NHL 2005 - recenze
9/10
zdroj: tisková zpráva

NHL 2005 - recenze

1. 10. 2004 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Ač se tomu nechce věřit, setkáváme se už s 13. ročníkem hokejové stálice NHL. Je to pro EA Sports nešťastné číslo nebo naopak představuje významný posun v hratelnosti díky realistickému systému bruslení a dalším novinkám?

Autor: Mickey Mouse
Publikováno: 1.října 2004
Verze hry: finální/anglická
Doba recenzování: 1 týden

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Tak jako každý rok se i letos setkáváme s novým, v pořadí už 13. ročníkem hokejové stálice NHL z dílny kanadských EA Sports. Jelikož se jedná o sérii, kterou zná snad každý, upustím od klasické seznamovací omáčky a vrhnu se rovnou na hodnocení aktuální verze hry. V úvodu pouze předešlu, že se v pojetí hry jedná o posun v grafickém zpracování, o podstatné vylepšení Dynasty módu a několika novinek se dočkala i hratelnostní stránka, což si vše včetně dalších inovací přiblížíme podrobněji v následujících odstavcích.

 Audiovizuální stránka
Začněmě netradičně neherní, ale přesto důležitou složkou hry, a to její zvukovou a grafickou stránkou. Obojí opět představuje jednoznačný posun kupředu. Komentátorům přibylo zase několik hlášek, zvuky z ledové plochy jsou opět reálnější a působivější, reakce publika dodávají atmosféře punc. Hudba přes nepříliš bohatou nabídku představuje to lepší, nač jsme u her zvyklí a letošní výběr skladeb mi sedí víc než to, co se posledních pár let ve hře střídalo. Zmínku zaslouží i přehrávání skladeb z ampliónů hledišt i během samotného zápasu.

Ruku v ruce s lepší zvukovou kulisou jde i samotná grafika, ať už statická či animace, které vyplňují dění v momentech před zápasem či při jeho přerušeních. Osobně se mi v NHL 2005 velice líbí zpracování hráčů jako takových, kde mi konečně jejich obličeje přijdou hodně reálné, dresy i hokejky včetně ostatní výbavy také působí velice dobře i při detailních záběrech a animace rovněž připomínají o poznání věrněji opravdový hokej. To samé platí o zpracování střídaček, trenérů i diváků, kteří vesměs nepřipomínají opařené zombies, ale normální občany s bezdefektní vizáží :)

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Na konto animací nutno poznamenat, že se neustále opakují, a přestože jsou tedy vyvedeny pěkně, brzy se okoukají a budete je přeskakovat. Ale budiž, přeci jen tohle můžeme brát jako přidanou hodnotu a podstatná je především hratelnost. Ještě zmíním menu, které se letos v porovnání s předešlými ročníky povedlo a je přehlednější a uživatelsky více přítulné. Ne že bych si nedokázal představit nic dokonalejšího, nicméně proti tomu, co nám autoři servírovali dříve, jde určitě o pokrok.

 Odfláknuté ovládání
Obrázek zdroj: tisková zpráva Nový ročník NHL pohání zcela nově koncipovaný pohybový engine, díky němuž se motorika hráčů a jejich bruslení dost podobá reálnému hokeji. Co se týká ovládání, zcela bez debat jde o hru přizpůsobenou joypadu a klávesnici je nutno brát jako alternativu v duchu hesla „z nouze ctnost“. To nepovažuji vůbec za chybu, naopak cením snahu přizpůsobit hru možnostem ovladače k tomuto účelu vyvíjeného. Co už ale z trika vývojářům neodpářu, je způsob, jakým definici ovládacích prvků odflákli. Jednak hra (oproti minulým ročníkům) podporuje jen některé typy ovladačů (jejich seznam najdete v readme souboru nebo zde). Kdo disponuje gamepadem jiným, může narazit na fatální problémy s jeho chováním, nebo má smůlu úplně.

Tímto ale "prasáctví" programátorů nekončí. Už jsme si zvykli, že ovládací funkce tvoří jakási siamská dvojčata, a tak třeba tlačítko pro sřelbu automaticky musíme používat v obraně pro bodyček apod. Novinkou tohoto ročníku je další nepochopitelné omezení, které nedovoluje mapovat některá tlačítka či klávesy vůbec, navíc některé funkce jsou namapovány natvrdo a nejdou měnit. Například „modifikátor“ napevno přiřazený (od ostatního ovládání na hony dislokované) klávese „P“ bude asi nepřekonatelným oříškem pro spoustu z vás.

Naštěstí vznikly neoficiální utility, které většinu potíží řeší. Pro vyznavače klávesnic se objevil užitečný prográmek (220 KB), jenž zpřístupňuje pro ovládání všechny klávesy. Majitelé gamepadů se budou muset poohlédnout po internetu, kde by třeba na stránkách výrobců mohli najít utilitu, která provádí totéž a možná i víc. Pro svůj gamepad od Logitechu jsem našel prográmek Logitech Profiler (8 MB, lokální mirror), který umožňuje krom jiného předefinovat zcela libovolně tlačítka a uložit je do profilů, které se pak mohou nechat automaticky spouštět se zvolenou hrou. Tím pádem lze natvrdo nadefinované funkce přemístit na tlačítka, která chcete a hru tak půjde ovládat přesně tak, jak si přejete.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Ovládání NHL 2005 je každopádně zase o něco bohatší a na rozdíl od jiných lidí to považuji za plus. Nově je rozdělena střelba tak, že jedno tlačítko slouží pro střelbu zápěstím a druhé pro příklepy. Fajn je na tom mj. skutečnost, že střelba se provádí až při puštění tlačítka a tudíž i při dloubáku lze táhnout puk po zemi a poslat jej na bránu, až když chci. Do toho přidám už z dřívějška známou (ale většinou hráčů nepoužívanou) možnost ručního kvedlání hokejkou, čímž lze účinně klamat obranu i golmana.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Nově lze zasouvat puk do svatyně zpoza brány. Provedete to v podstatě tak, že hráčem zajedete do prostoru za brankou a stisknete střelbu. Hráč najede k bližší tyči a pokusí se puk zasunout do branky či mezi golmanovy betony. Za zmínku stojí také možnost avizovanou střelu či přihrávku zrušit. Při zmínce o přihrávkách doplním informaci o možnosti přihrávat po ledě či vzduchem.

 Open Ice
Další novinkou NHL 2005 je systém „Open Ice“, jenž je prezentován dvojím způsobem. V obou případech se jedná o možnost, jak se na ledě uvolnit a vytvořit si prostor pro nebezpečnou akci. První metoda je tzv. „Open Ice Control“. Stisknutím příslušného tlačítka přepnete na spoluhráče bez puku, kterého začnete ovládat a můžete si s ním najet do volného prostoru. Stisknutím přihrávky pak hráč s pukem pošle nahrávku na toho, kterého ovládáte.

Druhá varianta se jmenuje „Open Ice Support“ a využijete ji v útoku i obraně. K tomuto účelu zvoleným tačítkem přivoláte na pomoc spoluhráče, který začne atakovat protivníka postaveného nejblíže hráči s pukem. Pro ilustraci si představte třeba situaci, kdy máte celou pětku v soupeřově pásmu, váš obránce u modré má puk a proti němu jede soupeř ve snaze mu jej sebrat anebo aspoň hráče fyzicky napadnout. Použijete-li v této situaci Open Ice Suport, váš spoluhráč vyjede proti tomuto hráči a pokusí se jej zastavit, čímž pro vašeho hráče s pukem vytvoří prostor a poskytne mu čas na rozehrávku či střelu. Budete-li ale Open Ice Support používat příliš úporně, můžete být vyloučeni za nedovolenou hru. Takže používat, ale s mírou.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Zapomeňte na dřívější návyky
Z praxe mohu o hratelnostních novinkách napsat, že se mi rozhodně líbí. Je potřeba si na ně nejprve zvyknout, jakož i na celý způsob ovádání. Pro to, abyste si NHL 2005 skutečně vychutnali, budete muset zahodit i řadu návyků z dřívějška, neboť se změnila i celková koncepce pohybu hráčů na ledě, jejich vzájemná spolupráce, rozptýlení po kluzišti, hra útočná či obranná. Zpočátku jsem si pěkně zanadával, když mi při léta používaném průniku podél mantinelu vždycky obránce sejmul v půlce útočného pásma křídlo u hrazení a tím prakticky každý pokus ztroskotal zcela stejným způsobem. Ale pak jsem si uvědomil, že to jsem vlastně já, kdo hraje stereotypně a tak se nemohu divit, že soupeř si mě vždycky stejně podá.

Začal jsem tedy přemýšlet i hrát jinak a vám doporučuji zkusit to samé. Měňte herní styl a sledujte, jak na to reaguje počítač. Vstřebejte všechny možnosti ovládání a začněte si hru užívat. Rozjíždíte-li akci, není nutné se hnát vždy za každou cenu fofrem dopředu. Najeďte si třeba s pukem za vlastní branku, použijte Open Ice Control a zajeďte si některým z útočníků do volného prostoru, kam si pak nechte přihrát. Možností je opravdu hodně.

 Dva energy-drinky
Na tomto místě musím upozornit na další šikovnou vychytávku, a tou je práce s energií nebo řekněme se zrychlením. Hráči letos používají dvojí energii, která se indikuje i graficky pod hráčem, kterého ovládáte. Dokud tomuhle nepřijdete na kloub, budete mít pocit, že při souboji jeden na jednoho nemáte šanci. Ale ono to jde a je to šikovně vymyšleno...

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Kromě známé energie, jež udává hráčovy síly, přistupuje do hry ještě jakási schopnost zrychleného pohybu. Ta se kumuluje bruslením bez zrychlování a naopak zrychleným pohybem se ztrácí. Pokud budete chtít jít do úniku anebo objet soupeřova obránce, musíte mít dostatek této energie, jinak si neškrtnete. Takže v praxi používejte zrychlení jen krátkodobě v okamžicích, kdy je opravdu potřebujete a uvidíte, jak se celá hra rázem změní. Při kontaktu se soupeřovým obráncem je dobré zkusit třeba kličku, otočku apod.

 Volba strategie
Z dřívějška známe i používání několika předdefinovaných strategií na úrovni každé útočné řady. Nyní navíc můžeme volit míru tlaku v pěti stupních a novinkou je volba stategie při každém buly. Tlak představuje v praxi snahu hráčů se držet spíš směrem k soupeřově brance či naopak, což poznáte i podle toho, jak moc se vaši hráči budou hrnout kupředu, často i za cenu postavení mimo hru. Ono se vůbec vyplatí sledovat, jak se spoluhráči chovají a jak si najíždějí.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Před rozehrávkou každého buly máte nově možnost si zvolit, zda je chcete odehrát agresivně, neutrálně či obranně. Tomu pak bude odpovídat i rozestavení celé vaší pětky okolo kruhu. I tohle taktické oživení potěší a beru je za jeden ze způsobů, jak hru obohatit. Nejsem sám, kdo nabyl dojmu, že se počítačoví hráči letos opravdu učí a odkoukávají vaši taktiku. Provedete-li v útoku nějakou nebezpečnou kombinaci, počítač si už příště dá pozor a zachová se ve stejné situaci jinak.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Důležitým ukazatelem u NHL 2005 je také chování a reakce golmanů. Letos zažijete méně odražených puků, což je bližší realitě a nesvádí to k omezení hry na nastřelování branky se snahou o dorážky. Ne, že by to nešlo praktikovat, ale v podstatně omezenější míře. Puk se od golmanů odráží všemi směry, tady klidně je jen lízne a letí dál směrem za branku, případně jej brankář pouze srazí k ledu, někdy i do vlastní svatyně. Branky zažijete z dalekonosných střel, dloubáků, dorážek, skrumáží, nešťastné vlastňáky i kombinační či po vydařené kličce.

 Free 4 All
K tréninku může posloužit také nový herní mod Free 4 All, rozšiřující dosud známé typy jako přátelák, sezóna, turnaj (letos dokonce samotný Světový pohár), liga či dynastie. Tento mod je zajímavým zpestřením, který určitým způsobem nahrazuje trochu nepochopitelně absentující (a v minulosti vždy neuvěřitelně krkolomně zpracované) trestné nájezdy. Jde o hru až čtyř hráčů na jednu bránu, kde se každý na vlastní pěst snaží nastřílet co nejvíc branek. K tomu mohou do hry vstoupit až dva počítačem řízení obránci a samozřejmě golman, který stojí vždycky proti vám. Hraje se pouze v útočné třetině, kdy je modrá čára obehnána hrazením a nejde se tak dostat za její hranici. Budete-li chtít potrénovat, skočte na led sami a můžete trénovat střelbu, kličky, nájezdy atd.

 Vypilování dynastie
Dynastie se v sérii NHL poprvé předvedla již loni, a jak je u EA Sports zvykem, byla sešita horkou jehlou a vzbudila u řady hráčů rozhořčení. Letos je třeba pochválit tvůrce za vypilování tohoto modu ve verzi 2.0, který se stal zajímavým, atraktivním a v mnohém připomínajícím skutečnou práci manažera hokejového týmu. Lze volit ze šesti osobnostních charakterů, odrazem čehož jsou pak atributy, které do začátku získáte. Dále hraje roli konkrétní situace a záměry klubu, pro jehož vedení se rozhodnete, a pak už se můžete ponořit do managementu, sledování financí, scoutingu talentů, uzavírání smluv s hráči, plánování tréninků, uzavírání kontraktů atd. atd. Vše je zpracováno šikovně a myslím, že každý komu je tenhle styl zábavy vlastní, bude spokojen.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Dynasty mód však má své slabé místo a tím jsou statistiky - bohužel věc pro manažera i vás jako hráče zvoleného týmu velmi podstatná. Statistiky jsou prostě silně odfláknuté, chybí řazení hráčů podle kritérií, informace o zápase neobsahuje nic víc než výsledek a každého, kdo na jakékoli souhrny koukne, hned napadne spousta důležitých informací a funkcí, ke kterým se přímo nabízí v daném přehledu mít přístup. Bohužel se tohle odfláklo a snad se toho dočkáme aspoň za rok v Dynasty v3.0. Tohle je jedna z bolestí sportovních „ročenek“ od EA, kde datum vydání má vyšší prioritu než obsah hry jako takový.

 Hrajeme online
Obrázek zdroj: tisková zpráva NHL 2005 nabízí samozřejmě i hru online. Jednak je přes jejich oficiální herní servery, které krom klasického zápasu nabízejí i mnohem víc služeb. Druhá možnost je propojení přímo na kamarádovu IP adresu, což rovněž není žádnou novinkou. Zarážející je ale v obou případech kvalita síťového kódu, který se letos zdá být ještě podstatně horší než byl dřív a hra vykazuje značné zpoždění (lagy), což ji velice silně degraduje. Můžeme se pouze modlit, aby se objevil patch, který tento velký problém vyřeší, protože přeci jen v dnešní době je hraní online běžná věc a řada hráčů si NHL právě díky této možnosti pořizuje. O to víc je tento fakt zarážející dnes, kdy už i u nás je internet na rozumné úrovni a v dostupných cenových relacích, takže tu samozřejmě nezmiňuji zkušenosti s hraním po modemu, nýbrž po kabelovce.

Z dalších věcí, které zrovna nepotěší, bych vyzdvihl ponechaný systém otáčení kluziště, který loni zcela nepochopitelně autoři degradovali a odstranili šikovný tabulátor, který každým stiskem otočil kluziště o 180 stupňů. Opět i letos musíme nastavovat pohled v menu a to stejně pitomým způsobem jako loni. Obdobnou degradaci provedli letos autoři i při uzamykání ovladače na konkrétního hráče. Dřív to šlo velice jednoduše ještě před zápasem, letos se mi to daří pouze v menu zobrazujícím se až průběhu hry při přerušení zápasu.

Na téma opakovaných záznamů čili „replayů“ už se toho v minulosti také napsalo dost a vadila předevšim zcela zbytečně krkolomná práce s jejich přehráváním. Letos to autoři vyřešili po svém tak, že prostě replay nejde uložit vůbec. Podivná logika. Ne zcela šťastné mi přijde i odvolávání golmanů z branky, které si občas nechtěně stisknete a tím se dostanete do prekérní situace. Stávat se vám to bude hlavně zopčátku, než vstřebáte ovládání, nicméně i tak by se dal tenhle povel nastavit tak, aby k jeho nechtěnému vyvolání ani při závarech nedocházelo.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Naopak bych mohl pochválit stupnici, která dovoluje nastavit míru anebo řekněme pravděpodobnost trestných střílení na úkor vyloučení v případě faulu. A když už jsme u faulování, myslím, že by si rozhodčí zasloužili poněkud přísnější píšťalku, neboť četnost vyloučení (alespoň na standardní nastavení přísnosti) často neodpovídá skutečné vřavě mazi mantinely.

 Rozsudek
Sesumíruji-li, co jsem o NHL 2005 napsal, dostanu se k celkem pochvalnému verdiktu. Kdo ale žádá reálnou simulaci hokeje a zároveň by jí chtěl dosáhnout mačkáním čtyř kláves, je slušně řečeno utopista. Kdo si hru rád osahá a vstřebá její ovládání, bude určitě spokojen. Kladně hodnotím i dynastii, která je zpracována šikovně a oproti loňskému debutu představuje velký pokrok, navzdory odfláknutým statistikám.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Autory naopak nepochválím za síťový kód a některé zdánlivé drobnosti, které zcela zbytečně prudí - nemožnost otáčet kluziště, uzamykání ovladače až po startu zápasu, nemožnost definovat úroveň útočníků a golmanů pro každý tým nezávisle, absence režimu trestných střílení, nemožnost ukládat replaye, problémy s ovládáním). Na zcela erudovaný verdikt je ještě brzy a k tomu, abych jej vyřkl po týdnu hraní, se necítím. Jak se NHL 2005 osvědčí v praxi, ukáže až čas, ale mně osobně se hra líbí čím dál víc, což je dobré znamení.

Stáhněte si: Videa...

Související články: Dojmy z prezentace NHL 2005, Novinky, NHL 2004 recenze

Mickey Mouse
autorovi je 35 let, pracuje jako grafik na volné noze, hrami se zabývá od dob osmibitů, zaměřuje se hlavně na akční a sportovní hry nebo ty s podporou multiplayeru (všechny články autora) 
 
Mickey Mouse

Verdikt:

Letošní hokej považuji za povedený i navzdory výše zmíněným chybám, z nichž nejpodstatnější vidím v síťovém kódu. Osobně se mi hratelnost i audiovizuální provedení líbí a v novinkách vidím hratelnostní posun kupředu. NHL se stává hrou připomínající hokej a začleňuje se do něj stále více herních prvků, které si nejvíce vychutnáte při použití gamepadu

Nejnovější články