zavřít

Dragon Ball Z: Battle of Z - recenze

PlayStation 3

Recenzovaná verze: PS3

Vychází na platformách: PS3, X360, VITA

Verdikt: Pokračování mlátičkové série ze světa Dragon Ball, které zabere asi jen na fanatické příznivce téhle série. Jinak je to monotónní a přímočará rubačka, kterou na vyšší mety neposune ani na pohled atraktivní možnost hrát za padouchy.

Hodnocení redakce 6/10

Jak hodnotíme

metacritic 66/100

- Recenze autor: Jiří Pavlovský Komentáře: 0

Dragon Ball je prastará, ale pořád zábavná manga i anime. Jde o jednu z prvních velkých mang, která se nebála roztáhnout jednu bitku přes několik knih. Navíc Dragon Ball pro spoustu lidí představuje první kontakt s podivnou japonskou mentalitou.

Jde o jejich první setkání s infantilním humorem, nadrženými a úchylnými učiteli, monumentálními souboji, ale i s tím, že hrdinové stárnou, vyvíjí se a dokonce i umírají. To vše v sympatické kresbě člověka jménem Akira Toriyama, jehož výtvarné pojetí znáte i z her Dragon Quest či Blue Dragon. Jeho nejslavnější výtvor se nyní znovu dostal na naše obrazovky prostřednictvím bojovky Dragon Ball Z: Battle of Z.

Roztomilé rvačky

Mlátičky jsou různé. Nejčastější je druh, ve kterém stojí v aréně dva zápasníci proti sobě, obvykle zabíraní pěkně z boku, a buší do sebe dokud jeden z nich nepřejde z polohy vertikální do polohy horizontální. Nebo ještě lépe, ze stavu živého do stavu tuhého. K vítězství v takových hrách potřebujete nastudovat komba, což obvykle znamená zmáčknou padesát osm tlačítek naráz.

Pak existují bojovky ve „volném“ světě (aréna je o kus větší), ve kterém se na vás vrhají větší davy protivníků a vy je kydlíte a kydlíte až se na konci dostanete k steroidy nafutrovanému bosákovi. Na něj vám stačí tlačítek méně, ovšem zase se musíte rychle orientovat, víc pobíhat a uskakovat.

Dragon Ball Z: Battle of Z spadá do druhé kategorie. Přináší rozlehlejší (a většinou pusté) světy, ve kterých se můžete do sytosti vymlátit. A kromě toho také celshadovanou grafiku, 70 hratelných postav, možnost hry až pro osm hráčů (rozdělených do dvou skupin), týmové i sólové souboje a příležitost řezat se s protivníky po celém světě.

Vstanou noví bojovníci

I když na začátku chvilku bojujete sami, brzy se vám po těchhle okamžicích klidu začne stýskat. Většinu času pobíháte po obrazovce ve čtyřech. A nemluvím jen o chvílích, kdy se k vám přidají hráči přes internet. I když jste odpojení, pořád se rvete v týmu. Můžete si vybrat nejen hlavního borce, kterého máte v rukou, ale i tři parťáky (zaměřené na obranu, útok atd.), kteří budou do padoucha pražit, i když jste odpočítaní. Případně vás mohou i vyléčit. Pomocí směrového tlačítka jim můžete rozdávat pokyny, takže si hned připadáte důležitě. Kážete jim třeba „útočte, čím to jde“, „soustřeďte se na obranu“ nebo „skočte koupit tři rohlíky a mlíko k večeři“.

Pokud je vyšlete do akce, mohou se nejen postarat o nějaké menší mizery, ale zároveň na sebe přilákat pozornost větších bossů, kteří pak nepálí jen po vás a vy jim můžete vpadnout do zad. Navíc se vám počítá k dobru, když do některého z parchantů bušíte se svým parťákem simultánně. To pak mají rány daleko větší účinnost.

...

Můžete si klidně říci, že rvačka čtyř na jednoho není úplně fér, ale jen proto, že jste neviděli protivníky z Dragon Ball. Nejsou zde výjimkou postavy, které vypadají jako větší a silnější bráchové King Konga. Na takové byste už sami neměli a budete rádi za každou pomoc.

Hra vás samozřejmě odmění zkušenostními body, s jejichž pomocí vylepšujete postavy. Provádí se to pomocí bonusových karet, které získáváte po každé výhře, a přifukují vaše schopnosti. Taky si můžete nové chvaty kupovat, ale obvykle to stojí víc peněz než právě máte. Ale střádejte, protože peníze se vždycky hodí.

Volím si tebe... sorry, špatná anime

Dragon Ball Z: Battle of Z je určená především pro zaryté fandy značky. Pokud mezi ně nepatříte, bude se vám jevit jako totální chaos. Spousta podivných jedinců, kterým se z neznámého důvodu mění barva vlasů, chvíli se spolu mlátí a hned vzápětí spolupracují, aby bojovali proti jiným podivným exotům.

Příběh hra nabízí spíše v náznacích a pokud nemáte Dragon Ball zmáknutý do posledního Saiyana, nemáte šanci dění porozumět. Hra nabízí alternativní verze různých zlomových dragonballovských scén a šanci zjistit, co by se stalo, kdyby v tom kterém slavném zápase vyhrál někdo jiný. To, co si můžete vyzkoušet nejprve za klaďáky, lze absolvovat i se zápornými hrdiny a zjistit, jaké by to bylo, kdyby vyhráli. Příběh se vám tak větví do několika různých proudů, po kterých může vyplout vstříc akci.

Jen pro fans

Nejsem si ani jistý, jestli neznalce Dragon Ball chytne samotná hra. V prvních chvílích na vás vychrlí spoustu možností, postav a variant, aniž by vám dala čas si je pořádně vyzkoušet. Můžete chodit, létat, létat superrychle, mlátit soupeře, používat superchvaty, bezradně se plácat, protože vám došla energie, neboť jste jí použili na super-super chvaty, můžete léčit své parťáky či jim předávat energii a tak dále. Zkrátka nebudete vědět, kam dřív skočit. Tedy alespoň ze začátku. Jakmile se pořádně rozkoukáte a proniknete hlouběji do hry, budete mít pocit, že je stejně vybydlená, jako světy, ve kterých bojujete.

Tvůrci podstatně zjednodušili bojový systém - v podstatě máte jedno tlačítko na magické útoky a druhé na osobní kontakt. Horními tlačítky tyhle útoky jen posilujete a s pomocí toho všeho demolujete jednu vlnu stále stejných útočníků za druhou, dokud se nedostanete k hlavnímu bossovi. Do toho tak deset minut rubete, dokud nepadne. Ve svém okolí sice můžete něco rozbít, ale o nějakém využití prostředí můžete jen snít.

Ve výsledku je Dragon Ball Z: Battle of Z zábavná a hezká hra, co se ale rychle okouká. Z jejího hraní jsem i odnesl nutkání, že bych měl z knihovny vylovit tuhle slavnou sérii a znovu si jí přečíst. Myslím, že to bude lépe strávený čas.

Jiří Pavlovský

Tagy: Japonsko akční RPG anime

Zdroje: Vlastní

Novinky na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.