá Solar 2 jako chaotická směs barevných bodů, hrubě obyčejná indie hra s velkým potenciálem pádu do hlubin hráčova zapomnění. Musím však uznat, že nenápadný a nepropagovaný Solar 2 mě nadchnul svěžím nápadem a hratelností, kombinující pohodu, uvolnění i monstrózní vesmírné bitvy.

Hraj si na boha

Ve hře nejste nic menšího než bůh, ujmete se role stvořitele vesmíru, jste pan „Velký třesk“, jehož konáním vznikají nové planety, soustavy hvězd i černé díry. Začnete jako malý šutr brouzdající se vesmírem. Prsty máte na klávesách šipek, čímž řídíte jeho putování temným kosmem, vyhýbáte se hvězdám a kolizím s planetami a zároveň se snažíte srazit se s jiným šutrem (meteoritem, chcete-li). Srážkami s nimi postupně nabýváte na hmotě, až to po čase dotáhnete z oplzlého kamene na statut planety.

Tady si musíte převléknout kabát a už do nikoho nevrážet. Meteority sbíráte tak, že si je vážete gravitační silou na orbit a následně je nasáváte do sebe, čímž opět rostete na hmotě jako svaly Františka z posilovny, který pojídá anabolika. S přibývající hmotou se na planetě samovolně rozroste život. Netrvá to dlouho a kolem planety začnou létat malinkaté raketky, které vypouští civilizace, a potkáte-li jinou podobně vyvinutou planetu, utkají se tyto civilizace v urputných meziplanetárních bitvách. Na jejich výsledek ale nemáte vliv, vaší starostí je pouze rozhodnout, zda je soupeřící planeta silnější a radši zdrhnout nebo pokračovat v jejím ničení.

Putujete se svou planetou dál vesmírem, staráte se, aby vám holka hezky přibrala na váze, a vpřed vás žene vidina, že se vaše planeta jednou promění v malou hvězdu. Jako hvězda pak na sebe vážete planety a tvoříte sluneční soustavy. Dokonce stále existuje možnost, že se planety v soustavě promění ve hvězdy a vznikne tak multi-hvězdná sestava schopna pojmout až deset planet na orbitu. Nyní jsme u posledního kroku vývoje – hvězdou do sebe nasáváte své planety, až najednou puknete a stane se z vás černá díra, takový vysavač vesmíru, který může zničit jen jiná větší černá díra a pak nastane...to už nechám jako překvapení.

Nekonečno

Svěžímu hernímu principu nasazuje korunu fakt, že vesmír, kterým se pohybujete, je nekonečný. Fakticky žádné hranice, žádná stěna nebo stejná přednastavená lokace. Pokaždé, když zmačknete tlačítko šipky, vyrážíte do zcela nového kusu vesmíru, kde potkáte planety různých tvarů i stupňů vývoje, roje meteorů nebo nepřátelská souhvězdí. Autor dokázal vytvořit úžasný a rychlý generátor vesmíru bez načítaní a zádrhelů, za což se mu klaním.

Nekonečno je významnou součástí úspěchu Solar 2, to si můžete dvakrát podtrhnout. Neomezený vesmír vlastně neustále připravuje nový a nový obsah, a i když k němu mám jisté výhrady (shrnu to na konci recenze) zaručuje hodně velkou trvanlivost. Budete brázdit kosmem, popíjet u toho kafe a hledat roje meteoritů, jimiž přidáte na hmotě planetám.

Jako hvězda máte radost, když objevíte planetu s již vyvinutým životem a můžete si ji připnout do vaší soustavy. Z klidu vás vyvede setkání s rozvinutým hvězdným a útočícím systémem, od něhož budete zdrhat rychlostí světla a kličkovat mezi planetami i meteority tak, abyste se s nimi nesrazili. Neustále jste natěšení a čekáte, co nového vesmír přinese.

Hon za souhvězdím

Kromě průzkumu vesmíru se budete bavit, a to dobře bavit, růstem vašeho souhvězdí a planet. Je to návykový hon za hvězdami, nutí vás vytvořit soustavu s co největším počtem hvězd, abyste byli obrovští a silní vládci vesmíru. Na fóru jsem zahlédl borce, který dokázal vytvořit souhvězdí s padesáti hvězdami, sám jsem se zatím dostal nad deset kusů a zabralo to mnoho hodin „práce“. Manévrujete, snažíte se nachytat co nejvíce meteoritů i planet a objekty v systému stále nabírají na hmotě.

Chytání objektů ale není snadná věc, ve hře je dobře simulována přitažlivá síla planet i hvězd. Abyste dostali nějaký ten šutr nebo planetu na váš orbit, je potřeba se šikovně pohybovat. Hvězdy ve vaší soustavě totiž všechno silně přitahují a meteority mnohdy do planet prásknou, místo aby se hezky klidně dostaly na orbit. Takový úder meteoritu do planety může zničit život, planeta pak ztratí schopnost vypouštět rakety nebo si vytvořit vlastní štít.

Navíc vesmír je bezpečný jako klec paviána v říji. Kromě meteoritů tady je spousta jiných planet i soustav, s nimiž se lehko srazíte, nebo na vás vypustí svoje vesmírná miniaturní plavidla, která výrazně uberou z hmotnosti objektu nebo ho dokonce zničí. Planety, život na nich i hvězdy zde umírají snadno, rychle a často. Přestože se rozvíjením souhvězdí dobře zabavíte na dlouhé hodiny, časem by zábavnost zaručeně vyhořela. Od toho je však ve hře systém úkolů.

Vesmírné závody

Ať už jste ve fázi meteoritu, planety nebo jste hrdým vlastníkem hvězdy s několika planetami, pro každý takový vývojový stupeň existují úkoly. S meteoritem nebo samostatnou planetou budete ničit jiné planety, zbavovat je života, bránit se útokům raket nebo se účastnit jakéhosi pomyslného závodu napříč vesmírem. V roli hvězdy přibude třeba ochrana malé planety, nebo násilné kradení planet z jiných solárních systémů.

Vrcholem jsou ale velkolepé boje jednotlivých souhvězdí, při nichž je vesmír prosycený malinkatými raketami, a po srážkách objektů vymírají planety i pukají slunce. Úkoly jsou zábavné a dobře motivují k dalšímu hraní, protože mnohdy je třeba na zadanou misi nabrat síly a mít hvězdy i planety dostatečně hmotné. Někteří z hráčů si možná budou stěžovat na obtížnost úkolů, mnoho z nich vážně nedáte hned napoprvé, ale úkoly mě připadaly spíše jako tužší výzva než nepříjemné záseky. Hru lze libovolně uložit, není tedy problém se vrátit a zkusit to znovu.

Nenaplněný prostor

Pohyb vesmírem, uhrančivé kupení planet i hvězd, pohled na převážně tmavou uklidňující obrazovku a vynikající hudba na pozadí (soundtrack je zdarma ke stažení na homepge hry) vytvářejí příjemnou atmosféru klidu a pohody na duši. Občas se rozvášníte při nějakém úkolu, ale větší část hry přečkáte při klidném budování vlastních světů. Nálada hry a klid, který vyzařuje, je překvapivě zábavná a přitahující.

Jistě jste si všimli, jak mi Solar 2 zatím nedal šanci ke kritice. Ano, tohle je stále recenze a tahle hra má našlápnuto být minimálně devítková. Brzdí ji však několik věcí, které skoro každému hráči po několika hodinách problesknou hlavou. Třeba brouzdání vesmírem, ač je zábavné, zasloužilo by větší hloubku i propracovanost. Cílem by nemělo být jen šikovné manévrování a sbírání hmoty, ale například objevování speciálních artefaktů či anomálií, které by našemu hvězdnému systému dodaly něco unikátního.

Solar 2 je jakési RPG s planetami a hvězdami a docela dobře bych si uměl představit získávání lootu v podobě speciálních zbraní, štítů či lodí při útocích na jiné solární systémy, zkrátka by to chtělo vyždímat z náhodnosti a generovaného vesmíru o něco více dobrodružství a povzbudit touhu ho zkoumat. Tohle všechno by dostalo Solar 2 na vyšší úroveň a někam k devítkovému hodnocení. Avšak i současný stav, hodnocení a cena (normálně 7 euro, nyní ve slevě jenom 3.49 eura!) jasně přikazují nákup hry.

Verdikt:

Facka do tváře všech akcí přetékajícím titulům. Solar 2 je zázračně klidná a přitom ani trochu nudná hra. Sála z ní přitahující vyrovnanost a zároveň to je strhující návštěva kosmu, ve kterém vlastnoručně dáváte vzniknout i zaniknout planetám a celým souhvězdím v náhodně generovaném vesmíru, který by zasluhoval větší rozmanitost.

Nejnovější články