zavřít

Ford Racing 2 CZ - recenze

Vychází na platformách: Windows, PS2, Xbox

Verdikt: Nečekaně kvalitní závodní hra, plná automobilů značky Ford. Pokud jste lehce otrávení z posledních dílů Need for Speed, tohle by vás mohlo bavit.

Hodnocení redakce 8/10

Jak hodnotíme

metacritic 51/100

- Recenze autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Konečně tu máme zapomenutou recenzi arkádových závodů, které potěší nejen příznivce automobilky Ford, ale i fanoušky NFS díky trochu podobnému konceptu celé hry - obzvlášť při ceně jen pár stovek za českou verzi.

Autor: Marek Beniač
Publikováno: 3.září 2004
Verze hry: prodávaná/česká
Doba recenzování: 1 týden


Závodních her, podpořených oficiální licencí některé ze světových automobilek, jsme tu měli už nepočítaně. Pamětníci jistě vzpomenou na slavnou sérii Lotus, která sklízela největší úspěchy na legendární Amize, ti mladší si patrně vybaví pátý díl série Need for Speed věnovaný značce Porsche, případně Mercedes-Benz World Racing. Ne vždy se ale dílo podaří a pokud je hra propadákem, většinou nepomůže ani slavné jméno na obalu. A přesně takový osud postihl i první díl titulu Ford Racing od Empire Interactive. Ačkoliv se na oficiálních stránkách píše cosi o půl milionu prodaných kopií pro Sony Playstation, na PC se hře nedostalo velkého uznání. Není divu, byla opravdu špatná a proto jsme ji tehdy nerecenzovali.

Tahle skutečnost ale zjevně tvůrce neodradila a spokojena byla patrně i automobilka Ford. Jinak by totiž jen stěží vzniklo pokračování, které má navíc v názvu číslovku 2 a nyní se už začal chystat třetí díl. Empire Interactive se rozloučili s vývojářským týmem Elite a další díly svěřili pánům z RazorWorks, podepsaným například pod Total Immersion Racing. A lehce se posunul také samotný koncept celé hry, když se od silničních okruhů a závodních speciálů, přiklonil ke spíše civilní podobě. Jinak ovšem zůstalo vše při starém a Ford Racing 2 lze i nadále charakterizovat jako arkádovou závodní hru, s pestrou nabídkou vozů značky Ford.

 Obsáhlý vozový park
Vzhledem k dlouhé historii automobilky se asi nedalo očekávat, že Ford Racing 2 nabídne kompletní výčet všech modelů této značky. Kdo tedy čekal něco na způsob evoluce z Porsche Unleashed, mohl by být zklamán. Autoři se při výběru soustředili na uplynulých zhruba padesát let a zvolili hlavně modely určené pro americký trh. Celkem hra obsahuje pětatřicet aut, od klasiky Ford model 1949 až po nikdy nevyráběné koncepty. Své zastoupení tu mají jak automobily silniční, tak i off roady a Nascar speciály. Zkrátka pro každého něco.


TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Aby nedocházelo ke zmatkům, obsáhlý vozový park je rozdělen do několika kategorií, jejichž názvy většinou přesně vystihují dané vozy. Hra u nás vychází v české verzi (titulky), snad aby orientace byla ještě snazší. Klasické modely Ford jsou k vidění hlavně mezi Žijícími legendami a v kategorii Filmové hvězdy. Jsou tu „veteráni“ typu Ford ´49, Mustang Mach I či Ford Thunderbird. K vozům známým převážně ze stříbrného plátna, případně z televizních seriálů, jistě patří Gran Torino z roku 76, nebo úžasný Ford Mustang, k jehož nejslavnějším rolím určitě patří honička z Bullitova případu, pod vedením Steva McQueena.

Mezi Koncepty dominuje futuristický Ford GT90, neméně sci-fi model Indigo a studie Mach III. Není bez zajímavosti, že tohle trio jsme si mohli oblíbit už v Need for Speed II. Zdařilá je také studie Mustang GT a designéři nezapomněli ani na příznivce jízdy v terénu. V nabídce je jak čtyřkolka Ex Concept, tak i moderní variace na Ford Explorer, pojmenovaná Powerstroke. Současné terénní vozy mají potom zastoupení v samostatné Off Road kategorii, která shromáždila klasické pick-upy F-150 a F-350, již zmíněný Explorer i rallye speciál v podobě Focusu WRC. Ze závodních vozů je kromě WRC stálice přítomen už jen Ford Taurus, reprezentující seriál Nascar. I když o Fordu GT, Focusu FR200 či Mustangu FR500 (vedených ve skupině Výkonné) asi nelze mluvit jako o obyčejných autech :)

 Pestrá nabídka tratí
Pětatřicet vozů je na závodní hru velmi slušná porce a byla by jistě škoda, kdyby tu nebyl také dostatečný počet kvalitních tratí. Ford Racing 2 naštěstí boduje i v tomhle směru – připraveno je totiž hned šestnáct okruhů, často šitých na míru přímo jednotlivým kategoriím nebo strojům. Tím narážím především na dva Nascar ovály a dvojici klasických závodních tratí v americkém stylu. Jen tak mimochodem, licencí od Forda veškeré licencování končí, čímž chci jen říct, že všechny tratě ve hře jsou smyšlené. To ale není vůbec na škodu, naopak tvůrcům se podařilo vytvořit velmi zajímavé a hlavně skvěle hratelné okruhy. Nejsou tu tedy žádné silnice z bodu A do bodu B (tak jak to máme rádi z prvního nebo pátého NFS), nicméně to vůbec nevadí – už jen kvůli herním módum, o kterých si povíme za chvíli.


Zbývajících dvanáct tratí má již civilní charakter, jelikož jsou vytyčeny uprostřed měst, případně v malebné venkovské krajině. A hodně znovu napovídají už české názvy jednotlivých lokací. Trojice tratí skrytých pod záložkou Město se jede opravdu převážně v městské zástavbě, v přístavu nebo na přilehlých dálnicích. Okruhy, vytyčené v lesnatých a přímořských oblastech, jsou pojmenovány Jarní rozbřesk :) Pro vozy off road je pak určeno téma Ztracený svět, jenž je sice bez dinosaurů, zato nabízí jihoamerickou džungli plnou mayských staveb a tropických vesniček. Doplňkem jsou krásné vodopády a soptící vulkány. Poslední trojice tratí pro milovníky pohonu 4x4 patří do škatulky Poušť a vedle všudypřítomného písku a prachu tvoří kulisu závodů starý důl a zřejmě nepostradatelná tajná vojenská základna.

 Systém hry
Jak už bývá u arkádových závodních her zvykem, při prvním spuštění je k dispozici jen minimum tratí a sotva pár „odemčených“ aut. Zbytek si hráč musí postupně vyhrát a zpřístupnit v různých šampionátech a pohárech (nebo použít cheaty). V případě Ford Racing 2 je ale zpočátku volný pouze sedan Crown Victoria a jediná (!) závodní trať. I proto vás asi nechají nabídky hlavního menu jako Rychlý závod nebo Hra pro více hráčů zatím v klidu a skočíte po jediné možné volbě, totiž po Ford Challenge. Ta skrývá stěžejní část hry, v podstatě kariéru, ovšem v docela zajímavé a originální podobě. Nejsou tu žádné ligy ani turnaje, ale jakési scénáře, kdy je zapotřebí na dané trati splnit zadaný úkol s předem vybraným vozem. Pokud uspějete, otevře se vám přístup k dalším závodům a trať i vůz ze splněného úkolu je pak dispozici i pro volné závody.

 Herní módy - staří známí i novinky
Úkolů je dohromady 34 a jsou rozděleny do osmi kategorií. Většinou se jedná o tradiční herní módy, typu Standardní závod (šest soupeřů, první vyhrává) nebo Závod na čas (je třeba pokořit časový limit). Mezi ty méně časté už patří Odčítání času a Jezdecké schopnosti. V tom prvním se sbírají velké přesýpací hodiny roztroušené po trati, jen tak lze totiž o pár vteřin prodloužit rychle ubíhající časomíru. Druhý je podobný, ale projíždí se brankami a odměnou jsou opět vteřinky k dobru.

Dále tu máme dvě variace na typ hry Elimination. Při K.O. závodě odpadávají vždy poslední dva jezdci při průjezdu cílem a nejlepší dvojice si to v posledním kole rozdá o vítězství. Duel je obdobou vyřazovacího závodu, ale v každém ze tří kol dostanete nového soupeře a máte pouze jeden okruh na jeho porážku.


Poslední dva herní módy jsou prakticky nové a do jisté míry i značně originální. Ten první se jmenuje Ideální stopa a pokud rádi hrajete závodní simulátory, budete tu jako doma. O co jde? Na trať je promítnuta barevná linka, kopírující ideální průjezd okruhem, které je třeba se držet. Jakmile se ale odchýlíte, změní barvu ze zelené na červenou a rozběhne se penaltová časomíra, jejíž čas je v cíli přičten k tomu výslednému. Název druhého módu byl přeložen jako Stíhačka a v podstatě jde o kombinaci vyřazovacího a stíhacího závodu. V daném časovém limitu musíte postupně eliminovat čtyři soupeře, které je zapotřebí na trati nejdříve dostihnout a potom vydržet několik vteřin v jejich aerodynamickém stínu.

 Jízdní vlastnosti
Chování aut na trati patří k asi největším překvapením celé hry. Vzhledem k současné tendenci všechno zjednodušovat a s přihlédnutím k prvnímu dílu jsem opravdu nečekal kdovíjaké zázraky. Ve Ford Racing 2 ovšem při jízdě vynikne nejen přední nebo zadní náhon, ale i stáří konkrétního vozu. Veteráni se například v zatáčkách mnohem více naklánějí a obecně hůře sedí na silnici. To moderní vozy nemají většinou se stabilitou potíže, avšak kamenem úrazu se stává jejich vysoký výkon.

Zvolíte-li si režim Arkáda, nejsou ještě popsané skutečnosti příliš patrné. Při volbě Simulace se ale ovládání stává mnohem obtížnější, zvláště pokud vypnete pomocníky jako ABS a TCS (Traction Control System). Pak už není problém dostat při výjezdu ze zatáčky auto do smyku, případně udělat hodiny, při ztrátě přilnavosti s vozovkou.

Tím samozřejmě nechci ani zdaleka říct, že Ford Racing 2 je nějakým realistickým simulátorem. Nakonec není tu ani možnost cokoliv na voze nastavit a všechny volby začínají i končí u ABS, TCS a maximálně manuálního řazení. Chybí také jakýkoliv náznak poškození auta – ať už jde o jízdní vlastnosti nebo jen o pomačkané plechy či rozbitá okna. Nic takového se neděje, veškeré karamboly a havárie (i ty sebevětší) jsou doprovázeny jen sprškou jisker. I tak musím ale znovu opakovat, že při dnešním trendu, kdy auta často plavou v zatáčkách a jejich „jízda“ ve většině her připomíná pohyby vznášedla, musíme děkovat i za to málo. Technické zpracování
Přesto, že hra vyšla kromě PC také pro Playstation 2 a Xbox, její počítačová verze tím příliš netrpí. Jistě, místo zápisu jména jsou tu trojmístné iniciály a pohyb v menu obstarávají kurzorové šipky, vše je ale maximálně přehledné a svižné. Grafická stránka je také na slušné úrovni, auta jsou vymodelována vcelku podrobně, detaily hýří i tratě a jejich okolí. Pro oživení nechybí ani animované rozptýlení, v podobě startujících letadel a vrtulníků, projíždějících vlaků či rušného provozu na okolních nadjezdech a mostech.

Samozřejmostí jsou i světelné efekty, dynamické stínování a odlesky na karosériích. Plameny šlehající z výfuků, kouř od pneumatik a podobné skopičiny jsou tu spíše na efekt, zajímavý je ale zvířený prach za vozem (hlavně na off road tratích). Díky němu často není skoro vůbec nic vidět a stíháte-li vedoucího závodníka v těsném závěsu, je dobré volit trochu jinou stopu, mimo oblak prachu.

Ozvučení jde ruku v ruce s grafikou. Rychlý hudební doprovod, v house, funky a rock stylu vás nutí neustále přidávat plyn a výborně ke hře pasuje. Hřmot motorů občas překvapí, občas zklame - to podle toho, v čem zrovna sedíte. Někdy po bublavém zvuku na volnoběh následuje opravdu hlasitý řev koní pod kapotou, jindy zavládne až překvapivý klid, na to jak se ta kára od pohledu jeví :)

Hra zprostředkovává závodní dění pouze ze dvou kamer. Interiéry aut s palubní deskou a volantem jsme už asi všichni oplakali, a tak není divu, že i tady je kamera na voze umístěna pouze na předním nárazníku. Je trochu nízko, občas na úkor přehlednosti, na druhé straně se tím umocní rychlost jízdy. Externí kamera se pak vznáší vzadu za vozem a poskytuje dostatek výhledu vpřed – pokud jste raději out než in.


další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

 Jen samé klady?
Kdepak, našlo by se také pár věcí, které bych hře vytknul. Nejedná se přitom ani tak o chyby, jako o spíš o to, co ve hře není. Ačkoliv jsou herní módy dostatečně pestré, je určitě škoda, že tu chybí jízda v běžném provozu. Všichni přece víme, jak zábavný může být ilegální závod, při kterém se ve vysokých rychlostech proplétáte mezi pomalu jedoucí dopravou. Nehledě na hlídkující policii, která pak penalizuje všechny hříšníky. Proto jsme tak rádi hráli starší verze Need for Speed, no ne? Ford Racing 2 se však vydal tou „legální“ cestou, kdy jsou veškeré závody oficiální a trať vždy pečlivě uzavřena. Škoda, možná se dočkáme v třetím pokračování.

Pokud má být řeč o vyložených záporech, musím zmínit multiplayer. Ten je přítomen pouze formou split-screenu, který asi majitelům Playstation 2 a Xbox verze stačí, na PC jsme ovšem většinou zvyklí na poněkud širší nabídku. Jistá kritika by mohla zaznít též na délku hry. Hráčům, kteří se spokojí „jen“ s dohráním všech 34 úkolů, totiž zabere hra sotva dvě odpoledne. Tím ale zkompletují pouze takzvanou Ford Collection. Pokud budete chtít získat také všech 18 pohárů a 6 medailí pro řidiče (začátečník až legenda), natáhne se herní doba nejméně na jeden týden, dost možná i více.

 Česká verze, česká cena
Díky distribuční společnosti US Action se u nás Ford Racing 2 prodává v české verzi. Přeloženy jsou veškeré texty a až na pár překlepů jsem nenarazil na žádné extrémní chyby. České výrazy se někdy možná zdají trochu krkolomné, ale chápu jistá omezení, spojená třeba s počtem znaků. Lokalizace se ovšem velmi kladně projevila na ceně, za jakou lze tento titul pořídit. Nebývá totiž zrovna pravidlem, aby se nová hra prodávala za skutečně lidových 299,- korun českých. A zatímco jindy tato cenová hladina znamená (pod)průměrnou budgetovku, v případě Ford Racing 2 se jedná o kvalitní, zábavné a skvěle hratelné závody.

TIP: Každý, kdo si z internetového obchodu Tiscali GameShop předobjedná závody Need for Speed: Underground 2, získá k nim jako dárek zdarma CD s plnou verzí hry Ford Racing 2 CZ. Akční nabídka platí jen do vydání NFS: U2 v ČR.

Stáhněte si: Demo, Trailer, Cheaty, Amatérskou češtinu...

Související články: Novinky

 
Marek Beniač
autorovi je 27 let, dříve psal pro GamePort, pracuje v IT, nejraději má hry sportovní a závodní, případně akce všeho druhu, ostatní žánry ale též vyloženě nezavrhuje 
 
Marek Beniač

Novinky na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.