Europa Universalis: Rome - recenze
7/10
zdroj: Archiv

Europa Universalis: Rome - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

28. 5. 2008 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Spojení Europa Universalis vyvolává u většiny běžných hráčů mrazení v zádech. To hardcore stratégové se rádi vrhnou hlouběji do historie a to do období Říma.

Autor: Matto
Publikováno: 28.května 2008
Verze hry: finální/anglická/PC
Doba recenzování: 2 týdny


Zvětšit zdroj: Archiv Švédská společnost Paradox Interactive se už před lety uvedla postupně se rozvíjející rodinou her postavených na stejném základu a myšlence. V názvu těchto her se většinou vyskytuje spojení Europa Universalis a u většiny běžných hráčů vyvolává spatření tohoto názvu mrazení v zádech. Většinou jde o mrazení spojené s odporem. No a u ostatních jde naopak o nervozitu a elektrizující napětí, co zase autoři přinesli nového do této hard-core strategie. Jak název napovídá, tentokrát se vrhli hlouběji do historie a to do období Říma.

Notoricky známý systém
Stáváte se božským vůdcem jednoho ze států zvolené doby a nad mapou antického světa rozhodujete o bytí či nebytí národů (pokud s armádou či loďstvem opustíte vlastní zemi). Zušlechťujete vlastní zemi stavbou různých staveb, vynalézáte, obchodujete, pletichaříte na diplomatickém fóru atd. Je vlastně dobře, že na tomto zaběhlém principu EU (míněna hra, v Evropské Unii se to tak jistě nedělá) se nic zásadního nezměnilo a došlo jen k drobnějším změnám a vylepšením vztahujícím se buď ke zvolené epoše nebo jde prostě o pokus jemného rozšíření či drobnou úpravu. Pojďme se podívat na tyto novinky detailněji.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Jako obvykle tu je poměrně široký výběr období, kdy začít. V raném období lze vybrat libovolnou zemi od těch velikých (Řím, Kartágo – to byla moje volba) až po ty prťavoučké městské státy anebo první „barbarské“ státečky Evropy. Bohužel v praxi je vaše volba poměrně omezená, protože hrát za malé státy je zde, narozdíl od předchozích dílů, prakticky nemožné.

Nemožné hrát za ty malé...
Důležitou součástí řízení a hlavně rozvoje státu ve hře je totiž ekonomika a náboženství. Pokud se modlíte k více globálnímu božstvu, není to úplně tak špatné, ale pokud vzýváte nějaké lokální modly, tak je to už zcela bez šance. Různé divy a náboženské rituály tu totiž mají poměrně klíčový význam a váš lokální bůh plodnosti je prostě časem převálcován.

Navíc nemůžete pořádně obchodovat (nemajíce vícero provincií a obchodovat s cizinou je pro malou zemi opět značně obtížné), máte malé zisky z daní a tak stagnujete, navíc ani neuživíte rozumnou armádu. Nakonec jen čekáte, kdy se někomu většímu zachce přepochodovat s armádou přes vaše území. A pak si to dáte za někoho většího.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

... a náročné hrát za ty velké
Větší země, to už je jiné kafe. Máte dost peněz, slušný rozvoj, dovolíte si pořádnou ozbrojenou hordu a můžete se tak směle pustit do antického světa. Aby v tom byl taky nějaké háček, časem narazíte na jiný problém. Významnou součástí správy země je dosazování guvernérů do provincií, diplomatů k sousedům a velitelů k námořním či pozemním jednotkám. Každá taková osoba je vybavena řadou vlastností více či méně důležitých (které se navíc s časem mohou měnit), rodokmenem a hlavně vazbou na ostatní osoby.

Je to sice celé zajímavé, ale pokud hrajete za větší stát, potřebujete tolik lidí a navíc vám co chvíli někdo zemře, že časem přestanete studovat detailně jednotlivé vlastnosti - časem je přestanete studovat vůbec a prostě přidělíte podle jedné z možných vlastností. Je to škoda, protože tak zaniká celé kouzlo těch vztahů, ale v tom objemu to prostě nejde jinak. Jednou za čas na to sice člověk může doplatit a to když se příliš oblíbený velitel spolčí se skupinou nepřátelsky naladěných guvernérů a v říši vypukne občanská válka, ale to je jednak pěkné zpestření a stejně to nikoho nedonutí sledovat všechny ty šílené vztahy a vazby.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Barbaři a kolonizace
Pokud nesousedíte s nějakým antickým státem, máte za hranicemi barbary. Ti se občas zvednout a jdou s klacky k vám na návštěvu nebo lze naopak poslat vaše vojsko k potlačení okolních kmenů, aby vám daly pokoj. To se hodí obzvláště před plánovanou válkou, kdy mají barbaři výrazně větší chuť potrápit vaše přetížené vojsko. Nicméně vojensky překvapivě nelze okolní barbarské území získat, to musíte kolonizovat. Bohužel pravidla kolonizace jsou opět značně znevýhodňující malé státy.

 Diplomacie a výzkum
Jak už v sérii zvykem, nabízí velmi širokou škálu možných diplomatických ujednání. Od klasických aliancí, paktů a smírů, přes obchodní úmluvy a výměny až po zneuctění cizího božstva, atentátů či uplácení. Tady se lze skutečně vyřádit a pokud nehrajete za nějakou tu pidizemičku, je zde opravdu hodně prostoru. Stejně tak výzkum doznal několika drobných změn, resp. spíš zkombinoval už známé. Vyvíjí se ve čtyřech základních odvětvích a navíc jsou zde nasazeny tzv. národní myšlenky nebo směry, které odpovídají úrovni výzkumu a jejichž volba odpovídá typu státu, který řídíte. Dobrý nápad.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
další obrázky z této hry si prohlédněte v galerii

 Zpracování
Nutno ocenit i slušné grafické, byť nijak ohromující, zpracování. Ovládání je velmi příjemné a opět se drobet vylepšilo, včetně nápadného upozorňování na důležité události. Hra nabízí i přehledné zpracování různých statistik, vztahů, událostí … prostě radost pohledět, ale zase nic, na co by už hráči EU nebyli zvyklí. Systémové požadavky: procesor 1,9 GHz, 512 MB RAM a 128 MB grafická karta (DX9 kompatibilní).

No a na závěr vyvrátím polovinu z toho, co jsem v recenzi tvrdil. Většina pravidel a nastavení hry je totiž díky uložení v XML souborech snadno modifikovatelná a tak se rychle začínají objevovat různé módy, které většinu problematických míst řeší. A tak se například dá slušně hrát i za malé státy, lze za ně kolonizovat (změnou pravidla) atd. Prostě pokud se vám hra tohotu typu líbí, resp. hráli jste předchozí díly, tak se rozhodně nenechejte odradit výtkami, které jsem tu napsal, protože jsou jen relativní a dočasné. Navíc i autoři nezahálí a v této době je na světě patch verze 1.2 a na dalším se pracuje.

zdroj: Archiv


Europa Universalis Rome trailer

Stáhněte si: Demo, Trailery, Videa...

Související články: Novinky, Europa Universalis III recenze, EU: Crown of North recenze, Europa Universalis II recenze

Matto
autorovi je 31 let a pracuje v soukromé vývojářské firmě jako softwarový inženýr; specializuje se na válečné strategie nejlépe s tématem druhé světové, ale nepohrdne ani pěkným simulátorem ze stejného prostředí


 
 
Matto

Verdikt:

Nijak zásadně nevybočuje ze zaběhlého standardu série. Skoro by se dalo říci, že jde o pěkně zpracovaný samostatný datadisk pro Europa Universalis III. Čili pro příznivce série je to jistě dobrá volba a myslím, že budou nadšeni.

Nejnovější články