Port Royale 2 CZ - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Port Royale 2 CZ - recenze

Datum vydání:
10. září 2004
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

10. 9. 2004 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Zlatý věk pirátů je zpátky ve druhém dílu obchodně-dobrodružné strategie Port Royale. Vychází opět v lokalizované verzi, disponuje vylepšenou grafikou a také novinkou v podobě šermířských soubojů.

Autor: Bergy
Publikováno: 10.září 2004
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/česká
Doba recenzování: 1 týden

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Jak už jsem proklamoval v nedávné recenzi hry Tortuga: Piráti nového světa, s koncem léta tu máme od německých vývojářů z Ascaronu druhý díl obchodně dobrodužné hry Port Royale. Na rozdíl od Tortugy, která se ukázala být díky přílišnému zjednodušení a špatnému načasování spíše slepou uličkou, je Port Royale 2 plnohodnotným pokračováním celkem úspěšného prvního dílu z loňského roku. Pojďme si proto lokalizovanou verzi hry, kterou Cenega brzy uvede na domácí trh, přiblížit v první české recenzi.

 Obchodování a výroba
Port Royale 2 vás tedy opět přivádí do zlatého věku pirátů (16. a 17. století) v malebném Karibiku. I když se jedná o dobrodužnou hru, kde není nouze o námořní bitvy, je v začátcích prakticky nutné věnovat se hlavně obchodování. Obchoduje se s různými komoditami a jako vždy platí základní pravidlo o co možná nejlevnějším nákupu a nejvýhodnějším prodeji.

Zboží ale nemusíte jen nakupovat, lze ho i vlastnoručně vyrábět. Tato činnost však vyžaduje vyšší kapitál, kterým financujete stavby dílen či farem, přičemž stavební povolení také nebývá zadarmo. Ideálním výsledkem jsou samozřejmě produkty, jejichž pořizovací cena je nižší, než kdybyste je někde koupili. Se ziskem lze své výrobky prodat domovskému městu nebo je můžete odvézt jinam, kde o ně mají větší zájem a nabízejí větší provizi. Detailněji popisovat obchodní a výrobní záležitosti asi nemá význam, protože jsem je již několikrát rozebíral v dřívějších recenzích her Port Royale nebo Patrician III.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

 Herní módy
Oproti prvnímu dílu máte v Port Royale 2 na výběr ze dvou herních módů. Jedná se buď o samostatné scénáře nebo režim volné hry. Scénářů je celkem 8, z čehož jsou 4 výukové a zbytek už tvoří ostré mise. Tutoriál je pojat docela zajímavě, protože se skládá z misí s velmi snadnou obtížností. I v těchto scénářích však musíte plnit zadané úkoly a dostát určitým cílů. Vtip je v tom, že během vašeho snažení vám jsou v intervalech vštěpovány nové informace, které vás naučí hru dokonale ovládat. Nejdříve se tak seznámíte se základními herními postupy, poté začnete zlehka obchodovat se zbožím a také si vyzkoušíte stavbu vlastních výroben. Na závěr výuky vás čekají bitvy na moři a odhalení malého pirátského doupěte.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva V dalších čtyřech scénářích už ale řádně přituhuje. Prvním skutečným úkolem je pomoc holandským kolonistům, kteří do vás vkládají velké naděje. Předpokládá se, že se svojí flotilou nejdříve oslabíte nepřátelské anglické loďstvo a později dobudete pro Holandsko nová města. I v druhém scénáři se musíte pokusit získat nová města, ale tentokrát pro španělskou korunu. Za odměnu vám je věnována prázdná parcela, na které si postavíte od základů své vlastní město. Hlavním cílem je následná prosperita.

Poslední dvě mise jsou pak svým charakterem více volnější. V obou si víceméně můžete dělat co se vám zlíbí, ale nesmíte zároveň zapomínat splnit i svěřené úkoly. Jednak je nutné zabít obávaného piráta Černovouse a o moc jednodušeji se na pohled nejeví ani záchrana krachujícího města.

Dohráním scénářů ale herní možnosti Port Royale 2 nekončí. Ještě tu je již zmiňovaný režim volné hry. V něm si vyberete jeden ze čtyř hratelných národů (Anglie, Francie, Španělsko, Holandsko), startovní město a můžete se pustit do svobodného hraní, kde si vše děláte podle svého. V tomto případě už je totiž jedno, jestli budete plnit úkoly guvernérů nebo půjdete svou vlastní cestou. Můžete si žít třeba pokojným životem obchodníka a budovat své impérium nebo se vrhnout na dráhu bojovníka a vydělávat si na svůj denní chléb námořními bitvami. Druhý jmenovaný způsob obživy je samozřejmě více nebezpečný a náročnější, ale pokud se vám daří, lze si tímto způsobem rychle přijít na pěkné jmění.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Bitvy na moři
Námořní bitvy jsou bezesporu velmi přitažlivým prvkem této hry. I proto je k nim upínána velká pozornost. Základem všeho je mít dobré vybavení, takže se neobejdete bez pořádně našlápnutých lodí. Plavidel je na výběr celkem 16. Ať už si brousíte zuby na nějakou tučnou kořist nebo se jen prostě snažíte ochránit své nejrizikovější obchodní trasy, je potřeba disponovat alespoň menším konvojem. Ten může čítat až 10 lodí a záleží na vás, kolik z nich bude čistě válečných a kolik obchodních. Toto označení hraje důležitou roli při případných bitvách, protože válečné lodě jdou do první linie.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Během bitev ovládáte směr plavby vaší lodi, jejíž rychlost závisí na tom, odkud vane vítr. K dispozici jsou 3 druhy střeliva (normální koule – ničí trup lodě, šrapnely – likvidují posádku, koule spojené řetězy – trhají plachtoví, případně lámou stěžně), které můžete dle libosti přebíjet. V případě, že chcete přejít k samotnému zahákování a boji muže proti muži, musíte odvelet posádku od děl a zapnout mód zteče. Během zteče není možné střílet z děl, takže se moc neukvapujte a aktivujte jí až v bezprostřední vzdálenosti od soupeřovi lodě.

Bojový model námořních bitev však přináší velké úskalí, které se už objevilo v titulu Tortura: Piráti nového světa. Jde o to, že souboje se v jednu chvíli může na vaší straně účastnit pouze jedna loď a to i za situace, že váš konvoj disponuje třeba dalšími třemi válečnými plavidly. Přitom nepřítel má klidně na bitevní mapě hned několik svých lodí, které se na vás pochopitelně sesypou jak mravenci na kostku cukru.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jedinou útěchou budiž fakt, že když toho má vaše lodička plné kecky a drží ještě pohromadě, lze ji z mapy odvolat a přivolat další válečnou loď z vašeho konvoje. V momentě, kdy se na mapě objeví spásná posila, ztrácíte velení na prvním plavidlem, které automaticky samo opouští mapu a klidí se tak z místa bitvy. Celkem tímto způsobem můžete prostřídat třeba 5 svých plavidel, ale pokaždé budete bojovat pouze s jedním, což mi přijde naprosto nelogické.

 Dobývání měst nebo pirátských skrýší
Útočit ale nemusíte jen na nepřátelské lodě. Bojovat lze rovněž proti přístavním městům či pirátským skrýším. Dokonce si někdy můžete zvolit i to, jakým způsobem svůj útok provedete. Jedním řešením bývá útok z moře, kdy se vaše lodě (pochopitelně samostatně a jedna po druhé) snaží zničit opevněná přístavní děla nebo se můžete pokusit o útok z pevniny.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
V druhém jmenovaném případě svojí loď jednoduše zaparkujete na pláži dál od města a vylodíte na břeh své ozbrojence. Ještě určíte, kdo dostane šavle a kdo palné zbraně, a pak hurá na město. Napadení města ze souše má jinak jednu podstatnou výhodu. Vyhnete se totiž tímto způsobem zničujícím přístavním dělům, které jsou otočeny směrem na moře a do bojů na pevnině tedy nemohou nijak zasáhnout. Důležitým předpokladem je ale opravdu hodně početná posádka, protože města mohou střežit nepřátelští vojáci.

Ať už zničíte přístavní opevnění z moře nebo rozdupete obranné síly ze souše, stále ještě nemáte úplně vyhráno. V této chvíli se totiž objeví novinka Port Royale 2 v podobě šermířských soubojů. To znamená, že i když drtivě porazíte protivníkovy sily, musíte se ještě osobně utkat s velitelem města. Když vyhrajete, jste už doopravdy vítězem. V případě, že na šerm nestačíte, musíte čestně uznat svojí porážku a zahanbeně odtáhnout se svými kumpány z města. Tato inovace je rozhodně zajímavá, ale šerm si člověk musí trochu natrénovat, protože se hlavně ze začátku nejedná o nic snadného. S rostoucími zkušenostmi se ale vylepšuje postava vašeho kapitána a s ní naštěstí i jeho šermířské schopnosti.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Nová vizáž
Další výraznější změnou je grafická podoba Port Royale 2. Nejmarkantnější je určitě úplně nové uživatelské rozhraní, které je nyní více přehlednější. Ve spodní části obrazovky najdete důležité vzkazy, minimapu a hlavně tolik potřebné informace o vašem konvoji. Pomocí ikonek je vám velmi názorně ukázáno, jaký druh a množství zboží vlastně vezete. Nechybí samozřejmě ani základní údaje o výzbroji, posádce a poškození lodí. Vše tak máte neustále před očima, aniž by vám nějaké tabulky zakrývaly výhled a hlavně už tyto věci nemusíte neustále odněkud lovit.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Vylepšení doznalo též zpracování 2D map jednotlivých měst a zobrazení budov. Vše je ještě více detailnější a působí to mnohem živějším dojmem. Upravena byla také vodní hladina, která se nyní leskne a zrcadlí se v ní plovoucí lodě. Podobná hladina je k vidění i během námořních bitev, které jsou trojrozměrné. Autoři se rovněž snažili vodu ještě více vyšperkovat její průzračností, takže místy je vidět třeba písečná mělčina s vodní flórou, ale na mě samotného to působilo spíš rušivě.

Z reálně vypadající vodní hladiny asi nebudou mít radost majitelé starších počítačů, protože její zobrazení si už žádá patřičný výkon 3D karty. Naštěstí lze v nastavení hry vypnout jak zrcadlení, tak vytváření vln kolem lodí, což by mělo chod hry výrazně urychlit. Osobně jsem ale se svým počítačem Athlon 2200+, 512 MB DDR s GF Ti4400 neměl žádné problémy ani při nastavených maximálních detailech.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
Zvětšit zdroj: tisková zpráva 15 dalších vytípaných obrázků z hraní jsme přidali do sekce screenshotů

 Česká lokalizace
Podobně jako první díl nebo Tortuga: Piráti nového světa je i Port Royale 2 plně lokalizováno do našeho mateřského jazyka. Čeština u podobného titulu rozhodně význam má, protože se zde nachází více textů než například v průměrné RTS. Navíc je velmi důležité porozumět do puntíků zadávaným úkolům, zvláště když vám jsou sdělovány údaje, kam máte vyplout se svými loděmi.

Oproti prvnímu dílu, který tehdy lokalizovala společnost Top Distributor (nyní US Action) dopadl překlad dvojky od Cenegy o poznání lépe a není si prakticky nač stěžovat. Snad až na drobnost, že jsem byl v tutoriálu poslán k městu „Neloze“. Věřte, že takové město v mapě karibské oblasti nenajdete, ani kdybyste se na hlavu postavili. Naštěstí mě po chvili došlo, že se jedná o chybku a bylo myšleno město Belize :)

 Shrnutí
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Celkově mě Port Royale 2 ničím dech nevyrazilo, ale zároveň ani nezklamalo. Jediné, co mi však nejde na rozum, jsou podivné souboje na moři, kdy můžete použít v jednu chvíli pouze jedno vlastní plavidlo. I přesto mě ale tato hra dokázala dobře pobavit a rozhodně ji lze považovat za důstojné pokračování prvního dílu (potěší i cena 699-799 Kč).

Stáhněte si: Demo, Trailer...

Související články: Port Royale CZ recenze (5/2003), Novinky, Tortuga CZ recenze (6/2004), Patrician III recenze (2/2004), Patrician II recenze (10/2001)

 
Bergy
autorovi je 24 let, pracuje v IK+EM jako správce ekonomického systému a specializuje se na strategie všeho druhu (všechny články autora) 
 
Bergy

Verdikt:

Druhý díl Port Royale vás osloví zejména novým vzezřením, které je mnohem praktičtější a přehlednější, dvěma herními módy a šermířskými vložkami. Škoda, že bitvy na moři nejsou vyřešeny lépe, pak by už opravdu nebylo téměř co vytknout.

Nejnovější články