GTA: Episodes from Liberty City - recenze
9/10
zdroj: tisková zpráva

GTA: Episodes from Liberty City - recenze

Datum vydání:
9. října 2009
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

18. 4. 2010 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Konverze původního GTA IV na osobní počítače dopadla prachbídně. Poučil se Rockstar u datadisků o motorkáři Johnnym a teploušovi Tonym? PRVNÍ ČESKÁ RECENZE

Autor: Michal Jonáš
Publikováno: 18. dubna 2010
Verze: PC/anglická/prodávaná
Doba recenzování: pár dnů

Obrázek zdroj: tisková zpráva
S půlročním zpožděním se Rockstar pochlapil a dopravil svůj balíček datadisků do svého GTA IV i na Playstation 3 a PC. Zatímco u původní verze pro Xbox 360 a nového vydání pro PC máte na výběr mezi digitální distribucí a krabicovou variantou, u PS3 musíte vzít zavděk pouze tou druhou volbou, byť to samozřejmě vůbec nevadí. Krabicové dvojbalení dvou epizod Lost & Damned a novější The Ballad of Gay Tony jinak skoro zcela odpovídá dřívější xboxové verzi.

Naleznete v něm totiž taktéž velkou barevnou mapu Liberty City a PC manuál se rozšířil pouze o stránky popisující ovládání myší a klávesnicí, které doplňuje možnost použití joypadu. Je výborné, že klávesnice s myší funguje i se zapojeným ovladačem, takže myší můžete třeba ovládat let s vrtulníky a joypadem zase jezdit s auty, což jsem dělal při hraní já. Jeden malý rozdíl se tu ovšem najde, a tím je opět zdlouhavá počítačová instalace rovnou ze dvojice DVD disků, které se musí dvakráte vyměnit. Tedy stejný proces jako u GTA4.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
obrázky vytípané z PC verze

Na PC už bez potíží
Při instalaci jsem si hned vzpomněl na mé dřívější testování PC verze základního GTA IV, která se zhusta nepovedla. I nyní sice musíte překousnout nutné instalace balastu v podobě klienta Games for Windows Live pro multiplayer a ukládání hry a Rockstar Social Clubu pro online funkce a editaci videoklipů. I nevítanou ochranu SecuROM (nutný disk 1 v mechanice, neomezený počet instalací), včetně dvojitého online ověřování při kopírování a spuštění hry. Nicméně to hlavní, tedy optimalizace a běh hry vám pravděpodobně již žádné vrásky nezpůsobí, což je oproti původní hře se stejnou grafikou vítaný rozdíl.

Minimální hardwarové nároky vyžadují Intel C2D 1,8 GB / AMD Athlon X2 2,5 GHz, 1,5 GB RAM a 256 MB grafickou kartu od GeForce 7900 / Radeonu X1900 výše. Zatímco původní GTA4 jsem na mé tehdejší sestavě (C2D 2,6 GHz, 3 GB RAM, GF-8800 320 MB) rozchodil jen se zaťatými zuby, nyní s trochu výkonnějším železem (C2D 3.0 GHz, 3 GB RAM, N-260GTX 896 MB) už jsem si lebedil daleko více. Ve dne i v noci jsem při 1280x1024 a přesném nastavení všech grafických voleb na polovinu (nastavení grafiky s ukazatelem potřebné grafické paměti je stejné jako u GTA4) chodil a jezdil docela plynule.

To znamenalo při jízdě mezi 30-35 FPS a při chůzi ještě o 8-10 více. Když jsem zvolil nastavení na třetinové hodnoty, dostal jsem za to již kolem 40 FPS trvale, zatímco volba maximální grafiky včetně 100% dohlednosti znamenala již škubánky kolem 20 FPS. Ano, nárůst výkonu má bezesporu na svědomí v mém případě přetaktovaný procesor a mnohem silnější grafická karta s trojnásobkem paměti, ale dobrá vizitka tvůrců taktéž značí nyní již naprosto bezchybný chod bez jakýchkoli bugů a obrazových chyb, jak bylo ostudné v případě předchůdce.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Kromě křižovatek s kolonami aut jsem naprosto pohodlně drandil i v těch 30 FPS na tu půlenou kvalitu grafiky, snad jsem si všiml jen drobně doskakujících a mizejících stínů za slunečného počasí, což je ale chybka, trápící i prapůvodní xboxovou verzi. Jinak vše proběhlo k maximální spokojenosti, od bezproblémové instalace a ověření ochrany, až po pohodové hraní. Přitom si vždy při spuštění hry můžete na úvodní obrazovce vybrat, jaký ze dvou datadisků chcete právě hrát. Současně bych málem zapomněl na důležitý fakt, že pro hraní obou kampaní nepotřebujete originál GTA IV. Všechna potřebná data jsou uložena právě na těch dvou discích epizod.

Savy na tři způsoby
Ještě drobné upřesnění ohledně ukládání hry. To samozřejmě obstarává klient Games for Windows Live, nicméně jednak lze hrát nouzově zcela bez přihlášení a bez účtu, to ale pozici nelze uložit, nebo si založit místní offline profil, což pro kampaň mimo online multiplayer naprosto postačuje. Pro hraní na internetu již musíte mít aktivní online účet GfWL znějící na zahraniční zemi, protože služba u nás není podporována.

Dokonalá balada
Osobně považuji bratry Houserovy a Rockstar za mistry příběhů, což naprosto potvrzují jak ve starším příběhu bandy agresivních motorkářů v Lost & Damned, jemuž jsem se věnoval již v dřívější recenzi, tak hlavně v posledním, zase zcela čerstvém dobrodružství v Baladě teplého Tonyho. To je fakt horký típek spařený drogami jak ovíněná doga, přičemž on je sice ten pan továrník, bojující proti spiklencům z podsvětí Liberty City, ale hlavním hrdinou je jeho poradce, lépe řečeno ochránce Luis Lopez tmavé pleti, jenž do Ameriky dorazil z Dominikánské republiky.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Jestli Johny Klebitz a jeho kožená partička na motorkách obývala zapšklá doupata té horší čtvrti Liberty City, s Luisem se rázem dostanete na opačný konec svobodného města, do luxusních částí Algonquinu. Nicméně i zde se jede v drogách ve velkém a zločin kvete zejména v místních nočních klubech, kterým zženštilý a uječený Tony v růžových brejličkách vládne. On se totiž ani ne tak vlastní vinou zaplete do konfliktu, který musí Luis se svými kámoši hasit, čímž zase rozjedou naprosto strhující lavinu gagů, srandiček, zločinů, kiksů a šílené jízdy, která snad ještě překonává jak GTA4, tak i temnější Lost & Damned!

Kopec srandy namísto hromady kulek
Balada tak nehraje jako motorkáři na notu všudypřítomných bojů a vražd, nýbrž spíše doslova kypí naprosto úchylným humorem a geniálními a totálně přisprostlými hláškami, které vás dostanou do kolen. Přitom se na scénu dostanou mnohé nové komiksové postavičky, jež dají za pravdu těm, kdo kážou víno, že v Liberty City na normálního člověka nenarazíte. Po pozvolném začátku, kdy pracujete hlavně jako řidič, se příběh dokonale rozproudí skrze naprosto úchylné úkoly, jež uvádí již z kraje dokonalá přestřelka v útrobách golfového simulátoru, která začíná mučeníčkem nešťastníka přivázaného za golfový vozíček.

S golfovou holí v ruce si uděláte jamky z jeho kouliček a plešky, načež zakusíte mega přestřelku na greenu, abyste vzali do zaječích při finální honičce v golfových vozíčcích. A to je, přátelé, teprve pouhý začátek! Králem Algonquinu ovšem není ani drsný Luis nebo roztržitý Toníček, nýbrž unikátní figurka vřelého Araba Yusufa Amira, jenž se sice navenek tváří jako multimilionářský šejk, ale když k němu dorazí jeho fotr, tak rázem zjistíte, kde se ty všechny jeho prachy berou. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že s Yusufem si užijete kopec srandy i díky jeho velké zálibě v té nejsprostší angličtině, kdy „motherfuckabitchshit“ tvoří jeho nejoblíbenější pozdrav.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Z vrtulníku na padáku
Amir má slabost nejen pro správné hochy Lopezova formátu a zlato, ale hlavně pro vrtulníky všech kalibrů, s nimiž si tak užijete opravdu hodně polétání. Na scénu se vrací i padák, oblíbený to přístroj ze San Andreas, jenž se stává sportovním náčiním i v multiplayerových soutěžích, tradičně dostupných přímo ze single kampaně přes váš mobilní telefon. Ty jsou převzaté z Lost & Damned, potažmo z formátu GTA4, takže nabízejí nejen obvyklý deathmach na mnoho způsobů, ale také hromadné závody, nebo volné vandalství a bitky v celém městě. Malým bonusem PC verze od těch konzolových je opět zdvojnásobená kapacita seancí, nyní tedy až pro 32 hráčů, když v kooperativních módech zůstal dřívější počet 8 účastníků zachován.

V multiplayeru jsem taktéž na žádné problémy nenarazil, pouze večer jsem několikrát lehce lagoval při rychlejší jízdě na širších bulvárech, ale to nebylo nic častého. Stejně jako minule mají PC hráči navíc k dobru ještě video editor pro tvorbu a střih vlastních snímků při hraní. Pouze škoda in-game videí, která zůstala v nízkém rozlišení z Xboxu a na monitoru působí zastaralým dojmem. Grafika ostřejší té konzolové jinak kvalitou zůstala v dřívějších intencích počítačového GTA4, což samozřejmě značí jisté kompromisy a hrubší textury. To mi ale vůbec nevadilo. Zase nechybí ani Indenpendence FM rádio pro přehrávání vašich uložených skladeb na pevném disku a taktéž nové rádio Vice City FM s oblíbenou hudbou z dílu Vice City.

20 hodin v rajcu
I když se oba datadisky stále odehrávají v původních lokacích Liberty City, nově se dostanete do tří nočních klubů Tonyho, kde jednak sloužíte jako vyhazovači, ale druhak se tam můžete pěkně ožrat, nebo sbalit žábu a na záchodě jí pak roztáhnout stehýnka. Hlavní kampaně obou datadisků jsem každou dokončil asi za 10-11 hodin, přičemž kromě multiplayeru na vás čeká ještě další porce vyžití. Tak třeba si zazávodíte v ulicích města, oberete ve vedlejších misích drogové dealery o jejich zboží, nebo se nahledáte poschovávaných ptáků jakožto sběratelského prvku.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky v galerii

A přitom se několikrát potkáte i se starými známými, včetně obou bratrů Beličových a některé důležité mise z GTA4 si zopáknete v trochu jiné perspektivě, takže se třeba dozvíte, co se stalo s těmi diamanty v kuchyni z lodi Platypus, na které připlul Nico do Liberty City. I balada opět skrývá další porci obsahu navíc, mezi níž si započítejte 11 nových aut a 7 zbraní, nové internetové stránky a TV programy, nebo dvojici zbrusu nových rozhlasových stanic.

Dohromady vám tak obě Epizody z Liberty City dodají nejen obří porci zhruba 20 hodin dvou skvělých kampaní, ale další velkou várku nových aut a motorek, zbraní, tuny vedlejších misí a mediálních souborů, což je skoro náplň celé původní GTA4 a za cenu 749 Kč výborný poměr cena/výkon. Každopádně největším plusem je ale znamenitý scénář, skvělé hlášky s ještě lepším dabingem a mistrně poskládaný příběh v nových perspektivách, u kterého se budete hlavně v baladě skvěle bavit. Když k tomu přičtu s přimhouřením oka konečně bezproblémový chod na PC, není třeba vůbec čekat, ale rychle se sbalit a vyrazit do toho prohnilého, ale tolik zábavného světa Liberty City co nejrychleji!

ODLIŠNOSTI PC VERZE DATADISKU OD KONZOLOVÉ:
- Hra zabírá 2 DVD (konzole 1 DVD)

- Delší instalace s nutností 2x měnit disk

- Nutná instalace obslužných aplikací Games for Windows Live a Rockstar Social Club

- Povinné založení profilů na Games for Windows LIVE (multiplayer) a Rockstar Social Club (video editor)

- Ochrana SecuROM se zadáním sériového čísla a online registrací (bez omezení počtu PC)

- Podpora myši, klávesnice i ovladače najednou, kurzor myši v menu

- 8 stránek v manuálu navíc, popisující editor a ovládání myší s klávesnicí

- Rádio s přehráváním vlastní hudby v MP3

- Editor videí se sdílením online

- Online multiplayer až pro 32 hráčů (na konzolích pro 16)

- Nižší dop. cena PC verze (749 Kč) oproti konzolovým ( až 1099 Kč)


Související články: PC recenze základního GTA IV, Xboxová recenze GTA: Lost and Damned, Novinky a všechny další články o GTA IV

Michal Jonáš
autorovi je 30 let, pracuje jako IT specialista v právní firmě a herní novinařině se věnuje skoro 10 let v mnoha internetových i tištěných médiích; vede si www.gamesblog.cz; mezi jeho záliby patří modelářství a deskové hry 
 
Michal Jonáš

Verdikt:

Balíček dvou datadisků ze světa GTA4 i na PC (a PS3) skoro dokonale cizeluje zážitek nejen díky na počítači nyní již takřka bezproblémovému chodu, ale hlavně díky znamenitému příběhu obou kapitol, mající základ v dokonalém scénáři, vtipných dialozích, znamenitém dabingu a úchylných úkolech, které vás pohltí na dlouhé desítky hodin.

Nejnovější články