Planetside - recenze
zdroj: tisková zpráva

Planetside - recenze

Datum vydání:
23. května 2003
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

21. 8. 2003 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Masivně multiplayerové tituly nerostou jako houby po dešti a všechny příznivce stříleček s RPG vývojem postav jistě osloví onlinovka Planetside odehrávající se na obrovském území s bitvou stovek hráčů.

Autor: Mickey Mouse
Publikováno: 21.srpna 2003


Obrázek zdroj: tisková zpráva Kvalitní ryze multiplayerové online hry nerostou jako houby po dešti a každý podobný projekt je pro fanoušky takového žánru svátkem. Před časem se dostal na svět titul firmy Sony Online Entertainment nazvaný Planetside. Ten vyšel jako plná hra nejprve v USA, o něco později i v západní či severní Evropě a nedávno se na internetu objevila i časově omezená trial-verze neboli takové demo, které vám zdarma dovolí svět i atmosféru války tří mocností zažít na vlastní kůži. Masovost je hlavním rysem této hry, čemuž odpovídá i velikost downloadu, jenž pro vyzkoušení musíte podstoupit. Téměř omračujících 1,5 GB dat je skryto v souboru, který si v případě zájmu můžete začít stahovat odsud.

Plně funkční trial-verze má oproti plné hře pouze jedno omezení - zahrajete si je přesně jeden týden od okamžiku prvního spuštění. Poté bude váš hráčský účet zablokován a vy stanete před rozhodnutím, zda pořídit plnou hru, jejíž cena se pohybuje cca od 40 do 50 dolarů (nutné objednat ze zahraničních online-shopů). Jak je ale u tohoto typu her zvykem, nákupem krabice s CDčky výdaje nekončí a budete muset každý měsíc připlatit dalších 13 dolarů (cca 400 Kč), abyste byli na oficiální servery vpuštěni. Suma sumárum tedy nebude závislost na Planetside nijak levný špás. Tímto máme za sebou finanční stránku věci, kterou jsem chtěl probrat hned v začátku a nyní už se vrhneme na informace o hře jako takové.

 Týmová střílečka s prvky RPG
Planetside je především online střílečka, která se od těch běžných liší obrovským územím s účastí stovek a tisíců hráčů. Vzájemně zde bojují tři mocnosti, které vznikly odštěpením dvou frakcí z původního impéria Terranské republiky. Díky tomu se kromě něj ve hře setkáme ještě se dvěma stranami - New Conglomerate a Vanu Souvereignty a je zcela na vás, čí barvy se rozhodnete hájit.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Planetside je velice komplexní hra s hodně promyšlenými pravidly, kde řada věcí spolu navzájem souvisí a tyto vazby bude potřeba si vštěpit, abyste pochopili celý herní systém a byli schopni účelně bojovat. Obdobně jako v RPG hrách začínáte jako nováček zcela bez jakýchkoli zkušeností. A jelikož je toho, co se bude třeba naučit, spousta, dali autoři výuce a nápovědě nezvykle velký prostor. Kromě manuálu v PDF formátu najdete vždy aktuální nápovědu přímo ve hře, takže v podstatě není potřeba nic testovat stylem pokus-omyl či listovat tištěnou příručkou - vše se v pravou chvíli vždy dozvíte. Stačí si jen pozorně číst informace, které se při seznámení s novým prvkem automaticky objeví na HUDu.

 Trénink v domovské bázi
Zvětšit zdroj: tisková zpráva K tomu, abyste měli na vstřebávání novinek klid, pro vás autoři připravili na úvod sadu tréninkových lekcí, kde se postupně seznámíte se vším podstatným včetně systému, jakým celý svět funguje. Absolvování tréninku jednoznačně doporučuji, jinak budete zmateně tápat a bloudit. Pro skočení do samotné hry pak jsou k dispozici vždy dvě volby - buď se objevíte v klidné domovské základně, kde se nadále můžete cvičit v praktickém zacházení s výzbrojí a práci s „nákupními“ terminály či svolávat jednotky pro organizovaný boj. Tímto způsobem si lze osahat i věci, které v samotné hře mít k dispozici zpočátku nebudete kvůli nedostatku zkušeností a kreditů, které pro rozvoj svých schopností budete postupně získávat. Jelikož Planetside není jen hra pěšáků, otestujete si už v přípravném táboře rozmanitá vozítka či vznášedla tak, abyste, až nadejde váš čas, veděli, co a jak.

 Hurá do akce
Druhý způsob, jak se ocitnout ve hře, je možnost se nechat vysadit přímo poblíž některého epicentra válečné vřavy. Hra určí vhodné místo, kde vás vysadí a vaším úkolem pak už bude co nejsrdnatěji čelit nepříteli. Základní herní princip v Planetside je v zabírání území. Svět je rozdělen na několik kontinentů, na nichž se nacházejí strategické budovy. Ty mohou být buď neutrální, anebo v držení některé z velmocí.

Budovy jsou stěžejními strategickými cíli, o jejichž ovládnutí celou dobu půjde. Ta, jíž se zmocníte, se stává vaším služebníkem a můžete využívat veškeré její zdroje - různé typy terminálů pro získání výbavy a zkušeností, plošiny vydávající bojová vozidla, střílny, respawnovací portály atd. Autoři šli ale ještě dál a zakomponovali potřebu dodávat budově dostatek energie k tomu, aby své funkce mohla plnit. Proto ve hře najdete i surovinu, kterou je třeba doplňovat do skladišť, odkud se automaticky odčerpává třeba při každém použití terminálu, respawnu atd.

 Sbírání zkušeností
Shrneme-li systém dění v Planetside, najdeme zde dvě hlavní linie - první a primární je boj s nepřáteli, obranný i agresívní. Vlastní území je třeba chránit, nová území dobývat. Druhá linie je v udržování vlastních staveb v provozuschopném stavu včetně oprav bojové techniky. Při všech těchto činnostech hráč získává zkušenostní body, kterých pak může využít při zdokonalování vlastní výstroje a získávání nových dovedností.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Zkušenostní body jsou dvojího druhu. Jednak jsou to body za střílení nepřátel a zabírání budov, které pak využijete tak, jak jsem psal výše. Boje v Planetside jsou většinou vedeny ve vícečlenných jednotkách (čemuž je přizpůsobena i komunikace) a organizovaným bojem nabýváte i zkušenostních bodů velitelských. Ty se pak odrazí v možnosti vyšší formy komunikace, přehlednějším zobrazováním bojišť, schopností vytyčovat prostřednictvím waypointů trasu pro přesun jednotky atd.

 Nelineární vývoj postavy
Zvětšit zdroj: tisková zpráva K vývoji postav je potřeba doplnit informaci o jeho nelineárnosti. Vždy, když budete chtít prostřednictvím terminálu nějaké ty zkušenosti proměnit za novou schopnost, bude vám umožněno si vybrat z široké nabídky (různé schopnosti stojí různý počet bodů). Je pak zcela na vás, zda zainvestujete do těžkého obrnění, infiltračního obleku či třeba schopnosti řídit vozidla určitého typu. Opět zdůrazním, že jakýkoli „nákup“ je doplněn popisem toho, co která schopnost umožňuje a jaký má pro vás přínos.

Pokud se později rozhodnete se vyvíjet jiným směrem, není problém a stávající schopnosti se lze zpátky „odnaučit“ a namísto nich získat jiné. Odnaučení má ale také svůj řád a lze takto vrátit pouze jednu nabytou certifikaci za 24 hodin, proto je třeba i s vlastními schopnostmi zacházet obezřetně. I pořízení bojové techniky a výbavy probíhá u již zmiňovaných terminálů zcela zdarma a lze si tedy doplnit vše, s čím vaše postava umí zacházet. Snad ještě stojí za zmínku, že výbavu jako zbraně či munici ukládáte do inventáře, jehož velikost je opět determinována tím, co máte na sobě za oblečení.

 Implantáty
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Každá postava může své vlastnosti doplňovat použitím implantátů. Větší prsa tu sice nikde nemají, ale i tak budete nabídkou spokojeni. Implantáty může jedna postava používat maximálně tři (umísťují se do speciálních slotů) a opět je k jejich získání potřeba oplývat dostatkem zkušeností. Implantáty jsou poháněny vaší staminou, která používáním vydatně ubývá. Využití implantátů je tedy časově omezené a sáhnete po něm jen když k tomu bude vhodná příležitost. Stamina se samozřejmě postupně regeneruje a až se vrátí na potřebnou hranici, lze použít implantáty znovu.

 Týmovka
Již jsem nakousnul týmovou spolupráci, kdy hráči vzájemně vytvářejí bojové skupinky (desetičlenné „squads“) i větší jednotky (tzv. „outfits“), které se pak navzájem vidí na radaru, používají stejná loga na výzbroji a dorozumívají se na speciálním komunikačním kanálu. Řada vozidel pozemních i vznášedel je vícemístných a obdobně jako v populárním Battlefield 1942 se tak může více hráčů společně podílet na jejich řízení a ovládání zbraňového systému, jakož se i nechat pouze transportovat. Rozdíl oproti BF1942 je pouze v tom, že ke každé funkci v Planetside musíte mít patřičnou kvalifikaci. Přípravě na boj se věnuje celkem dost úsilí a srocování větší armády hráčů vypadá impozantně.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Hra v týmu přináší hráči i další výhody, a tak je jen v jeho zájmu nehrát lovce samotáře, ale co nejdříve se do nějaké jednotky zařadit. Krom jiného tak bude třeba získávat zkušenostní body i za činnosti, které provedou jeho kolegové. Dostat se do jednotky spočívá v pozvání a jeho přijetí/odmítnutí, k čemuž existuje speciální dialog. Členy své jednotky pak vidíte na HUDu i v mapě, takže snadno zjistíte jejich rozestavení. Domlouváte se mezi sebou na zvláštním komunikačním kanálu, který je vyhrazen právě domluvě bojové skupiny (samozřejmě si ale můžete kdykoli podle potřeby přeřadit na kanál jiný). Pokud po jednotce, do níž byste se rádi připojili, teprve pátráte, můžete využít služeb vyhledávače, který vám s hledáním pomůže včetně možnosti nalezené jednotky filtrovat podle několika kritérií.

 Zabírání budov
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Dva odstavečky recenze bych rád věnoval i způsobu, jakým se vlastně strategické budovy obsazují. Boj o převzetí nadvlády začíná hacknutím řídící konzole (potřebujete k tomu speciální hardware), čímž danou stavbu dočasně vyřadíte z provozu. Bude existovat, ale stane se neutrální a nebude z ní mít žádná strana užitek. Tím se odstartuje bitva o její ovládnutí, který trvá určitý čas (standardně 15 minut), po který mají útočníci možnost budovu získat. Pokud se dobyvatelům útok podaří, budova přejde do jejich držení a veškeré její zdroje přejdou do služeb novému vlastníkovi.

Při zajímání budovy musí útočníci hlídat i přístup k řídící konzoli, neboť kdyby se ji podařilo obráncům hacknout zpět, budova se ihned vrátí opd jejich kontrolu a celý proces by bylo třeba od začátku opakovat. Háček je rovněž ve stavu zásob v silu, které budově dodává provozní energii. Pokud by pohonná surovina během zabírací fáze došla, zajmutí by se nedalo provést. S vlastnictvím budovy souvisí i přístup do jejích chodeb, který je pro nepřátelskou stranu blokován. Ale i proti tomu se dá bránit pomocí téhož hardwaru jakým se hackuje, který zároveň slouží i jako elektronický klíč.

 Zbraně a výzbroj
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Planetside je hra z budoucnosti, takže se v ní nesetkáme s žádnými skutečnými zbrojními systémy a nemá proto význam si ve hře používané modely konkretizovat. V Planetside najdete pistole i automatické pušky, granátomety, kanóny, miny či kulomety. K tomu i pojízdné transportéry, tanky, rychlá vozítka bez zbraňových systémů i taková, co nesou kulomety. Vše doplňují vznášedla, opět od těch lehkých a rychlých až po těžké obrněné koráby. Bojové techniky je opravdu hodně a to vše je ještě umocněno možností používat různé typy střeliva. U něj platí, že každý druh je vhodný proti jinému cíli a tak i zde je na místě dobrá znalost objektů, které se ve hře nacházejí.

Budeme-li chtít Planetside zaškatulkovat do kategorie arkáda či simulace, přikloníme se určitě spíš k té arkádovosti. Jsou tu sice zakomponovány záležitosti jako vliv pohybu na přesnost střelby či stamina, nicméně arkádovější pojetí hraje jednoznačně prim. Tomu odpovídá i herní tempo, které je o poznání vyšší než ve válečných simulátorech, ale ne zas takové jako v ryze akčních titulech typu Quake či Unreal Tournament.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Grafika a ozvučení
Ačkoli se internet hemží superlativy na adresu audiovizuální stránky hry, zůstaneme při zemi a budeme hru hodnotit objektivně. Žádný zázrak se nekoná a grafické (anebo možná spíš architektonické) zpracování hry je poplatné možnostem, které současný hardware nabízí. Jelikož se jedná o hru na rozsáhlých územích, chtě nechtě musí být polygony ve scénách zredukovány na hratelnou míru a tudíž jich bude na viditelné ploše použito podstatně méně než třeba v UT2003. Tohle je daň, kterou je nutné zaplatit a proto se nenechte nabudit nadsazenými reklamními slogany. Tím nechci tvrdit, že jsme o něco ochuzeni, pouze je potřeba se na hru dívat realisticky.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Grafický vjem rovněž záleží na konkrétní krajině, kde mezi ty vydařenější osobně řadím třeba zasněžené kontinenty. Na použitých texturách (tedy tom, co autoři ovlivnit mohli), nevidím nic extra a vizuálně mi rozhodně ve srovnání s běžnými FPS nepřijdou lepší než průměrné a zároveň nijak sexy. Stejně tak je na tom i ozvučení hry, kde jak rachot zbraní, tak hlasy hráčů neohromí a za nadprůměr by se dala považovat snad jen hudba.

 Promyšlený herní systém
Celý herní systém působí velice promyšleným dojmem. To je bez debat a čiší z něj snaha o opravdu kvalitní platformu. Ono je v Planetside vůbec k pochválení víc věcí. Kromě obsáhlé a šikovné nápovědy třeba i možnost si libovolně rozmístit prvky HUDu po obrazovce. Dále vypíchnu ještě třeba režim pro automatický běh, kdy není třeba držet žádnou klávesu pro pohyb, postava sama utíká a vy ji pouze myší natáčíte do požadovaného směru. Tohle výborně využijete při přesunech na větší vzdálenosti, což je v této hře poměrně časté a dá se při tom druhou rukou v klidu i navečeřet. Komplexnosti hry odpovídá i její ovládání připomínající letecký simulátor. Samotné nastavení ovládání je zpracováno rovněž užitečněji než je zvykem, neboť přímo vidíte, jak máte klávesy rozloženy, které jsou již přiřazeny a které nikoli.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Zajímavým prvkem je také interaktivní HUD. Tabulátorem můžete kdykoli (a budete to dělat často) přepínat mezi režimem bojovým, kdy pomocí myši postavu směrujete a míříte, a režimem ovládacím, kdy pohyb myši posouvá kurzorem po obrazovce a ovládá různé prvky HUDu. Tímto způsobem jimi lze posouvat, měnit jejich velikost, zavírat je atd.

Moc šikovně je zpracováno i dorozumívání pomocí komunikačních maker. Jednoduše se jimi dají skládat fráze, jimiž vyjádříte svoje potřeby a všechny základní povely. Například k povelu „Braňte konzoli“ stačí po aktivaci komunikace stisknout klávesy B a poté K, přičemž B použijete vždy, když chcete něco bránit a K bude vždy představovat konzoli. Tímto způsobem je řešeno několik desítek pojmů, které se tak dají snadno zapamatovat i používat.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Rozsáhlý svět
Planetside patří k hrám pro opravdu velký počet hráčů. Tohle je základní kritérium, které při zvažování vhodnosti právě pro vás musíte brát do úvahy. Pokud se vám zdají běžné mapy ve standardních akčních hrách těsné a pěti až desetičlenný tým příliš familiérní, jděte do toho. Ostatním asi bude veliký svět připadat alespoň zpočátku příliš nepřehledný a vaše role v něm bezvýznamná. Tím, že jsou ale boje v Planetside rozdrobené do jednotlivých bojišť umístěných na samostatné kontinenty a dále na bitvy o jednotlivé komplexy, dal by se přirovnat ke spojení spousty herních serverů běžných, jejichž výsledky se navzájem sčítají a část populace bude mezi bojišti migrovat obdobně, jako hráči přeskakují ze serveru na server.

RPG složka má pak plní tu funkci, že kumuluje hráčovy výsledky, na základě nichž mu dovoluje získávat nové schopnosti a tím se zdokonalovat. Aby bylo zcela jasno i v herních serverech pro Planetside, zdůrazním nutnost hru provozovat jen na serverech oficiálních, kterých je celkem pět, z toho čtyři v USA a jeden v Evropě. Žádný další vlastní server ani hru po lokální síti si nevytvoříte a singleplayer samozřejmě také ne.

 Hra ne úplně pro každého
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Pro českého hráče vidím hlavní nevýhodu v cenové politice, která není sice krvácivá, nicméně platit si kromě hry a internetové linky ještě 400 korun měsíčně za přístup na herní servery, to bude tvrdší oříšek, jenž vyselektuje jen opravdu zdravé jádro těch, kdo mají o Planetside zájem. Na druhou stranu se tak vytvoří opravdu kvalitní komunita systémem příslovečného oddělení zrna od plev.

Druhá nepříjemnost je v celkem vyšších nárocích nejen na hardware, ale i na internetové připojení. Hru jsem testoval na sestavě Pentium 4 1,7 GHz, 512 MB RAM, GeForce 4Ti4200 a 256Kb lince, kde se v přestřelkách hra místy nechutně cukala. Těžko říct, co bylo příčinou - zdali zahlcená linka anebo disk s daty, případně velké nároky na grafický či jiný hardware, na němž však naprostá většina ostatních her běží bez potíží. Zde v žádném případě nemohu mluvit o plynulé hře, ať jsem v grafických volbách a parametrech připojení nastavoval kde co. Pro objektivnost by ale bylo dobré napsat do diskuse i vaše zkušenosti.

Naprostou samozřejmostí pro hráče Planetside je angličtina, která je pro komunikaci v týmech nezbytná a samozřejmě ji najdete i v celé nápovědě, bez níž asi těžko rozlousknete, co po vás hra vlastně chce. Sice jsem narazil i na několik Němců zoufale se snažících prosadit jejich mateřštinu, což se ale samozřejmě neujalo.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry naleznete v sekci screenshotů

 Datadisk na cestě
Že se s Planetside počítá i do budoucna potvrzuje již ohlášený datadisk, jenž by se měl objevit už v říjnu a ponese název Core Combat (viz naše novinka). Krom jiného přinese rozšíření herního světa o šest lokací, vesměs jeskynního rázu. Podobně jako se liší světy současné, budou i jeskyně zasazeny každá do jiného prostředí, která vás zavedou do lávové krajiny, země zamrzlých jezer, bažin, spletitých bludišť atd.

 Hodnocení
Planetside je specifická hra se zajímavými pravidly a pokud byste rádi tento masový projekt vyzkoušeli, nenajdete lepší příležitost než využít právě teď období, po které je možné zdarma testovat trial-verzi. Získáte tak nejen vlastní představu, jaká hra je, ale vyzkoušíte si i její provozuschopnost ve vašich podmínkách (HW i připojení k internetu). Poté zůstane už jen na vašem úsudku, zda vás hra odradí či naopak nadchne natolik, že ony čtyři stovky měsíčně na její vrub rádi zainvestujete.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva V ceně plné hry je podle oficiálních informací zahrnut měsíční přístup k serverům a někde na internetu je i akční nabídka, kde dostanete měsíce až tři. Pokud nejprve vyzkoušíte demo a až poté pořídíte plnou hru, zůstane vám původní účet a nepřijdete o zkušenosti, které jste hraním dema získali. Číselné hodnocení vynechám, protože v něm hraje roli řada faktorů, které jsou pro každého hráče velmi specifické. Planetside rozhodně doporučuji vyzkoušet už jen proto, že lze zdarma získat vlastní názor na tento druh masivně multiplayerových her.

Stáhněte si: Trial-verzi (FilePlanet, 1,5 GB), Betatest video, E3 video

Související články: Preview (8/2001), Novinky

Mickey Mouse
autorovi je 34 let, pracuje jako grafik na volné noze, hrami se zabývá od dob osmibitů, zaměřuje se hlavně na akční a sportovní hry nebo ty s podporou multiplayeru (všechny články autora)


 
 
Mickey Mouse

Nejnovější články