zavřít

Guilty Gear XX Reload - recenze

Vychází na platformách: Windows, PS2, X360, Xbox, PSP

Verdikt: Guilty Gear XX Reload je trochu zklamáním. Až na pár nových postav a pár nikterak uchvacujících režimů jde stále o to samé jako minule. Zpracování je mírně řečeno velmi prehistorické a majitelé větších monitorů a LCD displejů budou tvůrce proklínat. Takových bojovek je sice trestuhodně málo a musíme si každého pokusu vážit, obzvlášť když se hra v zahraničí prodává za poloviční cenu (20 dolarů), ale na druhou stranu nelze pochválit nízký počet změn oproti předchozímu dílu.

Hodnocení redakce 6/10

Jak hodnotíme

- Recenze autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Jisté šance na renesanci téměř vymřelých bojovek na PC vysvitly před dvěma lety s Guilty Gear X, konzolovou předělávkou klasické 2D anime mlátičky ve stylu Street Fightera, na kterou navazuje pokračování XX Reload.

Autor: David Ducháček
Publikováno: 24.srpna 2004
První česká recenze této hryVerze hry: finální/anglická pro PC
Doba recenzování: 1 týden


Člověk nemusí být ani zarytý fanoušek, aby si všiml poměrně smutné situace, že klasické bojovky na PC v podstatě vymřely. Ty tam jsou doby pouličních rvaček Body Blows, robotické zápolení ve One Must Fall 2097 (pokračování Battlegrounds snad ani nemá cenu zmiňovat) či krvavé orgie Mortal Kombatů, jejichž obrovská popularita dala dokonce vzniknout silně béčkovým filmům. Bohužel poslední díly Mortal Kombatu se zabydlely jen na konzolích a jejich případná konverze na PC by byla snad ještě větším překvapením než příchod Duke Nukema Forever.

Jisté šance na renesanci bojovek vysvitly před dvěma lety, kdy se objevil titul Guilty Gear X (recenze) – konzolová „předělávka“ klasické 2D anime mlátičky ve stylu Street Fightera. Nápad to byl rozhodně dobrý, vzhledem k dlouholeté absenci podobných titulům, nicméně s vysokým hodnocením, jež se hře tehdy u nás dostalo, bych osobně nesouhlasil. To je však nepodstatný detail. Důležitější je, že k nám právě dorazila nová, resp. upravená verze s lehce změněným názvem na XX Reload. Nejraději bych napsal, že jde o datadisk, jenže takové označení nelze u bojové hry dost dobře použít. Je jasné, že u tohoto žánru je těžké pro další díl vymyslet něco úplně převratného, ale přeci jen by člověk očekával více novinek, ale o tom až za chvilku. Identické boje i údery
Zatímco v prvním díle jste si museli zvyknout na trošku jiný styl boje než v případě MK či OMF, zkušení hráči se budou v XX Reload cítit jako doma. Aby ne, ono se totiž od minulého Guilty Gear v podstatě nic zásadního nezměnilo. Opět máte možnost používat čtveřici základních úderů – noha, ruka + dvě zbraně či jiné specialitky. Rychlou kombinací se vám může povést pěkné a hlavně silné smrtící kombo. Záleží spíš na vaší zkušenosti s podobnými tituly než na rychlosti vašich končetin. Výhodou je, že již některé „základní“ triky jsou poměrně silné a obvykle s jejich pomocí lze porazit i těžšího soupeře.

Žádnou novinkou nejsou ani ultra speciální monstr údery, které se řídí stupněm „napětí“ (ukazatel „tension“ na spodním cípu obrazovky). Situace je zcela stejná jako minule. Nemusíte se nijak zvlášť snažit, neboť ukazatel je soběstačný a roste sám od sebe. Jakmile dosáhne maxima, můžete rozpoutat pravé peklo v podání „instant kill“ – překlad je myslím zbytečný. Je to šikovná věc, nicméně opět nic nového pod sluncem.

 V herních režimech nic převratného
Už první díl Guilty Gear obsahoval velký počet zdánlivě stejných herních režimů a v tomto pokračování je situace ještě chaotičtější. K Arcade, Survivalu a Mission přibyl Story, M.O.M a nemůže chybět ani možnost vyzvat k přátelskému nakopání obočí kamaráda, či počítačového protivníka. V Arcade se nic zvláštního neděje, Survival je stále stejný – bojujete na jeden zátah, dokud vás nesejmou, pak přichází smrt. Když vítězíte, jste silnější a může se vám podařit někoho vyřídit během jen několika údery.


V Mission si sami nastavujete, s kým budete bojovat, na jaké úrovni atd. Mission je asi jedinou z mála vylepšení. Příběh trošku připomíná Mortal Kombat – mezi jednotlivými souboji se objevují stručné dialogy. V M.O.M jsem nic zajímavého neobjevil a v Gallery se dají přehrávat videa, která jsou velmi pěkná a mají mnohem vyšší grafickou i zvukovou úroveň než celá hra. Dobrým zpestřením je opět možnost nahrávání soubojů a trénování komb či jiných specialitek.

 Ani grafika se nemění?
Kdybych viděl hru Guilty Gear XX Reload před osudným rokem 2000, moje hladina adrenalinu by prudce stoupla a změřit mi tep by byla nadlidskou záležitostí. Ručně kreslená bojovka ve stylu manga na PC? To si děláte legraci, nevěřím! Jenže Guilty Gear se poprvé objevila „až“ v roce 2002 a co je horší, XX Reload vypadá zcela stejně. Postavičky, pozadí, efekty, nápisy... zkrátka vše vypadá buď velmi podobně, nebo identicky jako hry před mnoha lety.

Připočteme-li nemožnost použít jiné rozlišení než směšných 640×480, máme před sebou docela velký problém. Spritové postavy jsou sice velmi slušně animovány, pohybující se pozadí vypadají pěkně a jsou samozřejmě jiná než v původním Guilty Gear, ovšem pocit, že hraji nějakou volně dostupnou hru přes emulátor mě prostě nepustil. Navíc křiklavá a místy kýčovitá grafika není zrovna balzámem pro unavené oči.


Zvukové efekty jsou o fous lepší než grafika, což ale neznamená, že se jakýmkoli způsobem vymykají průměrnosti. Zdá se, jakoby od Body Blows uplynuly ani ne dva roky. Někoho možná přepadne nostalgická nálada a na nekvalitně nasamplované zvuky dočista zapomene, ale u mě to nějak nezafungovalo :) Každopádně se mi líbily hlášky hrdiny, kterým jsem však ani trochu nerozuměl, protože jsou v japonštině.

 Pár nových postav... hurá!
Zatímco v Guilty Gear jedničce bylo na výběr šestnáct postav, z nichž dvě byly skryté, nyní přibylo pět nových bijců. Jsou jimi polo-robotický Robo-ky, podivínský Slayer, fešná I-no, lehce zmatená Bridget a drsňácký zombie Zapa. Styl boje nových postav je velmi odlišný, napříkald Robo-ky spoléhá na sílu speciálních nelidských úderů, Zapa se po bojišti plouží s přelámanými vazy a připomíná hadrovou panenku, kterou někdo zpovzdálí manipuluje.

Dalším originálním charakterem je I-no, jejíž elektronická kytara, dlouhé červené kozačky se stylovým kloboučkem představují opravdu nevšední vzhled. Neméně podivný je styl boje, jakým tato ženština nízkých mravů vládne. Ze starých známých nechybí vůbec nikdo, na výběr je Potemkin (Hulk), Testament (smrťák), frajerský Johny, Venom, samurajský Baiken, perverzní námořní fetišistka May, Sol, Axl, Eddie, Faust a spousta dalších.


další obrázky z této hry najdete v naší galerii

 Stále stejné chyby
Úžasná vlastnost skrývající se pod klávesou ESC stále funguje a promptně vás deportuje bez okolků přímo do Oken. Je to drobnost, jenže celkem nemilá, zvlášť, když není jediná. Už jen nastavení ovládání připomíná pokus o špatný vtip. V menu PC verze hry jsou namísto tradičních kláves značky z Playstationu a navíc je hlavní menu i jakékoliv nastavování pravé peklo. Při nastavení zvuků musíte odhadovat, protože když hýbete s posuvníky, tak není nic slyšet. Chytré.

Naštěstí není hra celá v japonštině. Japonsky jsou jen některé dialogy a údaje o hráčích. V podstatě jde podružné doprovodné věci „na efekt“, přesto je škoda, že si vydavatelnedal s překladem do angličtiny trošku víc práce. Vrcholem je pak instalace v japonštině. Kdyby šlo o klasický běžně používaný instalátor typu Installshield, vůbec bych se o téhle ehm… drobnosti nezmiňoval, jenže tvůrci použili trošku odlišnou verzi, takže asi budete chvíli pátrat, kam vlastně máte kliknout.

Stáhněte si: Trailer...

Související články: Novinky, Guilty Gear X recenze (1/2002)

David Ducháček
autorovi je 23 let, dříve psal pro GamePort a nyní působí i v Levelu, pracuje jako správce sítě, nejraději má akční hry všeho druhu a mezi jeho nejoblíbenější tituly patří Dungeon Master, Shadowman a Half-Life (všechny články autora)


 
 
David Ducháček

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.