Freak Out: Extreme Freeride - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

Freak Out: Extreme Freeride - recenze

18. 3. 2007 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Vypadá to, jako by Tony Hawk opustil prkno a přesedlal na lyže. Dámy a pánové, teple se oblečte, popadněte výstroj a dejte si něco na posilnění, tato jízda po netknutých sněhových svazích bude značně divoká.

Autor: Dick
Publikováno: 18.března 2007
Verze hry: finální/anglická/PC
Doba recenzování: 1 týden


Vypadá to, jako by Tony Hawk opustil prkno a přesedlal na lyže. Podobné zážitky jako u populární skateboardové série nám nyní nabízí rakouský Jowood se svou novou hrou umístěnou na dlouhé horské sjezdovky.
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Letošní zima byla na sníh značně skoupá. Skalní fandové zimních radovánek raději vzali útokem zahraniční střediska, kde bylo bílé peřiny dostatek. Své o tom dozajista vědí i v sousedním Rakousku, jelikož se tamní společnost JoWood rozhodla vydat novou arkádovou hru jménem Freak Out – Extreme Freeride, která by měla potěšit právě všechny milovníky lyžování, vysokých hor či adrenalinových sportů obecně. Dámy a pánové, teple se oblečte, popadněte lyže a dejte si něco na posilnění, tato jízda bude značně divoká!

Freak Out není obyčejným simulátorem lyžování, to by totiž byla tak trochu nuda. Ostatně samotný název naznačuje, že hra bude svým způsobem šílená, což je do puntíku pravda. Namísto obyčejných lyží si tu na nohy nazuje tzv. twin tipy, což jsou speciální kratší lyže se zaoblenou špičkou i patkou. Díky tomu můžete na svahu provádět různé netradiční kousky, jako je například jízda pozadu. Tolik pro začátek, abychom věděli, s kým máme tu čest.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Podobnost čistě náhodná
Už od první minuty hraní hry však máte malý pocit deja vu. Helikoptéra vás vyveze na vrchol hory, chvíli tam stojíte, protahujete se a pak ve mžiku vteřinky stočíte své lyže a střemhlav se vrhnete dolů ze svahu, kde si užíváte svištícího větru a lidskou rukou nedotknuté krajiny okolo. Sem tam uvidíte nějaký skokánek, tak proč na něj nenajet a trochu si neskočit? Ovšem jen tak letět vzduchem by bylo slabé, proto si střihnete nějaký trik, nad kterým se běžnému smrtelníkovi zatají dech...

Uf, a máte to za sebou. Vlastně ne – a hele kláda! Co tak na ni zkusit naskočit a trochu ji oslajdovat? Klidně, řeknete si, a už si to po ní svištíte a roztaženýma rukama přitom udržujete balanc. Na jejím konci se protočíte, zkombinujete pár vrutů s backflipem, doskočíte a pokračujete ve zběsilé jízdě. A tak bychom mohli pokračovat dlouho.

Protřelým pardálům asi netřeba nic dalšího popisovat. Ať chcete nebo ne, Freak Out – Extreme Freeride se očividně inspiroval v nesmírně populární skateboardové sérii Tony Hawk. Nabízí vlastně zcela identické zážitky a hratelnost, jen se vše přesouvá z věčně rušných měst na zasněžené vrcholky hor a klasické prkno nahradí elegantnější lyže. Pro někoho se tak stane Freak Out jen prachsprostou kopií zavedené série, pro jiného však může být jeho koncept natolik zajímavý, že u něj stráví hodiny.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Až vyrostu, budu lyžařem
Na úplném počátku je třeba si vybrat jednu z nabízených postav nebo si vytvořit svoji vlastní. S tou pak musíte absolvovat všechny závody, které nabízí singleplayerová kampaň sestávající se ze čtyř různých horských středisek kdesi v podhůří Alp. Ovšem na začátku máte dostupné pouze jedno a navíc ne všechny jeho úkoly.

Průběh hry je opravdu až neskutečně podobný Tony Hawkovi a oproti němu nenabízí vážně nic nového. Z místa A jedete do místa B a po cestě musíte plnit jednotlivé úlohy, za které jste finančně ohodnoceni a díky kterým si můžete zlepšit své schopnosti a samozřejmě se ve vaší kariéře posunout dál. Jejich struktura je na první pohled relativně různorodá – jednou musíte dosáhnout zadaného počtu bodů, podruhé provést ten či onen trik, potřetí posbírat 10 hvězdiček atd. Zpočátku tohle všechno vypadá opravdu fajn a nic nenasvědčuje tomu, že byste se nudili.

 I ta nejlepší kaše se přejí
Každé ze středisek obsahuje dvě různé lokace, které se tu různě recyklují do dalších soutěží, takže kromě hlavních úloh v podobě plnění výše načrtnutých úkolů tu máte samostatné závody. Ty spočívají například v co nejriskantnějším zdolání dané trasy v co nejkratším časovém intervalu. Musíte tím pádem ohromit soudce svou nebezpečnou jízdou po okrajích lavinových převisů, množstvím dechberoucích triků a jinými podobnými skopičinkami. I tady se budete skvěle bavit, protože hratelnost nabízí doslova desítky možností, jak se s daným úkolem vypořádat.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Zatímco u Tony Hawka měla hratelnostní křivka stoupající tendenci, kdy jste se postupně učili nové a nové triky a stále bylo co objevovat, v případě Freak Out je nastavena od začátku určitá laťka, která se nikam dál ne a ne hnout. Jasně, je tu sice možnost vylepšovat vlastnosti svého lyžaře plněním speciálních úkolů, ale k čemu to, když tohle všechno má na hru minimální (ne-li nulový) účinek? Tohle všechno vede k tomu, že po nějakých třech hodinách soustavného hraní se vám vše tak trochu přejí – prováděné triky jsou pořád stejné, úkoly se od sebe nijak zásadně neliší a chtělo by se dodat, že i sníh má stále stejnou barvu.

 Design lokací a triky
Samotné lokace z designového hlediska nemají žádných výraznějších nedostatků. Možná si myslíte, že v tomto ohledu není na hře co pokazit, protože jde jen o rozesetí překážek na kopec. Při soustavnějším hraní si ale budete všímat, jak snadno lze provedený trik pomocí komba přemostit do dalšího a že vše je opravdu inteligentně navrženo, abyste mohli dosáhnout co nejvyššího počtu bodů. Nikdo vám tu navíc nediktuje, kudy máte nebo nemáte jet, prostě si najdete svou cestu. I díky tomu má Freak Out velkou míru znovuhratelnosti, ovšem je otázkou, jak velké procento hráčů u hry vydrží kvůli zmiňované monotónnosti, která se po čase určitě dostaví.

Co se triků a jejich provádění týče, i tady se těžce opisovalo. Kromě šipek kurzorů coby ovládání a výskoku v podobě mezerníku tu máme čtveřici akčních kláves, které v kombinaci s některou z šipek dají požadovaný trik. Graby (uchycení lyží), flipy (různé rotace), slidy (klouzání po překážkách) a speciály (speciální triky). Standardní to nabídka každé podobně zaměřené hry. Sice bude nějaký čas trvat, než se vám všechny dostanou pod kůži, ale jakmile si na ně navyknete, není problém dělat komba vysoko přes milion bodů. Všichni ti, co mají zkušenost s Tony Hawkem, jsou jasně ve výhodě.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Freak Out je hrou plnou překvapení a multiplayer je tím dalším z nich. Ostatně pokud se hra věnuje závodům na lyžích, ono se to samo k utkávání více hráčů přímo vybízí. Ve výsledku tu najdeme jak možnost zápolení ve více lidech na jednom počítači formou split-screenu, tak i online přes internet. Hra de facto nabízí ty samé módy co singleplayer, ovšem s reálnými protivníky se váš prožitek posouvá o třídu výš.

 Dva metry zmrzlé grafiky a půl metrů nového zvuku
Ačkoliv je Freak Out budgetovým titulem za pětistovku, na jeho vzezření to není příliš znát. A to je jen dobře. Z obrázků okolo hra sice může vypadat poněkud lacinějším dojmem, ale jakmile ji uvidíte v pohybu, veškeré pochybnosti hodíte ihned za hlavu. Hra vás doslova strhne svým rychlým tempem a spádem. Jednotlivá zimní střediska jsou zpracována opravdu pěkně – jednou vás tady ozáří ostré horské sluníčko, podruhé na vás zase támhle padnou lehce bezprizorní pocity zapříčiněné temnými stíny několika vysokých jedlí.

Autorům se opravdu výtečně podařilo zachytit atmosféru vysokohorského adrenalinu v jeho nejčiřejší podobě. Jednotlivá prostředí vypadají skutečně uvěřitelně, díky čemuž vám nebude dělat problém přimhouřit oko nad několika drobnými nedostatky, které se v průběhu hraní objeví. Sem spadá například občasné zasekávání se lyžaře po pádu o překážky nebo nižší počet polygonů u některých objektů.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry si prohlédněte v galerii

Ruku v ruce s povedenou grafickou stránkou jde i ta hudební. O jejích kvalitách si ostatně uděláte rámcový obrázek už při prvním spuštění hry, kdy vám na pozadí menu hraje chytlavá (možná až přespříliš sladká) kytarovka. A v podobném duchu se nesou i melodie, které doprovázejí vlastní běsnění na sněhu – většinou jde o takové ty americké středoškolské poprockové vypalovačky, které se sice příjemně poslouchají, ale jedním uchem vklouznou tam a druhým ihned ven.

Posledním zastavením budiž zmínka o technických nárocích hry, které nejsou velké (nebo jen prostě umí páni tvůrci dobře optimalizovat). Tím pádem si Freak Out můžete vychutnat na plné detaily i s rok dva starším strojem a nijak zásadně to nepocítíte.

 Jednoduchá zábava do morku kosti
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Hodnocení Freak Out: Extreme Freeride je trochu ošemetné. Vše závisí na postoji, jaký ke hře zaujmete. Na jednu stranu tu máme něco vcelku neotřelého (myšleno atraktivitou prostředí), na stranu druhou to je jen převlečený chudší příbuzný Tonyho Hawka. Během hraní se objeví jak okamžiky výsostné zábavy, kdy vám bude dělat problém od hry odejít, ale stejně tak se ale dříve či později dostaví drobná nuda a stereotyp. Celé je to na zvážení. Každopádně pokud vám něco říkají adrenalinové sporty či lyžování, zkuste, třeba se budete aspoň na chvíli bavit.


Stáhněte si: Demo, Videa...

Související články: Novinky...

 
Dick
autorovi je 25 let a již od útlého dětství se zajímá o hry, hudbu a vše krásné; vedle dlouhých hodin před monitorem rád jezdí na horském kole a ulítává na gumových medvídcích






 
 
Dick
Smarty.cz

Verdikt:

Podařená, leč později značně stereotypní zábava pro všechny milovníky lyží, adrenalinu, sněhu a dlouhých alpských svahů. Ve své kategorii titul nemá žádnou vážnější konkurenci, výtečně se hraje, dobře se na něj kouká a stojí adekvátně, jen škoda, že docela rychle omrzí.

Nejnovější články