Emergency 3 - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Emergency 3 - recenze

21. 4. 2005 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

V této strategii si zahrajete na záchranáře, který po zavolání na tísňovou linku vyjíždí k dopravním nehodám, požárům, úrazům, infarktům, zatýkání zločinců nebo teroristickým činům. V čem je lepší než Fire Captain?

Autor: Bergy
Publikováno: 21.dubna 2005
První česká recenze této hry zdroj: tisková zpráva Verze hry: finální/anglická
Doba recenzování: 1 týden


Obrázek zdroj: tisková zpráva V nedávné recenzi české verze hry Fire Captain jsem se zmínil o blížícím se třetím díle série Emergency, jenž mimo jiné rovněž pojednává o práci hasičských a záchranných týmů. I v tomto případě se tedy jedná o záležitost, kde není hlavní cílem zabít co nejvíce lidí, jako ve většině jiných her, ale naopak zachraňovat lidské životy a bojovat proti násilné kriminalitě. Z marketingového hlediska je sice trochu nešťastné, že si tyto dvě úzkoprofilové strategie původem z Německa vlastně lezou do zelí, ale na druhou stranu pro hráče je to určitě vítaná možnost přímého srovnání s minimálním časovým odstupem.

Základní odlišností je skutečnost, že Emergency 3 se nesoustřeďuje jen na likvidaci požárů, jako je tomu ve Fire Captain, ale zaměřuje se naopak na všechny akce spojené s tísňovým voláním. Díky tomu hráč ovládá kromě hasičů také skupiny lékařů, techniků a policistů.

 Originální náměty misí
Hlavní singleplayerová kampaň čítá rovných 20 misí a její náplň musím jednoznačně pochválit. Prakticky každá mise je totiž z trochu jiného soudku, přičemž i řešení jednotlivých úkolů vyžaduje odlišné herní postupy. Jednou je tak na pořadu dne třeba likvidace nepovedeného odstřelu staré budovy, hromadné dopravní nehody na dálnici či požár obytného domu. Obyčejnější mise typu honička na prchající zločince nebo rozehnání naštvaných demonstrantů jsou prokládány nápaditějšími úkoly. Jedná se například o záchranu katapultované posádky tajného vojenského letounu nebo o akci, při které se hráč musí vypořádat s teroristickým útokem tzv. špinavou bombou (obsahuje méněcenný radioaktivní materiál).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Mé pozornosti však neunikly ani ty části hry, jenž byly evidentně inspirované filmovou předlohou nebo skutečným zločinem. V prvním jmenovaném případě jde o úkol, při kterém se pátrá v zasněženém městě po přeživších obyvatelích jen za pomoci velmi omezených prostředků. Scéna je jako vystřižená z filmu „Den poté“, což vám dojde prakticky okamžitě, když spatříte až po střechy sněhem zaváté domy, smečky vlků v ulicích a především na hlavní třídě zamrzlý ruský tanker ;)

Inspirace je velmi zřejmá i v misi, která simuluje známý případ washingtonského střelce. Po městě se prohání vrah, který bezdůvodně sniperkou střílí po náhodných chodcích a z místa činu ihned ujíždí. Úkolem hráče pak není „jen“ snaha o polapení tohoto psychopata, ale také záchrana vrahových obětí, které ještě zůstaly naživu a potřebují první pomoc.

Singleplayerové tažení sice nedosahuje závratné délky, ale vyloženě krátké také není. I když se dají úvodní kola zvládnout do deseti minut, další už dávají zabrat poněkud více. V mém případě to znamenalo v průměru půlhodinku až hodinku na jeden úkol.

 Koncept hry
Herní systém má oproti konkurenci určitá specifika. Kromě jedné výjimky je v každé misi k dispozici základna, kde se nalézají všechny dostupné jednotky rozdělené do kategorií podle toho, jestli jde o hasiče, lékaře, policisty nebo techniky. Čistě na hráči je pak rozhodnutí, která vozidla a personál nechá transportovat na místo zásahu.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Všichni lidé včetně dopravních prostředků stojí nějaké peníze a rozpočet na daný úkol je přesně stanoven, přičemž výše rozpočtu závisí na stupni zvolené obtížnosti. Cílem je tedy správně rozpoznat, které jednotky a v jakém množství budete doopravdy potřebovat. Špatný výběr totiž může později znamenat vaše selhání nebo zmaření lidského života, který se nepodaří včas zachránit. Díky variabilitě misí je navíc třeba pokaždé uvažovat trochu jinak a nasazovat do akcí rozličné vybavení.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva  Důraz na detaily
Velký důraz je také kladen na různé detaily. Například práce hasičů mi zde přišla více promakaná než je tomu ve Fire Captain. V Emergency 3 jsou totiž požárníci mnohem univerzálnější a jejich odbornost není tak fixní. Až na specialisty v nehořlavých kombinézách nebo potápěče si totiž vystačíte s chlapíky, kteří perfektně zvládají vše, nač si vzpomenete, jen když na to mají ty správné nástroje.

Například chcete-li, aby hasič vzal přenosný minimax, stačí ho pro něj poslat do auta a je připraven zasáhnout. Stejně se dá postupovat i v případě, že chcete napojit hadice na hydranty, pneumatickými nůžkami vystříhat z vraku auta zraněného řidiče nebo motorovou pilou rozřezat padlé stromy bránící v průjezdu apod. Bez onoho vybavení jsou ale hasiči v podstatě bezmocní, stejně jako v reálu.

Další zajímavostí je, že zraněné nestačí jen odněkud vytáhnout a hodit do sanitky. V hodně případech je jejich zdravotní stav natolik vážný, že musí být nejdříve resuscitováni profesionálním lékařem a stabilizováni. Jedině tak lze zajistit bezpečný transport do nemocnice bez rizika úmrtí někde cestou.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Hratelnosti nejde prakticky nic vytknout, protože nápaditá herní náplň člověka nikterak nenudí a braní přílišnému stereotypu. Nutno ovšem dodat, že plnění úkolů není zrovna jednoduché a celkem často jsem byl v rozpacích, jak si mám v daných misích vlastně poradit s vyvstalými problémy a překážkami. Občas mi výborně pomohly tipy a rady dostupné přes volbu na ovládacím panelu. Ani tak jsem se ale nevyhnul situacím, kdy jsem musel vyloženě zkoušet metodou pokus-omyl všechno možné, než jsem přišel na to správné řešení. Citelnou nevýhodou je nemožnost pauznout si hru a zároveň rozdávat v klidu potřebné rozkazy svým jednotkám.

 Další herní módy
Ačkoli je možná na škodu, že Emergency 3 neobsahuje žádný multiplayer, ztracené body dohání v dalších možnostech singleplayeru. Na rozdíl od Fire Captain zde totiž zábava dohráním hlavního tažení nekončí. Ve volbě „Freeplay“ na hráče čekají 2 jednoduché herní módy založené na generování náhodných událostí. Nic tedy není nalinkováno dopředu a vždy, když zkusíte jednu z těchto volných her, vygenerují se vám nové úkoly. Cílem je snaha o dosažení co možná nejvyššího skóre.

Podle voleb v hlavním menu je vše připraveno i pro různé modifikace, což potvrzuje také přítomnost editoru. Dají se v něm navrhovat nové mapy a vytvářet ony modifikace, které se posléze implementují do hry.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Bez pudu sebezáchovy
Umělá inteligence vlastních jednotek je doslova nulová. V zásadě se dá říci, že situace je ještě horší než ve Fire Captain a to včetně neexistujícího pudu sebezáchovy veškerého personálu, se kterým pracujete. Mnohdy jsem vyloženě nechápal, jak rychle se mohou záchranáři či hasiči přiotrávit během prací na ulici u hořícího domu. Stejně tak nečekaně rychlé výbuchy vlastních vozidel, které se dostaly trochu blíže k požáru, jsou vyloženě přehnané. Takhle nemá člověk ani skoro šanci nějak zareagovat a ohrožená vozidla či osoby dostat z bezprostředního nebezpečí.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Při hraní volné hry jsem také narazil na jednu nelogičnost, která mě doslova nadzvedla ze židle. Na základně tísňového volání vyrazil můj lékařský tým k záchraně obyvatele rodinného domu s akutním infarktem. Na uvedené adrese bylo zjištěno, že dům je zamčený a bude nutné vylomit dveře. Přivolal jsem tedy hasiče, kteří svými sekyrami rozmlátili vchodové dveře a vzápětí objevili ležícího pacienta na zemi. Všechno by bylo v pořádku, jenomže vedle něj stál ještě další zcela zdravý člověk, který pravděpodobně volal onu záchranku. Opravdu těžko věřit, že by dotyčný v klidu koukal na to, jak záchranáři čekají na příjezd hasičů se sekyrami a nešel jim otevřít dům ;)

 Kompletně ve 3D
Grafika je narozdíl od druhého dílu konečně plně 3D a mě samotnému se líbí víc než ta, kterou jsem viděl ve Fire Captain. Vizuální podoba Emergency 3 je podle mého názoru lepší hlavně díky vyšší přehlednosti a většímu množství detailů - například sutiny a nepořádek okolo působí velmi věrohodným dojmem. Skvělá přehlednost je dána rozsáhlejší možností odzoomování kamery od povrchu mapy. Zvláště u scénářů, kde jsou místa neštěstí hodně rozlehlá, to musím vyloženě ocenit. Kromě oddalování a přibližování pohledu lze ještě využít otáčení kamery kolem dokola a dostupná je i lehká korekce úhlu, pod kterým se díváte na dění dole na zemi.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Každá z dvaceti misí hlavní kampaně je jinak doprovázena kratším renderovaným filmečkem, který v rychlosti prozrazuje příčinu následných katastrof. Je to vlastně velmi poutavá a atraktivní náhrada podrobných brífinků, které by v textové podobě byly krapet nudné.

Hardwarové nároky nečinily mému počítači AMD Athlon 64 3500+, 1GB RAM a GF 6800GT (použité rozlišení 1280x1024) sebemenší problém. Podobně tomu bylo také u druhé testované sestavy P4 3GHz, 512 MB RAM a Radeon 9600 PRO, což dává slušné naděje i majitelům slabších strojů.

 Česká verze za dveřmi
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Tato recenze je sice psána z finální anglické verze, ale u nás v ČR bude Emergency 3 od května prodáváno v kompletní české lokalizaci, podobně jako Fire Captain. Stejná bude též velmi příznivá cena 299,- Kč. Pokud tedy ještě stále nejste rozhodnuti, kterou z těchto dvou her si pořídit, možná bude nejjednodušší řešení vzít prostě obě ;)

Stáhněte si: Demo, Cheaty...

Související články: Novinky..., Fire Captain CZ recenze

 
Bergy
autorovi je 25 let, pracuje v IK+EM jako správce ekonomického systému a specializuje se na strategie všeho druhu (všechny články autora)


 
 
Bergy

Verdikt:

Je lepší Fire Captain nebo Emergency 3? Odpověď je dosti problematická. Pokud bych to bral podle sebe, více jsem se bavil u druhého jmenovaného titulu a to díky nápaditějším misím, které mě více zaujaly svou variabilitou. Na druhou stranu pokud někdo preferuje čistě jen hasičské zásahy, najde určitě větší uspokojení ve Fire Captain. Emergency 3 je zkrátka o širším záběru.

Nejnovější články