Gumboy: Crazy Adventures - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Gumboy: Crazy Adventures - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

10. 9. 2006 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Žvatlající kulička s příhodným jménem Gumboy je hrdinou české hry, ve které se budete kutálet pohádkovou krajinou a řešit logické i prostorové hádanky. Plus mini-rozhovor s tvůrci o inspiraci a budoucích plánech.


Autor: Martin Zavřel
Publikováno: 10.září 2006
Verze hry: prodávaná/česká
Doba recenzování: 1 týden

Žvatlající kulička s příhodným jménem Gumboy je hlavním hrdinou nové české hry, ve které se budete kutálet pohádkovou krajinou a řešit logické i prostorové hádanky. Chcete vědět, nakolik se tento svérázný herní projekt pro celou rodinu povedl? Plus mini-rozhovor s jednatelem tvůrců o inspiraci pro Gumboy, o plánech na druhý díl nebo handheldové konverze.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Logické hry mají v České republice svoji historii. Vytvořit zábavnou, vizuálně prostou, avšak přesto přitažlivou skládačku s více či méně jednoduchými pravidly je přeci jen pořád o kousek jednodušší – a levnější - než dát dohromady špičkovou výpravnou AAA hru pro světový trh. Úspěch starších titulů Fish Fillets nebo Berušky přitom svědčí o skutečnosti, že podobné hry mohou našince snadno zaujmout a udržet jeho pozornost na dlouhou dobu, po kterou se snaží o dokončení všech úrovní či překonání nejvyšších skóre a nejlepších časů. Nová hra studia Cinemax kráčí ve šlépějích zmíněných titulů (přidává navíc silné plošinkové prvky), ale chytře je uhlazena a okořeněna tak, aby zapůsobila stejně dobře na nejmenší či zcela příležitostné hráče, jako na ty náročnější.

 Z pohádky do pohádky
Gumboy se nesnaží budovat žádné velké myšlenky. V zásadě lze říct, že prostě dostanete na hraní míč a jdete si s ním kutálet (a skákat) napříč pohádkovou krajinou. Míčové hry jsou přeci odedávna jedny z nejzábavnějších. Tématické pohádkové světy ve hře zahrnují například barevnou podzimní louku, přízračný noční les či nebezpečnou jeskyni. Tyto světy většinou obývají pohádkoví tvorové, jimž je potřeba pomoci splněním určitého úkolu – třeba víla na louce chce, abyste k ní dokutáleli kapku rosy (nesmí se vám cestou rozpadnout), zatímco skřítek v lese vás nabije magnetismem, abyste k němu mohli dotlačit zářící zrníčka hvězdného prachu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Celkem hra obsahuje 40 úrovní (průměrně dlouhých okolo deseti minut), rozdělených do šesti rozdílných prostředí. Z této čtyřicítky slouží 11 úrovní (nazvaných „Školka“) jako tréninkové mise s nápovědou. Mohlo by se zdát, že to není právě mnoho a hru tak pokoříte za jedno odpoledne. Tak tomu ale není - jednak proto, že jsou některé světy poněkud rozlehlejší a úkoly náročnější, dále díky slibu autorů, že v dohledné době budou vydávat další úrovně na internetu.

Především, ale bohužel proto, že design prostředí vám občas staví do cesty naprosto vražedné překážky, u kterých sice víte kam a jak se máte dostat, ale než se vám podaří to prakticky provést, budete vytouženou plošinku či skulinku stokrát míjet, jakkoliv je ovládání hry docela podařené. Co se herní náplně a světů týká, mrzela mne absence jakéhokoliv příběhu či alespoň zápletky – jinak svérázná a působivá hra tím rozhodně ztrácí na osobitosti.

 Fyzika hrou
Vaše dobrodružství bude okořeněno nejen hrátkami s podařeným fyzikálním/gravitačním modelem (kutálení a odrážení vaší kuličky odpovídá realitě, stejně jako například přesypávání hvězdného prachu či padání předmětů, jež se snažíte někam dostrkat), ale také přeměnami tvaru či skupenství. Z gumové kuličky se tak můžete změnit například na nafukovací balónek, v jehož kůži se sice dokážete vznést a dostat mnohem výše, nicméně napíchnutí na ostré hrany či bodláky znamená váš konec. Sbíráním určitých předmětů se dále můžete měnit na krychli nebo hvězdičku, potápět se hluboko na dno vodních nádrží apod.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Ve všech vašich podobách přitom stále platí jednoduché ovládání co se do počtu tlačítek týká – směrovými šipkami určujete směr pohybu (v případě, že jste ve hře spolknuli správný power-up, šipkou nahoru můžete skákat) a tlačítkem CTRL zrychlujete. Na citlivost ovládání si po pár minutách zvyknete a řídit Gumboye napříč jeho divokým dobrodružstvím se pro vás stane hračkou.

Jenže jak už jsem zmiňoval, některé úrovně jsou vytvořeny takovým způsobem, že vás nějaký ten výčnělek bude naprosto zrádně a provokativně srážet ze správné cesty do cíle, případně bude doskočení na některé místo v krajině zcela na hraně lidských schopností. V takových momentech se z roztomilé a zábavné hříčky stává vražedná otrava, která pořádně otestuje vaše nervy. Je to velká škoda, že se během ladění a testování hry nerozhodli designéři tyto „špeky“ ze hry vyjmout. Zřejmě jim šlo o zvýšení obtížnosti a trvanlivosti hry, nicméně tohle podle mého názoru není ta správná cesta.

FREEWARE HRA GUMBOY: CRAZY FEATURES
Speciální edice hry Gumboy vyšla zdarma ke stažení. Prostředí Crazy Features umožňuje vyzkoušet a dostatečně nacvičit většinu z herních prvků a situací. Do jedné herní úrovně tvůrci vměstnali maximální množství speciálních předmětů a pokladů tak, aby hráč mohl experimentovat a dosáhnout základní zručnosti pro kompletní hru. Své výsledky můžete zapsat do online tabulky! Více na oficiální stránce.

Alternativní scéna
Hra připomíná podobné tituly, jako byly například Gish (PC), Loco Roco (PSP), We Love Katamari (PS2) nebo Kirby Canvas Curse (NDS). Do určité míry lze prohlásit, že jde o jakési „indie“ hry, tedy tituly mimo klasické žánrové škatulky. Mají společnou snahu přinést hráči něco docela jiného, místo aby ohromovaly fotorealistickou grafikou nebo strhujícím filmovým příběhem, staví na jinakosti, roztomilosti a značně originální hratelnosti samotné.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry si prohlédněte v naší galerii

Gumboy je přitom celkově profesionálně uhlazená hra (až na ty zmiňované chybky v designu úrovní). Za pár stovek dostanete slušně vypadající a znějící (bohužel hudby je pohříchu máličko, vlastně jen v hlavním menu – zbytek tvoří spíš zvuková kulisa) hru pro celou rodinu, kterou je možné rozjet i na hodně slabých počítačích. Gumboy sice roztomile žvatlá nesmysly (viz. jeho oblíbené výroky „ťuky ťuk“ nebo „úúúúú“), ale texty ve hře lze přepnout z češtiny do slovenštiny nebo angličtiny. Nezbývá než si postesknout, že se hra nevyhnula zákysům, možná způsobeným zlomyslnými designéry, snažícími se znepříjemnit vaše pohádkové kutálení.

LUKÁŠEM MACURA ZE CINEMAXU O INSPIRACI A BUDOUCNOSTI
„Hra Loco Roco staví na podobných principech jako náš Gumboy, takže se nám hra líbí… Pokud jde o to, zda jsme se Loco Roco inspirovali: nevím přesně, kdy byla hra oznámena, ale my jsme se o ní dozvěděli tento rok. Nevybavuji si, že by byla na E3 prezentována, Japonci podobně jako my žádné informace nevypouštěli. Na enginu Gumboye pracujeme cca 2 roky a na hře samotné více než rok. V létě 2005 jsme funkční prototyp prezentovali několika vydavatelům, těžko říct, ke komu se náš prototyp mohl dostat... :-)

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Aktuálně jednáme se Sony o možnosti konverze na PSP a Nintendem o možnosti převodu na Nintendo DS. Zároveň se již rozběhly práce na pokračování, které bude obsahovat nove vychytávky, zjednodušené ovládáni a plynulejší/jednodušší hratelnost.“

Stáhněte si: Demo, Freeware hru Gumboy Crazy Features

Související články: Novinky, Loco Roco (PSP) recenze, Katamari Damacy, We Love Katamari

Martin Zavřel
autorovi je 27 let, pracuje jako producent v Illusion Softworks, po uplynulých sedm let vedl konzolovou sekci Doupěte; nejraději má akční, RPG a hororové hry (plus cokoliv s dobrým příběhem); neobejde se bez kvalitní filmové a herní hudby, relaxuje při procházkách s kolií, tenisu, cestování, plavání a na srazech Brněnských Otaku

 
 

Martin Zavřel

Verdikt:

Gumboy je roztomilá a zábavná hra pro celou rodinu. Za pár korun si i na zastaralých počítačích můžete užít pěknou kreslenou grafiku, doprovázenou smíchopudnými zvukovými efekty. Samotná hratelnost je intuitivní a návyková, nicméně občas vás možná budou rozčilovat nevyváženě postavené úrovně. Jde o příjemnou změnu oproti záplavě nevýrazných plošinových her pro děti, která díky svému puzzloidnímu nádechu snadno zaujme i starší hráče.

Nejnovější články