Metro 2033 - recenze knihy
zdroj: tisková zpráva

Metro 2033 - recenze knihy

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

12. 7. 2010 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Jestli máte tu možnost, nejdříve si přečtěte tuto knihu a až potom si zahrajte samotnou hru. Spousta souvislostí vám dojde právě až po jejím přečtení.

Autor: Pavel Oreški
Publikováno: 12. července 2010


Obrázek zdroj: tisková zpráva Před čtvrt rokem jsem recenzoval hru Metro 2033, překvapivě úspěšnou FPS z Ruska, a to jak původem, tak zasazením. Už v době vydání se mluvilo o tom, že je hra vytvářena na základě knižní předlohy. V podstatě současně se na trhu objevil i stejnojmenný román z pera ruského spisovatele Dmitryje Glukhovskeho.

Už hodně dlouho dělám recenze počítačových her, ale do jiných odvětví se moc nepouštím. Jednou jsem to zkusil s filmem Doom a teď je na řadě kniha. Spíše než z pohledu kritika se na ní podívám očima počítačového hráče.

První, co vás na knize Metro 2033 upoutá, je obal, který pod velkým červeným nadpisem zobrazuje plynovou masku v jejíchž průhledech se odráží interiér podzemní dráhy. Nicméně pozorný hráč si všimne, že právě tento výjev byl převzat z herní adaptace, dokonce je v dolní části odrazu vidět jedna ze střelných zbraní přímo ze hry.

Začátek je tedy pro hráče pozitivní. Ruku na srdce, aby se kniha odkazovala na hru, to se jen tak nevidí. Zajímavé jsou i úvodní a závěrečné stránky knihy. Na těch dvou prvních je aktuální mapa moskevského metra, na té poslední plánek podobný, jen z doby, kdy se odehrává příběh. Obě obsahují jména stanic, ta druhá navíc s vysvětlivkami. Ty informují o aliancích, ke kterým jednotlivé stanice patří a o úkazech, které se v nich nebo jejich okolí vyskytují. Jde například o zničené prostory, stržené tunely, místa zasažená radioaktivitou a podobně.

Příběh totiž popisuje život dvacetiletého mladíka jménem Arťom, který žije na odlehlé severní stanici VDNCH, na níž stále častěji útočí Ďáblové. To jsou mutanti z povrchu, který byl při celosvětové jaderné válce zamořen radioaktivitou. Několik desítek tisíc Moskvanů se stačilo ukrýt do největšího protiatomového krytu na světě – moskevského metra – a teď se snaží zuby nehty přežít.

Jídlo získávají z pěstování hub, které používají jako základ čaje a krmení pro prasata, což je druhá nejčastější složka jídelníčku. Většinu života obyvatelé metra tráví ve tmě, na stanicích je několik zdrojů světla a nejcenějšími surovinami jsou zbraně, dřevo a jídlo. Arťoma a jeho otčíma jednoho dne navštíví Hunter, který chce vyřešit problém s Ďábli stržením tunelu. Nicméně požádá Arťoma, aby v případě neúspěchu přešel metro a požádal jeho přátele o pomoc.

Zanedlouho se Arťom vydává na svou první cestu do jiných stanic, skrze temné tunely a objevuje v sobě víc, než si kdy dokázal představit. Hlavně je jeho putování popisem různých skupin, které se v metru vytvořily. Vnitřní okruh ovládá Hanza, což je bohatá skupina stanic věnující se obchodu, Arťom potká komunisty, nacisty, revolucionáře, náboženské fanatiky a různé kriminální živly. Stále se drží svého cíle, kterým je doručení zprávy o nebezpečí, jež hrozí jeho stanici a případně celému metru.

Nejzajímavější na celé knize je zejména vynikající popis společnosti, která se snaží přežít ve velmi omezeném a pro člověka nevhodném, stále temném prostředí. Lidé jsou sice odolní, ale zdravý rozum si v takových podmínkách uchová málokdo a o to více se daří různým extrémním společenstvím. Ať už náboženským, vojenským, nebo zločineckým. Četba je to zajímavá, jen je těch skupin nakonec už moc a žádné není věnován větší prostor, ačkoliv by si to zasloužily.

Druhou významnou složkou je určitě atmosféra, která byla i jedním z nejlepších faktorů herního zpracování. Dmitry Glukhovsky dokáže velmi sugestivně popisovat dění kolem a protože většinou čtu před spaním, občas jsem dřímal hodně neklidně. Jestliže bych měl knížku jakokkoliv zhodnotit, budu určitě pozitivní. Jsem velmi rád, že se mi do rukou dostala a těším se na případná pokračování. Nicméně je třeba přihlédnout k tomu, že mým oblíbeným žánrem je sci-fi a knížka je určená přesně pro takové publikum.

Na závěr si ještě dovolím upozornit na to, co jsem během čtení psal několikrát na svůj Twitter – jestli máte možnost, nejdříve si přečtěte knihu a až potom si zahrajte samotnou hru. Jednak nebudete od začátku čtení vědět, jak to celé dopadne a naopak při hraní se nebudete v příběhu ztrácet. Hra samozřejmě nemá tak široký záběr a spousta souvislostí mi došla právě až po přečtení Metro 2033.

Za poskytnutí knihy pro recenzi děkujeme CD Projektu. Sehnat se dá za 317 Kč z obchodu Arara, kde mají i ukázky několika stran textu knihy.

Související články: Vše o hře Metro 2033 na Tiscali



 
Pavel Oreški
autorovi je 25 let, hraní her se věnuje téměř patnáct let a nepohrdne jakýmkoli žánrem

 
 
Pavel Oreški
Smarty.cz

Nejnovější články