Europa Universalis: Crown of North - rec.
7/10
zdroj: tisková zpráva

Europa Universalis: Crown of North - rec.

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

18. 8. 2003 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Paradox Entertaiment zaplnili letní okurkovou sezónu vydáním kompilace historických strategií EU: Crown of the North se zaměřením na Skandinávii a Europa Universalis II se třemi zajímavými přídavky.

Autor: Matto
Publikováno: 18.srpna 2003


Obrázek zdroj: tisková zpráva Strategy First, dvorní vydavatel firmy Paradox Entertaiment se rozhodl zaplnit letní okurkovou sezónu vydáním kompilace her Europa Universalis: Crown of the North (dále jen EUCN) a Europa Universalis II se třemi přidanými addony. Vzhledem k tomu, že recenzi české verze Europa Universalis II si na Tiscali Games můžete přečíst zde, soustředíme se v tomto článku na novinku Crown of the North a na ony tři přídavky rozšiřující původní anglickou verzi EU II.

Hned po instalaci a spuštění EUCN se mi to celé začalo zdát nějaké divné. Mělo mě to napadnout hned, když jsem viděl ten titul. Pokud uděláme jen velmi krátký exkurz do historie her od Paradoxů, tak zjistíme, že první „větší“ hrou byla Europa Universalis a pak vyšla Europa Universalis II. Čili už z názvu EUCN se dá tušit, že hra toho má více společného s dílem prvním. Můj osobní odhad je takový, že hra byla dokonce první v pomyslném řetězci těchto tří her, ale to si vysvětlíme až za chvíli.

 Základní představa o hře
EUCN je podobně jako její následovníci realtimová strategická hra poněkud netypického pojetí. Jediný scénář či kampaň ve hře pokrývají období od roku 1275 do roku 1340 a máte na výběr jednoho ze šesti historických panovníků na území tehdejší Skandinávie. Vaším cílem je vládnout své říši a jak už to tak bývá, podmanit si říše okolní.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
obrázky ze hry Europa Universalis: Crown of the North, další jsou v galerii

Pokud se hře podíváme pod pokličku více, zjistíme, že mapa, na které se vše odehrává a na které strávíte 99% herního času, je rozdělena na několik oblastí, řekněme krajů a každému takovému kraji náleží jedno město. Na počátku tedy vládnete přesně jednomu kraji, kde spravujete a vylepšujete své město, budujete armády a pokukujete po krajích sousedních, kde vládnou další panovníci. K dispozici máte několik základních diplomatických možností, jako je aliance, vyhlášení války či požadavek na uzavření míru, případně uzavření královského sňatku. A tak se velmi brzo domluvíte a vyrazíte se svými armádami za hranice všedních dnů.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Nicméně hra není jen o válčení. Vaším hlavním cílem je získávat body nazvané ve hře Honor a ty nezískáte jen za válčení. Po celou dobu totiž balancujete mezi čtyřmi faktory a to loajalitou čtyř stavů vašich měst. Panstvem, obchodníky, kněžími a zemědělci. Na jejich přízni či nepřízni závisí množství faktorů a naopak každý váš čin a každá událost, kterých je ve hře velké množství ji ovlivňuje. A tak se může klidně stát, že přestože vaše armády jdou od vítězství k vítězství, vaše říše se rozpadne zevnitř díky povstáním či bankrotům a váš vítězstvími pracně shromážděný Honor se rozplyne s rozpadem vaší říše. Celou hru tedy musíte stále zvažovat každý krok a stále sledovat nejen diplomatické vztahy se sousedy či úspěchy rivalů, ale i nálady vašeho obyvatelstva a události, kterými je hra přímo prošpikována.

 Nedostatky
Po takovém popisu se může zdát, že EUCN je velmi zajímavá hra. Bohužel není to tak úplně pravda. Dokud vládnete jednomu či dvěma krajům, je vše v pohodě, ale jak se vaše království trošku rozšíří, narazíte na problém. Správa větší říše je zde totiž téměř nemožná. S každým obsazeným krajem přibude jedno město, které musíte pohlídat s ohledem na jeho obyvatelstvo a postarat se o jeho rozvoj. Zároveň máte delší hranice a sledovat vše za nimi se brzo stane noční můrou. Hra totiž běží v reálném čase a přestože můžete hru pozastavit a podívat se, co se kde děje, není to zrovna ideální způsob. Prostě shrnuto a podtrženo, ovládání a správa hry je velmi nedokonalá, náročná a časem zcela pohltí veškerou zábavnost a zajímavost, kterou přináší.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
obrázky ze hry Europa Universalis: Crown of the North, další jsou v galerii

Jak je na tom graficky, můžete posoudit z okolních obrázků, rozhodně nejde o výkřik moderní techniky, ale stratégům to bude stačit. Hudební a zvuková stránka hry je také poměrně slabá a rozhodně vás ničím neuchvátí. Zbývá umělá inteligence počítačem řízených protivníků. Tady lze jen pokrčit rameny. Počítač se někdy zachová skutečně moudře a někdy zcela nepochopitelně. Navíc skutečně zajímavé situace, ke kterým dochází později ve hře, si člověk prostě neužije díky tomu, že už dávno ztratil přehled a prostě nestíhá.

 Slepice nebo vejce podruhé
Zvětšit zdroj: tisková zpráva A teď zpět k úvodní tezi. Tvrdil jsem, že EUCN je jistě předchůdcem EU a EU2. Proč si to myslím? Hry ze série EU si totiž vzaly ty dobré vlastnosti, které vylepšily a rozšířily. A to špatné bylo zapomenuto či výrazně potlačeno. Navíc i samotný vzhled hry říká, kdo tady byl dřív a kdo později. Suma sumárum, EUCN je hra určená spíš pro sběratele či skalní fanoušky všech Europa Universalis a i u těch se obávám, že budou zklamáni tak jako já. Všem ostatním, kteří mají o tento typ her zájem bych doporučil Europe Universalis II, která vyšla i s českým překladem a která je nesrovnatelně lepší než tento její dědeček.

 Trio přídavků pro EU2
Druhou polovinu CD obsadila anglická verze hry Europa Universalis II v zatím poslední verzi 1.07. Krom hry samotné jsou zde přidané tři „addony“ rozšiřující původní hru. A protože EU2 zde již recenzována byla, zaměříme se především na tyto addony, které jsou podle mého názoru pravým lákadlem této kompilace.

Každý z addonů je vlastně další přidanou kampaní do původní sestavy originální hry. Každý má svůj vlastní spouštěč, protože nejde jen o nějaké doplňky ale prakticky vždy o poměrně revoluční změny. První a asi nejjednodušší z nich je hypotetická kampaň za Vikingy, kteří se uchytili na americkém kontinentu a na pozadí časového rozmezí EU2 (1419 - 1820) se budou ucházet o své místo na slunci na třecí ploše mezi starým a novým kontinentem. Tento addon tedy přidává nový národ a veškeré jeho hypotetické události.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
obrázky z přídavků pro Europa Universalis II

Druhým přídavkem je zajímavá myšlenka sjednotit startovní pozice pro všechny národy. A tak namísto historického rozložení roku 1419 začínáte ve světě plném městských států a je jen na vás, jestli se vám podaří vytvořit skutečný stát sjednocením či obsazením všech pidistátečků kolem. Addon tedy přidává neskutečné množství států a jejich událostí (resp. universálních událostí platících pro všechny).

Posledním addonem je jakási variace na původní Grand Campaign. Pokud nepoužijite připojený konfigurační prográmek, je tato kampaň vlastně jen rozšířením kampaně původní o nové historické i hypotetické události. Pokud se ale podíváte pečlivěji, zjistíte, že v tomto módu je i jakýsi konfigurační program, pomocí kterého můžete výrazně ovlivnit počáteční podmínky kampaně a to snad ve všech myslitelných (resp. programovatelných) parametrech. Tento addon tak považuji za nejdokonalejší a nejpropracovanější ze všech tří Zvětšit zdroj: tisková zpráva a pro každého příznivce a hardcore hráče EU2 ho mohu jen doporučit.

P.S. Na českou verzi EU2 lze tyto addony také použít, nicméně pak vznikne jakýsi hybrid mezi českou a anglickou verzí. Distribuce EU: Crown of the North v ČR ani její lokalizovaná verze se však neplánuje.

Stáhněte si: Cheaty, Patch pro EU II CZ

Související články: Europa Universalis II CZ recenze (6/2002), Novinky

Matto
připravil: jd 
 

Verdikt:

Kompilace Europe Universalis: Crown of the North je podle mého názoru klasickou ukázkou toho, jak prodat i starší a téměř neprodejnou hru. EUCN je velmi průměrná hra a v dnešní době je už mnohokrát překonána. Na druhou stranu kompletní Europe Universalis II verze 1.07 se třemi novými originálními kampaněmi je poměrně kvalitní záležitostí a pokud ještě EU2 nemáte, rozhodně se vyplatí do toho investovat. Výsledné hodnocení 70% vzniklo na základě známky 50% pro Crown of the North a 80% za původní EU2 s addony.

Nejnovější články