MTX: Mototrax - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

MTX: Mototrax - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

15. 12. 2004 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Kvalitních simulátorů terénních motorek je na PC jako šafránu. Od původně konzolového MTX: Mototrax toho dopředu nikdo moc nečekal, ale o to víc tato hra nakonec překvapila. Co vše má společného s Tony Hawkem?

Autor: Agile
Publikováno: 15.prosince 2004
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/anglická pro PC
Doba recenzování: 10 dnů

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Pokud jste příznivci závodů motorek, jistě mi dáte za pravdu, že jsme tu již drahně dlouhou dobu neměli žádnou pořádnou hru z tohoto žánru. Jistě, byla tu výborná série Moto Racer od Delphine Software, ale kde je jí dneska konec? Od vydání posledního dílu uplynuly více jak tři roky a za tu dobu se neobjevil žádný výraznější titul, který by stál za zmínku. Velmi povedená byla ještě série Motocross Madness od Microsoftu, ale její vývoj byl rovněž bohužel ukončen.

V současné době se na pulty zahraničních herních obchodů dostává nová hra MTX MotoTrax od relativně neznámých Left Field Productions. Pokud byste nahlédli do jejich portfolia, zjistili byste, že tato firma má na svědomí několik sportovních titulů určených výhradně pro konzole. Ano, jak asi správně tušíte, právě tam je domovská platforma i této hry, která pro PS2/Xbox vyšla už na jaře. Pokud dopředu skřípete zuby a začínáte na ni pohlížet skrze prsty, nenechte se zmást. MTX MotoTrax totiž vznikala v úzké spolupráci se společnostmi Aspyr/Beenox, která nakonec provedly její konverzi na PC.

 Kariéra a herní styly
Jako každá správná závodní hra nabízí MTX MotoTrax hned několik různých módů, přičemž tím hlavním je zde kariéra. V ní je váš úkol poměrně tradiční – z neznámého jezdce, který se díky svému umu a štěstí dostal do začínajícího týmu, se musíte vypracovat na hvězdu první velikosti. Avšak ke splnění tohoto jednoduchého cíle vede relativně trnitá cesta.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Celý mód kariéry je rozdělen do několika částí dle odvětví motoristického sportu – máme tu motocross, supercross, freestyle, freeride. Pokud byste nebyli obeznámeni s významem jednotlivých pojmů, zde je stručné vysvětlení. V motocrossu jezdíte na venkovních terénních tratích umístěných různě po světě. Supercross je v podstatě to samé, avšak s tím rozdílem, že se vše přesouvá na obrovské stadiony, kde jsou tyto tratě vybudovány uměle.

Freestyle se také odehrává na stadionu, kde je vaším cílem dělat různé triky, proskakovat kruhy s papírovými výplněmi apod., tedy primárně tu nejde o závod v pravém slova smyslu jako u motocrossu a supercrossu. No a konečně poslední je freeride, který v sobě spojuje všechny předešlé prvky. V těchto levelech se především učíte nové triky od starších a zkušenějších spolujezdců, překonáváte vlastní limity nebo plníte někdy šílené úkoly a tím pilujete svůj styl.

 Jako Tony Hawk?
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Podíl Aspyru a Beenoxu na celé hře je znát hlavně ve zmiňované volné jízdě (freeride), v níž se fanoušci série Tony Hawk Pro Skater mohou cítit jako doma. Budete tu totiž vlastně hledat charaktery (ať už jezdce nebo obyčejné osoby), které vám zadávají různé dílčí úkoly, které je potřeba splnit. Jednou tak kupříkladu budeme muset ujet určitý úsek na zadním kole, jindy předehnat v závodu zkušeného kolegu, chytit zloděje atd. Za toto všechno dostáváte zkušenostní body, jejichž dostatečné množství je nutné pro otevření dalších tratí pro závodění.

Od začátku až do konce hry tak máte zpřístupněny všechny 4 odvětví (motocross, supercross, freeride, freestyle) a v nich musíte dosáhnout co nejlepších výsledků. Nejde se na nic specializovat, vždy je třeba být všestranný jezdec a plnit souběžně všechny zadané úkoly pro další postup.

 PDA, sponzorování, nové vybavení
Zatímco spojení se světem v posledním dílu série Tony Hawk zajišťoval mobilní telefon, zde dostanete pro změnu k dispozici kapesní počítač PDA. Díky němu jste v neustálém kontaktu se svým manažerem, sponzory, máte z něho přístup k vašim statistikám, můžete se kouknout, jakým způsobem se provádějí jednotlivé triky a také se odtud dostanete k nákupu lepšího vybavení.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jestliže si v závodech povedete dobře, brzy vás začnou oslovovat první sponzoři, kteří budou nabízet více či méně výhodné kontrakty s firmami, jež zastupují. Na vás pak bude, zda je přijmout či nikoliv. Pokud tak učiníte a oblečete se třeba do trikotu s jejich emblémem, získáte od nich za úspěch v závodě určitou sumu financí. To se hodí, nemyslíte?

Za peníze ze závodů nebo od sponzorů si můžete dle očekávání nakupovat lepší vybavení, především pak třeba novou kombinézu, helmu nebo jiné doplňky. To, že byste si mohli svůj stroj, na které závodíte, vylepšovat nákupem nových dílu, tu opravdu nenajdete. Ono se to možná nezdá, ale například za kalhoty nějaké věhlasné značky dáte pěknou částku v řádu desítek tisíc dolarů...

 Triky a ovládání
Mám-li mluvit o tricích, které lze ve hře provádět, opět mi to nedá a musím se otřít o sérii Tony Hawk. Princip jejich provádění je totiž naprosto totožný. Existují tu dvě akční (trikové) klávesy, z nichž každá nebo obě dohromady v kombinaci se stisky určitých šipek kurzorů vytvoří výsledný trik. Co se týče jejich počtu, je opravdu z čeho vybírat, jelikož jich je něco málo přes stovku. Některé umíte již od začátku, jiné se naučíte v průběhu postupu hrou od ostatních jezdců.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Samotné ovládání by se dalo označit za standardní. Pod kontrolou musíte mít jak plyn, brzdu a spojku, tak tlumiče. Ty je lepší na rovince zaaretovat, abyste dosáhli vyšší rychlosti. A aby toho nebylo málo, ještě je třeba hlídat si náklony dopředu / dozadu. Byť to na první pohled všechno zní složitě, v praxi se se všemi těmito věcmi rychle sžijete. Hra jako taková se dá v pohodě celá obsloužit na klávesnici, avšak rozhodně doporučuji použití gamepadu.

MTX MotoTrax je poměrně realistická hra a pokud by ji někdo označil za arkádu, můžete se mu vysmát. Samozřejmě, že některé věci (např. že po pádu se otřepete a hned jedete dále) by se vám ve skutečnosti těžko přihodily, ale to se dá ještě tolerovat. Motorka se dle mých zjištění chová víceméně tak, jak by měla a s fyzikou jako takovou větší problémy nejsou.

 Exhibice, editor, multiplayer
V okamžiku, kdy kariéru dohrajete nebo vás prostě omrzí, skýtá hra široké možnosti v módu jménem exhibice. Tady si totiž můžete vybrat jeden ze stylů hry a poté libovolnou trať, na níž se to budete snažit soupeřům natřít. Ovšem je třeba mít na paměti, že k dispozici budou pouze ty, které jste si předtím odemkli v kariéře. Navíc tu je možnost závodu s duchem a volba projíždění vlastnoručně vytvořené tratě. MTX MotoTrax totiž s sebou přináší i intuitivní editor, s jehož pomocí si můžete udělat okruh dle svých představ. Bohužel bude muset být pouze na stadionu, volba externího prostředí totiž není k mání.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Pokud by vám vše výše popsané nestačilo či byste si radši ještě více vychutnali opojný pocit vítězství, můžete své síly změřit ve hře více hráčů. Vedle klasické hry po internetu nebo lokální síti si pro nás autoři nachystali dnes notně opomíjenou, leč v minulosti velmi oblíbenou libůstku ve formě split-screenu pro dva hráče. Online se proti sobě může postavit až 8 hráčů, avšak tento mód jsem neměl možnost otestovat.

 Grafika
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Jedním z největších minusů celé hry je grafika. Ta je na dnešní dobu lehce archaická a ano – „konzolová“. Při jízdě to asi ani nepostřehnete a nebude vám to nijak moc vadit, ale stačí např. zpomalit a začít zkoumat diváky podlé tratí. Pak snadno zjistíte, že jde o nevzhledné a zastaralé 2D textury. Na hratelnost, která je mimo jiné na opravdu solidní úrovni, to má sice pramalý vliv, avšak i toto se počítá.

Na druhou stranu, výrazné plus vidím ve variabilních prostředích, v nichž závodíte – jednou prašná trať kdesi v Arizoně, podruhé blátivá cesta, potřetí třeba opuštěný lom. Stejně tak v přizpůsobení jezdce k obrazu svému - určíte, jaké má mít vlasy, vousy, pleť a tak dále a tak dále, příznivci Tony Hawk asi ihned ví, o čem je řeč.

Defaultně sledujete dění okolo vás z pohledu kamery umístěné kousek ve výšce nad vámi. Pro dosažení pocitu větší autentičnosti ale rozhodně doporučuji pohled z vlastních očí. Jednotlivé animace a pohyby při vykonávání triků vypadají relativně autenticky, takže v tomto ohledu není hře co vytknout. Díky nenáročné grafice je MTX MotoTrax poměrně shovívavé k HW požadavkům, tudíž není problém hru plynule provozovat i na starších sestavách.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

 Hudba a ozvučení
Jednotlivé zvuky a dabing jsou skutečně profesionální. Kupříkladu tak v kariéře doslova na první poslech poznáte přechod od 125ccm k 250ccm. Atmosféra a hlas komentátora vás taky rychle strhne a budete tak naplno nasávat tryskající atmosféru naditou benzínem. Stejně dobře se vývojářům povedlo vybrat ty správné hlasy pro namluvení jednotlivých postav (týpek, který svým chováním a vzhledem vypadá, že si dal jointa, opravdu hovoří tak, jakoby se to stalo apod.).

Stránkou samou pro sebe je hudba. Ta má skutečně říz, je správně uřvaná a nebojím se říct, že může směle konkurovat sérii Tony Hawk (vím, že o ní pořád hovořím, ale tomu srovnání se zkrátka nelze vyhnout). Byť na soundtracku není tolik zvučných jmen, výběr se navýsost povedl. Z těch nejznámějších stačí jmenovat třeba Metalicu, Faith No More nebo třeba Slipknot.

 Proč si tuto hru sehnat?
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Od MTX MotoTrax dopředu nikdo moc nečekal. V médiích se o ní nemluvilo, a tak když přišla na PC, bylo to skoro jako malé zjevení. O to více jsem potěšen, jelikož se nejedná o tuctový titul, který byste dokončili za pár hodin. MTX MotoTrax nabízí desítky hodin perfektní a neúnavné zábavy, jež je zaobalena do koukatelného, leč poněkud obstarožního kabátku. Nicméně jste-li ortodoxními přívrženci motorového sportu, tuto malou „nedokonalost“ s ledovým klidem ustojíte. Nějakých jiných výrazných chyb se ve hře autoři nedopustili, proto vám ji mohu směle doporučit.

Stáhněte si: Demo, Trailer...

Související články: Novinky...

Agile
autorovi je 19 let, nejraději hraje akční hry a RPGčka, občas si odpočine u nějaké příjemné adventury a ulítává na sci-fi a cyberpunku


 
 
Agile

Verdikt:

Máte-li rádi našlápnuté motorky v jakékoliv formě, je pro vás vlastnictví MTX MotoTrax doslova nutností. Jedná se totiž o nadprůměrnou hru s výtečnou hratelností, která poněkud ztrácí jen svým zpracováním. Konkurenci v podstatě v současné době na PC nemá žádnou, proto se netřeba dlouho rozhodovat.

Nejnovější články