Lego Racers 2 - recenze
8/10
zdroj: Archiv

Lego Racers 2 - recenze

16. 10. 2001 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Proč jsou hry se značkou Lego tak oblíbené, že se hned třikrát umístily v desítce nejprodávanějších her v ČR za září? To zjistíte po přečtení recenze druhého dílu závodů Lego Racers nejen pro děti.


Lego Racers 2 - recenze

Autor: ABE
Publikováno:
16.října 2001
 

Zvětšit zdroj: Archiv Ve svém dětství jsem si s Legem často hrával. Představoval jsem si, že jsem velitel policejní jednotky a bráním svoje město před lupiči. Jindy jsem byl zase lupič já a snažil jsem se všelijak obelstít policejní jednotky. Takovouto zábavou jsem často trávil svoje dětské léta, stejně jako asi řada z Vás. Potom jsem ale dostal první počítač a na lego pomalu zapomněl. Často mě ale napadalo, jaké by to bylo skvělé, kdyby někdo převedl lego na počítač a já mohl znovu stavět jak obyčejné baráčky, tak i monumentální stavby z všelijakých kostiček... V Lego Racers 2 sice města stavět nelze, ale postavit si alespoň vlastní vozítko zase takový problém není. O tom ale až později.

Před několika lety se objevila hra s názvem Lego Racers. Již podle názvu bylo zřejmé, co v této hře bude hrát hlavní roli. Ano, bylo to lego. Na svou dobu včelku zábavná hra, která ač neoplývala nijak kouzelnou grafikou (co byste také očekávali od obyčejných lego kostiček, že?), byla velice zábavná a sám jsem několik dnů strávil závoděním se svým panáčkem proti ostatním lego postavičkám. Proto jsem byl docela zvědavý, jak dopadne nové pokračování této hry, které vyšlo v září.

 Volnost pohybu
Hned zpočátku musím říct, že zklamán rozhodně nejsem. Kvalita hry se posunula snad ve všech oblastech směrem kupředu. Pryč je onen nevzhledný terén, na kterém jsme závodili v prvním díle, pryč jsou také nehezké modely autíček. Všechno bylo vylepšeno a přepracováno. Na první pohled vás uchvátí nádherná 3D krajina, po které se samozřejmě můžete zcela libovolně projíždět. Žádné neviditelné zábrany podél hlavní trati ala NFS zde naštěstí nenajdete.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

S neomezenou možností pohybu po závodní krajině však souvisí také jeden menší nešvar a tím je občasná zmatenost. Ve chvílích, kdy projíždíte nějakým trochu nepřehledným terénem, se často stane, že ztratíte na chvíli orientaci. I tato malinká chvilička však stačí vašim protivníků, aby vás předjeli. A znovu je dohonit a předjet není zrovna jednoduchá záležitost. Naštěstí většinou již v dalším kole víte, kudy přes zrádné území nejlépe projet, ačkoliv ani to nemusí být vždycky pravda, o čemž jsem se na vlastní kůži několikrát přesvědčil...

Podobně jako v prvním dílu i zde probíhají závody na několika zcela odlišných lego světech. Své první závodnické krůčky absolvujete na prosluněné pláži Sandy Bay a postupně se podíváte do 4 dalších světů. Na Dino Island, kde po závodní dráze pobíhají dinosauři, dále pak na Mars, věčně zasněžený svět Arctic a svoji kariéru závodníka završíte na Xalaxu, kde vás na souboj vyzve nejlepší závodník ve vesmíru :) Na každém světe samozřejmě závodíte s jiným autem, které je přizpůsobené okolnímu terénu.

 Několik režimů hry
Zvětšit zdroj: Archiv Základním herním režimem je adventure mód. Hra se v něm snaží o jakýs takýs příběh a proto třeba ze začátku hry často mluvíte s různými obyvateli města Sandy Bay, které vyzýváte k závodu. Možná si říkáte, že je to nesmysl, ale mě to přišlo jako zajímavé a milé zpestření hry. Dalším herním módem je arcade. Jak už název napovídá jde v tomto režimu hry jen a jen o závodění bez jakékoliv zápletky. Za zmínku jistě stojí, že závodit můžete pouze ve světech, které jste už absolvovali v módu adventure. Následuje standardní time-attack, kde jde jen o čas, za který dojedete předem určený počet kol. Jako poslední na vás čekají různé bonus hry, ve kterých sbíráte kostičky poházené všude možně po herním světě - za ně si následně vylepšujete svoje auto.

Hra obsahuje i multiplayer pro dva hráče. Bohužel pouze ve split-screenu, který mě osobně moc nevyhovuje. Nechápu proč autoři neumožnili i hru po lokální síti. Bylo by to jistě mnohem zábavnější a hlavně pohodlnější. Rozhodně totiž nejsem zastáncem mačkání se několika lidí u jedné klávesnice. Navíc split-screen není zrovna dvakrát přehledný a často se stává, že místo na svoji část obrazu koukáte omylem na soupeře. Multiplayer obsahuje 3 režimy hry. Dvakrát závodění v podobě arcade a jakési ligy plus navíc režim s výmluvným názvem battle, ve kterém nejde o nic jiného než o rozstřílení soupeře.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Pokud jste hráli první díl Lego Racers, jistě si pamatujete na možnost postavit si vlastní vozítko. Nejinak je tomu i zde, samozřejmě v mnohem propracovanější podobě. Na stavbu autíčka máte k dispozici mnohem větší množství kostiček než dříve a finální dílo se konečně podobá autu, ne jako v prvním díle, kde některé auta spíš připomínaly krabici na kolech. Kromě auta si můžete postavit i závodníka, který také vypadá mnohem lépe než dříve. Bohužel se mi zdálo, že na stavbu svého panáčka máte o trochu méně dílů, ale možná je to jen můj pocit.

 3D terén
Zvětšit zdroj: Archiv Grafické zpracování udělalo od minulého dílu asi největší skok směrem kupředu. Nádherná 3D krajina vás na první pohled uchvátí. Bohužel jako pěst na oko působí některé dekorace, jako třeba startovní semafory, které jsou vysloveně odfláknuté. Nechápu, jak se někdo může udělat tak pěkný terén a na něj naplácat takové ohavnosti. Naštěstí takto ošklivé nejsou všechny předměty ve hře, většina domečků vypadá hezky a autíčko, ve kterém závodíte, vypadá oproti minulému dílu skoro kouzelně.

Prostředí ještě dokresluje typická bláznivá hudba, která zní místy dost úchylně. Pokud vám je ale tak 10 let, možná se bude i líbit. Ostatní zvuky jsou takový standard, nijak nepřekvapí - ani záporně, ale ani kladně. Jediné, nad čím se trochu pozastavím, je namluvení postav. To totiž zní jako blíže nespecifikované žvatlání, kterému není absolutně rozumět. Naštěstí jsou mluvené dialogy přeskočit, protože pokud posloucháte několikrát za sebou to samé, mohla by vás z toho začít bolet hlava.

 Závody plné výbuchů
Stejně jako v jedničce i zde máte možnost sbírat při závodu jakési power-upy, kterými poté znepříjemňujete život svým soupeřům. To samé však platí i o nich a proto na vás často střílejí různé řízené rakety, miny a podobné nesmyli. Ačkoliv jsou všechny tyto akce doprovázeny nádhernými efekty a výbuchy, nemůžu se ubránit dojmu, že v minulém dílu byly power-upy lepší. Rozhodně mi zde chybí možnost jejich ‘vylepšování’ a i rozmanitost se mi zdá trochu menší než tomu bylo v Lego Racers jedničce.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Kouzelná grafika však nekončí efekty u vybuchujících raket, ale pamatováno bylo i na přírodu. Proto vám závodění znepříjemňuje déšť a blesky, odlesky slunce nebo kapky na monitoru.

Zvětšit zdroj: Archiv S hezkou grafikou samozřejmě vzrůstá i hardwarová náročnost. Ačkoliv jsem si někde na internetu přečetl, že HW požadavky mají být vcelku průměrné, moc mi to tak nepřipadalo. Na mém Pentiu III s 256 MB RAM a Ge-Force 2 jsem začínal na rozlišení 1024x768, ale po několika závodech jsem ho musel snížit až na 640x480, neboť hra byla hodně trhaná a skoro se nedala hrát.

ABE
připravil: jd 
 

Verdikt:

Graficky nádherné závody v lego prostředí, které kvalitou navazují na svého předchůdce. Bavit budou určitě nejen děti, ale i i mnohé dospělé hráče.

Nejnovější články