Fire Captain CZ (Fire Department 2) - recenze
7/10
zdroj: Archiv

Fire Captain CZ (Fire Department 2) - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

18. 3. 2005 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Okolo tohoto moudrého přísloví se točí pokračování netradiční real-time strategie Fire Department, ve které budete s týmem hasičů likvidovat rozsáhlé požáry a zachraňovat životy.

Autor: Bergy
Publikováno: 18.března 2005
První česká recenze této hry zdroj: Archiv Verze hry: prodávaná/česká
Doba recenzování: 1 týden


Obrázek zdroj: Archiv Před rokem a půl jsme tu měli zajímavou hru s názvem Fire Department (recenze), která sice celkově nijak zvlášť neohromila, ale její koncept se dá dodnes považovat za originální. Šlo totiž o nenásilnou strategii, kde se hráč s přidělenými týmy hasičů snažil likvidovat požáry a havárie, přičemž velký důraz byl kladen na záchranu lidských životů a cenného majetku. Nyní přichází druhé pokračování, které se kupodivu představuje pod dvěma názvy a to buď jako Fire Department 2 nebo Fire Captain: Bay Arena Inferno v závislosti na tom, v jaké evropské zemi se nacházíte. Obojí je ale označení pro jeden a tentýž titul.

 Členité mise
Hlavní menu Fire Captain (dále už jen FC) působí líbivé na pohled, ale jinak je velmi strohé a nabízí jen ty nejnutnější herní záležitosti. Singleplayer coby základní prvek je zde kupříkladu zastoupen jen možností spustit výcvik a kampaň. Ona naučná mise poskytne všem, kteří nehráli první díl cenné informace, ale to je asi tak všechno. Kampaň čítající 13 misí seřazených do tématických kapitol pak představuje jedinou skutečnou herní volbu.

Jednotlivé mise jsou naštěstí hodně členité a skládají se z vícero rozličných úkolů, jejichž zadání se hráč dozvídá postupně. Výjezd k hromadné bouračce v rušných ulicích se tak během chvilky promění v zásah v obchodním centru, kde je potřeba odvézt do bezpečí ohrožené zákazníky. Jen co se člověk trochu zorientuje, už je tu další naléhává žádost o vyproštění policistů, kteří jsou zasypáni v sutinách. Ani to ale ještě není konec jedné mise. Následuje totiž akce na střeše luxusního domu a pracná snaha o záchranu památek v nedalekém parku. Kromě tohoto je potřeba na všech místech dohasit poslední zbytky požáru. Až poté se dá v klidu sbalit nádobíčko a odjet zpátky na stanici k zaslouženému odpočinku.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Podobný scénář se nachází prakticky u každé mise FC, takže hluchá místa zde vyloženě nehrozí. Nové úkoly naštěstí přibývají postupně, ale stejně se celá řádka zákroků překrývá a vy jste proto nuceni dělat X věcí najednou v různých částech mapy. Chvílemi se z toho stává stresující a hektická záležitost, kdy není problém pro jednu činnost zapomenout na to, že je zároveň třeba řešit i další věci. Naštěstí existuje možnost si hru kdykoli pauznout a v klidu si všechno rozvrhnout.
Zvětšit zdroj: Archiv
Jediné, co snad může někomu vadit, je určitý pocit stereotypu, který se dříve nebo později tak jako tak dostaví. Autoři se sice snažili obměňovat prostředí ničivých katastrof (jednou jste v centru města, jindy zas v továrně na rachejtle, petrochemickém závodu či přístavu), ale od člověka je požadována v podstatě stále stejná činnost. Ne každého tedy musí bavit pořád dokola přemáhat ohnivý živel a zachraňovat civilisty. V tomto bodě narážím na nižší atraktivitu daného tématu. Přeci jen válečné strategie, kde jde o eliminaci vojenských jednotek, budou asi vždy pro mnohé daleko více přitažlivější.

 Hasičské zbrojnice
Jak již bylo řečeno, kromě jedné singleplayerové kampaně nejsou ve FC žádné další samostatné mise nebo skirmish mód. Po splnění všech úkolů tedy nezbývá než s hrou skončit nebo zkusit rozjet všechny odehrané scénáře znovu s jinak nastavenou obtížností. Dohrání této hry je ale každopádně otázkou jen pár večerů, což není zrovna ideální. Rozhodně to chtělo buď více kampaní nebo mít možnost tvořit další mise.

Aby byla hra zajímavější pro hráče z různých zemí, je možné si rovněž vybrat týmy a techniku ze čtyř různých států. Jde o hasičské zbrojnice USA, Velké Británie, Německa a Francie. Když si například nastavíte americké hasiče, budete mít ve všech scénářích k dispozici vybavení odpovídající tomuto státu. Nutno ovšem dodat, že se jedná o čistě kosmetické nastavení, na výkony hasičů ve hře to nemá žádný vliv.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Herní koncept...
... je prostý. Na místo nehody vždy dorazí hasičské jednotky ovládané hráčem a ten začne udílet rozkazy potřebné k zahájení likvidace vznikajících škod. I když se nabízí řada nápověd, je důležité dbát hlavně na to, o jaký typ požáru se vlastně jedná a podle toho zvolit hasící látku. Chybný postup může totiž nadělat ještě více škod a způsobit ztráty v řadách záchranářů.

Kromě řadových hasičů je doslova nutné používat různé specialisty jako jsou zdravotníci, technici, vyprošťovací jednotky, psovodi apod. Bez nich ani není kolikrát možné splnit úkoly, kterými nelze pověřit jen tak někoho. To samé se týká i techniky. K dispozici jsou kromě klasických hasičských aut též vysokozdvižné plošiny či žebříky, terénní auta, buldozery nebo letadla.

Zvětšit zdroj: Archiv Pro ty z vás, kteří hráli první díl Fire Department a dodnes si pamatují na dosti krkolomné ovládání vozidel, mám potěšující zprávu. Ve FC se už vše, co má kola, ovládá mnohem jednodušeji. Stačí pouze označit vybraný dopravní prostředek a kliknout kurzorem na místo, kam má dojet. Dřívější systém, při kterém bylo nutné neustále držet tlačítko myši, je tak doufám navždy minulostí.

 Umělá inteligence a síťová hra
Inteligence vlastních jednotek však zůstává nadále zoufalá. Chápu, že je především na hráčích, aby se o své svěřence starali, nijak to ale neomlouvá skutečnost, že hasiči stále nemají vůbec žádný pud sebezáchovy nebo smysl pro nějakou vlastní iniciativu. Co jim zkrátka nenařídíte, to neudělají. Když jste třeba plně zaměstnáni u jednoho požáru a najednou zjistíte, že je třeba zachránit vlastního hasiče, protože se nechal svou nečinností kolem dokola obklíčit plameny, je to někdy k vzteku.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Multiplayer mohu bez nadsázky označit za netradiční, protože se skládá pouze ze dvou kooperativních módů. V tom prvním používají všichni hráči (max. 4) jeden a tentýž tým, přičemž mohou ovládat libovolné jednotky. Potíž ale může nastat v případě, kdy se hráči neshodnou a začnou se přetahovat třeba o jednoho konkrétního panďuláka. I z tohoto důvodu mi přijde lepší druhý mód, ve kterém už má každý hráč svůj vlastní tým a na speciálních mapách se snaží pomáhat ostatním spoluhráčům ve zdolání rozsáhlých požárů.

KONKURENCE V PODÁNÍ EMERGENCY 3
Bylo by velkým omylem myslet si, že Fire Captain je jedinou strategickou sérií, kde se dají ovládat hasičské jednotky. Když pomineme nepříliš povedený kousek v podobě Emergency 2, tak Emergency 3 s 3D grafikou už vypadá mnohem nadějněji - viz obrázky a demo. Plná verze této hry se měla objevit už na konci ledna 2005, ale pravděpodobně došlo k menšímu zdržení a hra dosud v anglické verzi nevyšla. Na vzájemné porovnání Emergency 3 a Fire Captain si tedy ještě musíme počkat.

 Více detailů
Grafické zpracování od prvního dílu Fire Department prodělalo rozhodně změnu k lepšímu. Prostředí je nyní ještě více detailnější a podrobnější. Vizuální podoba tak nijak nezaostává a drží krok s dobou. Kamerou je samozřejmě možné otáčet kolem dokola a zoomovat se dá rovněž slušně. Pouze rozsah maximálního oddálení pohledu by mohl být kvůli celkové přehlednosti ještě o něco větší. Zvláště u velkých požárů musí totiž člověk pořád přejíždět z místa na místo, což nejen zdržuje, ale také zhoršuje orientaci.

Škoda, že při hraní FC není problém narazit na různé grafické chybky a nedokonalosti. Jedná se například o vodní proudy z hasičských stříkaček procházející skrze betonové zdi nebo skutečnost, že lze v klidu projet ohořelými vraky náklaďáků. Já vím, jsou to spíše drobnosti, ale kazí celkový dojem. Podobně je tomu i v případě, když třeba spatříte svého hasiče, jak vzduchoprázdnem leze do patra budovy. Zní to skoro neuvěřitelně, ale vysvětlení je prosté. Jakmile totiž dáte svému hasiči rozkaz, že má šplhat nahoru a omylem přesunete výsuvný žebřík o okno vedle, onen nebožák si pamatuje původní destinaci a leze nadále po již imaginárním žebříku.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
Zvětšit zdroj: Archiv 12 dalších vytípaných obrázků z hraní jsme přidali do sekce screenshotů

Hardwarová náročnost díkybohu není příliš krvavá. Udávané minimum činí P4 1 GHz, 256 MB RAM a 3D karta s 64MB (kompatibilní s DirectX 9.0c). Doporučené systémové požadavky pak tvoří P4 1,5 GHz, 512 MB RAM a jakákoli novější karta GeForce nebo Radeon.

 Česká lokalizace a cena
Hru u nás vydává ostravská společnost US Action, která se, jak už poslední dobou bývá dobrým zvykem, postarala o českou verzi. Texty,kterých ve FC tolik není (info), jsem prohlížel jen zběžně, ale přišly mi tentokrát po pravopisné stránce v pořádku. Jen jsem v páté misi narazil na chybku v seznamu úkolů, kde se objevil evidentně useknutý text zadání. Stálo tam: „Neutralizuj správným hasícím prostředkem hořící kov dříve, než“. Zbytek si už musíte buď domyslet nebo si na to „než“ počkat a přesvědčit se na vlastní kůži :) Hra mi také na dvou různých počítačích na stejném místě padala (zřejmě kvůli Windows XP SP2?), ale autoři tuto chybu při testování prý nezaregistrovali, což dokazuje jejich uložená pozice ze všech misí.

Zvětšit zdroj: Archiv Cena Fire Captain je pro český trh stanovena na velice příznivých 299,-Kč a to je myslím i přes všechny jmenované nedostatky velmi lákává a finančně přijatelná nabídka, která se částečně odráží i do výsledného skóre.

Stáhněte si: Demo, Trailer, Cheaty...

Související články: Fire Department recenze (8/2003), Novinky

 
Bergy
autorovi je 25 let, pracuje v IK+EM jako správce ekonomického systému a specializuje se na strategie všeho druhu (všechny články autora)
 
 
Bergy

Verdikt:

Fire Captain rozhodně není dokonalou hrou a těžko se bude někdy líbit náročnému a zmlsanému publiku. I tak ale není marnou záležitostí hlavně pro ty, kteří si chtějí odpočinout od válečných RTS a pro změnu dirigovat záchranářské operace. Je třeba ovšem překousnout omezené možnosti singleplayeru a nedostatečnou umělou inteligenci. Druhý díl je však přesto povedenější než původní Fire Department a tomu také odpovídá o něco vyšší hodnocení.

Nejnovější články