Roc(k) Podvraťáků - recenze
4/10
zdroj: tisková zpráva

Roc(k) Podvraťáků - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

5. 11. 2006 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Všechno to začali Snowboarďáci, pak přišli Rafťáci a nyní nastupují Podvraťáci. Poprvé v české historii vznikla souběžně s filmovým snímkem i hra na jeho motivy. Nejde však jen jen o paskvil těžící ze svého jména?

Autor: Dick
Publikováno: 5.listopadu 2006
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/česká
Doba recenzování: 5 dnů


Všechno to začali Snowboarďáci, pak převzali štafetu Rafťáci a nyní nastupují Podvraťáci. Poprvé v české historii vznikla souběžně s filmovým snímkem i počítačová hra na jeho motivy. Jde o kvalitní titul, nebo jen o paskvil snažící se těžit ze svého jména?
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Zatímco v zahraničí je vytváření videoher podle souběžně přicházejících filmových snímků zcela běžná praxe, něco podobného bychom v Česku hledali marně. První vlaštovkou, která tohle chtěla změnit, je počítačová hra Ro(c)k Podvraťáků od Centauri Production. Ti už ve svém minulém titulu Žhavé léto 3 a půl naznačili, že jim hry se závodní tématikou nejsou cizí, což právě teď dokazují ve svém aktuálním dílku. To totiž stojí (a současně padá) na ježdění v automobilech a přestřelkách.

 Příběh jako na plátně
Nelze začít jinak než od příběhu, jelikož vytvářet hry podle filmové předlohy je téměř vždy oříšek. Páni tvůrci totiž musí neustále řešit otázku, jak děj zpracovat do stravitelné podoby a přitom nevyzradit vše zásadní, co na diváka filmu čeká. Ro(c)k Podvraťáků jde v tomto ohledu jako většina podobných her – zuby nehty se drží svého vzoru a nabízí možnost si celý příběh projít pěkně od začátku.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Děj hry (a vlastně i filmu) vypráví o partě čtyř kluků, kteří mají rockovou kapelu. Jejich snem je dostat se na výsluní, užívat si zájmu médií, náklonnosti fanynek a prodávat miliony desek. Cesta na vrchol je však někdy dosti trnitá, zvláště když nemají peníze na pořádné nástroje. Rychlým způsobem vedoucím k jejich obstarání by mohl být únos psího mazlíčka šéfa místní mafie. Jenže jak tomu tak bývá, věci se nějakým způsobem zvrtnou a akce se nevyvede zcela podle plánu. Podvraťákům, jak si tahle povedená partička říká, pak nezbude nic jiného, než vzít nohy na ramena a utíkat a utíkat a utíkat...

 Primitivnější už to být nemohlo
Hlavní menu hry je stylizováno do prostor zapadlé garáže a co na něm bezesporu zaujme, je jeho strohost. Máte tu na výběr jeden ze tří módů, možnost nastavení a opuštění hry. Veškeré texty a popisky ve hře se navíc nesou v duchu filmového slangu, tudíž tu nebudete jezdit v dobrých autech, ale vychytaných kárkách, což je určitě mnohem víc hustózní a ultratrendycool. V této souvislosti bych měl také zmínit, že mluva hlavních hrdinů není rozhodně vytříbená a sprostá slova tu občas létají s kadencí rotačního kulometu. Jinými slovy, pokud hledáte nejvhodnější dárek pro desetiletého syna, poohlédněte se po něčem jiném, tedy jestli mu nechcete obohatit slovník o několik hodně neslušných výrazů - viz příklady typických hlášek:

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Náplň hry by se dala popsat jako automobilová závodní střílečka. Zní to zvláštně, připouštím, ale skutečně je tomu tak. V prvním módu totiž musíte projet se svým vozem celkem osmi levely a v každém z nich zničit co možná nejvíce nepřátel. Druhý z módů je pak zaměřen čistě na závodění, kdy musíte porazit soupeře na jednom z osmi závodních okruhů - nic víc, nic míň. Pak je tu ještě třetí mód, ale ten skoro ani nestojí za řeč, jelikož je v podstatě zcela identický s tím prvním, jen s tím rozdílem, že tady auto řídíte a střílíte, kdežto u toho prvního pouze střílíte a o řízení se stará počítač.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Vylaď si svou káru
Tuning hýbe světem závodních her a u Ro(c)ku Podvraťáků tomu není jinak. Zatímco u Need for Speed jste si mohli pohrát s nejnovějším modelem luxusní automobilky, zde začínáte se stařičkou škodovkou a všechna vylepšení se tu pevně drží hesla „co dům a kamarádi dali“. Před každým z levelů totiž můžete za body nakupovat nejrůznější vybavení či zbraně pro vaše čtyři svěřence. A že jsou některá vylepšení pořádně humorná, asi netřeba dodávat! Pro příklad není třeba chodit daleko a stačí si vzít takový metač tenisových míčků či rozhlasový amplion. Tím vším můžete svůj vehikl vybavovat s cílem co nejsnadněji anihilovat nepřátelská vozidla.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
 Jak se to hraje?
Vlastní hra je zpočátku poměrně zajímavá. Navolíte si zbraně, jejich pozice na autě a jedete do boje. V závislosti na výběru módu (Střílej / Jezdi a střílej) vám auto ovládá počítač, nebo jej máte přímo pod kontrolou vy sami. Postupně pak projíždíte daným levelem a ničíte všechny mafiány, kteří se vám připletou do cesty. Jejich počet postupně roste s číslem levelu a v pozdějších fázích hry se při jejich zdolávání pěkně zapotíte.

Co se týče samotné střelby, vše probíhá pomocí myši, kdy zaměřujete jednotlivá nepřátelská auta ve svém okolí a ve vhodný okamžik stisknete jedno levé či pravé tlačítko. Je to jednoduché a je to i (zpočátku) zábavné.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Nemusíte však odehrát ani tři levely, abyste zjistili, že celá hra je vytvořena podle jedné a té samé šablony – nakup co nejlepší zbraně, projeď se levelem a vystřílej všechny nepřátele, sem tam tužšího bosse, prostřih na scénu z filmu a jedeme to celé znovu. Vlastně je tu ještě něco – čas od času opustíte během toho všeho auto a budete nepřátele střílet pěkně z pohledu vlastních očí, ale to jen stojíte na místě a rozhlížíte se okolo sebe, protože chodit nemůžete. Asi netřeba podotýkat, že to působí poněkud laciným dojmem, podobně jako v předešlých hrách od stejných tvůrců.

 Obrňte se trpělivostí
Byť ze samotné podstaty hry vyplývá, že by měla být orientována na masové publikum, její obtížnost není nejmenší. Možná ještě první dva levely v každé z jednotlivých her projdete takříkajíc s prstem v nose, nicméně postupem času začne přituhovat a soupeři začnou být až ďábelsky dobří a jejich počty začnou neúměrně růst. Ve výsledku to znamená nutnost daný level klidně třicetkrát opakovat a víceméně čekat jen na to, až protivník udělá chybu.

Hrát daný level poprvé vás samozřejmě baví, popáté si říkáte „že by v tom byl čert, aby se to už tentokrát nepovedlo“, podesáté znáte (vždy ten samý) level jako svoje boty a snažíte se vyhýbat všem nástrahám prostředí, podvacáté naprosto rezignujete a jen čekáte, až se stane zázrak a celou misi v pořádku dokončíte.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Skoro to pak vypadá, že stereotyp herních možností se autoři rozhodli nahradit vysokou obtížností… Kdyby byl design jednotlivých levelů otevřenější (a vy tím pádem měli větší volnost), nestala by se z hraní po pár neúspěšných pokusech natolik rutinní záležitost.

 Průměrná podívaná
Přiznám se, že po ohlášení hry, jsem na ni byl poměrně natěšen, jelikož obrázky vypadaly docela zajímavě. Kontakt s realitou ve formě hraní tak uchvacující nebyl, jelikož grafika je spíše průměrná, tudíž nějaký silný vizuální zážitek rozhodně nečekejte. Použité modely množstvím detailů rozhodně nehýří a to samé do puntíku platí i o jejich texturách. Ostatně tohle všechno dobře ilustrují obrázky tady okolo.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Veškeré dění se odehrává v celkem osmi různých prostředích (město, přístav, vesnické okrsky aj.), což je relativně dost, avšak jen tak se nezbavíte dojmu, že si jejich struktura je značně podobná. A to na pozitivních pocitech taky dvakrát nepřidá.

Snad jediným výrazným plusem je nadabování postav jejich filmovými protějšky, tudíž pokud patříte mezi fandy Kotka a Mádla, rozhodně si při jejich vtipných hláškách přijdete na své. Každopádně jsou to pořád jen ty hlášky a komentování dění ve hře, takže nějaké duchaplné rozhovory tu ani v nejmenším nenajdete. Děj dopředu posouvají zmíněné útržky z filmu a všechno potom doplňuje filmová muzika z hlavy Mirka Chýšky, na kterou se asi nejlépe hodí nálepka „osmdesátkový rock“.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry si prohlédněte v galerii

 Jen pro fandy filmu?
Během hraní jsem si několikrát položil otázku, zda to autoři myslí vážně. Ro(c)k Podvraťáků mohl být vcelku příjemná arkádová závodní střílečka, nebýt repetivní náplně jednotlivých misí, které jdou od desíti k pěti a víceméně jsou stále o tom samém. Bohužel, nic na tom nemění i nižší cena 559 Kč, která je v poměru s nabízenou zábavou skutečně neodpovídající.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Pokud by se hra dávala zdarma ke vstupence na film nebo stála alespoň polovinu, ani nad ní nemrknu okem a rád u ní nějaké to pošmourné zimní odpoledne strávím. Za současného stavu ji raději ani nedoporučuji věnovat příliš pozornosti, jelikož nemá moc co nabídnout. Snad jedině, že by se vám extrémně líbil film a chtěli byste si dojem z něj ještě umocnit. Za danou cenu zkrátka a dobře pořídíte desítky titulů, u nichž se pobavíte mnohem více.

Stáhněte si: Trailer...

Související články: Rozhovor, Preview, Novinky...
 
Dick
autorovi je 25 let a již od útlého dětství se zajímá o hry, hudbu a vše krásné; vedle dlouhých hodin před monitorem rád jezdí na horském kole a ulítává na gumových medvídcích


 
 
Dick

Verdikt:

Počítačová verze Ro(c)ku Podvraťáků se nepovedla. Zpočátku se budete možná dobře bavit, ale postupem času začne hratelnost upadat z důvodu identické náplně jednotlivých levelů. Výslednému dojmu nepřidá ani průměrné vzezření, vyšší obtížnost a jiné drobnější chybky.

Nejnovější články