Humvee Assault - recenze
4/10
zdroj: tisková zpráva

Humvee Assault - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

11. 6. 2003 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Terénní vozidla HMMWV vynalezená v 70. letech patří ke standardní výbavě každé armády a jsou i hlavním tématem střílečky Humvee Assault, která se snaží něco vytěžit z konfliktu v Perském zálivu.

Autor: Levis
Publikováno: 11.června 2003


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Terénní vozidla HMMWV vynalezená v 70. letech jsou v posledních desetiletích stále častěji používaná. Je tomu především proto, že je s nimi možné vyjet do každého terénu - počínaje pouští a konče třeba džunglí. Humvee je několik typů: nejrychlejší a nejlehčí se hodí třeba pro průzkumné účely, zatímco pomalejší, ale po zuby ozbrojená vozítka zase přijdou vhod při přestřelkách. Zkrátka rečeno, humvee je podobně jako třeba džíp velice užitečné vozidlo. Proto a také kvůli snaze vytěžit něco z populární tématiky války v Iráku vzniklo Humvee Assault - nízkorozpočtová akční hra zaměřená právě na bitvy nejen v HMMWV. Titul vyvinulo studio Sylum Entertainment, které se dosud na poli PC her mihlo pouze s druhým a pátým dílem Deer Huntera.

 Příprava na válku
Po spuštění hry vás přivítá krátké renderované intro, ve kterém uvidíte spuštění humvee a jeho posádky z vrtulníku. Nic speciálního, ale atmosféru aspoň trochu naladí. V menu hraje tvrdá rocková hudba, kterou osobně nemám příliš rád, a proto jsem se rychle proklikal k první misi. Briefingu se vám dostane v podobě televizních zpráv na stanici „Channel 8", kde moderátor oznamuje aktuální novinky ze světa. Možná to byl pokus o odlišení od ostatních her, ale televizní zpravodajství i krátké video před misí není animované. Je to jen obyčejné promítání obrázků jako v komiksu, jen s tím rozdílem, že místo bublin je na pozadí ozvučení.

Následuje shrnutí úkolů a krátké intro před misí, ale ještě než skočíte do samotné hry, musíte si vybrat ze čtyř druhů humvee. M99A2 je rychlé a malé, UPARMOR má slabší zbraně, silnější výdrž a hodí se pro převoz pasažérů. EAGLE je pomalý, ale nejlépe obrněný. A konečně COBRA je kompromisem mezi posledními dvěma - rychlá a středně nebezpečná. Ujišťuji vás ale, že příliš velký rozdíl mezi tím, jaké humvee si vyberete, nepoznáte.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Ve vozidle nebo pěšky?
Nyní si pojďme říci něco o tom, jak se Humvee Assault vlastně hraje. Jestliže bych se měl řídit podle reklamních sloganů Infogrames a rozdělit ji do dvou částí, skládá se ze hry průměrné a hodně špatné. Hlavním tématem je bezpochyby jízda v humvee a střílení do všeho, co se kolem hýbe. Pak je tu ale vždycky možnost z vozidla vystoupit a pokračovat po svých, což je v interiérech, jako jsou domy anebo sklepení, samozřejmě nutné. Problém ale tkví v tom, že engine je šitý na míru rychlé jízdě a střelbě z vozidla.

Hra ve third-person modu tedy působí velice směšně. Při běhu se postava nehýbe, jen kmitá nohama a pod ní absolutně nerealisticky utíká půda. Navíc se úplně pravidelně zasekává ve dveřích, stěnách nebo u stromů. A navrch toho všeho, její dvě zbraně příliš nezmůžou. Samopal i granáty mohou být užitečné, ale než je váš hrdina vezme do ruky a vystřelí/vyhodí, můžete být kolikrát mrtví. Hraní ve third-person zanechme stranou, stejně to má být spíše bonus k základnímu nápadu.

Nyní se budeme raději věnovat projížďkám ve vozidle. Ty už tak katastrofické nejsou - dokonce bych řekl, že prvních pár hodin hraní je to i docela zábavné. Humvee poměrně realisticky skáče po terénu a hráč se musí starat o všechno - levou rukou řídí a druhou střílí. K dispozici jsou opět dvě základní zbraně, kulomet a raketomet. Kulomet se hodí proti slabým džípům a vojákům, kdežto na děla, strážní věže nebo tanky stěží použijete něco jiného než rakety. Přece jenom humvee má omezenou výdrž, a čím rychleji se zbavíte protivníků, tím menší nebezpečí hrozí.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Až příliš umělá inteligence
Tím se dostáváme k nepříteli. Humvee Assault se odehrává především v zemích třetího světa, jako jsou Kambodža, Irák, Afghánistán nebo Kolumbie, ale také v Bosně a Hercegovině - dohromady tedy nabízí pouhých šest misí. Budete proto bojovat proti teroristům, únoscům, ropným magnátům a podobným padouchům. V prvním levelu v kambodžské džungli jsou to svalnatí Asiaté, v iráckých pouštích snědí Arabové s rouškami. Spojuje je však jedno - stupidní umělá inteligence. Dokud jsou na vlastních nohou a pouze po vás střílejí, většinou je zabijete jednou dobře mířenou raketou do hloučku, popřípadě pár ranami z kulometu. Už tady ale člověka trkne jedna věc: jak to, že se neschovají, když po nich střílím? Namísto toho si dál v klidu stojí uprostřed silnice, místo toho, aby uskočili do křoví, kde budou mít tisíckrát větší šanci se vyhnout smrti, ale to bychom toho asi chtěli příliš.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Trochu jiné to je, pokud váš soupeř sedí v nějakém vozidle nebo tanku. Bohužel, se všemi se střetnete stejným způsobem - vyjedou vám naproti a pokud je nesestřelíte ihned, budou vás objíždět v kruzích. Stačí si jen trochu nadjet a střílet kolem sebe, protože oni se většinou stejně vůbec netrefí. Poslední ukázkou umělé inteligence budiž vojáci na strážních věžích nebo budovách. Většina z nich po vás ani nezačne střílet, a pokud náhodou ano, tak střílí úplně vedle (to platí i o hře ve third-person módu). Jediným obstojným soupeřem tedy zůstává voják s RPG. Je stejně pitomý jako ostatní, ale pokud se do vás trefí, tak to trochu zdraví ubere. Posádka tanků taky inteligenci zrovna nepobrala, ale to už tolik nevadí - kolos sám o sobě (i stojící) vzbuzuje respekt jako jediný soupeř ve hře.

 Náplň misí
Na cestě a kolem ní se válí několik užitečných předmětů. Ty znamenají především zdraví pro vaše humvee a vojáka - zvláště pro humvee by ho bylo potřeba víc, než ve hře naleznete. Kromě toho se ještě hodí armor pack doplňující rakety a počet zbývajících kulek v kulometu. Tady si autoři dali práci s rozmísťováním předmětů - najdete jich spoustu v budovách a sklepeních, popřípadě schovaných za stromem nebo nepřátelským dělem. Zkrátka řečeno: jsou tam, kde je určitě nechcete hledat.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Obsahem levelů jsou dnes již klasické a nepříliš zábavné úkoly. Vysvobodit a dovést zpět, zničit / sabotovat / ochránit nějaký objekt a podobně. Mapy jsou většinou poměrně malé - máte předem vytyčenou cestu a té se chtě nechtě musíte držet. Pokud byste chtěli sjet z cesty, po pár metrech narazíte na neviditelný „konec“ levelu, ačkoliv to tak podle mapy nevypadá. Hra samotná brzy omrzí, proto je jen a jen škoda, že nejde trochu experimentovat.

 Rozporuplné zpracování
Audiovizuální stránka Humvee Assault je opět průměrná. Jak jsem popsal výše, dokud sedíte pouze v humvee, vypadá to hezky - i výbuchy a efekty jsou nadstandardní. Ale ve chvíli, kdy přepnete do third-person, to začne vypadat opravdu hodně lacině. Hudební doprovod je poměrně kvalitní a i efekty zní poměrně realisticky. Mimochodem, pokud nemáte Sound Blaster Live s posledními ovladači, můžete mít s hrou určité problémy, takže si je případně upgradujte.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Podobně jako u nedávné Niny musím konstatovat, že máme tu čest s další nízkorozpočtovou, nepříliš kvalitní a zřemě narychlo udělanou hrou, která se asi snažila něco vytěžit z války v Perském zálivu. Vzhledem k nízkému počtu misí je Humvee Assault zábava jen na krátkou dobu a multiplayer chybí pro jistotu úplně. Ani za budgetovou cenu (v USA nyní stojí 15 dolarů) bych si ji rozhodně nepořizoval, protože existuje spousta lepších stříleček jako třeba Delta Force: Black Hawk Down nebo Line of Sight: Vietnam.

Stáhněte si: Demo, Patch, Trailer, Cheaty

Související články: Novinky

Levis
autorovi je 16 let, studuje v Praze a specializuje se na strategie/akce/adventury a cokoliv s tématikou Star Wars (všechny články autora)


 
 
Levis

Verdikt:

Humvee Assault je další nepříliš kvalitní střílečka, která se snaží svézt na vlně zájmu o válku v Perském zálivu, ale nezaujme ani svou nižší cenou.

Nejnovější články