Football Manager 2010 - recenze
8/10
zdroj: Archiv
Recenze

Football Manager 2010 - recenze

Datum vydání:
30. října 2009
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

4. 11. 2009 0:00 | autor: Redakce Games.cz |

Český fotbal padá ke dnu. Nastal tedy čas vzít to do vlastních rukou a ukázat těm rádoby trenérům, jak se dělá správný fotbal na klubové i reprezentační úrovni.

Autor: Bergy
Publikováno: 4.listopadu 2009
Verze: PC/česká/prodávaná
Doba recenzování: 2 týdny


Obrázek zdroj: Archiv Zatímco všechny významné ligy evropského fotbalu jsou už v plném proudu, pro nás, fandy fotbalových manažerů, nastává začátek sezóny až nyní s příchodem nového Football Manageru 2010 (FM 2010). Je to už taková tradice, na kterou jsme všichni zvyklí a nedokážeme si podzim bez ní ani představit. Ostatně za poslední léta se bylo vždy nač těšit, protože Sigames nám pokaždé naservírovali řadu změn a vylepšení, která posunovala tuto herní sérii stále dál a dál. Stačí si jen vzpomenout na loňský debut 3D zobrazování zápasů a víte, o čem mluvím. Ročník 2010 nechce zůstat nijak pozadu a tak na vás ty nejzásadnější změny dýchnou hned, jak vstoupíte do hry.

Totálně překopaný interface
Oproti letitým zásadám, kdy autoři herní rozhraní jen drobně kosmeticky měnili a upravovali, vás čeká přinejmenším určitý šok. Skoro se dá říci, že nezůstal kámen na kameni, protože překopáno toho bylo opravdu hodně. Abyste to správně pochopili, hra obsahuje všechna standardní menu a volby jako dříve, ale mají úplně jiný pořádek. Předně zmizela celá levá svislá stromová nabídka a místo ní zde už najdete jen vodorovné záložky, jejichž nabídku si rozklikáváte v další vodorovné nabídce přes tlačítka manažera, týmu a vybrané herní ligy. Pro názornost mrkněte na některý z přiložených obrázků, jak se říká, mnohdy je lepší jednou vidět, než o něčem stokrát číst.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Vše má notně modernizovaný vzhled (místy i poloprůhledný), který je alespoň pro mě hodně líbivý. Nicméně mám trochu výhradu k použitým barvám. Momentálně je na výběr světlý a tmavý skin. Tmavý jsem zavrhl hned kvůli přemíře šedivých barev a s tím souvisejícím slabým kontrastem. Se světlým jsem se nakonec docela dobře sžil, ale bílá podkladová barva mi hlavně při hraní ve večerních hodinách přišla až moc zářivá. Celkově ale nebylo zas tak velký problém si na nový interface zvyknout. První chvíle sice byly krušné, ale nakonec mi tento systém přišel mnohem intuitivnější, než stará verze, proto jsem za tuto změnu rozhodně rád.

Nápady, které se neztratí
Vraťme se ale zpátky na začátek. Úvod do hry zůstal totožný a tak ho myslím není třeba znova rozebírat. Po vytvoření vlastního manažera a vybrání klubu, který budete ovládat, se ocitnete ve své virtuální kanceláři. Pro přehled nad děním v klubu výborně poslouží tzv. "Přehled manažera", což je obrazovka, kde jsou namixovány informace o dalším zápase, vypíchnuté nejnovější zprávy a novinky.

Další informační okna mají volitelný obsah, takže si zde můžete nechat zobrazovat, co vás zrovna napadne (např. nejlepší hráče klubu, přestupy, končící smlouvy atd.). Celá tato volba není úplnou novinkou, protože zde byla už vloni, letos má ale praktičtější podobu.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Ve FM 2010 došlo i k zajímavému rozdělení mailové pošty a novinových zpráv. Respektive ve schránce opět najdete úplně všechno, ale je zde nové menu pro zobrazení čistě jen novinek ze světa. Je to velmi přehledné, můžete si také vyselektovat, jaké novinky vám vlastně mají docházet. Když si v tomto menu zprávu přečtete, už vám pak ve schránce to samé sdělení nesvítí jako nepřečtená zpráva.

Práce s týmem je v zásadě stejná, jak ji známe již z dřívějška. Změny vás ale čekají v taktických možnostech. Jednak je zde širší výběr herních rozestavení, ale hlavně inovovaný taktický systém. Novinka spočívá v tom, že zmizela možnost hráčům pomocí šipek udělovat dodatečné instrukce o jejich působení na hřišti a místo toho na ně jde klikat. Z výběrového menu lze poté přidělovat konkrétní role a povinnosti (třeba jestli má defenzivní záložník opravdu bránit nebo vypomáhat záložní řadě). Na první pohled je to trochu komplikovanější řešení, nicméně skýtá více možností. Navíc se není vůbec čeho bát, protože pokud vám tato novinka z nějakého důvodu nesedne, lze se přes volbu „změnit na klasiku“ vrátit k jednoduššímu, ale omezenějšímu systému šipek. Všichni by tedy měli být spokojeni.

Pomůcky pro trénování
Trénování hráčů se také odehrává ve známém stylu, ovšem velkým pomocníkem je rozšířená zpětná odezva hráčů a především nová záložka nazvaná „Rady ze šatny“. Vaši asistenti sledují vaše hráče a doporučují, co u konkrétních hráčů v tréninku zlepšit, kdy někoho pochválit, kdy začít pracovat na změně pozice apod. Vždy se jedná o jednu hlavní myšlenku, která je doplněna o další názor jiného člena personálu. Vtip je v tom, že někdy jsou tyto názory protichůdné a je na vás, co si z toho nakonec vyberete. Rady ze šatny jsou použitelné i před zápasy, kdy se zobrazují názory vašeho personálu k příštímu soupeři a jeho schopnostem v jednotlivých herních aspektech (např. info o tom, že protivníka předčíme v kombinační hře nás přímo směruje k nastavení krátkých rychlých přihrávek apod.).

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Přepracování se dočkaly rovněž předzápasové a pozápasové tiskové konference, které jsou nyní více smysluplné a témata navazují i na výkony z předcházejících zápasů. Důležité je, že se dokolečka stále neopakují ty samé otázky, pořád ale zůstává problém s převracením vašich odpovědí do novinových zpráv. Nevím, možná je to záměr (že by parafráze na skutečné novináře?), ale každopádně i když je něco vyřčeno před novináři v dobrém, ve výsledu dokážou média psychiku vašich hráčů zhoršit pozměněným smyslem vaší odpovědi.

Novinkou většího formátu se ještě stala „Analýza“ (v originále Match Analysis Tool), která grafickým způsobem dokáže analyzovat pohyb vašich i soupeřových hráčů po hřišti, znázornit všechny jejich střely, přihrávky, obranné zákroky či fauly a ještě barevně rozlišit podle toho jestli daná akce byla úspěšná nebo nikoli. Je to výborná věc pro ty z vás, kteří se nespokojí s číselnými statistikami zápasů a chcete něco více. Je ovšem potřeba jedním dechem dodat, že podobná featura není ve fotbalových manažerech nic převratného. Sám si Match Analysis Tool pamatuji řadu let zpátky z FIFA Manageru od EA, takže je spíše s podivem, že s tím Football Manager přichází až letos.

 3D zápasy i s hledištěm
Trojrozměrné zpracování zápasů bylo největším tahákem loňského dílu a také jeho nejvýznamnější inovací. FM 2010 je po ročním odstupu už v trochu jiné pozici. Toto zobrazení nyní bereme jako samozřejmost a myslím, že nejsem sám, kdo čekal právě v této oblasti notná zlepšení. FM 2009 totiž nabídl kromě pěkné hrací plochy také ne úplně plynulé akce hráčů, opakující se situace a hlavně naprosto tragické ztvárnění diváckých tribun (jestli se barevnému pruhu lemující hřiště vůbec dalo říkat tribuna).

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Pohyby hráčů se ve FM 2010 sice zlepšily, ale ne zas o tolik, aby se na to daly pět ódy. Jisté zlepšení tu tedy je, ale stále jsou zde rezervy a to se týká i opakujících se situací. Chtělo by to větší přirozenost, aby na utkání byla vyloženě radost pohledět a nemusel člověk přivírat oči nad nedokonalostmi, kterých je zde stále dost. Na druhou stranu opravdu velikou radost mi udělalo přepracování tribun a přítomnost publika. Ohromě to pomáhá dobrému dojmu ze zápasu a po této stránce je letošní verze s tou minulou naprosto neporovnatelná!

 Optimalizace HW náročnosti
Díky 3D zápasům notně stoupla HW náročnost, o tom asi nemusíme dlouho diskutovat. Majitelé slabších strojů potažmo notebooků buď museli drasticky ubrat na detailech nebo zůstat u 2D zápasů, aby si slušně zahráli. Možná i proto autoři do FM 2010 implementovali utilitu, která otestuje výkonnost vašeho počítače, vyhodnotí jí na hvězdičkové stupnici a následně sama upraví výši detailů.

Na mém 5 let starém notebooku je zobrazování 3D zápasů na úplně nejnižší detaily o poznání plynulejší než vloni, ale žádná krása na pohled to tedy není. Už na běžném PC s hodně průměrnou grafikou (například GF 6800) ale máte možnost spatřit plné detaily a tribuny s diváky ve vší kráse (viz. okolní obrázky), takže hardwarové nároky jsou myslím OK.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Jako již tradičně je i letošní Football Manager kompletně přeložen do češtiny a jeho prodej byl zahájen na konci října, takže zájemci nemusí na nic čekat. Momentálně vás vyjde na 899,- Kč a instalovat lze buď přes Steam nebo využít klasickou instalaci. Hrát lze jak za mužský tak ženský charakter.

 Pár slov závěrem
Zvětšit zdroj: Archiv Prakticky každý rok si říkám, čím ještě může Football Manager překvapit a vždy se nakonec ukáže, že možností, jak zvednout pomyslnou laťku, je stále ještě dost. FM 2010 rozhodně není výjimkou a velmi bych se divil tomu, kdyby se to chlapíkům ze Sigames nějak vymklo z rukou i napřesrok. Vždyť na světě snad neexistuje jiná manažerská herní série, která by byla tak vymazlená jako tato. Buďme za to rádi.

Stáhněte si: Demo, Patch pro českou verzi

Související články: Football Manager 2009 recenze a recenze předešlých ročníků

Bergy
autorovi je 27 let a pracuje jako vedoucí HW zákaznického servisu; psaním se zabývá více jak 7 let a kromě strategií si oblíbil i simulátory; pokud to čas a starost o rozrůstající se rodinu dovolí, věnuje se plastikovému modelářství a vojenskohistorické literatuře 
 
Bergy

Verdikt:

Jedinou nevýhodou letos bude zřejmě nutnost i pro ostřílené hráče osvojit si nové rozložení voleb. Jakmile se ale tímhle prokoušete, jste v podstatě za vodou a můžete si užívat modernizované a intuitivnější herní rozhraní, přitvrdit v tréninkových a taktických metodách a mít větší požitek z 3D zápasů. Football Manager tak opět potvrdil svou dosud nezlomnou pozici mezi manažery a jeho autoři, jak je vidět, na vavřínech ani tentokrát neusnuli.

Nejnovější články