Rayman 3: Hoodlum Havoc - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Rayman 3: Hoodlum Havoc - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

31. 3. 2003 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Po dvou letech se na monitory počítačů opět vrací populární hrdina Rayman, který je hlavní postavou stejnojmenné arkádové hopsačky, kterých je na PC jako šafránu. Čím nás Hoodlum Havoc zaujal?

Autor: ABE
Publikováno: 31.března 2003


Obrázek zdroj: tisková zpráva Po dvou letech se na monitory počítačů opět vrací populární hrdina Rayman, který je hlavní postavou stejnojmenné arkádové hopsačky. V Raymanově zemi se totiž stala nepříjemná věc. Jeden z lumů* byl ovlivněn něčím strašlivým a stal se z něj dark lum**. Tento zlý lum začal přetvářet i ostatní lumy, s jejichž pomocí chce ovládnout celý svět.

* - malá roztomilá létající kulička
** - ošklivá černá chlupatá koule


Jejich plán náhodou objevil Rayman a jeho kamarád Globox. Při útěku před dark lumy sice Rayman přišel o ruce, když mu je Globox nechtěně utrhl, ale nakonec se mu podařilo uprchnout. Korunu všemu však nasadil Globox, který naprosto neočekávaně dark luma spolkl, čímž ho uvěznil ve svém břiše. Aby potlačil dark lumovy výbuchy vzteku, musí pít švestkový džus z obřích sudů, které jsou rozmístěny v některých levelech. Rayman má tedy hned dva úkoly - kromě světa musí zachránit také svého přítele Globoxe.

 Opět ve 3D grafice
V posledních době se stalo moderním trendem, aby všechny hry byly ve 3D, hopsačky nevyjímaje. Tomuto vývoji se samozřejmě nevyhnul ani Rayman a po roztomilém prvním dílu přišlo druhé pokračování, které bylo už kompletně ve 3D. Nejinak je tomu i u Raymana 3, který nese podtitul Hoodlum Havoc a je v prodeji od konce března (v ČR v dubnu). Ačkoliv jsem byl ke grafickému zpracování ze začátku dost skeptický, nakonec jsem byl mile překvapen - není sice tak roztomilé jako v prvním díle, ale i tak se mi líbilo. Všechno je hezky barevné, ale ne přeplácané, tedy až na jednu výjimku.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

S Raymanem se dostanete do několika rozličných světů - do tajuplných lesů, močálů, podzemních jeskyní, pod vodu a na několik dalších zajímavých míst. Prostředí se pochopitelně mění souběžně s tím, jak postupujete hrou. Každá epizoda se odehrává v jiném prostředí a každá je rozdělena na několik levelů. Mezi jednotlivými světy cestuje Rayman pomocí zařízení, které umožňuje cestovat v čase i prostoru. Průchod tímto zařízením byl však pro mě velkým zklamáním - Rayman se přítom na skateboardu řítí odporným pestrobarevným a blikajícím tunelem, kde musíte přeskakovat po úzkých plošinách a nespadnout na dno.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva S 3D grafikou jde ruku v ruce systém kamer. V některých hrách jsou kamery vyřešeny lépe a v některých hůře. Rayman bych je podle mě tak na půli cesty. Někdy se kamera chová až překvapivě dobře, ale v některých situacích je to hrůza. Kolikrát ani pořádně nevíte, kam běžíte nebo na koho útočíte. Kamera jde sice pootočit buďto myší nebo tím, že se pomocí speciální klávesy rozhlédnete, ale často je to úplně k ničemu, protože automatická kamera se opět otočí do nějakého nesmyslného úhlu.

 Pěstní souboje a upgrady
Pokud jste hráli některý z předchozích dílů hry, jistě více, že Rayman bojuje výhradně svými pěstmi. Díky tomu, že paže nemá napevno připojené k tělu, může je vystřelovat na určitou vzdálenost, přičemž sílu úderu určujete délkou stisku klávesy. Kromě svých pěstí může Rayman použít i několik speciálních upgradů. Ty získává pouze na určitý čas z různobarevných plechovek, které dostanete za vysvobození zajatců nebo zabití nějakého nepřítele.

A jaké upgrady Rayman může (nebo spíš musí) nalézt? Zelená plechovka vám umožní metat malá tornáda, kterými snadno přeseknete podstavec některých plošin. Červená plechovka dá Raymanovi drtivou sílu, díky níž snadno rozbije zatarasené dveře. Se žlutou zase můžete na chvilku létat pomocí vrtule. Modrá plechovka přidělá Raymanovi na ruce vystřelovací ocelová klepeta na řetězech, díky nimž může přeskakovat velké vzdálenosti podobně jako Spiderman. A konečně díky oranžové plechovce lze odpalovat a následně řídit malé raketky.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Atmosféru hry netvoří jen grafika a souboje, ale také hudební stránka. Soundtrack patří určitě k nadprůměru, ale co mě skutečně dostalo, jsou hlášky, které pronášejí vaši nepřátelé. Obří nestvůry, na které narazíte v podzemních tunelech, neustále pokřikují: „crush his bones“ (podle mě nejlepší hláška ve hře) nebo se hádají, kdo z nich má lepšího otce. Globox neustále vyděšeně řve, potrhlý Razoff si mluví sám pro sebe a doktoři jsou vtipní sami o sobě. Otázkou však je, jak budou hlášky znít v lokalizované české verzi, pokud tedy vůbec budou nadabované.

 Vzrůstající obtížnost
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Pojďme ale dál - hlavní náplní každého Raymana je kromě soubojů především hopsání. První levely jsou jako vždy triviální, žádné složité úkoly nebo skoky, prostě jen v pohodě postupujete dál. Později však začne přituhovat a na řešení některých úkolů máte omezený čas, ale stále to ještě jde. První opravdu těžká překážka pro mne bylo vyskákat pomocí vystřelovacích klepet na vysokou skálu. Několikrát jsem při tom měl chuť s hrou praštit, ale nakonec jsem to dokázal a možná si dovedete představit ten pocit vítězství :)

Oproti závěru hry bylo ale i tohle v podstatě trapně jednoduché. V jedné epizodě musíte například posbírat určité množství zlatých korunek, aby se vám otevřely dveře dál. Na tuto epizodu si připravte pevné nervy, protože je budete potřebovat. Korunky jsou většinou schovány za bránou, kterou otevřete stiskem tlačítka. Brána se však otevře jen na chvíli, během které se musíte k této bráně dostat. A buďte si jistí tím, že dostat se k otevřené bráně včas se vám určitě nepovede napoprvé a nejspíše ani na podruhé nebo napotřetí…

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jako další příklad mohu uvést přeskakování přes tři plošinky, což by nebylo nijak těžké, kdyby tyto plošinky nebyly neviditelné a navíc mezi nimi nebyl výškový rozdíl. Vidět jsou pouze v obřím zrcadle na druhé straně místnosti. Ale i tento úkol patří ještě mezi ty lehčí. Postupně přibude plošinek, přes které musíte přeskákat a časový limit bude mnohem drsnější. Zajímavé také je to, že nevíte kolik času ještě zbývá. Několik vteřin před jeho vypršením se ozve jen znamení, že se blíží konec a to je to jediné, co vám pomůže.

 Bossové
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Kromě obyčejných nepřátel, kteří jsou uspokojivě různorodí, patří ke každé pořádné arkádě souboje se silnými bossy na závěru levelu. Nejinak je tomu i zde, ale možná vás překvapí jejich variabilita a hlavně jejich chování. Jedním z prvních bossů je šílená čarodějnice, která má na hlavě kotlík a v ruce třímá obří vidličku. Na Raymana je naštvaná proto, že ji vylekal, když seděla ve své oblíbené kadibudce. Souboj s ní probíhá kolem obřího kotle, přičemž z něj po sobě stříkáte tekutinu, která zasaženou obět na chvíli přemění na žábu.

Dalším zajímavým bossem je praštěný hubený ostrostřelec Razoff. S ním se budete nejprve honit po jeho hradě, vyhýbat se střelám z pušky, a poté ho musíte shodit z obří koule, kterou se vás snažil rozdrtit. Pokud ho přemůžete, což zrovna v jeho případě není moc těžké, budete překvapeni tím, co ho potom potká - mě ho bylo skoro líto. Když ještě zmíním souboj s podvodním ocelovým monstrem nebo honičku s vlastní botou :), je asi jasné, že nudit se určitě nebudete.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

 Bonusové úrovně
Po každém levelu je rozmístěno velké množství drahokamů a za každý sebraný dostanete několik bodů. Další body získáváte za zabité nepřátele. Za určité množství bodů se vám otevře nový bonusový level. Některé z nich jsou povedené, ale jiné mě moc neoslovily. Mezi ty lepší patří bezesporu Rayman ve 2D, což je obdoba prvního levelu, ale jen ve dvojrozměrné grafice. Dalším vydařeným bonusem je lisování poskakujících žabiček koulí zavěšenou na řetězu nebo tenis, který se však namísto pálek hraje s dřevěnými štíty. Zábavné je také ovládání raketky, kterou musíte kličkovat kolem různých překážek nebo 2D akční střílečka a 3D akční hra, ve které střílíte do terčů s netradičními obrázky.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Mezi „horší“ bonusy jsem osobně zařadil házení granátů z věže na útočící obry, skákání po balónech v oblacích a létání letadýlkem. Tyto bonusy nejsou samozřejmě nijak špatné, jen mě nebavily tolik, jako ty předcházející. Samozřejmě je to jen můj osobní názor, který se může od toho vašeho lišit. Kromě bonusových her je možné si ještě prohlédnout několik bonusových videí nebo se zúčastnit hry na homepage.

Stáhněte si: Demo, Promo video, E3 trailer, Gameplay videa, Cheaty
Související články: Novinky, Rayman M recenze

 
Jan Rod
připravil: jd
 
 
ABE

Verdikt:

Rayman je poutavá hopsačka, která určitě zaujme mladší hráče a ani ti starší se u ní rozhodně nebudou nudit.

Nejnovější články