Pool of Radiance II - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

Pool of Radiance II - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

17. 10. 2001 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Adaptaci třetích pravidel Dungeons & Dragons do virtuální podoby přináší RPG hra Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor odehrávající se ve známém fantasy světě Forgotten Realms.


Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor - recenze

Autor: Mirek Zeman
Publikováno: 17.října 2001


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Eye of the Beholder, Ravenloft či Stone Prophet jsou jen některá jména nejúspěšnějších projektů společnosti SSI (Strategic Simulations Inc.) založených na pravidlech Dungeons & Dragons. Netřeba myslím vysvětlovat, že se jedná o stolní hry, ve kterých s perem a papírem v ruce - proto v originále „pen-and-paper“ - absolvujete v bačkorách nejrůznější dobrodružství, jejichž kvalita je přímo úměrná vaší fantasii. K základním pravidlům můžete zakoupit další rozšíření, která vám pro hraní poskytnou berličku v podobě instantních světů, s vlastní minulostí, současností a budoucností. Časem prověřené jsou kupříkladu hororový Ravenloft nebo Planescape, ale zdaleka nejznámější je Forgotten Realms, do něhož je Pool of Radiance: Ruins of Myth Drannor zasazen. Dát si do podtitulu počítačové hry „Myth Drannor“ ovšem není jen tak. Myth Drannor je legendární město D&D, které bylo původně obydleno elfy, ale nyní se to v jeho rozvalinách hemží havětí všeho druhu. Pustit se do vytváření virtuálního Myth Drannoru je stejně ošidné, jako pokoušet se o zpracování Lord of the Rings, protože komunita hráčů kolem D&D vám neodpustí jediné zakolísání. SSI už jeden útok na Myth Drannor podnikli (podtitul Eye of the Beholder 3 zněl „Assault on Myth Drannor“), ale neuspěli. Je proto na čase zhodnotit, zda byl úspěšný alespoň druhý pokus.

 Sterilní prostředí
Původně jsem si představoval cosi na způsob Cadavera - předlouhé bloudění prázdným podzemím, kde se prostřednictvím svazků zaprášených deníků snažíte nahlédnout pod závoj minulosti. Hledáte tajné chodby a uvádíte do pohybu rezavé mechanismy. Všechno kolem vás je mrtvé, dávno mrtvé. Propagační materiály k Pool of Radiance, které se mi přibližně před rokem dostaly do rukou, skutečně slibovaly interaktivitu a interakci. Očekával jsem proto gejzíry nápadů a architektonické skvosty. Výsledkem snažení SSI je sterilní prostředí a fádní hratelnost. Legendární Myth Drannor je v jejich podání změť pustých chodeb a prázdných sálů - bez jediného nápadu a špetky invence. Pouze příležitostně narazíte na trosky nábytku (asi tři druhy), sudy a truhlice. Nepotkáváte žádné NPC, s nimiž byste si mohli promluvit, nacházíte poklady, ale nemáte je kde utratit.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Téměř celá hra se odehrává v jediném prostředí, ze kterého není úniku. Něco podobného by bylo ospravedlnitelné v okamžiku, kdy by všude bylo plno hádanek (viz Sladowlands a jejich hra světel a stínů), ale ve skutečnosti jednou za šest až osm hodin přímočarého pochodu potřebujete konkrétní předmět. Pool of Radiance tak vypadá jako simulátor 3rd Edition Dungenos & Dragons, ke kterému jsou doslova „dolepeny“ stereotypní úrovně na způsob Diabla - ovšem těžiště Diabla spočívalo v něčem jiném.

 Třetí edice pravidel D&D
Situaci již může zachránit pouze bezchybná implementace 3rd Edition D&D - jedná se o vůbec první počítačovou hru založenou na třetí generaci, proto je sledována ostřížím zrakem. Na první pohled zde SSI odvedli perfektní práci. Na jedničku jsou zvládnutá pravidla pro růst charakteru v několika třídách současně (tj. kupříkladu kouzelník, bojovník). Se získáním každé úrovně si můžete vybrat, ve které třídě postoupíte a Zvětšit zdroj: tisková zpráva můžete si tak pěstovat několik „já“ souběžně. V každé třídě lze dosáhnout až 16. úrovně, jedná se však spíše o záležitost pro hráče multi-player, protože v single-player jsou autoři na přidělování zkušeností velmi skoupí.

Poněkud pokulhává zpracování nového systému schopností a dovednotí („feats & skills“). Předchozí pravidla omezovala vaše možnosti dle třídy, tj., kouzelníci například nemohli používat těžké meče. 3rd Edition D&D však nyní v ovládání libolné zbraně nikoho neomezují - stačí si vybrat správné zvláštní schopnosti. V Pool of Radiance ovšem nic podobného nenajdete. Všechny třídy totiž mají zvláštní schopnosti předdefinované, takže jste v důsledku ještě více omezováni. Budete-li hlouběji zkoumat možnosti tvorby charakteru, posléze zjistíte, že zde kupříkladu zcela chybí ženské protějšky k některým rasám a gnomové byli z neznámého důvodu vypuštěni docela.

 Kouzlení a spánek
Svévolné zásady do pravidel dosáhly vrcholu v případě uplatnění magie - SSI se totiž z kouzelníků podařilo udělat bezkonkurenčně nejsilnější bytosti Pool of Radiance. Na tom by nebylo nic podivného, mág na vysoké úrovni je ve světě D&D mocná bytost, JENŽE... v Pool of Radiance jsou kouzelníci nejsilnější již od samého začátku a má to co dočinění se spánkem. V D&D se mágové kouzla tzv. „memorují“ - není zde žádná magická energie, ale než zalezou pod peřinu, musí si vybrat kouzla, která budou po probuzení moci seslat. Počet těchto kouzel je omezen, takže na začátku máte k dispozici třeba jen dvě kouzla a těmi musíte šetřit, aby vám vydržela až na místo dalšího odpočinku.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Autoři Pool of Radiance se však místo odpočinku rozhodli udělat doslova na každém rohu, takže se žádné taktizování s kouzly nekoná. Jakmile už žádná kouzla nemáte, jednoduše se vyspíte a engine hry vám ještě sám ukáže, kde můžete bezpečně složit hlavu, aniž by vás kdokoli napadl. Sami jistě uznáte, že tímto způsobem Pool of Radiance ztrácí na hratelnosti a zábavnosti. Stějně „upravené“ jsou i další charaktery - tulák nemůže bojovat dvěma zbraněmi současně, takže je nepoužitelný a zloděj je na druhou stranu tak důležitý, že jsem musel rozehrávat celou hru znovu (navíc díky odhalování pastí a otevírání zámků získává zkušenosti rychleji než ostatní).

 Zpracování soubojů
Jedinou náplní Pool of Radiance zůstávají boje, které jsou velmi pečlivě zpracované. Na rozdíl kupříkladu od Baldur’s Gate 1 a 2 se nejedná o souboje v reálném čase, ale bojiště ze všeho nejvíce připomíná isometrické „šachovnice“, které představovaly kolbiště v počítačových hrách konce osmdesátých a začátkem devadesátých let. Každý váš tah je sice rámcově omezen časem, ale autoři vám poskytují dostatečně dlouhou dobu na rozhodování. Vše pracuje na základě 3rd Edition D&D, takže při střetu s nepřáteli Pool of Radiance vaší i protivníkově postavě hodí na iniciativu (tj. v jakém pořadí budou bojovat), při probíhajících soubojích hází na záchranu apod. S házením nepřímo souvisí Zvětšit zdroj: tisková zpráva novinka v 3rd Edition D&D - pokud ve vaší těsné blízkosti stojí například lukostřelec či kouzelník a chce vás zasáhnout šípem nebo kouzlem, máte možnost házet na přerušení, tj. zda se vám povede uštědřit mu ránu kupříkladu sekyrou dříve, než stačí napnout tětivu.

Časem se vám ovšem boje omrzí, protože si ve stísněných prostorách Myth Drannor najdete jednoduché strategie, jejichž důsledné používání vede k zaručeným výsledkům - vcházíte-li například do místnosti, stačí dvěma bojovníky „ucpat“ dveře a hloupí nepřátelé k vám budou chodit postupně, stejně jako se v otevřeném prostoru vrhají na nejvíce opancéřovaného (tj. „nesmrtelného“) bojovníka.

 Vydařená grafika
Po grafické stránce není Pool of Radiance téměř co vytknout - v porovnání s Baldur’s Gate 1 a 2 zde naleznete propracovanější pozadí a všechny modely vašich charakterů a nepřátel jsou trojrozměrné (což sice klade podstatně vyšší nároky na výkon procesoru a grafické karty), nicméně v konečném důsledku to vypadá vizuálně velmi působivě. Zdaleka nejpropracovanější jsou kouzla - použijetete-li kupříkladu „Magic Missile“ na delší vzdálenost, táhne se namodralý pruh světla postupně od mágových rukou až cíli vašeho snažení.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Zatímco grafické efekty jsou velmi vydařené, samotné ovládání hry již tak povedené není. Je řešeno prostřednictvím „rolovacích“ nabídek - podobně jako v operačním systému Windows - a dokáže vás až neuvěřitelně zdržovat. Kupříkladu inventář. Inventář je důležitou proptietou a vetšina počítačových her podobného střihu vám umožňuje přistupovat do inventáře přímo z hlavní obrazovky. V Pool of Radiance ovšem musíte pro přístup k inventáři otevřít rolovací nabídku a kliknout na jednu z položek. Ještě horší je to v případě kouzel - ke konkrétnímu kouzlu se lze dobrat až na čtvrté (!) kliknutí (klávesovou zkratkou sice můžete jedno kliknutí „odbourat“, ale zbylých tří již se nezbavíte). A to nepočítám, že jednotlivé položky v nabídce jsou nešikovně naprogramované, takže často musíte klikat několikrát.

• Až moc technických potíží
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Pool of Radiance se doslova topí v technických problémech, které se od jeho vydání vůbec nepodařilo odstranit. Celá hra je postavena na chybném instalačním programu, který vinou špatné výstupní kontroly neumožňuje nainstalovat hru jinam, než do adresáře C:\Program Files\SSI\Pool of Radiance. Pokud náhodou tento adresář nemáte po ruce, můžete se rozloučit s tím, že byste hru vůbec nainstalovali. Tím ovšem potíže s instalací zdaleka nekončí - pokud se vám Pool of Radiance podaří po četných útrapách nainstalovat, vůbec nemáte jistotu, že ho budete moci ze systému bez problémů odstranit. Instalační program se totiž často dostává do konfliktu s nástroji typu Clean Sweep či Norton Utilities.

V obou případech ovšem budete patřit k té „šťastnější“ části populace, protože majitelům starších CD-ROM zkomplikuje život anti-pirátská ochrana Safe Disc, která už několik let ničí řádné majitele nejrůznějšího softwaru, protože pro počítačové piráty nepředstavuje žádnou překážku. A závěrem vás už mohou potkat pouze problémy s grafickými kartami - Pool of Radiance je totiž nekompatibilní s „nestandardními“ výrobky typu GeForce 256, ATI nebo Voodoo. UbiSoft Entertainment (který hru distribuuje) se zatím zmohl pouze na vydání opravného patche odstraňujího potíže s instalací.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Adaptace pravidel D&D do virtuální podoby působí u většiny počítačových her jako magnet na kupující, což ukazují i komerční výsledky Pool of Radiance, podle kterých se pomalu, ale jistě šplhá do čela tabulek.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Důvod je prostý - D&D s tužkou a papírem může hrát kdokoli, nicméně dobrý příběh a optimální hratelnost závisí na kvalitách „Dungeon Mastera“, takže si lidé raději připlatí - v případě Pool of Radiance ovšem naprosto zbytečně.

Stáhněte si: Demo (93 MB), Trailery (27 MB & 32 MB), Video (1,5 MB)

 
Mirek Zeman
připravil: jd




 
 
Smarty.cz

Verdikt:

Fádní simulátor 3rd Edition Dungeons & Dragons, který neupadl v nemilost pouze díky slušně zpracovaným soubojům.

Nejnovější články