Shattered Union - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Shattered Union - recenze

Datum vydání:
21. října 2005
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

7. 11. 2005 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Říši Alexandra Velikého a Římské impérium potkal stejný osud. Obě se pod tíhou své velikosti rozpadly. V blízké budoucnosti potká stejný konec i Spojené státy americké - tedy alespoň v tahové strategii Shattered Union.

Autor: Warlock
Publikováno: 7.listopadu 2005
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/anglická
Doba recenzování: 1 týden
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Se Spojenými státy americkými to jde už delší dobu z kopce. Velké výdaje na válku, klesající kurs dolaru, ničivá tornáda, vzrůstající vliv Evropské unie a v neposlední řadě obavy z možných teroristických útoků. Jak dlouho může ještě padesát států pokračovat ve vyjetých kolejích než narazí na samotné dno? Přesně 230 let poté, kdy byla v Paříži uznána nezávislost USA se stane něco, co je uvrhne zpět do dob dávno minulých. Historie se opakuje. Druhá občanská válka klepe na dveře...

Přesně takto si představují budoucnost této velmoci vývojáři z PopTop Software, kteří stojí za úspěšnou sérií Tropico či oběma pokračováními Railroad Tycoonu. A jak už to bývá, po čase byli znaveni hraním si s vláčky během nekonečné dovolené na prosluněných ostrovech Karibiku a rozhodli se vše smést z povrchu Země. Otráveni byli i obrovskou záplavou RTS a usoudili, že dají hráči možnost pořádně se zamyslet nad každým jeho dalším krokem a především jeho důsledky v nové tahové strategii Shattered Union.

Spojené státy se tedy ve hře ocitají na pokraji druhé občanské války. Odpovědnost za to nese David Adams, který se stal v roce 2008 hlavou nejmocnější země světa a svojí velice tvrdou protiteroristickou politikou dohnal americký kongres, aby při dalších volbách diskvalifikoval všechny ostatní kandidáty. Při znovujmenování Davida Adamse je na Washington DC svržena nukleární bomba, která zabije nejen jeho, ale i většinu ostatních guvernérů Spojených států. Bez jednotného vedení se začíná USA rozpadat na menší územní celky, aby se ve snaze o znovudosažení míru mohly utkat na bitevním poli.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

 Stratégův ráj
Na začátku kampaně si zvolíte, kterou ze sedmi frakcí budete vést k vítězství. Mapa Spojených státu je rozdělena na 24 teritorií a je jen na vás, na kterého souseda zaútočíte. Celý svět ale žije naprosto nezávisle na vás a kromě konfliktů mezi ostatními státy se dočkáte například zabrání Aljašky Ruskem, za které si budete moct zahrát až v multiplayeru. Vyplatí se sledovat stav financí a ukazatel politické reputace, která se mění v závislosti na vašich destrukčních choutkách. Zaručeně potěší i občasné zpravodajství, které informuje o aktuálním dění. Škoda jen, že například po vzoru Red Alertu není hrané živými lidmi.

Než se vrhnete do bitevní vřavy, je třeba rozhodnout, jaké jednotky pošlete do boje, a které necháte bránit vaší domovinu. Popřípadě můžete investovat do nových nebo opravit ty, které už pár pomyslných medailí získaly. Směr, jakým útok povedete, a rozmístění armády je plně ve vaší moci. Rozhodně bych se vyhnul automatické variantě, která dokonale rozeseje vaše tančíky do bezbranných skupinek. Pokud si navíc vyberete některou ze statických jednotek, jako jsou například dělostřelecké baterie nebo bunkry, dlouho budete zvažovat jejich rozmístění okolo strategických bodů.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Pak už se ocitnete na hexově rozděleném bitevním poli reprezentujícím více méně skutečné geografické okolí vámi zvoleného teritoria. Vy z pozice útočníka máte za úkol získat určitý počet bodů k nadvládě nad územím a soupeřovým cílem je po dobu 14 kol udržet co nejvíce měst pod svojí kontrolou. Právě ta slouží k získávání potřebných bodíků a k jejich obsazení stačí zůstat jedno kolo s libovolnou pozemní jednotkou za hranicemi co možná největší metropole.

Oblíbenou strategií v případě, že jsem byl postaven do nelichotivé role obránce, bylo rozdělení mojí armády do tří stejně velkých skupin. Dvě zůstávaly u rozlehlých městských center, která jsou pro získání potřebných bodů téměř rozhodující, a zbylá se snažila udržet co největší počet okolních vesniček, které ovšem v celkovém součtu dávají onen kritický výsledek. Nezřídkakdy se stávalo, že ona cestovní skupinka z týlu napadla nepřítele, který se snažil získat pod svojí kontrolu klíčovou metropoli, a dokonale rozdrtila soupeřovo dělostřelectvo.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Více vojáčků, než čekáte
I při velice prostém popisu všech pěších, leteckých a pojízdných složek vaší armády bych se dostal až k rozsahu stanoveném pro tuto recenzi. Za předpokladu, že bych připočetl i čtyři speciální jednotky za každou z válčících stran, dostal bych se až za tyto meze. Protože se budete pohybovat v nepříliš vzdálené budoucnosti, většina z nich vychází ze současného arzenálu. Využijete notně vylepšené vrtulníky Apache, artilerie nové generace, několik stíhaček a bombardérů, na kterých si s chutí smlsnou džípy s tepelně naváděnými střelami, a v neposlední řadě pásovou techniku všeho druhu.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Systém atributů u každé z jednotek nezůstal pouze u suchého počtu hitpointů. Útočné číslo se rozdělilo do tří různých skupin podle druhu jednotky, kterou chcete smést z povrchu země. U pojízdné techniky musíte brát v potaz ukazatel množství paliva a důležitou roli sehraje i dostřel a rozhled, který hlavně u tahových strategií rozhoduje, kdo zaútočí první a při troše štěstí nebude muset snášet odvetnou palbu. Ve většině případů se vyplatí poslat na obhlídku terénu několik průzkumných džípů, než kamkoli nejdříve vyrazit s opancéřovanými tanky - což se týká hlavně dělostřelectva, které dostřelí dál, než samo dohlédne.

 Trumfy v rukávu
Konvenční výzbrojí válčení rozhodně nekončí. Soupeře můžete zaskočit nějakým drobným bonusem pro vaše jednotky nebo rovnou rozdrcením jeho obranné linie za pomoci kobercového náletu. V závislosti na vaší politické reputaci závisí množství a především druh vašich překvapení. Pokud si vyberete dráhu přímočarého dobyvatele, brzy se ve vaší výzbroji objeví chemické či biologické zbraně.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

V případě, že si zvolíte cestu spíše diplomatickou, dočkáte se laserově naváděných raket nebo elektromagnetického pulsu, který spolehlivě sundá z oblohy veškerý létající šrot. Přímo v bitvě si na „super zbraně“ budete muset nějakou chvíli počkat, protože jejich aktivace obvykle zabere několik kol, ale za to je můžete použít víckrát. V prvotní fázi hry jde pouze o drobná vylepšení vašich jednotek, ale s přibývající politickou reputací se jejich počet až zdvojnásobí a jejich strategická hodnota rychle poroste.

JAK CHUTNÁ MOC?
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Dirty Bomb – Vyberte jednoho dobrovolníka, který propašuje nemilý dáreček až do týla nepřítele. Následný radioaktivní spad je samozřejmostí.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Cyborg Soldiers – Na libovolném místě na mapě se objeví dvě skupinky kyborgů, kteří jako by z oka vypadli Robocopovi. Navíc tihle ostří hoši používají plazmové zbraně nové generace.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva All Seeing Eye – Aneb jak umí jeden včas vyslaný satelit rozhodnout válku. Odstranění Fog of War na tři kola znamená perfektní znalost nepřátelských pozic, jejich objetí za pomoci rychlých džípů a obsazení nehlídaných měst.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Ultimate Plague: The Black Death – Kdo říká, že v jednadvacátém století už není místo pro mor? Pouze místo krys používá ke svému šíření projektily vašeho dělostřelectva.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Nanotechnology – A pak, že to s těmi setsakramentsky malými potvůrkami nepůjde. Stačí je připevnit na poškozené oplášťování tanků a hned se činí.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Code Breakers – Není nad to si počíst v soupeřově komunikaci a vědět o něm víc, než ví on sám. Všechny vaše jednotky vidí o tři hexy dál a tím pádem mají větší možnost k taktizování.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Thermonuclear War – Byl by hřích nezahrnout do zbrojního arzenálu největšího strašáka druhé poloviny 20. století. Nyní ovšem bez nálepky „Použít pouze pro případ 3.světové války“.

 Kámen úrazu
Tvůrci se za každou cenu snažili udělat hru co nejvíce přehlednou, za což jim vzdávám hold, bohužel museli jít občas některé ostatní kvality stranou. Grafické orgie rozhodně nebyly tou hlavní metou při vývoji. Jednotky jsou vcelku detailně prokresleny a okolní prostředí je velice různorodé se spoustou drobných detailů, jako jsou například přesně číselně označené silnice. Pouze práci kamery by to chtělo v některých situacích vylepšit. Někdy vám chvilku zabere najít ten vhodný úhel pro pohled přes blízký kopec, abyste měli celou bitvu jako na dlani.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Kromě toho mám neodbytný pocit, že pro některé hráče bude problém zvyknout si na vojáky vyšší než tanky, kterým navíc městské budovy nesahají ani po kotníky. Grafické nároky se naštěstí drží velmi při zemi. Procesor taktovaný na 800 MHz a 128 MB RAM operační paměti a stejné množství pamětí i u grafické karty není v dnešní době takový oříšek vlastnit.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Pochvalu si zaslouží ničitelné prostředí, jež přidává hře opět o něco více na realističnosti. Světoznámá místa, rozsáhlé lesy a mosty podlehnou ničivé síle vašeho arzenálu. Právě zmíněné pamětihodnosti (tzv. landmarks), jako socha svobody, mrakodrapy v New Yorku nebo most Golden Gate, mají dopad na strategickou hodnotu každého dobytého území a upravují cenu vašich jednotek nebo jejich statistiky. Na některých mapách dáte průchod vaší škodolibosti, ale i taktickému myšlení, když u každého úspěšně obsazeného města zničíte veškeré přístupové mosty a budete sledovat soupeře, kterému bude trvat několik kol navíc dostat se skrze nepřístupný terén (mosty zde stavět nelze). Stejný efekt bude následovat, jestliže za pomoci inženýrů zatarasíte některou z hlavních cest betonovými pilíři.

 Maximálně pro dva
Kromě možnosti hrát po LAN nabízí Shattered Union ještě možnost vyzkoušet si svoje schopnosti přes Internet nebo v režimu Hot Seat, kdy se na jednom počítači střídáte mezi sebou. Styl hraní se nijak neodlišuje od toho v kampani a na vás je jenom nakoupit bojové prostředky a vybrat vhodné místo střetnutí. Největší zábavu užijete, když necháte výběr bonusů osudu a budete sledovat soupeře, který se bude jen zvolna přibližovat k vaší pozici, aby jeho čerstvé posily nepostihla stejná pohroma jako ty ohořelé vraky v příkopu. Pokud nedisponujete kvalitním internetovým připojením nebo nemáte toho správného kamaráda, počítač vám bude soupeřem více než dostatečným. Už na střední obtížnost začíná totiž umělá inteligence výrazně přitvrzovat.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Zvuky při explozích, střelbě a pohybu jednotek jsou realistické a naprosto odpovídají obřím kolosům. Škoda jen, že člověk kromě animovaných sekvencí, neuslyší vřelého lidského slova, ale povětšinou monotónní chrčení motoru nebo zvuk rotoru vrtulníku. Určitě bych se přimluvil za výraznější hudební doprovod než je ten, který hra nabízí. Nehledě na to, že se velice brzy oposlouchá, což úzce souvisí s délkou kampaně (počet misí vzhledem k povaze hry není pevně stanoven), kde se k závěru můžete dostat až ke stereotypu při dobývání okolních území.

 Povedená strategie
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Shattered Union v sobě (navzdory trošku odpudivému kabátu) skrývá skvělou hratelnost, hodiny zábavy, spoustu jednotek a moře způsobů, jak s nimi naložit. Narozdíl od všeobecně známých tahových strategií, v čele s Civilizací, klade velký důraz na bojovou část a politický model nechává v pozadí. Na druhou stranu neobsahuje žádné z téměř vysněných jednotek, tak jak je znáte ze série Command & Conquer, což ale naopak může být pro někoho výhoda.

Stáhněte si: Videa, Intro...

Související články: Novinky

Warlock
autorovi je 19 let, chystá se na maturitu a kromě Counter-Striku se zaměřuje na strategie všeho druhu, především pak na sérii „Age of“; nepohrdne ani kvalitní adventurou / RPG / NFS; kromě hraní na PC se věnuje karetní hře Magic the Gathering a programování

 
 
Warlock

Verdikt:

Pokud hledáte únik od klasických RTS a nechcete se zabývat složitými ekonomickými modely, které tahové strategie většinou provázejí, je Shattered Union určen právě pro vás. Nikam nemusíte spěchat a i přesto se budete cítit neustále vtaženi do akce. Rozloučit se budete muset načas i s oslnivou grafikou, které jste se za ty roky už namlsali. Ale nebavili jste se stejně dobře u her před deseti lety? Historie se neustále opakuje...

Nejnovější články