Greed Corp - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

Greed Corp - recenze

25. 5. 2010 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Strategických her je na konzolích jako šafránu. U realtimových se není čemu divit, ale u tahových to nehrozí. Jak dopadl poslední pokus na XBLA/PSN?

Autor: Agarwel Idiriz
Publikováno: 25. května 2010
Verze: X360/stáhnutelná/anglická
Doba recenzování: 1 týden


Obrázek zdroj: tisková zpráva Strategických her je na konzolích jako šafránu. U těch real-timových se není čemu divit. Rychlé ovládání gamepadem vyžaduje nepříjemné kompromisy. Ale u tahových tento problém nehrozí a proto je škoda, že jich nevídáme více. Jak tedy dopadl jeden z posledních pokusů na XBLA a PSN?

 Herní pravidla
Greed Corp je postaven na velmi jednoduchých pravidlech, která pochopíte během chviličky. Ale čím méně možností máte, tím více jste nuceni přemýšlet, jak rozdrtit protivníka. Hrubá síla a převálcování stovkou nejsilnějších jednotek nefungují, protože tyto prostředky ani nemáte k dispozici. Takže jste často nuceni důkladně plánovat, jak naložíte s každým políčkem.

Souboje se odehrávají tahovým systémem na mapě složené z různě vysokých šestiúhelníků. Políčka zabíráte pomocí pěšáků a na vlastněném políčku můžete vybudovat zbrojnici, kanón a těžební budovu. Pokud vlastníte alespoň jednu zbrojnici, můžete každý tah vystavět určitý počet pěšáků a jedno letadlo. Každé letadlo je na jedno použití a přesune libovolnou skupinu pěšáků v rychlosti kamkoliv.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
oficiální obrázky

Bitvy pěšáků probíhají jednoduše. Na jednom políčku jich lze mít až šestnáct. A po útoku se jednoduše odečtou. Větší armáda vítězí. Zaútočí-li deset vojáků na políčko chráněné šesti protivníky, přežijí čtyři útočníci. V případě remízy přijdou oba hráči o všechny pěšáky a políčko vyhraje útočící hráč.

Těžiště hratelnosti a strategie spočívá v těžení surovin. Jestliže postavíte těžící budovu, bude vám generovat peníze z vlastního a všech přilehlých políček. Problém je, že každý tah se vytěžená políčka propadnou a jednu úroveň níž. A po pár tazích po nich zůstane bezedná díra.

Větší přísun peněz je tedy vykoupen tím, že si doslova podkopete mapu pod nohama. A pokud nezkrotíte svou chamtivost, můžete brzy skončit uvězněni na jediném políčku. V horším případě nepozorností prohrát tím, že si vytěžíte všechna obsazená políčka a nezbude vám nic. Vyvážit přísun peněz a udržet si dostatečný prostor k budování armády není tak snadné, jak se zdá.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Nejen online
Oficiální popisky dokáží snadno zmást. Greed Corp je na XBLA prezentován jako online multiplayerová strategie. Což naštěstí není úplně pravda. Hra obsahuje i plnohodnotnou single kampaň čítající přes dvacet misí. Celá kampaň je ale ve skutečnosti pouhým sledem skirmishů na různých mapách. Poutavý příběh proto schází a textové úvody jednotlivých misí jsou přiloženy pouze z povinnosti. Ale umělá inteligence vám dá pořádně zabrat. Díky jednoduchým pravidlům počítač zvládá hrát poměrně obstojně. A i na nižší obtížnosti bez problémů prohrajete o pár tahů, ani nebudete vědět jak.

Online funkce naopak nenadchnou. Sice obsahují bohaté možnosti a na první pohled určitě potěší. Můžete hrát ve 2-4 hráčích v libovolné kombinaci hráčů složených s kamarádů u jedné konzole, online hráčů a umělé inteligence. Pro každý z různých počtů hráčů máte k dispozici dvanáct map, z nichž některé je nutno prvně odemknout. Nabídka jistě lákavá.

Bohužel narazíte, jakmile si zkusíte online zahrát s náhodnými spoluhráči. Greed Corp zjevně není herním trhákem, který by neustále hrály tisíce hráčů najednou. Pokud zkusíte náhodnou hru vyhledat, většinou se dozvíte, že žádná volná neexistuje. Pokud zkusíte některou založit, marně čekáte, že se někdo připojí. Takže ještě před nákupem zvažte, zda budete mít i zájem o hraní ve více lidech. V takovém případě si nejdřív sežeňte pár vlastních kamarádů.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Účelnost před krásou
Netěšte se na žádný grafický zázrak. Hra je sice plně 3D, ale tvůrci dali přednost účelnosti před krásou. Stylizací, stejně jako pravidly, mi Greed Corp silně připomínal elektronický remake deskové hry. Vzhledově čekejte obdobu například Xlive verze Osadníků z Katanu nebo Carcassonne. Přirovnání k deskovým hrám funguje i na velikosti jednotlivých map, které čítají maximálně pár desítek políček. A jedno utkání lze dohrát zhruba během patnácti minut. Žádné epické bitvy na rozlehlých pláních tu nenajdete.

Pokud vám titul na úrovni kvalitní deskové hry stačí, lze Greed Corp pořídit na Xbox Live za 800 MS bodů. Tedy něco málo přes 200 Kč. Pro PC vyjde co nevidět.

Agarwel Idiriz
autorovi je 25 let, pracuje v IT odvětví, volný čas tráví hraním her, o nichž pak píše na svém blogu; nejvíce si potrpí na kvalitní příběh a herní svobodu, RPG, budovatelské strategie, případně propracovanější simulátor




 
 
Agarwel Idiriz

Verdikt:

Zajímavá a originální tahová strategie. Bohužel s velmi jednoduchými pravidly, kvůli kterým dokáže rychle omrzet. Doporučil bych ji pouze milovníkům deskových her. Jednoduchá pravidla neznamenají primitivní hratelnost a mozek musíte pořádně potrápit, jinak o chlup prohrajete. Pokud jste ovšem chtiví plnohodnotnějšího strategického zážitku, sáhnul bych raději vedle. Z arkád například po Band of Bugs.

Nejnovější články