Settlers V: Legends - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

Settlers V: Legends - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

23. 2. 2006 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

S půlročním odstupem od německé verze se všichni fandové dočkali druhého rozšíření Settlers V v angličtině. Potvrdilo se nepsané pravidlo BlueByte, že datadisk s pořadovým číslem 2 bývá kvalitnější než starší kolega?

Autor: Firebird
Publikováno: 23.února 2006
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: anglická/finální
Doba recenzování: 1 týden

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Settlers V jsou rozporuplná budovatelská real-time strategie, kterou někteří zatratili a jiní ji zbožňují. Mezi druhé jmenované patřím i já. Blue Byte připravili po veskrze kladně přijatém prvním datadisku již druhý přídavek s názvem Legends, který s půlročním odstupem po německé verzi konečně vyšel i v angličtině. Hned na úvod si řekněme, že novinek by mohl přinést více, ale vezměme to hezky popořadě. V recenzi se jinak nebudu zmiňovat o principu hry, jelikož předpokládám, že článek o S5: Legends budou číst hlavně příznivci páteho dílu (recenze) a jeho prvního přídavku (recenze).

 Přitažlivé kampaně
V předchůdcích se vše točilo kolem hrdiny Daria, který čelil mnoha nástrahám. S5: Legends nabízejí hraní nejen za Daria, ale i za jiné postavy. Základem singleplayerové části jsou čtyři kampaně, které dohromady obsahují skoro dvě desítky velmi propracovaných misí. Příběh je opět vyprávěn formou in-game animací s titulky, ale bez dabingu. Velkým lákadlem je možnost hrát za hrdinu Kerberose, který, jak známo, stál v čele řad nepřátel v původní hře a nyní je připraven zkoncovat s vládou Daria.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Když jsem poprvé spustil kampaň za Kerberose, na jehož straně stojí ještě hrdinka Mary, měl jsem radost z přítomnosti odlišných jednotek. Vše nasvědčovalo tomu, že současně s tím budou k dispozici i nové budovy. Jenže když moji vojáci pobili nepřítele a zbourali jejich stavby, včetně sochy samotného Daria, ničeho dalšího nového jsem se bohužel nedočkal. Trochu naštván jsem v hraní pokračoval dále, ale po chvíli mi to přestalo tak vadit.

Zbývající tři kampaně se nesou v podobném duchu, ale již se nehrají za Kerberose, nýbrž vždy za nějakého z hrdinů původní hry nebo prvního přídavku. Druhá kampaň (v menu jako první) je za Yuki a Drakea, což jsou postavy z předchozího datadisku. V tomto tažení se mi velmi líbila mise, kde je potřeba dát pozor, aby nepřátelské stráže v okolí nevyhlásily poplach. Pokud se tak stalo, následovaly velké útoky, kterým lze čelit jen v případě, že hráč už je na vyšší technologické úrovni.

SCHOPNOSTI ZÁPORNÝCH POSTAV
Kerberos – Jednou z jeho speciálních schopností je snížení obrany u nepřátel v okolí a hrozivý řev, vyvolávající strach u protivníkových jednotek, které se posléze rozutečou. V podstatě jde o podobný efekt jako má Dario.

Mary de Mortfichet – Tato hrdinka, stojící právě na straně Kerberose, používá svůj nápoj jedu, který poraní nepřátele v blízkém okolí a nebo sníží jejich morálku.

Varg – Tento hrdina dokáže přivolat smečky vlků nebo vytváří u spolubojovníků auru, která na úkor obrany zvyšuje útočné číslo. Sám o sobě mi Varg přišel velmi slabý.

Třetí kampaň pojednává o cestě starého známého Pilgrima a konečně v té poslední má hlavní roli opět Dario. Jemu později přijdou na pomoc i ostatní členové jeho družiny a společně se snaží porazit hrdinu Varga s jeho armádou..

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Náplň misí
S5: Legends poskytují dlouhé hodiny pohodového hraní a na své si přijdou jak milovníci dlouhého budování, tak rychlé akce a velkých útoků. Moc mě ale nebavily úkoly na čas s trochu šibeničními časovými limity (například mise se stavbou katedrály, dolů, věží atd.), protože se většinou nepodaří na poprvé.

Mezi další úkoly patří kupříkladu transport oveček lesem plným vlků do sousední vesnice; stavba věží na obranu osad; doprovod nějaké osoby či zajatce; platby nehorázných částek na stavby různých budov či na žold pro vojáky; nashromáždění určitého množství surovin nebo sabotáže strategicky důležitých budov pomocí zloděje. Jak vidno, na nedostatek úkolů si rozhodně stěžovat nelze. V tomhle směru je S5: Legends mnohem rozmanitějším datadiskem než jeho předchůdce.

 Samostatné bitvy a sandbox mód
Kromě zmiňovaných kampaní v sobě druhý datadisk skrývá ještě dalších pět misí - z toho tři jsou velké bitvy a dvě představují mise bez konce / bez nepřátel, neboli tzv. sandbox mód. V nich můžete stavět a rozvíjet technologie, dokud vás to nepřestane bavit. Mě osobně to ale už tak zajímavé a lákavé nepřišlo. Součástí hry je také 10 map určených pro multiplayer. Nesmím zapomenout ani na editor map, který prý byl oproti minulé verzi v mnohém vylepšen a zjednodušen, ale do jeho tajů jsem zatím moc nepronikl.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Celkově mi chyběla přítomnost nových hratelných hrdinů (nepočítám-li Kerberose), stejně jako jsem očekával nějaká další povolání nebo budovy. Také by neškodila jiná technologie, třeba na vylepšení děl. V tomhle směru druhý datadisk nepřekvapil, protože ani neměl čím. Snad jen, že v jedné misi byl k dispozici maják, který poskytoval opravdu velký výhled, ale bohužel jej nebylo možné postavit.

Osobně jsem se u kampaní velmi bavil, ale nepřekonatelnou hrou pro mě však nadále zůstávají Settlers II, zatímco pátý díl se svými přídavky beru jako „jen“ dobrou zábavu.

Stáhněte si: Trailer, Další Settlers V downloady

Související články: Settlers V: Heritage of Kings recenze, Settlers V Expansion pack recenze, Novinky...

 
Firebird (& Bergy)
autorovi je 24 let, pracuje jako správce sítě ve větší firmě na Vysočině, specializuje se na strategie, dungeony a adventury






 
 
Firebird

Verdikt:

Druhý datadisk přináší dobré a dlouhé kampaně, jinak je vše při starém. Škoda, že autoři nepřidali nějaké nové budovy, hrdiny nebo výraznější změny. Po obsahové stránce je tedy druhý přídavek horší než ten první, v zábavnosti vesměs stejný.

Nejnovější články