Patrician III - recenze
7/10
zdroj: Archiv

Patrician III - recenze

Datum vydání:
24. října 2003
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

16. 2. 2004 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Strategická série Patrician se odehrává ve 14. století v severní Evropě a nejde v ní jen o obchodování, ale i o rozvoj průmyslu. Hlavní otázka zní - jak velké novinky obsahuje třetí díl oproti dva roky starému předchůdci?

Autor: Bergy
Publikováno: 16.února 2004
První česká recenze této hry zdroj: Archiv Verze hry: finální/anglická
Doba recenzování: 1,5 týdne


Zvětšit zdroj: Archiv Obchodní strategie nepatří zrovna k těm hrám, kterých se nemohou dočkat zástupy nadšených fanoušků. Přesto by byla velká škoda, kdyby podobných titulů nebylo. Ne každý se totiž spokojí s klasickými real-time strategiemi, u kterých se mnohdy nemusí moc přemýšlet a hlavním cílem bývá co nejrychleji vydrtit své soupeře. Oproti zběsilému klikání a hektickému ději je taková obchodní strategie typu Patrician naprosto pohodovou záležitostí. Hezky zlehoučka začínáte pronikat do světa byznysu a snažíte se vypracovat si postavení mezi svými konkurenty, čímž získáte jejich respekt.

 Místo válčení trocha obchodování
Děj této hry se jako již tradičně odehrává ve středověké severní Evropě. Centrální mapa je poseta důležitými městy s přístavy a jedno z nich je zároveň vaší domovinou. Právě zde máte prozatím jedinou obchodní kancelář a u mola malou loď. S kapitálem určeným na rozjezd podnikání se pak jako obchodník či obchodnice můžete pustit do budování společnosti. I když máte ze začátku hry dost času se v klidu rozkoukat po okolí, není zrovna snadné se rychle rozjet. Jednak nejste dostatečně známí, takže vás všude nevítají s otevřenou náručí. Aktuální ceny nabídek a poptávek si také v každém městě musíte zjišťovat osobní návštěvou. Neméně svazující jsou i omezené finanční prostředky a malý nákladní prostor vaší lodi.

Když ale zdárně překonáte úvodní strasti, otevírají se vám další možnosti. S přibývajícími penězi je možné nakoupit více lodí a začít se soustřeďovat ve větším měřítku na ty komodity, o které je největší zájem. Když toto zboží dovážíte do domovského města, stoupá vám prestiž u domácích obyvatel. V případě, že to samé děláte pro cizí město, dovolí vám po nějaké době, abyste si u nich postavili obchodní kancelář, sklady a další budovy.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Rozmach a decentralizace řízení
S rostoucím počtem lodí a kanceláří ovšem brzy zjistíte, že jen stěží stíháte efektivně zadávat veškeré příkazy k plavbám a obchodům. Naštěstí lze za určitý obnos najmout pracovníky, kteří se budou sami starat o vybrané kanceláře a na lodě lze dosadit kapitány, takže i doprava se dá zautomatizovat. Pochopitelně se nemusíte obávat toho, že by vaše obchody posléze řídila pochybná počítačová inteligence. Vše, na co si vzpomenete, můžete předem nadefinovat a počítač udělá přesně to, co mu přikážete.

Například si určíte, že daná kancelář má na svůj sklad nakoupit 20 sudů piva za cenu, která nepřevýší určitou částku. Váš zaměstnanec čeká, až cena klesne a pak zboží nakoupí. Podobně to funguje i obráceně. Přivezete lodí komodity k prodeji, ale cena, kterou město v tu chvíli nabízí, je příliš nízká. Uložíte tedy zboží do skladu na pevnině a zadáte správci, aby, až se cena vyšplhá na vámi stanovenou úroveň, všechno prodal a zajistil tím váš maximální zisk.

Zvětšit zdroj: Archiv  Vlastní výroba
Doprava a obchod ale není vše. Své podnikání v Patrician III můžete rozšířit i o vlastní výrobny. Lze tak investovat třeba do výstavby ovčí farmy, rybárny, mlýnu, hrnčířské dílny apod. Kromě pořizovacích nákladů sice musíte platit mzdu zaměstnancům, kteří se starají o produkci, ale i tak by vás vyrobené zboží mělo vyjít na méně, než kdybyste ho normálně koupili. Takové výrobky pak lze samozřejmě s ještě větším ziskem prodat. Výrobní náklady jsou jinak ovlivněny i vaší schopností sehnat co nejlevněji výrobní materiál.

Jak jsem už v úvodu zmínil, soupeřem vám je všudypřítomná konkurence v podobě ostatních obchodníků, kteří se snaží o to samé co vy. Může se tedy kdykoli stát, že povezete hladovějícímu městu zásoby jídla s vidinou tučného zisku (když je něčeho akutní nedostatek, ceny dosahují maxima) a nakonec budete rádi, že je prodáte za pořizovací cenu. Nějaký šikula vás totiž může o chvilku předběhnout a prodat městu stejný náklad, se kterým právě přijíždíte. Takový už ale je život obchodníka a vy se na podobné nezdary musíte připravit.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Podnikání nebo pirátství?
Dalším nebezpečím pro vás mohou být piráti, kteří číhají na napěchované lodě bohatých obchodníků. Pokud jezdíte v konvojích a jste dobře vyzbrojeni, můžete si kolikrát i rozšířit vlastní flotilu o zajmuté pirátské lodě. V opačném případě se však stanete snadnou kořistí nebo vám nezbude nic jiného než se pokusit alespoň o útěk. Souboje je jinak možné ovládat ručně a tím pádem se přepnete do obrazovky námořních bitev nebo si necháte výsledek střetnutí vygenerovat.

Ačkoli to tak nevypadá, nikde není napsáno, že musíte být pouze kladnou postavou. Kromě možnosti být pirátem se klidně můžete stát intrikány a hrát to na obě strany. Pro obyvatele měst se pak budete jevit jako vážený obchodník a pirátům přitom potajmu poskytovat za podíly z kořistí vlastní lodě.

Zvětšit zdroj: Archiv Cíle hry závisí víceméně na vás samotných. Pokud zvolíte kampaň, musíte v pevně daném termínu dosáhnout zadaných úkolů či určitého postavení ve společnosti. Když se pustíte do samostatné hry, cíle si určujete sami - tzn. dosažitelnou úroveň a časový termín je možné nastavit podle svého. Dá se dokonce použít i takové možnosti, kdy nejsou stanoveny cíle vůbec a pak nejste svazováni a limitováni vůbec ničím. Prostě si jen tak budujete obchodní společnost, dokud vás to neomrzí. Já osobně si ale myslím, že není na škodu stanovit si nějakou metu, které je potřeba dosáhnout.

 Novinky a drobná vylepšení třetího dílu
Ti z vás, kdo hráli Patrician II, si jistě už všimli, že třetí pokračování s sebou nepřináší žádnou zásadní změnu. V podstatě se dá říci, že novinek je vcelku málo a jsou spíše kosmetického charakteru (pár nových budov, lepší animace atd.) Případně jsou zakomponovány do engine hry, takže je třeba hned ani nepostřehnete jako třeba prvky umělé inteligence. Asi největším přínosem Patrician III je pak editor, kde si vytvoříte vlastní hratelné mapy a nasázíte do nich dle svého výběru více jak dvě desítky měst. Během hry si také můžete založit až dvě nová vlastní města nebo objevit a pokusit se zničit pirátské vesnice.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
Zvětšit zdroj: Archiv 15 dalších vytípaných obrázků z hraní jsme přidali do sekce screenshotů

Grafika je z drtivé části totožná jako v titulu  Patrician II (recenze), a to včetně hlavního menu hry, ovládacího rozhraní a dalších aspektů. Detailisty potěší nové animace domečků, kde se něco vyrábí, vylepšené stromy a fauna. V zimním období se města nově zahalí do sněhové přikrývky a z oblohy padá sníh, přičemž zimní počasí přichází pozvolna a stejně tak i ustupuje. Jednoduše tak bez koukání do kalendáře zjistíte, že končí podzim a začíná zima nebo naopak, že se pomalu ale jistě blíží jaro. Grafici protentokrát nezapomněli ani na námořní bitvy, a proto je nyní vylepšen vizuální model poškození. Na první pohled tedy rozeznáte loď bez poškození od kocábky, které by stačila jedna rána a šla by ke dnu.

 Shrnutí
Celkově jsou mé dojmy z Patrician III trochu rozporuplné. Ačkoli tato hra nemá prakticky žádnou konkurenci, je stále vynikající a skvěle se hraje, zklamal mě nízký počet novinek ve třetím pokračování. Když vezmu v potaz, že od druhého dílu uplynuly už více jak dva roky, mám pocit, že se chlapíci z Ascaronu trochu flákali. Rozhodně mohli trochu více přitlačit na pilu a vytasit se z nějakým razantnějším vylepšením, které by donutilo i již otrlé hráče znovu sednout k počítači a opět si Patrician s chutí zahrát.

Zvětšit zdroj: Archiv Takhle totiž nezbývá než doporučit lidem, co už druhý díl mají, aby pečlivě zvážili, jestli jim editor a pár drobností za ty peníze opravdu stojí. Já myslím, že ani ne. Jinak se ale na Patrician III mohou dívat ti z vás, kteří nic podobného nikdy nehráli. Pokud se vám zamlouvá herní systém a máte chuť si zkusit vést středověkou obchodní společnost, pak vám radím brát všemi deseti a přičíst si k výslednému hodnocení dobrých 10%.

Stáhněte si: Trailery, Cheaty

Související články: Patrician II recenze (10/2001), Port Royale CZ recenze (5/2003), Novinky

 
Bergy
autorovi je 24 let, pracuje v IK+EM jako správce ekonomického systému a specializuje se na strategie všeho druhu (všechny články autora) 
 
Bergy

Verdikt:

Propracovaná středověká obchodní strategie. Škoda jen, že se až příliš podobá druhému dílu a přináší moc málo změn.

Nejnovější články